gaby

Полезная Инфо Для Всех

Postări Recomandate

Dharma
Salut Dharma .Care este scopul? Este foarte clar.

Sint foarte multe cazuri , asta a fost doar un exemplu la care am fost si eu martora . Si sa nu privim fetele noastre care sint izgonite de parinti ca pe niste jertfe din acest punct de vedere . Eu mai degraba le-as jeli pentru ca sint multe folosite si mintite ( cunosc cazuri relae din Chisinau ) , pentru ca sint luate in casatorie fara a li se spune care sint drepruile , sau ca nu isi primesc cadoul de nunta sau cadoul de divort , pentru ca sint luate in casatorie pe un termen oarecare ( mai ales cind vin Sheici in vacante ) , pentru ca nu sint intretinute de soti . Chiar cunosc o fata ( din Chisinau ) casatorita cu un muslim cu care facuse 2 copii si ea sarmanica ii cauta a doua sotie .. si acum ea sarmana moare de foame in tara lui cu 3 copii si traieste intr-o cocioaba fara tv si fara apa calda si el aici a avut atitea casatorii si acum are o noua jertfa . Si le mai jelesc pe fetele noastre ca isi pun Hijabul in cap dupa prima intilnire ( si asa cazuri cunosc ) si macar nu stiu de ce i-l poart . Sint multe de adaugat .Sigur cunosc si cazuri fericite dar stii cite fete la suta sint lasate cu buza umflata cind muslimii astea isi termina studiile ? Te rog sa nu te superi , nu am nimic nici cu muslimii si nici cu crestinii . Doar scriu ceva real si sint adevaruri care trebuiesc stiute nu ascunse .

Lina eu nefiind muslima am urmat cursuri de la moschee

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lina

Dharma

+1 ai descris ff bine scurt si clar.

dar sunt cazuri, ca nu este legat de arabi(apropo multi sunt crestini pe aici)adica se converteaza, dar in realitatea lumea islamica nu este asa roza.

stii de aceea am si scris mai sus, cunosc persoane, casatorite, nu siau schimbat religia patreaza toate sarbatorile, posturile, ns, nacatind ca crestenismul este interzis, fiind departe de casa practic in pustiu, nu sa pierdut. poate cindva vor veni pe forum si vor povesti si singure :girl_in_love:

Lina eu nefiind muslima am urmat cursuri de la moschee

in general, eu credca ar tr sa fie ceva un curs de genul religia, asa cum am avut si eu, macar bazele.

Partajează acest post

Link spre post
Dharma

Eu la universitate am urmat un curs , Religiile lumii . Apoi am mers la un centru studentesc crestin cu reprezentanti din diferite confesii. Despre iudaism am invatat mai putine . Am mers si la curs de islam . Chiar si budha m-a interesat o vreme . Religiile si mistica mi-au furat o buna bucata din timp , dar prin intermediul lor mi-am modelat caracterul si am invatat foarte multe lucruri . Daca te intereseaza sa faci curs de religie pe net stiu ca cei de la Taiba ( Romania ) fac pe skype cursuri si au zile anumite . Fac conferinta si bla bla bla .. Daca te intereseaza curs de islam in rusa astea din centru tot fac pe skype ..

Partajează acest post

Link spre post
lina

Dharma

merci

eu la liceu-istoria religilor :mail1:

din cite stiu, in tarile arabe, copiii din familiie mixte, umbla la asa ceva cursuri.lectii chiar si scoli, dar mari exceptii.

Partajează acest post

Link spre post
Dharma

İn tarile muslime in scoli in toate clasele se preda religia , sigur se pomeneste si despre crestinism si despre iudaims , catolici .... dar sigur ca acest lucru este facut din punctul lor de vedere

Partajează acest post

Link spre post
ViVe

Nu vreau sa intru in polemica. Vad, dupa postarile voastre, ca fiecare are adevarul sau. Nu vreau sa ma gindesc pe cine cred. Probabil exista lucruri rele, faptuite si de crestini, si de musulmani.

Dar daca autorul temei vine cu propunerea sa facem cunostinta cu ceea ce inseamna Islamul, atunci va propun si eu ceva. Sa priviti filmul "Ислам: Что должен знать запад"(Denumirea originală: ISLAM: What the West Needs to Know). Il gasiti pe http://torrentsmd.com/details.php?id=871302 .

Problema e ca fiecare interpreteaza in felul sau. Unii musulmani sustin ca religia lor este pur pasnica si toleranta, iar altii se rafuiesc cu cei "necredinciosi", precum ar fi crestinii. Dar care e fata adevarat a religiei date? Acea corecta din punct de vedere al Koranului? Cum ar trebui sa fie credinciosii islamici, care se tin strict de buchia Koranului?

Priviti filmul. Multe va vor fi mai clare. Veti avea, pur si simplu, un alt punct de vedere...

Partajează acest post

Link spre post
ViVe

Тут автор темы обижалась что девочки так рьяно высказываются по поводу религии. Я про это промолчю. Не знаю я так много примеров из разных стран. Но на счет этого вашего "инфо для размышления" не могу промолчать!

Прочитала я тут ваш пост, qaby. Создалось такое впечатление что автор сам, или полный профан в христианстве, или(что вероятней всего) преднамеренно вводит в заблуждение. Хотя кто на такой бред поведется? Разве что молодежь неопытная.

Никто нигде не сказал что Иисус - Бог, а сын Божий. Кстати, вашего Аллаха, тоже никто не видел, а только пророка Мухамеда! И Коран не написан самим Аллахом, а через пророка Мухамеда!...

...даже трудно коментировать такую левую пропаганду ислама. Ничего умней не могли наскрябать?

Нас за идиотов держат...madb11008.gif

Полный бред!!!!

Просто слов нет!...

Partajează acest post

Link spre post
Света
Поверьте мне, христиане которые живут в исламских странах - живут очень хорошо. То что показывают по тв или в газетах пишут, давно уже известно что это просто негативная реклама против мусульман, так как для кого то это выгодно, и известно что за денег в наших странах делается всё. Вот когда поедете в исламских странах и увидите это вашими глазами, тогда говорите, так как масс-медия давно уже потеряла доверие на информацию которую они пишут.

Я часто сталкиваюсь с информацией которая как раз в средствах массовой информации не упоминается, я общаюсь с людьми которые работают в благотворительных христианских организациях в мусульманских странах. На пример год назад в Турции, фанатики взяли в заложники несколько человек, которые работали в Христианской благотворительной организации и сняли с них живьём кожу. Где-то пол года назад в Таджикистане мужчину (он работал водителем грузовика и зашёл в какое-то кафе по дороге) за то, что на нём был крест забили до смерти. Примерно в это же время тоже в Турции, была свадьба у Христиан в одном селе, мусульмане из этого села забросали свадьбу бутылками с зажигательной смесью, подожгли дома тех кто был на свадьбе, а те кто выбегали со свадьбы били палками. Лично знакома с девушкой, отца которой в Таджикистане расстреляли в молитвенном доме за то, что он был пастырем. Может быть там не плохо живут люди из Христианских стран, но по сути не Христиане.

Я попробую сейчас найти ссылку, где описывается, то что я вам рассказывала.

Partajează acest post

Link spre post
lina
но по сути не Христиане.

что вы имели виду?

Partajează acest post

Link spre post
Света

Вот нашла пару ссылок http://barnabasfund.org/RU/News/Archives/C...Mauritania.html

ИРАН – АРЕСТОВАН УВАЖАЕМЫЙ ЛИДЕР ЦЕРКВИ

Уважаемый лидер одной из церквей в Иране был арестован и, о месте его содержания ничего неизвестно. Преподобный Уилсон Иссави, лидер церкви в Карманшах был арестован 2-го февраля в доме своих друзей. Представители службы безопасности вошли в дом и забрали пастора вместе с хозяевами дома и их гостями. Друзья и семья ничего не знают о его фактическом месте пребывания и о состоянии его здоровья.

За месяц до ареста церковь в Карманшахе была опечатана несколькими сотрудниками службы безопасности в штатском. Церковное здание представляет уникальную историческую ценность и является единственным на западе страны. Здание использовалось исключительно для еженедельного богослужения и нуждалось в капитальном ремонте.

Директор Комитета Христиан Ирана осудил арест преподобного Иссави, назвав случай «прискорбным», и потребовал его немедленного освобождения, особенно учитывая «его возраст и состояние здоровья».

АЛЖИР – В РЕЗУЛЬТАТЕ НАПАДЕНИЯ РАЗРУШЕНА ЦЕРКОВЬ

В субботу 9-го января место провидения собраний алжирской церкви было разграблено и подожжено мусульманами. Верующие вынуждены были спасаться бегством после того как на их служение ворвалась группа антихристански настроенных протестующих. Толпа поджигала Библии, христианскую литературу и мебель.

Община, состоящая из 300 членов, собирается в одном из помещений в квартале города Тизи Узу, потому что они не имели разрешения от властей проводить служение в церкви. Это было одной из главных причин, почему полиция не вмешивалась. Мустафа Крим, глава Ассоциации Алжирских Протестантских Церквей, сообщил: «Власти не хотят вмешиваться, потому что боятся быть вовлеченными в конфликт с исламистами». Глава полиции Тизи Узу так объяснил свое невмешательство: «Случившееся просто ужасно, но помещение не было приспособлено для проведения религиозного собрания».

Подобные нападения в Алжире случаются редко, и местные христиане считают, что этот инцидент был спровоцирован недавней волной антихристианского насилия, прокатившейся по всему миру, включая стрельбу в Египте и нападения на церкви в Малайзии. Господин Крим уверен, что подобные действия указывают на то, что «исламисты считают, что в Алжире нет места для христианской религиозной практики».

что вы имели виду?

Имела в виду, что обычные люди не придерживающиеся Христианского учения, просто выходцы из христианских стран.

Partajează acest post

Link spre post
lina
Имела в виду, что обычные люди не придерживающиеся Христианского учения, просто выходцы из христианских стран.

я в шоке

христиане из египета, иордании, сирии,ливана, самые древние христиане. церкви старые досих пор там.

Partajează acest post

Link spre post
Dharma
я в шоке

христиане из египета, иордании, сирии,ливана, самые древние христиане. церкви старые досих пор там.

De acord cu Lina . İn internet se csiru multe . Spre exemplu in Turcia traiesc si evrei si greci si armeni si fiecare din ei isi pastreaza religiile .

Partajează acest post

Link spre post
lina

Dharmastii, citind prin net, am ramas ff uimita, mereu ceva descopar, pina la islam, teritoriile erau ocupate sau de crestini, sau evrei, berberi,numai zic deja de triburi barbare care mai exista in prezent, si care sunt la fel crestini.

Partajează acest post

Link spre post
Dharma

Eu mai bine am sa ma abtin de la tema aceasta . Ca de fapt eu respect religiile ( cu toate ca sint momente care nu le pot inghiti ) . Pina la urma nu exista religie rea , de vina sint oamenii care o reprezinta . Daca sa citesti Biblia , Coranul sau Tora nu vom gasi invataminte rele in ele . Vreau sa pastrez pace si buna dspozitie .

Partajează acest post

Link spre post
Света
я в шоке

Наверное я не правильно выразилась, или вас не совсем поняла.

Partajează acest post

Link spre post
lina

какие выходцы?

они живут на свои територии

или вы не знали что в арабские страны-есть и христиане?

тогда обьесните

Dharma

e o discutie, atit.

Partajează acest post

Link spre post
ViVe
...Daca sa citesti Biblia , Coranul sau Tora nu vom gasi invataminte rele in ele . Vreau sa pastrez pace si buna dspozitie .

Cer scuze, dar dumneata ai citit Koranul? Nu prea cred... acolo cu text direct scrie ca trebuie taiate capurile necredinciosilor... :girl_in_love: e destul de rau astfel invatamint...nu crezi?

Partajează acest post

Link spre post
Dharma
Cer scuze, dar dumneata ai citit Koranul? Nu prea cred... acolo cu text direct scrie ca trebuie taiate capurile necredinciosilor... :girl_in_love: e destul de rau astfel invatamint...nu crezi?

Am citit draga , ce grijulie mai esti :)) si daca citesti cu atentie postul meu in care mentionez ca nu cu toate sint de acord .. si plus cind afirmi ceva ada si dovada ... si inca mai e important cum unii interpreteaza unele citate fie din Biblie sau Coran . Am observat ca te bazezi doar pe ce scrie internetul , singura nu ai studiat nimic ( asa observ eu ) doar vrei sa faci furori in tema .

Partajează acest post

Link spre post
lina
si inca mai e important cum unii interpreteaza unele citate fie din Biblie sau Coran .

+1

Partajează acest post

Link spre post
ViVe
Am citit draga , ce grijulie mai esti :)) si daca citesti cu atentie postul meu in care mentionez ca nu cu toate sint de acord .. si plus cind afirmi ceva ada si dovada ... si inca mai e important cum unii interpreteaza unele citate fie din Biblie sau Coran . Am observat ca te bazezi doar pe ce scrie internetul , singura nu ai studiat nimic ( asa observ eu ) doar vrei sa faci furori in tema .

Eu te inteleg ca ai o pozitie loiala fata de toate religiile, scriind ca toate religiile sunt bune. Dar nu le amesteca pe toate...

Ai dreptate nu am studiat in intregime Koranul( nici n-am nevoie, am alte interese), dar fragmentele citite (am avut ocazia sa fac si eu cunostinta cu o femeie convertita care avea la ea cartea) imi sunt indeajuns sa inteleg ca Jihadul n-a venit asa din pod, ci anume de acolo. Nu pot sa-ti postez fragmente precum dovada, caci in realitate nu citesc despre islam pe internet. Am vazut un singur film, nimerit la mine din intimplare. Apropo, iti recomand sa-l privesti.

Eu, ca si tine, nu vreau sa polemizez pe tema religiilor, totuna n-o sa rezolve nimic. Numai ca, dupa cum vad, dumneata tot nu ai citit Coranul, ci ai studiat despre el, din acel punct de vedere pe care l-au avut profesorii tai. Si acum iti pare ca esti mai desteapta ca altii.

Initial, nu am vrut sa te jignesc, ci doar am vrut sa-mi explici intrebarea mea din punctul de vedere al unui om care are studii in domeniul dat, dar daca iti ia foc chica atit de repede, atunci primeste si replica mea!

Partajează acest post

Link spre post
Dharma
Eu te inteleg ca ai o pozitie loiala fata de toate religiile, scriind ca toate religiile sunt bune. Dar nu le amesteca pe toate...

Ai dreptate nu am studiat in intregime Koranul( nici n-am nevoie, am alte interese), dar fragmentele citite (am avut ocazia sa fac si eu cunostinta cu o femeie convertita care avea la ea cartea) imi sunt indeajuns sa inteleg ca Jihadul n-a venit asa din pod, ci anume de acolo. Nu pot sa-ti postez fragmente precum dovada, caci in realitate nu citesc despre islam pe internet. Am vazut un singur film, nimerit la mine din intimplare. Apropo, iti recomand sa-l privesti.

Eu, ca si tine, nu vreau sa polemizez pe tema religiilor, totuna n-o sa rezolve nimic. Numai ca, dupa cum vad, dumneata tot nu ai citit Coranul, ci ai studiat despre el, din acel punct de vedere pe care l-au avut profesorii tai. Si acum iti pare ca esti mai desteapta ca altii.

Initial, nu am vrut sa te jignesc, ci doar am vrut sa-mi explici intrebarea mea din punctul de vedere al unui om care are studii in domeniul dat, dar daca iti ia foc chica atit de repede, atunci primeste si replica mea!

:yahoo:

Partajează acest post

Link spre post
lina

victoritamd

eu cred ca putin vb de lucruri diferite.

in general si pe mine, ma mira faptul vorbelor, celor noilor convertiti.am vrut sa zic mai dur, dar ma abtin.

acum citesc, cartea pretensei din saudia, bibiografie, unde se confrunta islamul propriu zis, cu cel care este. si unde in leganul religiei islamice-saudia.

de blogurile, care ideamna la islam in moldova, tac.

Partajează acest post

Link spre post
Five

Cel mai curios este ca citind cele scrise de voi femeilor, cele care se bat in piept ca sunteti crestine sau musulmane sau nu stiu ce mai religie noua...nu sunteti tolerante, smerite, blande...Foarte straniu!

Partajează acest post

Link spre post
lina
cele care se bat in piept

interesant

unde asta se vede?

eu personal, vad doar o discutie, unde se cer si argumente.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum