Amanda

Traditii - Deschideti Usa La Toti Colindatori?

Postări Recomandate

Amanda

Cum ii primiti?Ce le dati?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
BabaYaga

Я не открываю, или открываю и сразу говорю "Спасибо, не нужно". Мне не нравятся нынешние манеры колядовать.

Если бы собралось несколько деток, выучили бы красивые колядки, красиво их спели, в выражением, были бы одеты по образу я бы с удовольствием их послушала и очень щедро отблагодарила.

Но когда не успев открыть дверь два оборвонца-безпризорника закидывают квартиру крупой и скороговорокой непонятно что говорят - нет, это мне не нравится и даже слушать и даже благодарить не хочу.

Partajează acest post

Link spre post
Zolga

не открываю вообще.. если это не знакомые и не соседи :pardon:

Partajează acest post

Link spre post
@niri

детям открываем обязательно, мне нравится эта традиция

Partajează acest post

Link spre post
Cosmica

Si mie imi place acesta traditie. Cu parere de rau aici la Chisinau putini copii merg cu uratul/colinde. La Ungheni(eu sunt de acolo), vin multi copii, cu uraturi lungi si frumoase :) Si maturii merg cu uratul dar deja mai tirziu si pe la cunoscuti si neamuri. Eh, e foarte vesel si iti ridica dispozitia. La noi copii cei mai mici(neamuri) spuneau uratura:"Хэй, хэй дай доллар! " :)

Partajează acest post

Link spre post
inx

noi de obicei,de sarbatori mergem la parinti si ei primesc toti colindatorii :x016:

Partajează acest post

Link spre post
Эль

открываем, обычно приходят соседские мальчишки, Никитос все года обожал их слушать, и потом им еще приходилось делиться с ним конфетами, которые я им давала)))

а даём конфетки, мандаринки, по лею...если те, кто очень нравятся приходят, и в малом кол-ве)), по 5 ))

обычно приходят 2-3 группы, совсем чужие пока не приходили.

Partajează acest post

Link spre post
cacao

Я с соседями не знакома, поэтому для меня нет "своих" и "чужих колядунов". Дверь им не открываю по той же причине что и Кошка - неинтересно мне услышать скороговорку а потом выметать крупу из квартиры. Однажды когда я еще была маленькой к нам пришел мальчик наряженный в народный костюм, с колокольчиком и "бухаем". Он читал красивые колядки, пел, звонил в колокольчик! Очень запомнилось. Мы с мамой и денег ему дали, и сладостей полный кулек.

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Anul trecut nu prea am avut colindatori ci numai copii vecinilor, anul acesta desigur ca vin din nou. Straini nu am prea vazut sa umble. Oricum daca vin astept sa deschida usa vecinii sa le aud colinda si daca imi place le deschid iar daca nu nu le deschid. :party:

Partajează acest post

Link spre post
xiusca

:rolleyes: La chisinau nu prea sunt colindatori buni.

Le trebuie doar bani, spun colinde scurte, repede nimic nu se intelege.

cu 2 ani in urma au fost multi colindatori. eu pregatisem de cu zi bomboane, biscuiti, chindere si schimbasem ceva lei marunti. practic au fost asa de multi ca spre sfirsit au venit 2 si leam dat numai dulciuri si cred 1 - 2 lei. peste vreo jumatate de ora am esit afara ca sa mergem la nasi si ce credeti in coltul ascensorului aruncate bomboane , biscuiti dele mele. si de atunci am zis ca la noi nu cinstesc cu adevarat traditiile acestea de a colinda, si de atunci nici nam chef sa deschid.

anul trecut am fost de craciun la niste cumatri la magdacesti, iaca in sate ce frumos: se mascheaza, fac capra, umbla cu buhaiul, si pina la 22 noaptea umbla cei mici, iar mai tirziu incep maturii. e o adevarat atmosfera de sarbatoare.

Nasii mei sunt din durlesti acelasi lucru; deo placere!!!!!!!!!!!!

Partajează acest post

Link spre post
Lili

Si lanoi aceiasi situatie, abea de spun kiteva fraze si asteapta doar bani iar restul le arunka sau le pun pe geam la scara.E neplacut kind le vezi, iti scuipa in suflet!

Partajează acest post

Link spre post
alinka

до скольки килограм?

Partajează acest post

Link spre post
murzik

до -9 кг ,но нам 17 кг и мы сидели в нём перед телевизором очень удобно,мы сейчас хотим купить по больше а то в машину уже не поставишь

Partajează acest post

Link spre post
alinka
до -9 кг ,но нам 17 кг и мы сидели в нём перед телевизором очень удобно,мы сейчас хотим купить по больше а то в машину уже не поставишь

жалко... мы тоже большие, уже больше 10 кг...

Partajează acest post

Link spre post
kristea3
из италии -Feg Pergo

Можно фото?

Partajează acest post

Link spre post
kristea3
sejloggif_4474346_96012.gif

Извините,но по ссылке не могу зайти!!!Может на посту скинете фото?

kristea-3@list.ru

Partajează acest post

Link spre post
murzik

я вам прислала по почте

Partajează acest post

Link spre post
yulea2002

у нас обычно дети колядуют, соседские, поэтому заранее готовлю мелочь по 1, 5 лей, кучу бань и мандаринки с конфетами.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum