ViVe

Incaltamintea:piele Naturala Sau Din Materiale Sintetice?

Materialele din care e facuta incaltamintea  

88 membri au votat

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

ViVe

Încălţămintea din piele naturală este de citeva ori mai scumpă şi se consideră bună. Internetul este plin de sfaturi cum să deosebeşti pielea naturală de cea sintetică. Însă la ce bun? Pielea naturală nu este destinată pentru purtat pe vreme umedă şi ploioasă( absoarbe apa). Eu insă, căutînd zilele astea nişte cizme de iarnă, mi-am dat intrebarea şi o pun la discuţie :Oare intr-adevăr este atît de bine să cheltuim mulţi bani pe piele naturală, care totuna nu ne satisface toate cerinţele de exploatare. Or, ar fi mai bine tot de aceeaşi suma să procurăm cîteva perechi de "piele presată "(cum se spune la piaţa centrală) :sad: şi sa le porţi o dată la 3-4 zile? Căci tot atîta o să ţină, în schimb o să ai cîteva perechi diferite...după dispoziţie :girl_in_love: Voi ce credeti?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
SuperWoman

Categoric numai din piele naturala.

Partajează acest post

Link spre post
katea82

конечно натуральная кожа

Partajează acest post

Link spre post
olya

Cumpăr doar încălţăminte din piele naturală, nici nu pun la îndoială avantajul ei faţă de cea din imitaţie. Nu sunt de acord că absoarbe apa, important e să ştii cum s-o îngrijeşti, dar confortul, aspectul şi calitatea pentru mine sunt predominante.

Partajează acest post

Link spre post
ViVe
Cumpăr doar încălţăminte din piele naturală, nici nu pun la îndoială avantajul ei faţă de cea din imitaţie. Nu sunt de acord că absoarbe apa,

De fapt, o metoda de a deosebi pielea naturala de inlocuitori este sa pui o picatura de apa pe ea, care numaidecit va fi absorbita, iar in locul ei va ramine o pata mai inchisa putin la culoare. Poate, dvs, nu prea mergeti pe jos. Eu insa citeodata circul toata ziua prin oras si daca se nimereste o zi ploiasa, dupa o bucata de zi simt, nu apa, dar o umezeala ce cuprinde tot piciorul. Nu mai ramine nici urma de confort :girl_cry2:

Partajează acest post

Link spre post
ViVe

"Полученные в настоящее время результаты позволили фактически решить глобальную задачу замены натуральных кож их искусственными аналогами, которые отнюдь не уступают первым, а при решении отдельных задач и превосходят их. Все это ведет к решению насущной экологической задачи – сохранению живой природы."(http://alenardy.com/know/about/)

Partajează acest post

Link spre post
olya
De fapt, o metoda de a deosebi pielea naturala de inlocuitori este sa pui o picatura de apa pe ea, care numaidecit va fi absorbita, iar in locul ei va ramine o pata mai inchisa putin la culoare. Poate, dvs, nu prea mergeti pe jos. Eu insa citeodata circul toata ziua prin oras si daca se nimereste o zi ploiasa, dupa o bucata de zi simt, nu apa, dar o umezeala ce cuprinde tot piciorul. Nu mai ramine nici urma de confort :girl_cry2:

Ai dreptate, eu nu merg mult pe jos, dar indiferent de aceasta, încălţămintea din piele naturală îşi păstrează mult mai mult aspectul şi e mai "longevivă". Eu nu am auzit de aşa metodă de a verifica pielea naturală - cu apa - nubucul - da - o absoarbe, dar cea calitativă, bine prelucrată?? Nu cred... Niciodată n-am ajuns acasă cu picioarele ude, chair dacă am mers pe jos... copilului îi iau doar din naturală. Nu mai vorbesc de faptul că în cele din imitaţie picioarele transpiră mai tare....

.. oricum, părerea mea o ai.

Partajează acest post

Link spre post
Antonia_SV

Да ,себе беру кожаную,но для малого комбинированную обувь.Потому что носки обуви из натуральной кожи быстро стираются и теряют вид.Заменитель(еще смотря какой) более устойчив для таких нагрузок,каким подвергают обувь наши детки.Это мы взрослые ходим аккуратно,а наши детки...сами знаете,что говорить?

Partajează acest post

Link spre post
PerlaNeagra
Да ,себе беру кожаную,но для малого комбинированную обувь.Потому что носки обуви из натуральной кожи быстро стираются и теряют вид.Заменитель(еще смотря какой) более устойчив для таких нагрузок,каким подвергают обувь наши детки.Это мы взрослые ходим аккуратно,а наши детки...сами знаете,что говорить?

я тоже так делаю, малой беру не из натурального так как стирает за 2 дня носки, зимнюю обувь взяла из кожи на цигейке и что в думаете? 3 дня и пиши пропало, вид никакой, купила матерчатые типа как для лыжников, только маленькие, вроде носятся.

А насчет экологической кожи иногда можно и купить, например те же лаковые туфли для вечернего наряда, не вижу смысла давать большие деньги за то что обуешь пару раз

Partajează acest post

Link spre post
LYLYA

numai din piele naturala

Partajează acest post

Link spre post
TashaRu

Mai mult din piele, dar uneori si sintetica. Deviza mea in genere este "Un ban mai mult, dar ceva bun"

Partajează acest post

Link spre post
NataliC

Doar din piele naturala si aici nicidecum nu e vorba de capricii ci de comoditate si igiena. De la incaltamintea artificiala imi transpira foarte tare picioarele ca nici nu mai suport sa le incalt. Iar pantofii din piele artificiala ma rod si nu pot merge in ei. Asa ca din pacate nu-mi ramane decat sa platesc mai mult pentru comoditate. De pastrat mult timp oricum nu pot.

Partajează acest post

Link spre post
AniLorak

Incaltamintea din piele naturala, dar vara se poate si din materiale sintetice, iarna nicidecum.

Partajează acest post

Link spre post
RomanSonya

Только натуральная кожа, причем внутри тоже. Такую производят только уважающие себя фирмы. Зато носим и я и муж годами, благо классику предпочитаем. А по поводу протертых носков, я предпочту таковые, чем калечить ребенка в искоже. Нога должна дышать! Я имела возможность присутствовать при разувании женщины!!!!!, которая предпочитает экономить на обуви. Скажу вам, ароматы еще те! У нас прилавки завалены кожаной обувью с дешевейшей подкладкой, *а ля тигр или зебра*, так вот толку что обувь кожаная если нога в клеенке все равно? Скупой платит дважды, я в этом глубоко убеждена.

Partajează acest post

Link spre post
иннуля

только кожа!!!!!!!!!!!! разве что пляжные шлепки-резиновые

Partajează acest post

Link spre post
Iao

кожанная качественная обувь - мой выбор !!

не стоит экономить на обуви вообще.

В искуственной ногу сильно парит, а это не хорошо !!!

Partajează acest post

Link spre post
staasva

всегда только натуральная, исключением могут стать сандали открытые, где всего два ремешка.

Partajează acest post

Link spre post
Fialca

Numai din piele naturala, la copii nici nu mai vorbesc - la fel din piele naturala.

Partajează acest post

Link spre post
Svetleachok

только из натуральной кожи, в искуственной ноги парятся, устают быстрее из-за того, что не дышат

Partajează acest post

Link spre post
NatalyJ

больше конечно же люблю натуральную кожаную обувь.

но бывает, что увидишь какую-нибудь интересную модельку из исскуственного материала- и сердце кровью обливается :shout: :shout:

Partajează acest post

Link spre post
PrettyDida

Только из натуральное кожи. Пару раз покупала из синтетического материла (причем дорогую обувь) - не комфортно мне в ней, то мерзнут то парятся.

Мужу, например, в синтетической очень даже комфортно.

Editat de chunika

Partajează acest post

Link spre post
LoredanaSP

Только натуральную кожу, легко мне в ней. В синтет. аж болят ноги, особенно летом:(((

Partajează acest post

Link spre post
Roca

doar din piele...si nu pentru faptul ca e "mai buna" de fapt asha si este...

dar cum s-a mai spus... din faptul ca in sintetica picioarele incep a traspira si miros urit...

copilului tot ii cumpar din piele....sau textil adica material...genul ghete...

avem si pantofiori din piele artificiala in afara dar inauntru sunt cu piele...

de regula cumparam asha incaltsaminte pentru ocazii...nu pentru fiecare zi...

si la mine incaltsamintea se poarte foarte bine, am si incaltsaminte pe care o port si 6 ani...

daca am dat pe ea 2 300 de lei in 2006...al saselea an.... gratuit ;-))))

Partajează acest post

Link spre post
lumipupsic

Demult am hotarit pentru mine ca ncaltamintea trebuie sa fie doar din piele naturala! Atit pentru copii, cit si pentru adulti. In cea sintetica piciorul e ca in sera, transpira, nu respira. Mai bine economisim pe imbracaminte!

Editat de lumipupsic

Partajează acest post

Link spre post
greeneyes

Mie in magazinula Zorile o consultanta ma sfatuia sa iau piele eco , spunind ca e mai buna ca nu trage umezeala ca acea naturala )))

eu prefer totusi incaltaminte din piele naturala .

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum