Demetra

Sugarul Lenes!

Postări Recomandate

Demetra

Buna ziua tuturor!

Am o problema, poate ma ajuta cineva, va rog!

Fetita mea de numai 5 zile doarme toata ziua si nu prea vrea sa se trezeasca sa manince... daca ar fi de voia ei, apoi ea ar putea dormi ore in sir (5 ore, 8 ore...) fara sa vrea mincare.

La maternitate am pierdut in primele 2 zile 275 gr, dar ce-i drept inca lapte nu aveam! Am fost nevoiti sa ii dam un pic de Nan, dar foarte atent pentru a nu pierde alimentarea la sin care e foarte importanata!

Neonatologii au zis ca fetita e perfect sanatoasa si eu nu vad probleme...

Acuma am lapte, dar ea e lenesha! O trezesc, o trag de minuta, de picior, o mingii, o stimulez la coloana vertebrala, schimb pampersul pina nu se trezeste bine si apoi practic o impun sa manince!

Cineva a mai avut asa ceva? Va rog, ajutati-ma!!! Trebuie sa o fac sa manince o data la 3 ore, asa ne-au zis toti!

Multumesc anticipat pt. raspunsurile d-stra!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cassandra

Felicitari cu nasterea fetitei!

In primul rand trebuie sa-ti pastrezi calmul, nu este nimic neobisnuit cand noi-nascutii prefera sa doarma decat sa manance, in al doilea rand nu este necesar sa o alaptezi chiar din 3 in 3 ore, ea poate "rezista" fara mancare si 5 ore.

Poti sa incerci sa-i propui sanul in timp ce doarme.

Raspunsuri mai concrete iti pot consultantii in problemele alaptarii de pe forum.

Am avut o situatie similara cu fiica-mea, era foarte lenesa primele 3 saptamani, ca sa o trezesc sa manance si ca sa nu adoarma nemancata, o stergeam cu vata muiata in apa, ii masam manutele si picioarele :xm_306:, imi era frica ca ramane flamanda daca nu mananca o data la 3 ore, pana cand cineva mi-a spus sa o las in pace, ca copilul stie ce face.

Editat de cassandra

Partajează acest post

Link spre post
leu

Mira, la mine a fost asemenea situaţie, numai că Cosmin s-a născut prematur la 36 săptămîni, îşi împlinea somnul pe care trebuia să-l aibă în burtică. Eu ca să se trezească îl dezbrăcam pînă la pampers (straşnic nu-i plăcea) şi apoi repejor îl puneam la sîn, dar nu era strict la 3 ore, cînd la 4 cînd la 5.

Aşa a durat pînă la 1 lună, apoi se trezea singurel automat la fiecare 3 ore.

Tot îmi făceam griji de la început, dar s-a trecut şi fără consecinţe.

Succese!

Partajează acest post

Link spre post
Ташечка

Mira у меня такая же история, в роддоме она из-за этого потеряла 450гр и как говорят врачи началась желтуха, но я не уверена из-за этого ли. Мне тоже очень жаль её будить, иногда начинала спящей переодевать памперс и она просыпается, иногда вытираю ротик. Короче морока.

Partajează acest post

Link spre post
kotea motea
Buna ziua tuturor!

Am o problema, poate ma ajuta cineva, va rog!

Fetita mea de numai 5 zile doarme toata ziua si nu prea vrea sa se trezeasca sa manince... daca ar fi de voia ei, apoi ea ar putea dormi ore in sir (5 ore, 8 ore...) fara sa vrea mincare.

La maternitate am pierdut in primele 2 zile 275 gr, dar ce-i drept inca lapte nu aveam! Am fost nevoiti sa ii dam un pic de Nan, dar foarte atent pentru a nu pierde alimentarea la sin care e foarte importanata!

Neonatologii au zis ca fetita e perfect sanatoasa si eu nu vad probleme...

Acuma am lapte, dar ea e lenesha! O trezesc, o trag de minuta, de picior, o mingii, o stimulez la coloana vertebrala, schimb pampersul pina nu se trezeste bine si apoi practic o impun sa manince!

Cineva a mai avut asa ceva? Va rog, ajutati-ma!!! Trebuie sa o fac sa manince o data la 3 ore, asa ne-au zis toti!

Multumesc anticipat pt. raspunsurile d-stra!

Мои поздравления новоиспеченной маме!!!

Скажите пожалуйста, с каким весом родился ребенок, с каким выписался, сколько сейчас писает в сутки и какает?

Partajează acest post

Link spre post
leticia

Fetita mea la fel era lenosica, minca 2 sec si gata )) am pierdut vreo 300 gr, si am inceput sa-i dau praf ( au fost mai multe motive pentru care nu am putut sa o alaptez)

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum