ViVe

Certificatul Medical Pentru Ingrijirea Copilului Bolnav

Postări Recomandate

ViVe

Daca stau acasa cu copilul bolnav, medicul de familie imi elibereaza certificat de confirmare pentru serviciu. Un lucru nu inteleg : de ce eu, pentru a obtine acest certificat, trebuie sa fiu consultata de ginecolog, roentgen si analiza de singe. Reiese ca eu, cu copilul bolnav trebuie sa umblu prin policlinica sa dau niste analize care ma privesc doar pe mine. Ce? Pe seful meu il intereseaza citologia mea? Ce legatura are raceala copilului meu cu starea sanatatii mele? Dar daca copilul meu are febra? Trebuie sa mai gasesc o persoana sa stea cu el acasa ca eu sa merg la consultatii? :girl_haha:

Poate eu nu cunosc ceva ... Care-i logica? Rog mult sa se implice cineva cine cunoaste ceva pe marginea acestei intrebari. Stiu ca avem pe forum si medici. :girl_haha:

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
peresmeshnik
Daca stau acasa cu copilul bolnav, medicul de familie imi elibereaza certificat de confirmare pentru serviciu. Un lucru nu inteleg : de ce eu, pentru a obtine acest certificat, trebuie sa fiu consultata de ginecolog, roentgen si analiza de singe. Reiese ca eu, cu copilul bolnav trebuie sa umblu prin policlinica sa dau niste analize care ma privesc doar pe mine. Ce? Pe seful meu il intereseaza citologia mea? Ce legatura are raceala copilului meu cu starea sanatatii mele? Dar daca copilul meu are febra? Trebuie sa mai gasesc o persoana sa stea cu el acasa ca eu sa merg la consultatii? :girl_haha:

Poate eu nu cunosc ceva ... Care-i logica? Rog mult sa se implice cineva cine cunoaste ceva pe marginea acestei intrebari. Stiu ca avem pe forum si medici. :girl_haha:

Сколько раз сидела на больничном с ребенком, ни разу не попросили каких-то анализов у меня или осмотров. Может они так план выполняют и шантажируют этим больничным, типа не сдадите не дадим больничный.

Partajează acest post

Link spre post
SELI

Unica data cind mi s-a cerut asa ceva, este cind m-am pus la evidenta in policlinica de sector, pina atunci ma deserveam la policlinica de la locul de serviciu. Poate nici Dvs nu ati fost pina acum la evidenta la aceasta policlinica, nici cartela nu a-ti avut? Pentru a deschide cartela Dvs sunt necesare aceste analize.

Editat de natavic

Partajează acest post

Link spre post
ViVe
Сколько раз сидела на больничном с ребенком, ни разу не попросили каких-то анализов у меня или осмотров. Может они так план выполняют и шантажируют этим больничным, типа не сдадите не дадим больничный.

Ага, так и сказали слово в слово :spiteful:

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

Se recomanda ca odata pe an sa treceti fluorografia, ginecologul si analiza MRS

si medicul de familie cind te "prinde", atunci si iti da toate indreptarile ca sa-si faca planul

nu are legatura cu certificatul, pur si simplu a coincis

daca insista, aveti dreptul sa refuzati si sa apelati la seful policlinicii

Partajează acest post

Link spre post
ViVe
Unica data cind mi s-a cerut asa ceva, este cind m-am pus la evidenta in policlinica de sector, pina atunci ma deserveam la policlinica de la locul de serviciu. Poate nici Dvs nu ati fost pina acum la evidenta la aceasta policlinica, nici cartela nu a-ti avut? Pentru a deschide cartela Dvs sunt necesare aceste analize.

Poate aveti dreptate. Am sa precizez. Dar totusi nu vad legatura dintre starea sanatatii mele si cu boala de moment a copilului, doar stau acasa din cauza ca s-a imbolnavit bebe, nu eu :spiteful:

Partajează acest post

Link spre post
ViVe

si medicul de familie cind te "prinde", atunci si iti da toate indreptarile ca sa-si faca planul

Multumesc mult, ihtus, pentru raspuns. Copilul meu da semne de imbolnavire si cred ca va trebui sa stam acasa. Tinind minte experientele anterioare, am deschis aceasta tema. In plus, e inceput de an si cred ca medicul iar va incepe cu povestea...Acum sunt inarmata :spiteful:

Partajează acest post

Link spre post
Safali

Exact. Medicii de familie răspund ca toate persoanele de pe sectoar să fie la timp investigate.

Analizele ar trebui să le faceţi dar cînd veţi dispune de timp. Certificatul ei trebuie să vi-l dea oricum, nu au voie să vă şantajeze cu asta.

Partajează acest post

Link spre post
albinutza

fetelor poate nu chiar la tema dar..

Mie medicul de pe sector mi-a spus ca primele 3 zile din certificatul medical nu se platesc - cine stie daca e corect?

Partajează acest post

Link spre post
Irina25

Mie medicul de pe sector mi-a spus ca primele 3 zile din certificatul medical nu se platesc - cine stie daca e corect?

Nu-i adevarat. O singura remarca - daca certificatul medical este pe un termen mai mare de 14 zile, atunci se platesc doar 14, nu mai mult.

Uite punctul 22 din Hotarirea Guvernului RM 108 din 03.02.2005 este exact ceea de ce ai nevoie.

"22. Indemnizaţia pentru îngrijirea copilului bolnav în vîrstă de pînă la 7 ani, iar în cazul copilului cu handicap pentru afecţiuni intercurente - pînă la împlinirea vîrstei de 16 ani se acordă în bază de certificat de concediu medical.

Perioada pentru care se acordă indemnizaţia pentru îngrijirea copilului bolnav este de cel mult 14 zile calendaristice - în cazul acordării asistenţei medicale de ambulatoriu şi de cel mult 30 de zile calendaristice - în cazul acordării asistenţei medicale în staţionar pentru perioada în care copilul necesită îngrijire."

Partajează acest post

Link spre post
ViVe

Aceasta e o modificare in proiect (precis, a fost asa pina luna trecuta). Deja a intrat in vigoare? :sad: Trebuie de intrebat in sectia cadre de la serviciu.

Apropo, in privinta santajului. Un coleg de serviciu a fost la policlinica pt. certificat si medicul i-a refuzat eliberarea pina nu se vaccineaza contra gripei porcine!!! El s-a vaccinat. :shok:

Editat de victoritamd

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

oho

si el ce, nu si-a dat seama ca e santaj?

.... nu am cuvinte!

Partajează acest post

Link spre post
ViVe
oho

si el ce, nu si-a dat seama ca e santaj?

.... nu am cuvinte!

L-am intrebat si eu. A dat din umeri...El a inteles asta, dar, pur si simplu, nu tare a fost contra vaccinarii.

Partajează acest post

Link spre post
Irina25
Aceasta e o modificare in proiect (precis, a fost asa pina luna trecuta). Deja a intrat in vigoare? :girl_in_love: Trebuie de intrebat in sectia cadre de la serviciu.

Despre care proiect este vorba?

Pot sa spun cu siguranta ca certificatul medical se calculeaza si se achita incepind cu prima zi (data cind a fost deschis) si pina la ultima, desigur daca nu este mai mare de 14 zile. Cel putin asa a fost pina acum.

Partajează acest post

Link spre post
ViVe
Despre care proiect este vorba?

Pot sa spun cu siguranta ca certificatul medical se calculeaza si se achita incepind cu prima zi (data cind a fost deschis) si pina la ultima, desigur daca nu este mai mare de 14 zile. Cel putin asa a fost pina acum.

Cred ca nu m-am exprimat corect. Voiam sa spun ca sunt zvonuri ca exista un proiect de lege in guvern cum ca buletinul de boala la bugetari sa nu fie platit. Sa vedem cum se vor desfasura lucrurile... :tease:

Partajează acest post

Link spre post
Lo-li-ta
Cred ca nu m-am exprimat corect. Voiam sa spun ca sunt zvonuri ca exista un proiect de lege in guvern cum ca buletinul de boala la bugetari sa nu fie platit. Sa vedem cum se vor desfasura lucrurile... :tease:

ага, есть такое. Правда, документ вроде как еще не принят, но активно обсуждается

Наше правительство решило максимально снизить расходы госсектора.

Всем бюджетникам - сократить зп, отменить опплату больничных листов (в частных фирмах оооочень редко оплачивают больничные), и еще сократить число госслужащих....

странная политика...учителя, воспитатели, врачи, полиция, таможня и пр. - это же госслужащие...

Называется "стимулирование коррупции"...

И откровенно говоря, отмена оплаты больничных - это нарушение трудового законодательства, и вообще - прав человека, матерей и детей.

По теме: врачи не имеют права шантажировать. Возможно, если дали направления на цитологию, ОБК и флюро - то это надо в принципе раз в год делать, и у них план есть. Но не таким же образом...

Меня вот очень сильно выводит то, что надо каждые три дня приходить продлевать больничный.

Ну вот написано - лечение на пять дней. Нафига таскаться с ребенком (если не с кем оставить), или искать, с кем оставить...

бред!

Partajează acest post

Link spre post
solnysko

+1 даже добавить нечего

Partajează acest post

Link spre post
ViVe

Iarasi am avut nevoie de certificat/buletin. Domna doctor iar imi intinde indreptarile la fluorografie, MRS si ginecolog. Eu ii zic"Pai, eu stiu ca nu este necesar acum sa trec toate astea. Voi veni pe urma. Acum trebuie sa stau acasa cu copilul..." Iar ea"Cine v-a spus ca nu trebuie? Este scris in lege!"

??????

Nu am intrat in disputa deoarece am fost adineauri la ginecolog si am toate analizele la mina. Dar totusi in acest rastimp am mers de 3 ori la policlinica cu celelalte analize.

Ce sa zic? ...Azi si eu stau la pat cu febra! Nu mai pot de furie! Si inca se uita nedumeriti la mine: "De ce copilul nu se simte mai bine dupa 2 saptamini de tratament? " Sigur, daca umblu in colo si-n coace prin troleibuse si sub usile lor cu analizele si formalitatile... :girl_haha:

Partajează acest post

Link spre post
MILKA70

Sigur pe primul plan este tratamentul copilului, si nu controlul profilactic al D-ra ,dar intrebati-va de cite ori va-ti dus la policlinica sa va faceti control prfilactic de buna voe, de acea medicii si recurg la santajul cu foile de boala ,ca cazurile de tuberculoza si cancer sunt tot mai multe ,iar populatia noastra este preocupata de alte lucruri si sanatatea ramine pe ultimul loc, si in fata acestor boli nu are asigurare nimeni.

Sigur pe primul plan este tratamentul copilului, si nu controlul profilactic al D-ra ,dar intrebati-va de cite ori va-ti dus la policlinica sa va faceti control prfilactic de buna voe, de acea medicii si recurg la santajul cu foile de boala ,ca cazurile de tuberculoza si cancer sunt tot mai multe ,iar populatia noastra este preocupata de alte lucruri si sanatatea ramine pe ultimul loc, si in fata acestor boli nu are asigurare nimeni.

Partajează acest post

Link spre post
Irina25
Iarasi am avut nevoie de certificat/buletin. Domna doctor iar imi intinde indreptarile la fluorografie, MRS si ginecolog...

Victoria, cu asa medic trebuie sa fii sanatoasa tun... totul dupa cum scrie cartea. :laught1:

Partajează acest post

Link spre post
ViVe
Victoria, cu asa medic trebuie sa fii sanatoasa tun... totul dupa cum scrie cartea. :girl_in_love:

Mdaaa. Dar atunci imi venea sa gitui pe cineva :girl_haha:

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum