Leen

Сухие Участки Кожи

Postări Recomandate

Leen

Девочки помогите советом - появилось два участка кожи - на бедре и на подбородочке 1 на 1 см суха кожа, что это аллергия? кто-то сталкивался? малявочке почти 3 месяца, раньше такого не было, на одбородке прошло где-то за 4-5 дней

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
leu
Девочки помогите советом - появилось два участка кожи - на бедре и на подбородочке 1 на 1 см суха кожа, что это аллергия? кто-то сталкивался? малявочке почти 3 месяца, раньше такого не было, на одбородке прошло где-то за 4-5 дней

Noi am avut aşa erupţii dar pe spate, au apărut la vîrsta de 2 luni. Am tot întins-o cu tratamentul, pînă la urmă s-a adeverit a fi de origine alergică. Am consultat alergologul + tratament antialergic.

Partajează acest post

Link spre post
tysia
Noi am avut aşa erupţii dar pe spate, au apărut la vîrsta de 2 luni. Am tot întins-o cu tratamentul, pînă la urmă s-a adeverit a fi de origine alergică. Am consultat alergologul + tratament antialergic.

у нас были в форме кругов...сдали анализы на дисбактериоз...нашли стафилакок, занесенный в роддоме ...после лечения все исчезло, но переодически дотрех лет появлялись - давала зиртек и мазала адвантаном... :girl_wacko:

Partajează acest post

Link spre post
leu
у нас были в форме кругов...сдали анализы на дисбактериоз...нашли стафилакок, занесенный в роддоме ...после лечения все исчезло, но переодически дотрех лет появлялись - давала зиртек и мазала адвантаном... :pardon:

периодически, от чего? поевлялись на техже местах?

:dash1:

Partajează acest post

Link spre post
yana13

У нас тоже было такое на ножках ниже колена, это алергическая реакция, возможно на стир. порошок , мазали адвантаном и они прошли.

Partajează acest post

Link spre post
Sanisa

Это скорее всего аллергия, у нас такое было.

Partajează acest post

Link spre post
MoTTaRo

fetelor acordati-mi un sfat...copilasul are pielea foarte uscata,parca se cojeste....si asta pe cap continuind pe toata fruntea,pe spate,brate,git si un pic pe piept....Am citit destul de multa informatie unde era scris ca e ceva normal la bebei....multe mame aplica pe piele deshidratata diferite creme....ce ar trebui sa fac?

Am uitat sa zic ca pe fata timp de o luna a avut bubite ca alergie care dispareau- apareau, acum citeva zile l-am uns cu crema de galbenele si il sterg cu infuzie de galbenele, si iau disparut.,nu apar...se mai zice in popor ca copii undeva pin' la 3 luni se curata...voi ce ziceti?

Partajează acest post

Link spre post
delia
fetelor acordati-mi un sfat...copilasul are pielea foarte uscata,parca se cojeste....si asta pe cap continuind pe toata fruntea,pe spate,brate,git si un pic pe piept....Am citit destul de multa informatie unde era scris ca e ceva normal la bebei....multe mame aplica pe piele deshidratata diferite creme....ce ar trebui sa fac?

Am uitat sa zic ca pe fata timp de o luna a avut bubite ca alergie care dispareau- apareau, acum citeva zile l-am uns cu crema de galbenele si il sterg cu infuzie de galbenele, si iau disparut.,nu apar...se mai zice in popor ca copii undeva pin' la 3 luni se curata...voi ce ziceti?

Daca copilasul dv-stra e nou nascut, atunci e normal ca pielea sa se cojeasca un pic, cum ati mentionat mai sus si cum se mai zice in popor...copilul se "curatza", asa si fetita mea a avut kind era micutza, avea in jur de o luna si la fel ma speriasem pentru ca nu stiam ce este, insa medicul mi-a zis ca e un proces fiziologic normal.

Partajează acest post

Link spre post
Vanylya
se mai zice in popor ca copii undeva pin' la 3 luni se curata...voi ce ziceti?

si medicii tot zic ca pana la 3 luni se curatza. Deja daca pielea ramane uscata si apar bubitze dupa 3 luni poate fi alergie... :girl_in_love:

Partajează acest post

Link spre post
MoTTaRo

Multumesc mult fetelor de sfaturi,m-am linistit un pic. Sa dea Domnul sa fie toti copiii sanatosi!!!

Partajează acest post

Link spre post
Sonya

это могут конечно быть симптомы диатеза...но на начальной стадии, они не страшны..тем более что в таком возрасте, у деток происходит активный обмен веществ в организме)))) не переживайте, смазывайте жидким детским кремчиком или маслицем...у нас всё прошло..я тоже очень переживала...

Partajează acest post

Link spre post
iksilver

я каждый день после купания смазывала кожу оливковым маслом (кипитила на водяной бане), можно в масло положить и 2 ложки цветков календулы, и покипятить еще 5 мин, нам это помогло и от сильной опрелости между ножек

Partajează acest post

Link spre post
aniram08

Девочки помогите у моей дочке ей 9 дней на ступнях очень сильно шелушится кожа. смазываю маслом Виорика. Пока не проходит. Что делать?

Partajează acest post

Link spre post
Vikuseayka

И у нас такое было,на животике и ножках Врач сказал что аллергия,ничем не мазала просто на диету обе сели,и все прошло,

Partajează acest post

Link spre post
Stella26

У  дочи было так, сухие участки кожи на ножках, мазала маслицем, вроде прошло все.

Partajează acest post

Link spre post
Natulecka

я смазываю сухие участки кипяченным маслицем и потом сухая кожа отходит

Partajează acest post

Link spre post
sergeevabelova

ая пользовалась детским кремчиком и купала в череде,всё прошло и не беспокоит больше

Partajează acest post

Link spre post
Tatiana2535

я тоже мазала маслом или неонатолог в больнице сказала купить витамин Е и мазать лицо и ттт через 5-7дн. вся сухая кожа сошла и с пальчиков и пяточках....

Partajează acest post

Link spre post
Homiak

Шелушится кожа на ножках, мажу детским кремом Hipp

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum