ViVe

Religia In Scoli ca obiect obligatoriu

Postări Recomandate

ViVe

Ati fi deacord ca Religia sa fie obiect obligatoriu in scoli? Asa cum propun Mitropolitul Moldovei şi cel al Basarabiei si altii?

„Va fi creată o comisie mixtă de redactare finală a textului, care va fi compusă din preoți și experți creștini, până la sfârșitul lunii aprilie vor fi examinate toate propunerile pentru redactarea acestui proiect de lege, după care se va purcede la colectarea semnăturilor”, a precizat Pasat.

http://jurnal.md/ro/news/referendum-pentru...in-coli-183439/

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ihtus

am citit si eu...

este a treia incercare, prima era in 1991, a doua in 1996

sunt categoric contra

cum ramine cu libertatea alegerii? cu dreptul la credinta?

daca exista macar o persoana in scoala de alta credinta - deja este incalcarea drepturilor

sper ca conducerea tarii sa fie suficient de inteleapta, ca sa respinga astfel de proiecte

Partajează acest post

Link spre post
ViVe
:girl_dance:Ihtus, n-ati putea sa corectati cuvintul "pbligatoriu" cu "obligatoriu". Parca-mi da cu sare-n ochi!

Partajează acest post

Link spre post
Lesyk

Eu la fel nu sunt de acord sa o puna in mod obligatoriu, intradevar fiecare e liber sa aleaga....

Daca astea din clasele mici vor mai sta cumintzei si vor asculta insa imi inchipui in clasele mari ce se va petrece cu acei care nu au o educatie religioasa, mai bine sa ramina putzini elevi si sa asculte lectia, decit obligatoriu sa faca distractii si haz.....

Nu mai zic de acei care au o alta religie

Partajează acest post

Link spre post
Diana

Cred ca mai logic si corect, fata de alte religii, ar fi ca acest obiect sa fie optional. Eu as dori ca copilul meu sa studieze religia. Eu sunt crestina ortodoxa, dar ce fac ceilalti care au o alta credinta?

Partajează acest post

Link spre post
Perfect_Angel

eu ash fi de acord sa se studieze religia ca shtiinta

sa nu se studieze doar religia ortodoxa ci istoria tuturor religiilor, despre regulile, principiile shi conceptiile fiecarei religii: crestine, islamice, budiste, iudaice etc

Partajează acest post

Link spre post
lina

nu vad rau in asta, dar deoarece la noi statul si biserica sunt aparte, nu cred ca e posibil, sa fie obligatoriu.

Partajează acest post

Link spre post
Laura

Cred ca e gresita abordarea problemei,

ar trebui sa se studieze Istoria Religiilor in mare,

o idee despre religii si cu ce se mananca ele.

Partajează acest post

Link spre post
ViVe
eu ash fi de acord sa se studieze religia ca shtiinta

sa nu se studieze doar religia ortodoxa ci istoria tuturor religiilor, despre regulile, principiile shi conceptiile fiecarei religii: crestine, islamice, budiste, iudaice etc

Uite, la asta ma gindeam si eu. Pentru ca ma tem ca nu se va preda esenta religiei crestine, ci interpretarile unor "profesori". Ba as zice ca ar semana mai mult a manipulare?

Stau si ma gindesc, de ce preotii vor cu tot dinadinsul sa fie obiect obligatoriu? Oare asta-i viziunea lor de a propovadui? A impune credinta cu dea sila? Din cite stiu, Isus nu a silit pe nimeni sa mearga dupa ei.

Cine vrea lasa sa mearga la ore facultative.

Partajează acest post

Link spre post
Vasilisa

eu sint pentru obligatoriu.

noi am crescut fara educatie religioasa si chiar imi pare rau foarte mult. Am avut momente in viata chind nu ma ajuta nici fizika si nici matematika, dar aveam nevoie de o sustinere sufleteaska si nu stiam unde sa o kaut.

Norok de bunica mea care mia dat o notiune de Dumnezeu, cam pe furis de la parintii mei, ca ei o ocarau intruna, dar ea nu se lasa si so odihneasca Domnul, ca deseori o mai pomenesc.

Copii la care nu o sa le fie interesant, nici nu o sa traga tare la acest obiect, da cei cu interes nu tre sa fie lipsiti de invatatura, daca niu invatam noi frica de Dumnezeu, o sa ii invete strada altceva. ca natura. dupa cum stim, nu accepta goluri.

Partajează acest post

Link spre post
Diana
noi am crescut fara educatie religioasa si chiar imi pare rau foarte mult. Am avut momente in viata chind nu ma ajuta nici fizika si nici matematika, dar aveam nevoie de o sustinere sufleteaska si nu stiam unde sa o kaut.

Norok de bunica mea care mia dat o notiune de Dumnezeu, cam pe furis de la parintii mei, ca ei o ocarau intruna, dar ea nu se lasa si so odihneasca Domnul, ca deseori o mai pomenesc.

Copii la care nu o sa le fie interesant, nici nu o sa traga tare la acest obiect, da cei cu interes nu tre sa fie lipsiti de invatatura, daca niu invatam noi frica de Dumnezeu, o sa ii invete strada altceva. ca natura. dupa cum stim, nu accepta goluri.

Sunt de acord cu tine, dar sa ne gindim la ceilalti copii a caror religie este alta. Nu este correct fata de ei. Iata de ce pledez ca acest curs sa fie optional. Eu cu mare bucurie mi-as inscrie copilul la aceste ore.

Partajează acest post

Link spre post
Vasilisa
Sunt de acord cu tine, dar sa ne gindim la ceilalti copii a caror religie este alta. Nu este correct fata de ei. Iata de ce pledez ca acest curs sa fie optional. Eu cu mare bucurie mi-as inscrie copilul la aceste ore.

de acord. pentru cei de alta religie (nu kred sa fie asa de multi) ar trebui ceva tip de eliberare cu ceva substituire, sa spunem. in acest timp cit merg lectiile de religie. cei cu alta merg cu clasa parallela la educatie fizika sau minca sau mai stiu eu.... oricum, solutii se pot gasi

Partajează acest post

Link spre post
ViVe
de acord. pentru cei de alta religie (nu kred sa fie asa de multi) ar trebui ceva tip de eliberare cu ceva substituire, sa spunem. in acest timp cit merg lectiile de religie. cei cu alta merg cu clasa parallela la educatie fizika sau minca sau mai stiu eu.... oricum, solutii se pot gasi

Vasilisa, va contraziceti: ori obligatoriu, ori optional (eliberare )?

Partajează acest post

Link spre post
Vasilisa
Vasilisa, va contraziceti: ori obligatoriu, ori optional (eliberare )?

obligatoriu pentru crestini si optional pentru necrestini)))

simplu ca buna ziua)))

Partajează acest post

Link spre post
Noela

persoane de alte religii sau mai binezis credinte sunt multe su cel putin mai multe decat va inchipuiti asa ca nu cred ca e o idee buna - iar daca cursul va fi optional nu cred ca il vor frecventa nici crestinii ortodoxi (de exemplu l-a noi s-a facut asa o incercare prin clasa a 9 - fara succes)

poate o istorie a religiilor, da, dar ma intreb cine ar preda-o? important e sa nu fie o persoana din vreo tagma religioasa ca sa nu se exprime subiectiv (in sensul negativ) fata de alte religii decat a lui

in fine, atitudinea mea - contra - religia e o chestie personala, intima, inre tine si Dumnezeu si nu cred ca trebuie facuta din ea obiect de predare in scoala

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

fetelor, care optati pentru

pe linga multe biserici din Chisinau sunt scoli duminicale pt copilasi

de ce sa nu mearga acolo?

eu cred ca aceasta e principial - separarea scolii de biserica (ca si de stat de fapt)

si nici curs optional in scoala nu ar trebui sa fie

pt ca scoala NU este institutie religioasa, si asa ar trebui sa ramina

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

as vrea sa adaug

noi nu suntem ortodocsi

si eu personal nu as vrea, ca copilul meu sa mearga la un astfel de curs

dar...

odata ce separi copilul de colectiv intr-un mod sau altul, va simti diferenta intre el si ceilalti copii, nu va putea sa se implice in discutia celorlalti, pt ca copiii discut dupa lectii ceea ce a fost acolo, fie biologie, fie geografie, fie religie.

A fost un astfel de curs la copilul nanasilor mei

si o profesoara (nu cea care ducea cursul), stiind ca baiatul lor nu frecventeaza, cu orice ocazie sublinia acest fapt - ca Vlad nu crede ca noi, nu este asa ca noi, nu crede in evolutie, etc

Copilul era jignit si umilit fata de colegi

Religia ar trebui sa ramina in institutii religioase si in scoala sa se faca studii.

Partajează acest post

Link spre post
ViVe
... daca niu invatam noi frica de Dumnezeu, o sa ii invete strada altceva. ca natura. dupa cum stim, nu accepta goluri.

Cred ca pe un om il face OM nu frica de Dumnezeu, ci moralitatea, valorile spirituale, compasiunea. Toate acestea se insufla, si mai degraba se iau ca exemplu, de la parinti. Mi se face impresia ca unii vor aceste ore de religie ca sa le creasca altcineva din copiii lor oameni buni. Cu acelasi succes am putea cere orele, de exemplu, de"Moralitatea si normele de comportare" sau "Cum sa evitam STRADA"?

Partajează acest post

Link spre post
Laura

Obligativitatea obisctului in forma si cu, virgula, continutul pe care se doreste a fi predat in scoala

nu este obiectiv, intr-adevar trebuie tinut seama si de ceilalti copii de alte confesiuni,

iar faptul ca se accentueaza ca un copil "nu este ca noi", asta culmea, atata lipsa de profesionalism.

Off Topp.

Cu o idee asemantoare ma lupt si eu, eu mi-as dori sa-mi dau copilul la o scoala privata, care de cele mai multe pri sunt catolice, ceea ce implica studierea catolicismului si toate ritualurile lui.

Daniel e ortodox si imi fac griji cum va intelege el ca el nu va avea prima comuniune, iar pentru ceilalti copiie una dintre cele mai insemnate sarbatori ale copilariei.

Partajează acest post

Link spre post
nikkuta

In liceul in care frecventeaza copilul meu (Ion Creanga) studiaza religia din clasa I (acum e cl.II). Din cite stiu eu probleme in cl. n-au aparut, copiii sunt incintati, iar parintii multumiti. Nu se accentuiaza felurile religiilor, dar se pune accent pe dezvoltarea calitatilor moral-spirituale. Invatatoarea ne spunea ca dupa aceasta lectie copiii se straduiau sa aplice in relatiile dintre ei exemplificarile date de preot prin istoriile povestite. Ce-i drept, aceasta era de moment, dar saptamina urmatoare iarasi reveneau la modelele de bunatate, rabdare, toleranta etc. din cadrul lectiilor.

Personal, n-am nimic impotriva, deoarece nu-i invata nimic rau si lasa sa fie mai bine atrasi de aceasta religie, decit sa cada mai apoi sub influenta altor secte periculoase. (sa fie clar, nu ma refer la alte religii, ci anume secte cu diverse ritualiri ingrozitoare). Si inca ceva, in clasa nu se specifica cine si de ce religie este, sau ca asta-i buna si alta-i rea. Lucrul acesta ramine la discretia parintilor si a copiilor.

Nu stiu de ce la noi acest obiect deja este introdus in orar, daca despre aceasta de abia se vorbeste, dar am vrea sa fie si mai departe.

Partajează acest post

Link spre post
Irina25
Off Topp.

Cu o idee asemantoare ma lupt si eu, eu mi-as dori sa-mi dau copilul la o scoala privata, care de cele mai multe pri sunt catolice, ceea ce implica studierea catolicismului si toate ritualurile lui.

Daniel e ortodox si imi fac griji cum va intelege el ca el nu va avea prima comuniune, iar pentru ceilalti copiie una dintre cele mai insemnate sarbatori ale copilariei.

Tocmai din aceste considerente sint de parerea ca in general nu ar trebui sa se predea religia in scoli.

Fiecare om este in drept sa-si aleaga singur religia pe care o considera mai aproape de el si de idealurile sale.

De aceea n-ar fi corect s-o impunem nimanui, nici chiar copiilor.

Printre altele, in scolile noastre deja este asa curs ca "Educatia moral-spirituala", care are drept scop sa puna bazele bunelor moravuri si normelor de comportament...

Partajează acest post

Link spre post
lina

iarasi nu intelg, in cazul daca ar fi obligatoriu.

sunt tari, unde este religia obligatoriu, astfel, cei de alta religie, au frecventa libera, deci poate asista sau nu.

pe linga aceste, la manastirile catolice, sunt scoli, printre altele destul de bune, cu nivel inalt de invatura, in clasa sunt de toate religiile, inclusiv si muslimi.

nu stiu care religie, interzice studierea altei religii (exceptie radikalisti).

eu cred ca oricum, tot depinde de familie.

Partajează acest post

Link spre post
Vasilisa
Cred ca pe un om il face OM nu frica de Dumnezeu, ci moralitatea, valorile spirituale, compasiunea.

si de unde vin aceste lukruri daca nu din educatia religioasa? in Biblie gasesti totul, raspuns la orice intrebare.

este opinia mea proprie, si daca altii se inspira din alte surse- nu vad nici o problema.

si altceva- daca discutiile noastre ar putea influenta asupra hotaririlor ce se vor lua. mai are sens sa continuam sa polemizam, dar din pacate .....

studiind opiniile din tema, pot sa spun un lukru- este o vorba ruseaska- кто хочет, ищет пути, кто не хочет- причины.

cer ertare, dar mai exact nu am gasit alte cuvinte))))

Partajează acest post

Link spre post
Алая Буква

Nu consider educaţia religioasă drept o parte obligatorie a programului de studiu al elevilor...

Partajează acest post

Link spre post
redtulip

Sunt impotriva cursului obligatoriu. Intr-adevar sunt mai multi oameni de alta credinta decat cea ortodoxa in Moldova, crestini de alte denominatii si alte religii. Apropo, ati vazut statisticile care se aduc ca argument? Se zice ca avem ortodoxi mai mult de 94 de procente, daca nu gresesc. Vre-o cativa ani in urma un coleg mi-a povestit cum se fac aceste statistici. Cand facem buletinul, indeplinim o anumita ancheta. Mai exact, indeplineste functionara oficiului la calculator si ne pune intrebari. In aceasta ancheta este si intrebarea despre religia dvs. Dar v-a fost adresata aceasta intrebare? Mie nu, si cunoscutilor mei la fel. Ortodoxismul se pune automat, din ce motive-nu stiu, poate pentru a economisi timpul :). Pai iata, dupa casatorie cand am mers sa schimb buletinul, am hotarat sa verific. Doamna de acolo trecea prin toate punctele anchetei, dar de religie nu ma intreaba. Cand vad ca a terminat, ii zic: "Dar nu trebuie sa fie si o asa intrebare acolo?" Atunci ea mi-a propus sa aleg din variantele de religie prezentate. Poate voi aveti alta experienta, dar in cazul meu asa a fost. Mi s-a creat impresia, ca procentele nertodoxe sunt persoanele care au intrebat despre acel punct al anchetei. :curtsey: (Imi cer scuze de off top)

Dar cred ca cursul nu are cum sa fie obligatoriu, pentru ca e nu e conform legislatiei noastre, care prevede libertatea religiei. Doar daca intr-adevar sa fie un istoric al religiilor, sau prezentarea religiilor fundamentale ale lumii.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum