gaby

Полезная Инфо Для Всех

Postări Recomandate

ViVe

Cu asa jale se scrie despre Mohamed. Atitea a avut de indurat pentru credinta! De parca Isus a fost un boier si se lafaia in bogatii si bunatati!

Toate fragmentele aduse de gaby aduc a propaganda de prost gust: chipurile crestinismul e fals - rezulta ca islamul este Adevarul suprem. Logica de fier! Doamne, iarta-ma! Daca nu pot sa tac la asa prostii!

gaby, daca atit de mult tineti sa ne aduceti la cunostinta ceva bun din Islam, v-as ruga sa amintiti anume ce are bun aceasta religie. Ca eu pina acum am vazut numai negarea crestinismului prin prisma dreptului islam. :dash1:

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lina

vad ca fetele au raspuns, eu eram ocupata.

gaby, eu ma stradui sa raspund asa mai diplomatic, dar e cam greu, dar din start nu imi place cind se supune uita asta religie asa de nedreapta, dar a mea e cea mai corecta, si mai ales dela persoanele care nici nu au incercat sa inteleaga.

Lina, Poti sa fii mai explicita, te rog. Multumesc.

merci, Mary, care a incercat sa lamureasca, ce am vrut eu sa zic.

te rog, scriemi mai concret ce scrie in islam despre ciclul si curatirea dupa nastere.

din posturile tale, reiese ca toti muslimii cunosc quranul si cele reguli obligatorii si mai putin obligatorii? eu nu cred

multe puncte din islam sunt si din traditii, chiar pot sa spun ff multe, unele reguli care cred ca sunt absurde.

Si citind, posturile tale, am impresia, sau nu vrei sa vezi multe lucruri sau tot in roz, in realitate in tarile islame, absolut nu e asa, conform religiei.

Partajează acest post

Link spre post
gaby
Imi aduci niste linkuri si spune de cineva, dar eu te-am intrebat sa imi spui cu cuvintele tale, ceva simplu, dar nu copy-paste

Ti-am adus ceea ce zic oameni invatati ai islamului despre jihad, in baza Quranului si Sunnei, asta si este ceea ce cred eu.

upa ce tu imi vei raspunde la ce te-am intrebat, caci se pare ca intrebi cu intrebare si nu vad rostul...

Eu tiam raspuns, fii mai atenta.

Cum ti-am mai zis, Biblia pe care o avem astazi a fost schimbata de oameni, din aceasta cauza nici n-o sa gasesti acolo nici pomeneala despre Muhammad, pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra lui, binecunoscuta fiind atitudinea crestinilor fata de muslimi (sa amintim Krestovye pohody).

Zici ca in Quran scrie ca nu se va schimba, corect? Dar si in Biblie scrie ca nu va adauga sau sterge nimeni nimic din ea... atunci care e diferenta?

Eu tiam adus ayatul din Quran unde scrie acest lucru, adu-mi si tu din Biblie unde scrie ca nu se va schimba, nu doar vorbe, ci dovezi, intelegi?

Eu am scris:

Se vede ca nu cunosti prea bine istoria islamului. Nu-l cunosti deloc pe Muhammad. El a fost cel mai bun si chibzuit din oameni, cel mai drept si n-a facut nedreptati. Am o carte super, viata profetului Muhammad. Dar, ma indoiesc ca ai vrea sa o citesti, pentru ca tu consideri ca deja cunosti totul despre islam si atita tot. Imi cer scuze daca nu este adevarat, mie asa mi s-a creat o impresie.

Cred ca am fost suficient de politicoasa, si la sfirsit mi-am cerut scuze daca ceea ce scriu nu este adevarat. Am scris acest lucru deoarece intr-adevar nu este corect ceea ce scrii despre Muhammad, si de aici mi-am facut impresia ca nu-l cunosti.

Crede-ma cunosc cine a fost Mohammed si din perspectiva musulmanilor si a celor nemusulmani. Si stiu istoria care evident ca a fost scrisa de oameni, insa este adevar in ea nu crezi? Doar nu sunt aberatii ceea ce iti spun eu despre cuceririle lui Mohamed? Sau vrei sa spui ca islamul s-a raspandit pasnic fara sabie si doar vestind Quranul?!

Eu nu am zis ca acest lucru nu este adevarat. Si alti proroci au dus razboaie atit de aparare cit si de cotropire, si acest lucru le era insuflat de Dumnezeu (in vechiul testament paremise sunt multe exemple). Dar, problema este cum era dus acest razboi. De exemplu in vechiul testament scrie asa:

Deuteronom 20

10. Cand te vei apropia de cetate ca s-o cuprinzi, fa-i indemnare de pace.

11. De se va invoi sa primeasca pacea cu tine si-ti va deschide portile, atunci tot poporul ce se va gasi in ea iti va plati bir si-ti va sluji.

12. Iar de nu se va invoi cu tine la pace si va duce razboi cu tine, atunci s-o inconjuri.

13. Si cand Domnul Dumnezeul tau o va da in mainile tale, sa lovesti cu ascutisul sabiei pe toti cei de parte barbateasca din ea.

14. Numai femeile si copiii, vitele si tot ce este in cetate, toata prada ei sa o iei pentru tine si sa te folosesti de prada vrajmasilor tai, pe care ti i-a dat Domnul Dumnezeul tau in mana.

15. Asa sa faci cu toate cetatile care sunt foarte departe de tine si care nu sunt din cetatile popoarelor acestora.

16. Iar in cetatile popoarelor acestora pe care Domnul Dumnezeul tau ti le da in stapanire, sa nu lasi in viata nici un suflet;

17. Ci sa-i dai blestemului: pe Hetei si pe Amorei, pe Canaanei si Ferezei, pe Hevei, pe Iebusei si pe Gherghesei, precum ti-a poruncit Domnul Dumnezeul tau,

18. Ca sa nu va invete aceia sa faceti aceleasi uraciuni pe care le-au facut ei pentru dumnezeii lor si ca sa nu gresiti inaintea Domnului Dumnezeului vostru.

In noul testamen:

Matei 10

32. Oricine va marturisi pentru Mine inaintea oamenilor, marturisi-voi si Eu pentru el inaintea Tatalui Meu, Care este in ceruri.

33. Iar de cel ce se va lepada de Mine inaintea oamenilor si Eu Ma voi lepada de el inaintea Tatalui Meu, Care este in ceruri.

34. Nu socotiti ca am venit sa aduc pace pe pamant; n-am venit sa aduc pace, ci sabie.

35. Caci am venit sa despart pe fiu de tatal sau, pe fiica de mama sa, pe nora de soacra sa.

36. Si dusmanii omului (vor fi) casnicii lui.

37. Cel ce iubeste pe tata ori pe mama mai mult decat pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubeste pe fiu ori pe fiica mai mult decat pe Mine nu este vrednic de Mine.

Nu neg faptul ca si in Quran sunt ayate in care Dumnezeu ii spune profetului sa duca razboi impotriva celora care nu cred, dar iarasi sunt conditii foarte drastice pentru a duce un razboi. De exemplu cu iudei si crestini pasnici se incheie pace, si acestia platesc dania daca se afla pe teritoriu islamic, si impotriva lor nu se poate de luptat. Sau daca este razboi, nu se poate de omorit femei si copii, deoarece ei sunt fara de aparare. Deci, aceasta tema este mare, pe site-ulcare l-am scris, este multa info referitor la djihad, inormatie corecta. Daca vrei sa afli mai multe Mary, poti intra acolo.

Partajează acest post

Link spre post
gaby
Cu asa jale se scrie despre Mohamed. Atitea a avut de indurat pentru credinta! De parca Isus a fost un boier si se lafaia in bogatii si bunatati!

Victoritamd, in primul rind, fii mai amabila, oare nu asta invata moralitatea crestina????

In al doilea rind, eu nu am zis ca Isus s-a lafait ca un boier, cum ai scris tu. Muslimii cred in Isus, cred ca a fost un proroc de la Dumnezeu, si eu spre deosebire de voi care il faceti pe Muhammad in fel si chip, nu l-am jignit niciodata si nu am vorbit de rau si nici n-o sa-mi permit acest lucru, pentru ca Isus a fost un proroc, a fost un om ales de Dumnezeu ca si toti prorocii, aparat de pacate si caruia Dumnezeu i-a dat daruri speciale, haruri.

De fapt, toti prorocii care au fot, toti au indurat, toti nu erau primiti de ai lor si erau socotiti mincinosi la inceput, nu-i asa?

Deci, unde din cuvintele mele tu ai observat ca am in vedere ca Isus "se lafaia ca un boier"???

Toate fragmentele aduse de gaby aduc a propaganda de prost gust: chipurile crestinismul e fals - rezulta ca islamul este Adevarul suprem. Logica de fier! Doamne, iarta-ma! Daca nu pot sa tac la asa prostii!

gaby, daca atit de mult tineti sa ne aduceti la cunostinta ceva bun din Islam, v-as ruga sa amintiti anume ce are bun aceasta religie. Ca eu pina acum am vazut numai negarea crestinismului prin prisma dreptului islam

Propaganda de prost gust, deci asa numiti voi lucrurile cu care nu sunteti de acord, sau care nu va convin, sau pe care pur si simplu nu vreti sa le primiti.... Bine, mie nimik rau cu asta nu-mi faceti.

Ai vazut numai negarea crestinismului prin prisma dreptului islam, pai am raspuns pina acum la intrebarile care mi-au fost adresate. Pe prima pagina gasesti multa informatie despre islam, care arata ce are bun aceasta religie. Dar nu cred ca ai citit, pentru ca cind vine vorba de aruncat cu noroi "все тут как тут", dar cind aduci argumente la cuvintele tale, iti spun ca este propaganda de prost gust.

dar din start nu imi place cind se supune uita asta religie asa de nedreapta, dar a mea e cea mai corecta, si mai ales dela persoanele care nici nu au incercat sa inteleaga.

Lina, eu nu am spus ca religia mea este corecta si a voastra este nedreapta. Eu nu am zis direct asa cuvinte. Am zis ca nu cred in Biblie pentru ca a fost modificata de oameni, si aici raspund pentru cuvintele mele, si daca ma ajuta Dumnezeu o sa va aduc si contrazicerile din Biblie.

din posturile tale, reiese ca toti muslimii cunosc quranul si cele reguli obligatorii si mai putin obligatorii? eu nu cred

multe puncte din islam sunt si din traditii, chiar pot sa spun ff multe, unele reguli care cred ca sunt absurde.

Lina, in islam nu exista traditii. In unele tari arabe - da exista. Dar asta nu inseamna ca asa zice islamul. Eu de exemplu, am primit islamul acum citiva ani, intro tara islamica nu am trait, si am invatat islamul exact din carti. Deci, respectiv nu folosesc nici o "traditie". Ceea ce fac si zic este conform Quranului si Sunnei profetului.

Si este imposibil ca toti musulmanii sa cunoasca ce scrie in Quran, toate regulile. Sunt muslimi, mai ales cei nascuti in familii muslime, care nici pina la o virsta inaintata totusi nu au inteles inka islamul. De fapt cum este si in crestinism. Multi se numesc crestini fara a sti ce este asta.

ce scrie in islam despre ciclul si curatirea dupa nastere.

Am mai scris intr-un mesaj ca in timpul ciclului si curatirii dupa nastere femeia este scutita de rugaciunea obligatorie de 5 ori pe zi, de tinerea postului obligatoriu, nu este permis sa intretina relatii sexuale.

De ce intrebi?

Si la sfirsit, fetelor, eu am impresia ca voi nici nu cititi informatia pe care o aduc eu aici, pentru ca vad ca intrebari nu apar referitor la ea, inseamna ca totul este clar sau nimik nu este clar? In schimb cind vine vorba de contraziceri, se umplu paginile. Haideti sa nu aruncam vorbe goale. Daca aveti ceva important si cu dovezi (din surse demne de incredere) poftim. Daca purtam o discutie, fiecare sa raspunda de ceea ce zice argumentind.

Eu am promis o data ca nu mai scriu in aceasta tema, insa mi-am incalcat promisiunea, dar paremi-se trebuia sa mi-o tin, pentru ca se repeta aceeasi poveste.

Partajează acest post

Link spre post
Cosinzeana

Multumesc autorului temei pentru informatia de pe prima pagina!

sincer, cunosc doar istoria islamului si nu cunosc deloc principiile acestei religii.

dar pentru mine a fost o revelatie adevarata sa aflu ca in "Coran" este scris despre Isus, si El este stimat de catre musulmani!

mersi , am citit cu multa placere!

Partajează acest post

Link spre post
ViVe
Ai vazut numai negarea crestinismului prin prisma dreptului islam, pai am raspuns pina acum la intrebarile care mi-au fost adresate.

Si ai raspuns cu un repros indreptat crestinismului. Chipurile Biblia nu-i adevarata, Isus nu-i fiul lui Dumnezeu... Dar tu ai dovezi (pe care cu atita insistenta le ceri celorlalti)? Eu cred ca nu. Deaceea ai si fost abordata cu atita patetism de catre noi. Nici eu nu am dovezi de ce origine a fost Mohamed si chiar Isus, deaceea nici nu ma apuc sa dezmint sau sa confirm.

Am sa ma repet: scrie despre islam, daca iti place. Fara analogii, care aduc a minciuni si prin urmare trezesc revolta fireasca:

Isus a fost un proroc, a fost un om ales de Dumnezeu ca si toti prorocii

Asta a fost motivul principal pentru care am intervenit in tema. Scuze, daca s-a primit cam dur. :shok:

...

Eu am promis o data ca nu mai scriu in aceasta tema, insa mi-am incalcat promisiunea, dar paremi-se trebuia sa mi-o tin, pentru ca se repeta aceeasi poveste.

Da. Cred ca asa e. Prea ma avint si eu in discutie cu parerile mele. Uite aici te sustin :pardon:

Editat de victoritamd

Partajează acest post

Link spre post
Five

gaby, simt un aer de agresivitate, si defensiva, dar e ceva obisnuit printre musulmani, mai ales cand nu au argumente. Zici ca ai argumente ca Biblia a fost modificata de oameni?! Adu te rog! :)) Zici ca nu gasesti in Biblia de azi despre Mohamed, dar in cea originara este? Spune-mi la fel daca Quranul a fost finisat ca o carte intreaga in timpul vietii lui Mohammed? :)

Ce ai adus tu din Deuteronom si Matei nu are legatura cu ceea ce citesti tu negru pe alb, este muuuuult mai profund si sincer doar Duhul Sfant ne descopera. Iti spun despre pasajul din Matei, se are in vedere nu sabia propria zisa, caci Isus nu a luptat cu sabia, ci prin Cuvantul Sau, cei care mergeau dupa El evident ca se desparteau de parinti, frati, chiar soti, copii...

Despre jihad tot nu ai scris, dar eu iti spun fiind crestina, iti explic in ce credeti voi musulmanii: jihad inseamna in primul rand razboi cu poftele proprii, in al doilea rand deja razboiul propriu-zis dupa care se coduc extremistii...

Despre prorocia despre Isus din Vechiul Testament, iti dau niste trimiteri: Isaia 7:14, Isaia 9:6, Mica 5:2, Zaharia 9:9, Psalmi 22:16-18, intreg capitol din Isaia 53, Daniel 9, Isaia 50:6, Zaharia 12:10. Sunt mai multe, insa astea care le tin eu minte.

Apocalipsa 22:18-21 - scrie despre aceea ca nu se va schimba Cuvantul Domnului.

Multumesc autorului temei pentru informatia de pe prima pagina!

sincer, cunosc doar istoria islamului si nu cunosc deloc principiile acestei religii.

dar pentru mine a fost o revelatie adevarata sa aflu ca in "Coran" este scris despre Isus, si El este stimat de catre musulmani!

mersi , am citit cu multa placere!

Mirelena, in Quran scrie despre Isus evident, pt ca este o copie fragmentata a Bibliei. Da, scrie in Quran ca fecioara Maria l-a nascut pe Isus, dar tot in Quran scrie ca Isus nu este fiul lui Dumnezeu, ci un simplu profet ca si Moise, David si Mohamed. Tot musulmanii cred ca Isus nu a murit, ci a fost schimbat cu fata lui Iuda care l-a tradat si Iuda a patimit atunci 2000 ani in urma si nu Isus, pe cand Isus a fost plecat in Mecca sa faca pelirenaj :)

Partajează acest post

Link spre post
Five

Va invit in tema aceasta: http://mama.md/index.php?showtopic=54028

In filmuletul cela se vede clar cat de repede pe timpul lui Mohamed si dupa moartea lui s-a extins islamul...evident prin lupte.

Partajează acest post

Link spre post
lina

gaby

eu intreb unelel lucruri, casa inteleg in islam, dar te rog fara citate, si fara expediere in privat.

Eu nu am zis direct asa cuvinte

dar sa sub inteles ff bine

Am zis ca nu cred in Biblie pentru ca a fost modificata de oameni,

a fost nu demult, un film documentar despre quran, din care rezulta ca a fost modificata de citeva ori. adica este o vrsiune ff veche, undeva se patreaza, am uitat si ceea ce acum, se vinde se tipareste e altceva. cum explici asta?

in islam nu exista traditii. In unele tari arabe - da exista. Dar asta nu inseamna ca asa zice islamul. Eu de exemplu, am primit islamul acum citiva ani, intro tara islamica nu am trait, si am invatat islamul exact din carti.

da, asa am inteles din posturile tale, dar iti recomand, sa sa afli ce inseamna islamul azi, din realitate.

exemple, care sunt incluse in religie, iti voi da cind voi fi acasa, ca am in calculator salvat.

Sunt muslimi, mai ales cei nascuti in familii muslime, care nici pina la o virsta inaintata totusi nu au inteles inka islamul.

deacord

De ce intrebi?

dupa stiu, se face sorry nu stiu corect in romana- curatirea totala, asta am cerut sami explici.

nu cititi informatia pe care o aduc eu aici,

gaby, nu tr sunna pe de rost, explica clar prin cuvinte

se umplu paginile
.

uitete mai sus, postul tau ce pagina ocupa, ai copiat o carte intreaga.

este nevoie de explicatii clare, respectiv eu de citeva ori am intrebat un lucru, referitor la nastere, ciclu etc.

explicami te rog, de ce anume cu o mana anume se spala si cu alta se maninca?, dece tr bierberitul?,stii unde, dece femeile nu au voie sa scoata sprincenele?, dece anume tr de vopsit cu henna?

Editat de lina

Partajează acest post

Link spre post
gaby

Lina, eu cred ca tu stii bine ca mai ales in zilele noastre este o mare diferenta intre religie, si ceea la ce cheama religia, si intre oamenii care o reprezinta in ghilimele, unii dintre ei. Asa zisii "crestini" dar si asa zisii "musulmani", adica unii dintre ei, din zilele noastre ne sunt exemplu. Pentru ca este imposibil ca sa fie totul perfect si sa urmeze toti religia intocmai. Sunt si oameni care sub pretextul religiei fac anumite lucruri, care insa nu sunt deloc aferente religiei respetive.

Exact exemple care zici ca le ai tu, pot sa aduc si eu din partea crestinilor. Sau poti deschide tu televizorul, de exemplu la stiri, si vei vedea ca cineva si-a violat fiica, altul si-a omorit nevasta, altul mama, si toti ei sunt crestini. Asa ca nu este corect sa abordezi religia dupa ce fac unii oameni, ci trebuie sa cauti in esenta - este sau nu este corect ceea ce fac ei, intelegi??

Eu zic sa nu ne uitam la exemple, ci sa ne uitam la ceea ce scrie in Cartea Sfinta, ceea la ce indruma religia, regulile ei.

Pentru ca crede-ma, eu traiesc in anturaj de muslimi, si stiu mai bine decit tine cum traiesc familiile care sunt supuse lui Allah si care se staruie sa nu incalce regulile islamului. Traiesc foarte bine, in pace si liniste. Dar desigur asa exemple de familii nu vor fi aduse niciodata in massmedia sau internet de unde luati voi majoritatea informatiei, pentru ca massmediei ii place sa scrie ceea ce aduce la conflicte sau intrigi.

dar sa sub inteles ff bine

Pai bine, voi daca scrieti direct ca islamul este fals si Muhammad nu a fost profet s.a.m.d. eu trebuie sa reactionez normal, sa va zimbesc, pentru ca altfel "sunt agresiva ca si toti muslimii", asa este???

Insa daca scriu ca nu cred in Biblie pentru ca am DOVEZI de contraziceri, pe care le voi aduce mai tirziu deoarece nu dispun de mult timp acuma, voi sariti pe mine, nu??

Este corect?

a fost nu demult, un film documentar despre quran, din care rezulta ca a fost modificata de citeva ori. adica este o vrsiune ff veche, undeva se patreaza, am uitat si ceea ce acum, se vinde se tipareste e altceva. cum explici asta?

Lina, sa fie inteles un lucru de la bun inceput. Explic lucrurile pe care mi le aduceti cu dovezi. Ceea ce ati vazut la tv si in massmedia chiar NU MA INTERESEAZA. Eu demult nu-i mai ascult, pentru ca cum pot sa cred in ceea ce se zice acolo, daca majoritatea sunt minciuni, sau sunt spuse cu SCOPURI anumite.

dupa stiu, se face sorry nu stiu corect in romana- curatirea totala, asta am cerut sami explici.

Referitor la curatire, asa este, femeia dupa ciclu trebuie sa faca gusl - adica baie, trebuie sa se spele pe tot corpul. Aceasta curatire se face si atunci dupa ce femeia a intretinut relatii sexuale cu sotul, si se face si de barbat, nu numai de femeie.

Aceasta este din punct de vedere al religiei. Acum sa ne uitam din punct de vedere a sanatatii si igienei, este un lucru normal ca femeia dupa ciclu sa faca o baie, deci...

gaby, nu tr sunna pe de rost, explica clar prin cuvinte

Lina, sa fie clar, eu aduc aceste articole deoarece oamenii cind incep sa-si expuna parerile si sa vorbeasca de la sine, pot sa spuna si ceva ce nu este corect. Din aceasta cauza, eu aduc aceste articole, care sunt destul de clare, si cine vrea - va intelege.

explicami te rog, de ce anume cu o mana anume se spala si cu alta se maninca?, dece tr bierberitul?,stii unde, dece femeile nu au voie sa scoata sprincenele?, dece anume tr de vopsit cu henna?

In primul rind, aceste lucruri fac parte din Sunna profetului Muhammad, pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa. Dupa cum am scris intr-un alt mesaj, el a fost profet si avea revelatii de la Dumnezeu. Era un om deosebit, care era aparat de pacate si de fapte murdare, din aceasta cauza tot ce facea el, este pentru noi un exemplu. Dar trebuie de stiut ca Sunna nu are caracter obligatoriu, dar este de dorit "желательно".

Deci, din punct de vedere al religiei, aceste lucruri pe care le-ai scris sunt foarte binevenite pentru muslimi, si un muslima adevarat pentru el este de ajuns sa stie ca profetul Muhammad a facut asa, si o sa faca si el la fel, dar pentru voi voi incerca sa explic anumite "пользы" de la aceste lucruri:

- in general se spala cu ambele miini, dar numai dupa toaleta se spala cu mina stinga. Si se maninca cu mina dreapta. Acest lucru se explica simplu. In perioada respectiva, si inka multi ani dupa aceea, oamenii nu aveau sapun sau nu aveau ca in zilele noastre atitea solutii de curatare. Din aceasta cauza pentru a fi evitate anumite chestiuni legate de igiena si pentru a mentine sanatatea, se spala dupa toaleta cu stinga si se maninca cu dreapta. Cred ca este clar.

- barbieritul de asemenea este legat de igiena. Si este foarte clar si logic.

- sprincenele nu se scot deoarece este pacat dupa islam. Dar in timpurile noastre chiar s-a descoperit ca femeile care isi scot sprincenele sunt predispuse mai mult la cancer al pielii. Deci profetul nostru nu avea cum sa stie asta in vremurile celea, dar totusi a interzis acest lucru, de ce? Pentru ca era proroc, si avea revelatii divine, iar numai Dumnezeu este cel care stie ce se va intimpla in toate timpurile.

- parul nu trebuie de vopsit anume cu henna. Nu stiu de unde ai luat asta. Se poate de vopsit si cu vopsea normala de par. Henna se utiliza inainte deoarece nu erau vopsele ca astazi. In plus henna este foarte folositoare parului, cred ca stiti.

Mary, am zis ca o sa aduc argumente, nu acum, ca nu am timp, dar ma starui asap.

Ce ai adus tu din Deuteronom si Matei nu are legatura cu ceea ce citesti tu negru pe alb, este muuuuult mai profund si sincer doar Duhul Sfant ne descopera

Bine, iarasi apare momentul ca religia este pentru "особо одарённые". Sorry, cred ca nu sunt dintre acestia, caci totusi eu vad si inteleg ceea ce scrie negru pe alb.

In timpul vietii lui Mohammad Quranul nu era o "carte", deoarece nu erau carti pe vremea aia inka. Dar Quranul este cuvintul lui Dumnezeu, din aceasta cauza nu era necesar sa fie o carte, erau cuvinte care erau memorate pe de rost de sute de companioni ai profetului Muhammad. Si acesti companioni erau foarte cu frica de Dumnezeu, din aceasta cauza nu aveau nici in intentie sa modifice ceva din Quran.

Despre jihad am scris Mary, si ti-am dat si un link, inka. Sau poate tu rusa nu o intelegi?

Isaia 7 14. De aceea, Domnul insusi va va da un semn: "Iata, fecioara va ramane insarcinata, va naste un Fiu si-I va pune numele Emanuel.

Isaia 9 6. Caci un Copil ni S-a nascut, un Fiu ni S-a dat, si domnia va fi pe umarul Lui; Il vor numi: "Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Parintele vesniciilor, Domn al pacii.

Zaharia 9 9. Salta de veselie, fiica Sionului! Striga de bucurie, fiica Ierusalimului! Iata ca Imparatul tau vine la tine; El este neprihanit si biruitor, smerit si calare pe un magar, pe un manz, pe manzul unei magarite.

De ce anume se considera ca este vorba despre Isus?

Mary, am o intrebare, poti sa-mi explici aceste versete:

Ioan 16

12. Mai am să vă spun multe lucruri, dar acum nu le puteţi purta.

13. Când va veni Mângâietorul, Duhul adevărului, are să vă călăuzească în tot adevărul; căci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit şi vă va descoperi lucrurile viitoare.

14. El Mă va proslăvi, pentru că va lua din ce este al Meu şi vă va descoperi.

Deuteronom 18

15. Domnul Dumnezeul tău îţi va ridica din mijlocul tău, dintre fraţii tăi, un proroc ca mine: să ascultaţi de el!

16. Astfel, el va răspunde la cererea pe care ai făcut-o Domnului Dumnezeului tău la Horeb, în ziua adunării poporului, când zi*ссылка*: "Să nu mai aud glasul Domnului Dumnezeului meu şi să nu mai văd acest foc mare, ca să nu mor."

17. Atunci Domnul mi-a zis: "Ce au zis ei, este bine.

18. Le voi ridica din mijlocul fraţilor lor un proroc ca tine, voi pune cuvintele Mele în gura lui, şi el le va spune tot ce-i voi porunci Eu.

19. Şi dacă cineva nu va asculta de cuvintele Mele, pe care le va spune el în Numele Meu, Eu îi voi cere socoteală.

Ioan 16

7. Totuşi vă spun adevărul: vă este de folos să Mă duc; căci, dacă nu Mă duc Eu, Mângâietorul nu va veni la voi; dar, dacă Mă duc, vi-L voi trimite.

8. Şi când va veni El, va dovedi lumea vinovată în ce priveşte păcatul, neprihănirea şi judecata.

Matei 1

1. Cartea neamului lui Isus Hristos, fiul lui David, fiul lui Avraam.

Ioan 1

1. La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu.

Te rog sa le iei pe rind. Multumesc.

Partajează acest post

Link spre post
Five
Bine, iarasi apare momentul ca religia este pentru "особо одарённые". Sorry, cred ca nu sunt dintre acestia, caci totusi eu vad si inteleg ceea ce scrie negru pe alb.

Nu, credinta este una, atunci cand primesti pe DUhul Sfant, El iti explica totul, asa cum eu nu Il aveam, citeam ca tine, ca o poveste; de cand sunt cu Isus, Duhul Sfant imi lumineaza mintea, eu gasesc legatura si tot ce vrea Domnul sa imi spuna printr-un verset sau altul, nu am nevoie de ce a spus un intelept sau altul, asa cum tu aduci citate spuse de cineva.

In timpul vietii lui Mohammad Quranul nu era o "carte", deoarece nu erau carti pe vremea aia inka. Dar Quranul este cuvintul lui Dumnezeu, din aceasta cauza nu era necesar sa fie o carte, erau cuvinte care erau memorate pe de rost de sute de companioni ai profetului Muhammad. Si acesti companioni erau foarte cu frica de Dumnezeu, din aceasta cauza nu aveau nici in intentie sa modifice ceva din Quran.

Exact aceeasi putem spune de Biblie nu-i asa? Cum poti demonstra ca Quranul si manuscrisele lui au fost pastrate intacte si Mohammed le-a verificat inainte ca sa fi facut o carte? Sa vada daca totul e asa cum a dictat el?

Despre jihad am scris Mary, si ti-am dat si un link, inka. Sau poate tu rusa nu o intelegi?

Iarasi imi ataci persoana si spui ca deja si rusa nu o cunosc. E nostim deja :))

Isaia 7 14. De aceea, Domnul insusi va va da un semn: "Iata, fecioara va ramane insarcinata, va naste un Fiu si-I va pune numele Emanuel.

Isaia 9 6. Caci un Copil ni S-a nascut, un Fiu ni S-a dat, si domnia va fi pe umarul Lui; Il vor numi: "Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Parintele vesniciilor, Domn al pacii.

Zaharia 9 9. Salta de veselie, fiica Sionului! Striga de bucurie, fiica Ierusalimului! Iata ca Imparatul tau vine la tine; El este neprihanit si biruitor, smerit si calare pe un magar, pe un manz, pe manzul unei magarite.

De ce anume se considera ca este vorba despre Isus?

Dar despre cine crezi ca se vorbeste? Despre Mohammed? :) Sau crezi ca va mai veni un Mesia?

Mary, am o intrebare, poti sa-mi explici aceste versete:

Iti explic, cu ajutorul Domnului asa cum eu personal inteleg, dar o fac din dragoste, tine minte asta!

Cand citim Biblia, trebuie sa citim contextul intreg, nu doar frantura, caci astfel nu vom intelege nimic si vom fi derutati. Imi pare bine ca imi pui intrebarile care te framanta.

Ioan 16

12. Mai am să vă spun multe lucruri, dar acum nu le puteţi purta.

13. Cвnd va veni Mвngвietorul, Duhul adevărului, are să vă călăuzească оn tot adevărul; căci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit şi vă va descoperi lucrurile viitoare.

14. El Mă va proslăvi, pentru că va lua din ce este al Meu şi vă va descoperi.

Isus a facut referinta la Duhul Sfant=Duhul adevarului. Pe vremea cand Isus era pe pamant, ucenicii deseori il intrebau: Doamne, dar ce ai vrut sa spui prin aceasta? Explica-ne. Deci, ei nu aveau intelepciunea si priceperea necesara, ei aveau nevoie de un calauzitor. Crestinii se bazeaza pe Duhul Sfant, pe iluminarea lui, pt ca castiga claritate in intelesul si aplicarea Scripturi. Odata ce Duhul Sfant este Duhul Adevarului, Acesta nu invata conceptii care esueaza testele adevarului. Cu alte cuvinte, Duhul Adevarului nu ghideaza in interpretari care contrazic una pe alta sau sunt lipsite de logica si consistenta.

Deuteronom 18

15. Domnul Dumnezeul tău оţi va ridica din mijlocul tău, dintre fraţii tăi, un proroc ca mine: să ascultaţi de el!

16. Astfel, el va răspunde la cererea pe care ai făcut-o Domnului Dumnezeului tău la Horeb, оn ziua adunării poporului, cвnd zi*ссылка*: "Să nu mai aud glasul Domnului Dumnezeului meu şi să nu mai văd acest foc mare, ca să nu mor."

18. Le voi ridica din mijlocul fraţilor lor un proroc ca tine, voi pune cuvintele Mele оn gura lui, şi el le va spune tot ce-i voi porunci Eu.

19. Şi dacă cineva nu va asculta de cuvintele Mele, pe care le va spune el оn Numele Meu, Eu оi voi cere socoteală.

Banuiesc ca vrei sa spui ca se ferera la Mohammed? :)

In primul rand, Deuteronom este o carte scrisa de Moise, este a cincea carte care se contine in Torah. Deci, intotdeauna cand citim o carte din Biblie trebuie sa vedem cui i se adreseaza, in ce context. Deuteronom este cartea prin care Dumnezeu ii vorbeste lui Moise in special, iar prin el, poporului Israel. Asadar, ce ii promite Dumnezeu poporului Israel? Ca se va naste un profet din triburile lui Israel; un profet care va fi israelitean. El va avea functia de mediator intre Dumnezeu si oameni - versetele 16-18.

Ioan 16

7. Totuşi vă spun adevărul: vă este de folos să Mă duc; căci, dacă nu Mă duc Eu, Mвngвietorul nu va veni la voi; dar, dacă Mă duc, vi-L voi trimite.

8. Şi cвnd va veni El, va dovedi lumea vinovată оn ce priveşte păcatul, neprihănirea şi judecata.

Iarasi vrei sa spui ca e vorba de Mohammed :)

Deci e vorba de Duhul Sfant, care pana atunci nu era, dupa inaltarea lui Isus la cer (a 40a zi), la a 50a zi s-a coborat Duhul Sfant (Mangaietorul) - rusaliile. Duhul sfant urma sa fie dupa aceasta o mare magaiere pentru toti crestinii care Il au, in toate imprejurarile vietii.

Cand Domnul Isus le vorbea ucenicilor despre plecarea Sa la Tatal, apostolul Toma L-a intrebat: „Doamne, nu ştim unde Te duci; cum putem să ştim calea оntr-acolo?” Isus i-a zis: „Eu sunt calea, adevărul şi viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl decвt prin Mine.” (Ioan 14:5-6)

Matei 1

1. Cartea neamului lui Isus Hristos, fiul lui David, fiul lui Avraam.

Cartea Matei incepe cu genealogia lui Isus. Matei prezinta lista din 3 parti - de la Avraam la David, de la David la captivivarea in Babilon si de la captivarea lui Isus -fiecare cu 14 generatii. Scopul principal a evangheliei lui Matei este de a prezenta pe Isus din Nazaret ca Mesia pentru evrei. Evreii erau si inca mai sunt foarte legati de genealogii. Oricine pretinde ca este Mesia, trebuie sa prezinte descendenta de la David, daca vrea sa fie luat in serios (Psalmi 110:1; Isaia 9:6-7; Ieremia 23:5-6 s.a.). Matei face aceasta pentru a face introducere lui Isus, care este creat prin Duhul Sfant, insa tatal sau legal era Iosif, iar mama era Maria.

Ioan 1

1. La оnceput era Cuvвntul, şi Cuvвntul era cu Dumnezeu, şi Cuvвntul era Dumnezeu.

Pune in loc de Cuvant pe Isus: la inceput a fost Isus, si Isus era cu Dumnezeu si Isus era DUmnezeu. Deci Dumnezeu, Isus, Duhul Sfant erau de la bun inceput la facerea lumii, din geneza.

Editat de Mary

Partajează acest post

Link spre post
gaby
DUhul Sfant, El iti explica totul, asa cum eu nu Il aveam, citeam ca tine, ca o poveste; de cand sunt cu Isus, Duhul Sfant imi lumineaza mintea, eu gasesc legatura si tot ce vrea Domnul sa imi spuna printr-un verset sau altul, nu am nevoie de ce a spus un intelept sau altul, asa cum tu aduci citate spuse de cineva.

Aici este o diferenta intre noi, tu zici ca intelegi ceea ce vrea sa spuna Domnul singura, iar eu uite iti aduc citate spuse de intelepti.

Pai, din aceasta cauza au si aparut atitea secte in crestinism si nu numai, pentru ca fiecare intelegea verstele cum credea el de cuviinta, si credea ca este corect, nu? In islam nu exista asa ceva. Exista tilcuirea Quranului, si daca nu prea intelegi un ayat sau altul, deschizi tilcuirea si acolo este totul explicat. Pentru a nu aparea dezacorduri sau conflicte ca cine este mai corect, exista un singur sens corect a tuturor ayatelor.

Exact aceeasi putem spune de Biblie nu-i asa? Cum poti demonstra ca Quranul si manuscrisele lui au fost pastrate intacte si Mohammed le-a verificat inainte ca sa fi facut o carte? Sa vada daca totul e asa cum a dictat el?

Daca mergem dupa acest principiu, da, dar hai sa ne uitam ce scrie in Quran si ce scrie in Biblie. In Biblie sunt contraziceri si sunt unele lucruri care zic eu nu sunt demne de o Carte Sfinta, in Quran n-o sa gasesti asa lucruri. De aici si imi fac concluzia, ca Biblia de astazi nu este cea trimisa lui Isus la inceput, deoarece Dumnezeu este atoatestiutor si nu se poate contrazice pe Sine.

Iarasi imi ataci persoana si spui ca deja si rusa nu o cunosc. E nostim deja :))

Nu iti atac persoana, si a fost o intrebare serioasa. Deoarece ti-am adus citate cu raspuns la intrebare si tu mi-ai scris ca nu ti-am raspuns. De aici si m-am gindit ca nu le-ai citit.

Iti explic, cu ajutorul Domnului asa cum eu personal inteleg, dar o fac din dragoste, tine minte asta!

Tu zici ca personal asa intelegi, dar daca alt crestin imi explica altfel, pe cine sa cred?

Din dragoste pentru cine?

Si cine este acest Duh Sfint? Caci nu multi crestini stiu de el daca nu mi-a spus nimeni pina acum. Cine este, de cind este, si ce este de fapt?

Deuteronom 18

15. Domnul Dumnezeul tău оţi va ridica din mijlocul tău, dintre fraţii tăi, un proroc ca mine: să ascultaţi de el!

16. Astfel, el va răspunde la cererea pe care ai făcut-o Domnului Dumnezeului tău la Horeb, оn ziua adunării poporului, cвnd zi*ссылка*: "Să nu mai aud glasul Domnului Dumnezeului meu şi să nu mai văd acest foc mare, ca să nu mor."

18. Le voi ridica din mijlocul fraţilor lor un proroc ca tine, voi pune cuvintele Mele оn gura lui, şi el le va spune tot ce-i voi porunci Eu.

19. Şi dacă cineva nu va asculta de cuvintele Mele, pe care le va spune el оn Numele Meu, Eu оi voi cere socoteală.

Banuiesc ca vrei sa spui ca se ferera la Mohammed? :)

Tocmai asta vreau sa spun, si o sa argumentez:

Второзаконие 18:18 “Я воздвигну им пророка из среды братьев их, такого, как и ты (Моисей), и вложу слова Мои в уста его, и он будет говорить им всё, что Я повелю ему.”

Многие христие верят этому пророчеству, предсказанному Моисеем, относя его к Иисусу. Действительно, Иисус был предсказан в Ветхом Завете, но как будет ясно, именно это пророчество не относится к нему, но оно более подходит Мухаммаду. Моисей предсказал следующее:

1. Пророк, похожий на Моисея

Области сравнения

1. Моисей

2. Иисус

3. Мухаммад

Рождение

1. нормальное рождение

2. удивительное, девственное рождение

3. нормальное рождение

Миссия

1. только пророк

2. был назван сыном Божьим

3. только пророк

Родители

1. отец и мать

2. только мать

3. отец и мать

Семейная жизнь

1. женат, дети

2. никогда не женился

3. женат, дети

Принятие собственным народом

1. иудеи приняли его

2. иудеи отринули его

3. арабы приняли его

Политическая власть

1. Моисей имел её (Числа 15:36)

2. Иисус отказался от неё

3. Мухаммад имел её

Победа над оппонентами

1. Фараон утонул

2. был осуждён на распятие

3. Мекканцы были разбиты

Смерть

1. натуральная смерть

2. объявлен умершим на кресте

3. натуральная смерть

Захоронение

1. похоронен в могиле

2. пустая могила

3. похоронен в могиле

Божественность

1. не обожествлён

2. обожествлён христианами

3. не обожествлён

Воскресение на Земле

1. не воскрес

2. объявлен воскресшим

3. не воскрес

2. Ожидаемый пророк должен быть из братьев иудеев

Обсуждаемый стих ясен в высказывании о том, что пророк явится из среды братьев иудеев. Авраам имел двух сыновей: Исмаила и Исхака. Евреи - потомки сына Исхака, Иакова. Арабы - дети Исмаила. Таким образом, арабы - братья еврейской нации. Библия подтверждает:

«Жить будет он (Исмаил) перед лицем всех братьев своих» (Бытие 16:12)

«Они (Исмаилиты) поселились перед лицем всех братьев своих.» (Бытие 25:18)

Дети Исаака – братья Исмаилитов. Аналогично, Мухаммад – из числа братьев израильтян, потому что он был потомком Исмаила сына Авраама.

3. Бог вложит Слова Его в уста ожидаемого пророка

Коран говорит о Мухаммаде:

“И речь ведёт он, не согласно собственным страстям, а по откровению, внушённому ему.” (Коран 53:3-4)

Это очень похоже на стих из Второзакония 18:18:

“Я воздвигну им пророка из среды братьев их, такого, как и ты (Моисей), и вложу слова Мои в уста его, и он будет говорить им всё, что Я повелю ему” (Второзаконие 18:18)

Пророк Мухаммад явился с посланием ко всему миру, и от них, иудеев. Все, включая иудеев, должны принять его пророчество, и это подтверждается следующими словами:

“Пророка из среды тебя, из братьев твоих, как меня, воздвигнет тебе ГОСПОДЬ Бог твой, - его слушайте.” (Второзаконие 18:15)

4. Предостережение об опасности отвержения

Пророчество продолжает:

Второзаконие 18:19 “А кто не послушает слов Моих, которые (пророк тот) будет говорить, Моим именем, с того Я взыщу”

Что интересно, мусульмане начинают читать каждую главу Корана от имени Бога, говоря:

Бисмилля ир-Рахман ир-Рахим

“От имени Бога, Милостивого, Милосердного.”

1. La оnceput era Cuvвntul, şi Cuvвntul era cu Dumnezeu, şi Cuvвntul era Dumnezeu.

Pune in loc de Cuvant pe Isus: la inceput a fost Isus, si Isus era cu Dumnezeu si Isus era DUmnezeu. Deci Dumnezeu, Isus, Duhul Sfant erau de la bun inceput la facerea lumii, din geneza.

La inceput era Isus, si Isus era cu Dumnezeu, si Isus era Dumnezeu. hmmmm... Pai era cu Dumnezeu sau era Dumnezeu???? Parca e un joc de cuvinte?

Mary, iti explic putin cum e in islam. Baza islamului este UNICITATEA lui Dumnezeu, El este UNIC n-are semeni, nu a fost nascut si nu a nascut, El este Singurul Creator al cerului si pamintului, este Singurul care merita actele noastre de adorare si plecaciune si este Singurul care poseda cele mai desavirsite calitati. NU EXISTA ALTUL CA EL. Aceasta este baza islamului. Aceasta este principala diferenta intre noi - muslimii si voi - crestinii. Se numeste tauhid sau единобожие. Odata ce eu am inteles tauhidul, si m-am supus lui Dumnezeu, care este Adevaratul Dumnezeu, cum pot sa-i aduc lui semeni si sa zic ca Isus sau Muhammad sau Moise este fiul lui Dumnezeu??? Este ilogic. Dumnezeu este Unul, nu are nevoi de fii sau fiice.

Logica mea nu primeste, cit n-as incerca, aceste lucruri (sa ma rog lui Isus, sa ma inchin lui Isus sau Muhammad sau sfintii care sunt in crestinism). Ei au fost oameni, creaturi ale lui Allah, ele nu au nici o putere, mai ales ca sunt in mormint deja de mult. Nici nu ne aud macar rugile deoarece Dumnezeu este Atoateauzitor, nici o fiinta nu este ca El.

In plus, nu numai aceasta este problema, toate chestiile astea din crestinism cu Duhul Sfint, cu contraziceri intre vechiul si noul testament, cu lucruri necorespunzatoare pentru o carte sfinta, sau lucruri care nu-si gasesc logica pur si simplu in mintea mea, pentru mine sunt foarte подозрительные. In islam eu ma simt sigura. Si nu pentru ca am sot sau mai stiu eu ce, pentru ca Il am pe Dumnezeu, pentru ca acuma am inteles ce inseamna religia, ce inseamna credinta in general, si acuma pot sa raspund pentru toate faptele mele. Si pentru ca pentru mine toate lucrurile au o explicatie logica si astfel eu ma simt mai linistita sufleteste.

Apropo, mi-am adus aminte acuma ceva, ce va fi cu oamenii care au trait pina la venirea lui Isus? Ei doar nu l-au stiut, ce va fi cu ei, caci voi ziceti ca doar prin Isus exista salvare, atunci ce destin vor avea cei ce au trait pina la Isus?

Editat de gaby

Partajează acest post

Link spre post
Dharma
Pai, din aceasta cauza au si aparut atitea secte in crestinism si nu numai, pentru ca fiecare intelegea verstele cum credea el de cuviinta, si credea ca este corect, nu? In islam nu exista asa ceva. Exista tilcuirea Quranului, si daca nu prea intelegi un ayat sau altul, deschizi tilcuirea si acolo este totul explicat. Pentru a nu aparea dezacorduri sau conflicte ca cine este mai corect, exista un singur sens corect a tuturor ayatelor.

Ai informatie proasta , in islam sint o sumedenie de secte ... dar vorba e ca traiesti intr-o lume mica , o comunitatea formata din ..''n''.. persoane si nu stiti nimic ce se intimpla in afara , nici nu sinteti interesati pentru ca va place sa fiti cu ochii inchisi si nu aveti curajul sa priviti realitatii in ochi . Cit mie de mila de fetele noastre din Moldova care se convertesc ... de multe ori ele nici nu stiu ce vorbesc si in ce cred , dar o fac pentru ca in comunitatea lor toti fac asa

Partajează acest post

Link spre post
gaby
Ai informatie proasta , in islam sint o sumedenie de secte ... dar vorba e ca traiesti intr-o lume mica , o comunitatea formata din ..''n''.. persoane si nu stiti nimic ce se intimpla in afara , nici nu sinteti interesati pentru ca va place sa fiti cu ochii inchisi si nu aveti curajul sa priviti realitatii in ochi . Cit mie de mila de fetele noastre din Moldova care se convertesc ... de multe ori ele nici nu stiu ce vorbesc si in ce cred , dar o fac pentru ca in comunitatea lor toti fac asa

Vai Dharma, mersi de informatie m-ai luminat!!!!!

Daca ai observat cum am scris in mesajul precedent, am scris in crestinism si nu numai, adica avind in vedere aici si islamul inclusiv. Stiu foarte bine cite secte sunt in islam, si ce este cu ele. Stiu foarte bine ce se petrece afara. Nu sunt "cu ochii inchisi", ii deschid foarte bine, tocmai de asta si sunt aici unde sunt.

Nu avem curaj sa privim realitatii in ochi, care realitate Dharma???? Eu vad realitatea in fiecare zi, si???

Tu crezi ca fiind in afara islamului stii mai multe decit mine??? Despre islam, musulmani, secte s.a.m.d. Te asigur ca nu stii. Dar eu nu vorbesc pentru ceilalti, Dumnezeu le este judecator. Eu vorbesc despre mine, pentru ca eu de mine raspund. Vorbesc de mine si despre adevarat fata a islamului, si nu despre ceea ce se scrie si se arata la tv.

De fete ti-e "mila", dar de baieti nu??? ))))

Multumesc mult pentru compatimire, dar n-ai pentru ce. De-ai petrece macar o zi cu noi, fete muslime, ai vedea ca viata pe care o ducem, nu este deloc cea pe care voi credeti ca o ducem, cea pe care o vedeti pe la tv si in massmedia.

Sunt toate constiente de alegerea facuta, si crede-ma, nici o fata din cite cunosc eu muslime, n-ar schimba islamul inapoi pe crestinism, nici daca ar ramine singura muslima de pe pamint. Tocmai de asta sunt asa sigura de ceea ce spun si de ceea ce fac.

Eu ma starui sa fiu amabila, asa ca faceti un efort va rog si dmv.

Mersi, la revedere.

Partajează acest post

Link spre post
Dharma

Gaby , i-a imagineazati tu ca traiesc printre muslime :D , si mai imagineazati ca cunosc despre islam multe multe decit iti imaginezi tu , chiar tu ai spus ca traiesti intr-o counitate muslima nu intr-o tara unde 90% sint muslimi .. si mai imagineazati ca cunosc fete multe dea noastre care au primit islamul pentru baieti muslimi .. nu pentru ca le-a cerut inima , majortatea din ele nici nu auzise despre islam inainte de asi cunoaste iubitii ( doar ca le este rusine sa recunoasca ca au fost obligate de sotiorii lor sa se converteasca , chiar stiu cazuri ca fetele si-au pus din prima zi hijabul ) . Nu am nimic importiva muslimilor atit timp cit nu se leaga de crestinism sau de o orşcare alta confesie .. Daca vrei sa fii de folos fetelor scrie mai bine despre problemele fetelor care se convertesc la islam .

Partajează acest post

Link spre post
gaby

Dharma, tu privesti lucrurile din partea ta, si nu vrei nicicacum sa-ti schimbi viziunea, chiar daca eu iti spun ca nu este asa.

Eu nu neg faptul ca sunt fete care au primit islamul pentru prietenii lor, eu nu privesc pozitiv acest lucru, deoarece consider ca un baiat nu merita asa sacrificiu (sa-ti schimbi religia s.a.) fara a cunoaste macar ce inseamna acea religie. Dar, din fetele pe care le cunosc eu, sa stii ca sunt minoritatea cele care au primit islamul pentru viitorii lor soti. Si inka ce vreau sa-ti mai spun, cele care au primit islamul pentru sotii lor (cele care eu le cunosc) le sunt recunoscatoare acuma, pentru ca prin intermediul lor au ajuns in islam. Cunosc o fata personal care a primit islamul pentru un arab (ma rog, minte tinara ))) , dupa care a divortat de el, dar i-a ramas recunoscatoare pentru faptul ca prin intermediul lui a ajuns sa cunoaca islamul. Uite asa.

Dar eu vorbeam aici despre mine, pentru ca pentru altii eu nu raspund.

Daca vrei sa fii de folos fetelor scrie mai bine despre problemele fetelor care se convertesc la islam .

Sunt destul de multe probleme. In primul rind familia, pentru care schimbarea religie este ca o tradare, desi singuri nu stiu ce inseamna crestinismul, de fapt ca majoritatea populatiei tarii noastre.

Apoi, daca vrei sa imbraci hijabul, toti te privesc afara de parca ai fi nu stiu cine. Nu mai spun in organele administratiei publice cum se uita, desi oamenii educati stiu cum sa se comporte.

In universitati, scoli, s.a. institutii de asemenea sunt probleme, dar peste toate treci daca crezi in Dumnezeu, si daca te rogi Lui sa te ajute, si daca esti insistenta si arati ca o femeie muslima - nu inseamna ca trebuie calcata in picioare.

Eu deja de 2 ani port hijabul, si invat la universitate si foarte des ma aflu prin diferite institutii publice, si vreau sa spun ca nu am intimpinat mari probleme, ba chiar unii se uita cu mai mult respect. Deci, totul depinde de persoana, trebuie sa-ti cunosti drepturile, si vei reusi.

In final Dharma, sa nu crezi ca eu nu cunosc islamul, problemele cu care acesta se confrunta, sectele care exista in islam, fetele care se convertesc de dragul baietilor s.a.m.d. DAR cu toate acestea eu ramin la islam, pentru ca cunosc mult mai mult decit tine, si credinta mea este destul de puternica incit sa vad cauzele acestor lucruri si sa vad ce este corect si ce nu, si sa inteleg ca nu exista comunitate perfecta pentru ca la urma urmei suntem oameni si nu suntem aparati de pacate si greseli, si nu exista padure fara uscaturi.

Si sa nu crezi ca daca suntem o comunitate mica aici in Moldova inseamna ca suntem cu "ochii inchisi" si vedem doar "ceea ce vrem sa vedem" si "nu stim ce se petrece afara". Stim foarte bine Dharma, crede-ma, tocmai de aceasta ii multumim lui Dumnezeu, ca ne-a aratat calea cea dreapta si ne calauzeste in continuare si ne ajuta sa deosebim raul de bine.

Pace.

Partajează acest post

Link spre post
Five

Ai scris:Aici este o diferenta intre noi, tu zici ca intelegi ceea ce vrea sa spuna Domnul singura, iar eu uite iti aduc citate spuse de intelepti.

OK, secte in crestinism, iar ce spui ca in islam nu sunt secte?!! oare e nevoie sa ti le enumar?

Zici ca este talcuirea Quranului, iar cine a scris aceasta talcuire? :)

Ai scris: Daca mergem dupa acest principiu, da, dar hai sa ne uitam ce scrie in Quran si ce scrie in Biblie. In Biblie sunt contraziceri si sunt unele lucruri care zic eu nu sunt demne de o Carte Sfinta, in Quran n-o sa gasesti asa lucruri. De aici si imi fac concluzia, ca Biblia de astazi nu este cea trimisa lui Isus la inceput, deoarece Dumnezeu este atoatestiutor si nu se poate contrazice pe Sine.

Iarasi pomenesti de contraziceri si nu aduci dovezi! Plus la toate, nu iti atac asa zisa carte sfanta Quranul, spunand ca nu e demna de a fi numita, nu-i asa? Atunci de ce tu o faci? Mai mult ca atat, eu am citit atat talcuirea si Quranul, nu o singura data, imi explici cica lucruri care le stiu de acum 7 ani in urma, nu e nevoie sa imi explici mie, poate altora care nu cunosc, precum vezi, eu iti raspund la intrebari, iar daca voi incepe si eu aducandu-ti argumente ce contraziceri am gasit eu personal in Quran, pai sa stii ca nu ajungem la ceva bun, adica discutia va esua, vom ataca una pe alta... si eu nu doresc asta, tot ce doresc e sa iti explic din putinele mele cunostinte pe care mi le-a descoperit Domnul, pt ca atat cat traim - invatam!

Ai scris: Nu iti atac persoana, si a fost o intrebare serioasa. Deoarece ti-am adus citate cu raspuns la intrebare si tu mi-ai scris ca nu ti-am raspuns. De aici si m-am gindit ca nu le-ai citit.

Eu totusi astept sa imi scrii ce crede inima ta despre razboiul sfant :) plus, adu ayate din quran despre tot ce scrie despre jihad si daca ai dorinta, explica-le, dar, te rog, succint si cu alte tale cuvinte.

Ai scris:Tu zici ca personal asa intelegi, dar daca alt crestin imi explica altfel, pe cine sa cred?

Precum sunt multe denomitatii in crestinism eu nu pot raspunde pentru ei, mie atat la momentul dat mi s-a descoperit, ma bucur ca ti-a fost de inteles, iar despre alti crestini eu nu pot raspunde, Domnul ne va judeca. (Romani 14:1-13 - ne permite sa avem diferite opinii)

Ai scris:Din dragoste pentru cine?

In primul rand o fac din dragoste pentru Domnul si bineinteles pt tine!

Stii, e foarte curios, pt ca prima oara aud sa spuna cineva ca nu multi crestini stiu de Duhul sfant... Chiar m-ai pus pe ganduri...eu zic ca majoritatea crestinilor stiu ce insaemna Duhul Sfant, insa intr-adevar nu toti il poseda!

Ci voi veţi primi o putere, cвnd Se va pogorо Duhul Sfвnt peste voi, şi-Mi veţi fi martori оn Ierusalim, оn toată Iudea, оn Samaria, şi pвnă la marginile pămвntului. (Faptele Apostolilor 1:8)

Dupa ce il primeste pe Duhul Sfant, fiecare crestin doreste neincetat sa cunoasca voia lui Dumnezeu si cauta sa studieze Cuvantul Lui cat mai profund ca sa poata aplica acesta in viata sa (precum ti-am spus mai sus in Ioan 16:13)

Acum sa iti explic doctrina crestina, caci prin ceea ce spui, duci in eroare lumea care citeste.

Crestinismul nu invata ca sunt 3 dumnezei, ar fi absurd sa poruncesti sa nu ai alti dumnzei inafara de Mine, si in acelasi timp sa spui ca este si Fiul si Duhul Sfant..nu-i asa? Doctrina despre trinitate se refera la UNUL Dumnezeu care exista in 3 persoane: Tatal, Fiul si Duhul Sfant = monoteism. Deci, ti-am spus definitia trinitatii, daca continui sa nu accepti asta, atunci eu finisez discutia, pt ca va deveni un dialog fara semnificatie.

Acum despre Duhul Sfant, cine este El?

Duhul Sfant este a treia persoana a Dumnezeirii, facand parte din trinitate. El este numit Dumnezeu in Faptele apostolilor 5:3-4, are voia Sa - 1 Corinteni 12:11, vorbeste - Fapte 8:29; 13:2, cunoaste toate lucrurile - Ioan 14:17. El nu este "o forta activa" asa cum Martorii lui Iehova propaga. Duhul Sfant este viu, intreg si complet, fiind numit Duhul lui Dumnezeu (Geneza 1:2), Duhul Sfant (Psalmi 51:1), Mangaietorul (Ioan 14:16,26), Duhul vesnic (Evrei 9:14). El stie toate lucrurile (1 Corinteni 2:10-11), este puternic (Luca 1:35), este peste tot (Psalmi 139:7-13). El a fost prezent de la bun inceput, de la crearea celor vazute si nevazute.

Cat priveste Deuteronom 18:18...imi cer scuze, dar este uluitor, ai rupt din context, eu stiu ca toti musulmanii pretind asta, de asta ti-am si spus din prima, deci nu era nevoie sa arati aceste randuri. Iar daca aici a venit vorba, iti explic:

15 Domnul Dumnezeul tău оţi va ridica din mijlocul tău, dintre fraţii tăi, un proroc ca mine: să ascultaţi de el! Fratii tai se refera la evrei, nu la Ismael care era arab. Ti-am scris si mai sus ca e vorba de israelitean. Oriunde in Deuteronom vei gasi termenul "fratii tai" ca referindu-se la evrei.

Isus a indeplinit in mod perfect profetia din Deuteronom 18. El a venit din fratii sai evrei - galateni 4:4); Deuteronom 18:18 spune: "voi pune cuvintele Mele оn gura lui, şi el le va spune tot ce-i voi porunci Eu", Isus a spus: "Eu sunt şi că nu fac nimic de la Mine оnsumi, ci vorbesc după cum M-a оnvăţat Tatăl Meu." (Ioan 8:28; Ioan 12:49); Isus s-a numit singur pe sine un "proroc" (Luca 13:33) si oamenii il considerau ca si fiind un proroc (Matei 21:11; Luca 7:16; 24:19; Ioan 4:19; 6:14; 7:40; 9:17).

Ai scris: La inceput era Isus, si Isus era cu Dumnezeu, si Isus era Dumnezeu. hmmmm... Pai era cu Dumnezeu sau era Dumnezeu???? Parca e un joc de cuvinte?

Pai era logic daca scria: La inceput era Dumnezeu si Dumnezeu era cu Dumnezeu, si Dumnezeu era DUmnezeu? :) Asa-i ca nu? ti-am explicat mai sus definitia trinitatii: era cu Dumnezeu, caci Isus este in Dumnezeu, si evident ca era cu Dumnezeu. Citeste mai jos in Ioan 1, o sa vezi ca o sa iti fie clar (apoi Cuvantul s-a facut trup etc.)

Ai scris: Logica mea nu primeste, cit n-as incerca, aceste lucruri (sa ma rog lui Isus, sa ma inchin lui Isus sau Muhammad sau sfintii care sunt in crestinism). Ei au fost oameni, creaturi ale lui Allah, ele nu au nici o putere, mai ales ca sunt in mormint deja de mult. Nici nu ne aud macar rugile deoarece Dumnezeu este Atoateauzitor, nici o fiinta nu este ca El.[/b][/u]

Spre cunostinta ta, eu tot nu ma inchin la sfintii care i-a introdus biserica catolica sau ortodoxa :) Eu ma inchin doar lui Dumnezeu, care este Tatal, Fiul si Duhul Sfant. Mohammed da este in mormant, iar Isus? Isus este viu, El a inviat din morti pentru ca este Dumnezeu.

Oh spuneam si eu exact ca si tine, lipsit de logica, doar in islam este logica :) Toti musulmanii asa spun caci asa ii invata. Nu este absolut nimic alogic referitor la o parte a lui Dumnezeu sa devina o persoana si sa Isi adauge natura umana Sie. Poate nu este cel mai usor lucru din lume pentru a fi inteles, dar nici intr-un caz nu poate numit alogic. Doctrina crestina referitor la trinitate deci nu este impotriva logicii umane. Ar fi alogic sa spunem ca un Dumnezeu este trei dumnezei sau ca o persoane este 3 persoane. Dar nu aceasta invata crestinismul!

Ai scris: In plus, nu numai aceasta este problema, toate chestiile astea din crestinism cu Duhul Sfint, cu contraziceri intre vechiul si noul testament, cu lucruri necorespunzatoare pentru o carte sfinta, sau lucruri care nu-si gasesc logica pur si simplu in mintea mea, pentru mine sunt foarte подозрительные. In islam eu ma simt sigura. Si nu pentru ca am sot sau mai stiu eu ce, pentru ca Il am pe Dumnezeu, pentru ca acuma am inteles ce inseamna religia, ce inseamna credinta in general, si acuma pot sa raspund pentru toate faptele mele. Si pentru ca pentru mine toate lucrurile au o explicatie logica si astfel eu ma simt mai linistita sufleteste.

Iarasi ataci fara sa aduci argumente, pe viitor te invit sa aduci dupa astfel de declaratii si argumentari!

Si eu ma simt sigura de credinta mea si Aleluia!

Ai scris: Apropo, mi-am adus aminte acuma ceva, ce va fi cu oamenii care au trait pina la venirea lui Isus? Ei doar nu l-au stiut, ce va fi cu ei, caci voi ziceti ca doar prin Isus exista salvare, atunci ce destin vor avea cei ce au trait pina la Isus?

Romani 1:18-20

Luca 16:19-31

Editat de Mary

Partajează acest post

Link spre post
эмиш
девочки такие страшные вещи читаю....брр...и это в наше та время???

я уверена в том что нет плохих религий,есть плохие люди...как не крути все религий ведут к одному Богу,как бы его не называли .Я практически живу на две страны ,в двух городах,в Кишинёве и в Баку...незнаю ничего про имлам в Кишинёве(кроме мужа своего:)) )но в Баку,в городе многонациональном-все очень мирно живут(и хрестиани,и мусульмани,и ииюдей....) и церкви для всех есть,и никто никому не мешает...и я и всекровь носим крестики и никто даже на нас коса не смотрит...может потому что город современый...незнаю....

Город современный, но и влияние СССР нельзя забывать.Однако то что втирают молодёжи там (в Баку) меня приводит иногда в ступор. Люблю свою родню, но спорила иногда до хрипоты.

И ещё, когда мой папа (мусульманин) привел в дом мою маму(христианку) , то его бабушка ( на тот момент ей было за 90) сказала,что Всевышний один , только зовём мы его по разному .Проблем никогда не было.

Editat de эмиш

Partajează acest post

Link spre post
Five
In final Dharma, sa nu crezi ca eu nu cunosc islamul, problemele cu care acesta se confrunta, sectele care exista in islam, fetele care se convertesc de dragul baietilor s.a.m.d. DAR cu toate acestea eu ramin la islam, pentru ca cunosc mult mai mult decit tine, si credinta mea este destul de puternica incit sa vad cauzele acestor lucruri si sa vad ce este corect si ce nu, si sa inteleg ca nu exista comunitate perfecta pentru ca la urma urmei suntem oameni si nu suntem aparati de pacate si greseli, si nu exista padure fara uscaturi.

Eu nu pricep, cine iti da dreptul sa ataci persoanele?! E ok cand o faci din buna intentie, dar uite deja e al 4 post numai pe care eu il citesc. De unde stii tu cat cunoaste Dharma sau cat cunosc eu? Sincer, iti dau un sfat sa nu mai folosesti asa exprimari, pt ca asta se numeste atac la persoana!

Plus la asta, spui ca tu cu hujab stii cum sa te aperi caci iti cunosti drepturile. Eu tot am prietene musulmane pana in prezent, crede-ma ca stiu eu si musulmane moldovence care "isi cunosc drepturile" in sens ca le pare daca au hijab deja gata toata lumea trebuie sa li se inchine si sa nu cumva sa se uita stramb. Rar gasesti o musulmana smerita care la orice batjocora sa isi intoarca si celalalt obraz.

Dharma, respect profund :)

Daca ai observat cum am scris in mesajul precedent, am scris in crestinism si nu numai, adica avind in vedere aici si islamul inclusiv. Stiu foarte bine cite secte sunt in islam, si ce este cu ele. Stiu foarte bine ce se petrece afara. Nu sunt "cu ochii inchisi", ii deschid foarte bine, tocmai de asta si sunt aici unde sunt.

Da si eu am observat cum ai scris, ai spus ca in crestinism si nu numai, iar in islam NU este asa ceva! :) Ce nostim ca noi oamenii avem natura de a ne contrazice si ne temem sa recunoastem ca uite am gresit, sorry, de fapt tu ai dreptate, dar eu nu m-am exprimat corect...sau nu stiu, dar nu era cazul sa zici ca Dharma nu te-a citit corect :)

Editat de Mary

Partajează acest post

Link spre post
Dharma

İn primul rind trecind la islam fetele noastre pierd respectul , chiar si sotii lor nu le respecta modu lor de-a fi , cultura si bla bla bla ( muslimii astea tot nu au studiat crestinismul si tot nu ne cunosc cultura dar afirma si le impun fetelor İSLAMUL !! ) Pe strada , La lectii , la merket .. oriunde sint privite cu dispret si compatimire de cele mai mult ori . Fetele astea pierd multe multe , unele si parintii pierd . Nu au nici un drept ( sa nu ma faceti sa rid despre drepturile femeii in islam) , pentru ca odata cu convertirea fetele noastre devin sclavele sotiorilor lor si nu fac un pas pina nu isi cer voie de la sot , nici la marchet nu se duc , nu se poate vedea cu prietenele pina nu cere voie de la sot , nu isi cumpara un sutien pina nu se consulta cu sotul .. si mai rau fetele noastre sint obligate sa stea acasa si evident daca nu ai un serviciu , nu ai nici finante ... stai in asteptarea a 5 lei de la sot . Lista e mare , asta e ce mi-a venit in cap la repezeala .. dar o pot completa incetisor .

Partajează acest post

Link spre post
lina

Dharma un mare respect pentru tine!!! deoarece f bine exprimi gindurile mele :girl_in_love:

dupa cite am inteles, tu traiesti printre asa comunitate, unde sunt muslimi, asa ca comunitatea de aici si cea de acolo, unde se afla la ei in tara, e cu totul diferit, asta in cazul ca gaby nu intelege sau nu vrea sa inteleagea.

Stiu foarte bine ce se petrece afara.

in afara unde?, daca nu ai fost in tarile arabe.

Eu vad realitatea in fiecare zi, si???

realitate care anume? inca o data mentionezi aici cum este comunitatea, acolo absolut e diferit.

Te asigur ca nu stii.

bine nu stim, deci care sunt ele?

nu despre ceea ce se scrie si se arata la tv.

uite, totusi cred nu citesti bine posturile, si mai ales ale mele.

fetele au scris din viata, citeste anume posturile lor.

si ale mele, unde am scris ff clar, mai inainte, ca am multi prieteni prietene muslimi.

nu vreau sa scriu ce fac ei, muslimi aici, iti spun cazuri, ca putin spus ca ma mira, barbatii au practic viata dubla, de aici imbla in fiecare saptamina la rugaciune, 5 ori pe zi, la fel, sotiilor nici prin cap nu le da ce fac ei, dar sunt cazuri ca este evident, si ce fac, inchid ochii, se tem sa piarda copii, bani, etc. as vrea mai mult sa spun,dar daca zic detalii vei stii cine sunt :laught1:

De fete ti-e "mila", dar de baieti nu??? ))))

ian aici te rog, mai concret ce anume, doar stii fff bine cine pe cine minte.

exemple te rog.

tv si in massmedia.

este ff folositor de mai citit si carti , articole stiintifice, daca ma rog religia iti interzice, de genul european, poftim, ziarele saudei (leaganul islamului)

Eu nu neg faptul ca sunt fete care au primit islamul pentru prietenii lor,

gaby, nu iti pare ca te contrazici singur pe tine?

pai care e patimasul, baietii?

mai ales muslimilor, lise da voie sa se casatoreasca cu crestine. dece nu le se spune ca nu este nevoie sa se converteasca?

minoritatea cele care au primit islamul pentru viitorii lor soti

eu cred ca minoritatea putin spus.

explicami cazul te rog, exemplu cazul o fata de 17 ani nimic nu stie de islam(nu mai zic de fetele de la tara), mai intii intilneste baiatul drag, dar precis ca ca nu intreaba de religie, si el ii propune casatorie, dar ii spune aici eu sint muslim si vreau sa te vad si tu asa, crezi ca ea va umbla si se va interesa?

mai intii inainte de a se culca sa se interesezeze, ca este interzis.

Eu deja de 2 ani port hijabul,

undeva ai scris ca de 19 ani esti in islam, deci de ce acum 2 ani ai imbract?

Partajează acest post

Link spre post
gaby
OK, secte in crestinism, iar ce spui ca in islam nu sunt secte?!! oare e nevoie sa ti le enumar?

Mary, am raspuns o data la aceasta intrebare.

Iarasi pomenesti de contraziceri si nu aduci dovezi

Deja nu stiu de cite ori am scris ca o sa aduc, acum nu am timp, pentru ceea ce am vreau sa verific personal inka o data, acuma insa nu dispun de timp pentru asta.

aducandu-ti argumente ce contraziceri am gasit eu personal in Quran, pai sa stii ca nu ajungem la ceva bun, adica discutia va esua

Ok, scrie-mi in privat atunci. Sunt foarte interesata :)

Precum sunt multe denomitatii in crestinism eu nu pot raspunde pentru ei, mie atat la momentul dat mi s-a descoperit, ma bucur ca ti-a fost de inteles, iar despre alti crestini eu nu pot raspunde

Mary, mi-a placut foarte mult. Ai zis ca pentru altii nu raspunzi, adica pentru acei crestini care nu stiu sau fac anumite lucruri. Iar voi imi aduceti aici o sumedenie de exemple despre niste fapte incorecte facute de anumiti muslimi, exact cum ai scris tu EU NU RASPUND PENTRU EI, EU RASPUND PENTRU MINE.

din dragoste pentru Domnul si bineinteles pt tine!

aici ma abtin.

Crestinismul nu invata ca sunt 3 dumnezei, ar fi absurd sa poruncesti sa nu ai alti dumnzei inafara de Mine, si in acelasi timp sa spui ca este si Fiul si Duhul Sfant..nu-i asa? Doctrina despre trinitate se refera la UNUL Dumnezeu care exista in 3 persoane: Tatal, Fiul si Duhul Sfant = monoteism. Deci, ti-am spus definitia trinitatii, daca continui sa nu accepti asta, atunci eu finisez discutia, pt ca va deveni un dialog fara semnificatie.

Stii Mary, aici chiar este ilogic, zici ca este unul, de ce se spune atunci "in numele Tatalui a Fiului si a Sfintului Duh"? dece nu se spune "in numele lui Dumnezeu"???

Daca este unul, atunci cine era Dumnezeu cit Isus a fost pe pamint?

Cine era Dumnezeu cit Isus a fost in mormint 3 zile?

O sa-mi spuneti iarasi ca nu inteleg, dar cum sa intelegi daca este ilogic?!

Duhul Sfant este a treia persoana a Dumnezeirii, facand parte din trinitate

Adica sunt 3/3, si fiecare are cite 1/3, si in total formeaza un intreg??? Iar cind Isus a fost pe pamint au ramas 2/3??? ;)

Referitor la Deuteronom 18, stii ca Isac a fost frate cu Ismael, iar de la Isac a pornit neamul israelitilor si de la Ismael a pornit neamul arabilor. Asa ca "fratii tai" foarte usor se poate tilcui ca "arabii". ))

El a inviat din morti pentru ca este Dumnezeu.

Adica Dumnezeu a fost mort si a inviat... Doamne iarta-ma...

Apropo, Luca 16:18, imi explici te rog?

Plus la asta, spui ca tu cu hujab stii cum sa te aperi caci iti cunosti drepturile. Eu tot am prietene musulmane pana in prezent, crede-ma ca stiu eu si musulmane moldovence care "isi cunosc drepturile" in sens ca le pare daca au hijab deja gata toata lumea trebuie sa li se inchine si sa nu cumva sa se uita stramb. Rar gasesti o musulmana smerita care la orice batjocora sa isi intoarca si celalalt obraz.

Referitor la "toata lumea tre sa se inchine si sa nu se uite strimb", nu este asa. Iti spun eu din proprie experienta. La inceput cind am inceput sa port hijab, oricum eram putin emotionata, deoarece stiu lumea de la noi, si inka ma temeam de reactia oamenilor pe vremea aceea. Eram o fata "маленькая и пушистая". Apoi am observat, ca oamenii ma calca in picioare daca ma vad in hijab, in sensul ca pot sa se uite urit din cap pina in picioare, pot sa-mi zica cuvinte urite. Uite de atunci am capatat mai multa incredere si mi-am dat seama ca in societatea asta daca esti buna oamenii ti se urca in cap. Desi nu pot spune ca acum am devenit mai rea sau ceva de genul asta, doar ca acuma nu ma mai tem de reactia oamenilor.

Si crezi ca sunt putini care imi spun "complimente" din urma? Nu sunt putini, dar totusi cum crezi ca reactionez, ma intorc si merg mai departe pentru ca m-am obisnuit, asa ca nu stiu de ce ai scris:

"Rar gasesti o musulmana smerita care la orice batjocora sa isi intoarca si celalalt obraz"

Pentru ca daca incerci sa spui ceva inapoi, risti sa ai probleme. Asa sunt moldovenii nostri, cunosc foarte bine moralitate crestina....

Da si eu am observat cum ai scris, ai spus ca in crestinism si nu numai, iar in islam NU este asa ceva!

Aici chiar nu te-am inteles. Eu nu am scris ca "in islam NU este asa ceva".

Dharma, intr-adevar, acuma vad cit ne dispretuiti voi.... Cita ura, Doamne, si mai ziceti de noi - muslimii....

Ceea ce ai scris tu este destul de normal. Pentru ca asa se face intr-o familie unde este inteleger intre soti, eu cind vreau sa merg undeva - ii spun sotului, el cind pleaca imi spune mie, eu cind iau o hotarire sau vreau sa-mi cumpar ceva - ii spun lui, el - mie, s.a.m.d. Oare nu este corect????

Referitor la bani, cica astepti 5 lei sa-ti dea... Doamne fereste. Uite in islam sotul are obligatia de a intretine sootia. Dina aceasta cauza, este si un hadith despre asta, sotia poate lua bani de la el chiar fara cunostinta lui pentru ceea ce are nevoie.

Insa, cum am scris si mai sus, intr-o familie unde este intelegere, nu exista asa lucruri, crede-ma.

Si inka ceva, fetele nu sunt obligate sa stea acasa, daca are posibilitatea sa-si gaseasca un serviciu halyal, poate sa lucreze daca si sotul este de acord. Insa in tara noastra de exemplu, pentru femei serviciu halyal este foarte greu de gasit.

Partajează acest post

Link spre post
gaby
asa ca comunitatea de aici si cea de acolo, unde se afla la ei in tara, e cu totul diferit, asta in cazul ca gaby nu intelege sau nu vrea sa inteleagea.

Lina, explica-mi diferentele te rog.

in afara unde?, daca nu ai fost in tarile arabe.

Nu am fost, dar am prietene din diferite tari cu care comunic in fiecare zi. Si stiu ce este acolo.

Si inka ceva vreau sa intelegi Lina, eu nu zic ca acolo totul este perfect, dar cum am mai zis eu nu raspund pentru faptele acelor oameni care fac lucruri necorespunzatoare islamului.

bine nu stim, deci care sunt ele?

Ce anume Lina?

uite, totusi cred nu citesti bine posturile, si mai ales ale mele.

fetele au scris din viata, citeste anume posturile lor.

si ale mele, unde am scris ff clar, mai inainte, ca am multi prieteni prietene muslimi.

nu vreau sa scriu ce fac ei, muslimi aici, iti spun cazuri, ca putin spus ca ma mira, barbatii au practic viata dubla, de aici imbla in fiecare saptamina la rugaciune, 5 ori pe zi, la fel, sotiilor nici prin cap nu le da ce fac ei, dar sunt cazuri ca este evident, si ce fac, inchid ochii, se tem sa piarda copii, bani, etc. as vrea mai mult sa spun,dar daca zic detalii vei stii cine sunt

Lina, aceasta ma starui si eu sa explic, dar nu prea se intelege. Deci, ceea ce unii oameni fac in viata, nu ma intereseaza daca nu corespunde islamului. Daca are viata dubla, este haram, si deci nu ma intereseaza. Am mai scris undeva ca exact asa exemple pot sa aduc si despre crestini, pentru ca sunt foarte multe din viata. Deschide tv la stiri si o sa vezi.

De ce cind este despre un crestin ca a facut vre-o fapta anume, este ok, dar cind este vorba de un musulman, toti memoreaza fapta respectiva pentru toata viata? De ce?

De ce imi spuneti despre muslimii care nu urmeaza religia, ei nu ma intereseaza Dumnezeu le este judecator, de ce nu-mi spuneti despre cei care traiesc in intelegere si pace pentru ca urmeaza islamul asa cum este(am o multime de astfel de exemple)? De ce?

ian aici te rog, mai concret ce anume, doar stii fff bine cine pe cine minte.

exemple te rog.

S-a scris de mila pentru fetele care primesc islamul, am zis pai daca va este mila de fetele care primesc islamul, nu va este mila si de baietii care primesc islamul? A fost de fapt o intrebare retorica, nu este nevoie de raspuns. Deoarece nu stiu de ce se accentueaza doar de FETELE care primesc islamul, iar de baieti nici nu se vorbeste desi sunt multi si acestia.

este ff folositor de mai citit si carti , articole stiintifice, daca ma rog religia iti interzice, de genul european, poftim, ziarele saudei (leaganul islamului)

Tocmai asta zic si eu. Lasati parerile construite in baza tv, pentru ca astfel va formati pareri gresite.

gaby, nu iti pare ca te contrazici singur pe tine?

pai care e patimasul, baietii?

mai ales muslimilor, lise da voie sa se casatoreasca cu crestine. dece nu le se spune ca nu este nevoie sa se converteasca?

Unde m-am contrazis???

Daca pe fata n-o intereseaza faptul ca trebuie sau nu trebuie sa se converteasca, eu ce pot sa spun.... In plus, majoritatea stiu ca nu este obligatoriu sa primeasca islamul, dar vor s-o faca pentru a dovedi ca pot face asta.

Inka o data repet, eu nu consider ca este corect acest lucru, si nici nu-l respect, pentru ca asa o aleger importanta trebuie facuta "cu cap".

explicami cazul te rog, exemplu cazul o fata de 17 ani nimic nu stie de islam(nu mai zic de fetele de la tara), mai intii intilneste baiatul drag, dar precis ca ca nu intreaba de religie, si el ii propune casatorie, dar ii spune aici eu sint muslim si vreau sa te vad si tu asa, crezi ca ea va umbla si se va interesa?

Este problema fiecaruia. Iar in cazul de fata, va fi vinovata doar fata, sau parintii acesteia care nu au educat-o suficient de bine pentru ca ea sa stie ca casatoria nu este o gluma.

undeva ai scris ca de 19 ani esti in islam

de la 19 ani, si nu de 19 ani.

In sfirsit ce vreau sa zic, am citit in diferite teme la fel despre religie, ca majoritatea femeilor nici nu-si boteaza copiii pentru ca copilul trebuie sa faca singur alegerea la virsta cind va intelege ce este religia, ce este credinta, ca vor fi de acord cu alegerea facuta daca este constient, si cind aici vad cu totul altceva. Imi inchipui ca daca cineva dintre copii va alege constient islamul de exemplu, cred ca il ve-ti alunga de acasa. Unde este toleranta de care toate aproape scriati in temele alaturate???

Oricum, este o tema fara capat. Daca cineva are ceva personal de zis, sa-mi scrie in privat.

Eu o sa revin cu ceea ce am promis, adica contrazicerile in Biblie, la revedere.

Partajează acest post

Link spre post
Five

OK, daca nu tii minte ce ai scris, iti arat eu:

Aici este o diferenta intre noi, tu zici ca intelegi ceea ce vrea sa spuna Domnul singura, iar eu uite iti aduc citate spuse de intelepti.

Iarasi ma ataci cu intrebari adaugatoare si nu raspunzi la intrebarile care ti le-am pus. Nu ai timp pt a aduce argumente, atunci scrie dupa fiecare fraza de genul cela ca mai tarziu o sa aduci argumente, pe care le vei cauta prin net sau alta parte :) Caci dupa cate inteleg ai timp pt a ataca, dar nu ai timp pt a argumenta pt ca stii sa spui doar o fraza spusa de musulmani, fara sa argumetnezi! Nu te supara doar, dar asa reiese din ce si cum scrii.

Uite in islam sotul are obligatia de a intretine sootia. Dina aceasta cauza, este si un hadith despre asta, sotia poate lua bani de la el chiar fara cunostinta lui pentru ceea ce are nevoie.

De asta si asteapta musulmancele sa li se dea bani. Interesant, cum poate sotia sa ia fara cunostinta sotului bani de la el, prin furt? :) Asa de multe contraziceri, dar e interesant!

Partajează acest post

Link spre post
Five
Deschide tv la stiri si o sa vezi.

De ce cind este despre un crestin ca a facut vre-o fapta anume, este ok, dar cind este vorba de un musulman, toti memoreaza fapta respectiva pentru toata viata? De ce?

De ce imi spuneti despre muslimii care nu urmeaza religia, ei nu ma intereseaza Dumnezeu le este judecator, de ce nu-mi spuneti despre cei care traiesc in intelegere si pace pentru ca urmeaza islamul asa cum este(am o multime de astfel de exemple)? De ce?

Nu sunt asa de multe cazuri la tele referitor la viata privata a musulmanilor, aici ma refer la Moldova. Arata cazuri de omor, viol, furt etc. dar intrebi de ce nu fac atata zarva? Cum nu fac? Aia care omoara etc. nu declara ca am facut in numele lui DUmnezeu sau ca uite sunt un credincios inversunat...sunt diferite cazuri, aici devine relativ. Spre diferenta, musulmanii afiseaza religia lor si vorbesc de Allah, evident ca o sa spun cazurile date, pt ca e contradictie absoluta din ceea ce spun si ce fac. Una e sa declari, alta e sa fii, asta si deranjeaza lumea...

Referitor la intrebarile care mi le-ai pus => iti voi raspunde dupa ce imi vei raspunde tu la intrebarile mele, caci devine non-sense, se pare ca atunci cand nu stii sa raspunzi, pur si simplu ignori intrebarea mea, dar eu voi insista :)

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum