Vizitator aaaaa

Dintii Noi Cresc Galbeni

Postări Recomandate

Vizitator aaaaa

Copilul are 5 ani si i se schimba dintii, au iesit primii doi de jos, faptul care ma deranjaza e ca nu sint curat albi ambii au o dunga galbena pe mijloc, desi ashtea de lapte sunt perfecti albi, frumosi si sanatosi. Spuneti-mi va rog ce ar putea insemna toate acestea, ca nu ia-r ajunge calciu ori ce? si daca se poate de corectat ceva si sa preintimpinam ca restul cari vor creste sa nu aiba aceiasi probl. Va multumesc mult.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Taisafinscaia
Copilul are 5 ani si i se schimba dintii, au iesit primii doi de jos, faptul care ma deranjaza e ca nu sint curat albi ambii au o dunga galbena pe mijloc, desi ashtea de lapte sunt perfecti albi, frumosi si sanatosi. Spuneti-mi va rog ce ar putea insemna toate acestea, ca nu ia-r ajunge calciu ori ce? si daca se poate de corectat ceva si sa preintimpinam ca restul cari vor creste sa nu aiba aceiasi probl. Va multumesc mult.

Buna ziua!Cu parere de rau nu Va pot da raspuns complet la intrebare,din motivul ca ar putea fi mai multe diagnoze cu aceasi simptomatica,adica dunga galbuie pe suprafata vestibulara a dintilor.Pot fi dinti afectati deja de carie.

Poate fi hipoplazia smaltului dentar.

Poate fi si fluoroza....

E necesar de facut o consultatie la medic ,de vazut dintisorii,sau,cel putin de facut un foto a dintilor cu gurita deschisa,unde sa se vada bine toate elementele.De altfel,cele mai corecte consultatii online se fac la prezentarea foto,sau radiografiilor.Mersi

.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator aaaaa

Buna ziua , a trecut ceva vreme si am revenit la aceasta probl. a noastra. am incercat sa fotografiez.... nu stiu o sa intelegeti ceva..... stomatolog_6965514_596544.jpg si inca o intrebare, nu sunt aceshti doi dinti cam marunti (ca maxilarul e in creshtere) si departati unul de celalalt . Va multumesc p. consultatie.

Partajează acest post

Link spre post
Taisafinscaia
Buna ziua , a trecut ceva vreme si am revenit la aceasta probl. a noastra. am incercat sa fotografiez.... nu stiu o sa intelegeti ceva..... stomatolog_6965514_596544.jpg si inca o intrebare, nu sunt aceshti doi dinti cam marunti (ca maxilarul e in creshtere) si departati unul de celalalt . Va multumesc p. consultatie.

Buna ziua!Dintii au o boala a smaltului,asa numita amelogeneza imperfecta.Cauza este in primul an de viata,adica pe parcursul primului an de viata a copilului, au actionat careva factori nocivi in momentul formarii smaltului,ca antibiotice,viroza,alte preparate medicale...Acum este nevoie de examinat si dintii sase,adica primele maselute permanente,pentru a face o diagnostica diferenciata mai corecta,si a astabili care afectiune necarioasa o are copilul D-ra.V-as propune sa faceti un consult la stomatolog,dar de copii,pentru a se face recomandarile corecte pentru un tratament ulterior corect.

Mersi de intrebare si dintisor sanatosi!!!

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator aaaaa

Va multumesc mult pentru un raspuns atit de prompt. La stomotolog de copii noi am fost, la polecl.8 de pe str. Voluntarilor, caci au aparut doua gaurele si le-am plombat, medicului i-am pus aceleasi intrebari ca si Dvstra si raspunsul ei a fost ca probabil copilul are de a face cu exces de fluor (din apa , din pasta de dinti) desi nu avem la nimeni din membrii familiei aceste simptome nu-mi da de crezut ca e de la apa si cu atit mai putin de la pasta de dinti ,ca doar toti copiii isi spala dintishorii cu pasta de dinti p. copii si nu am mai vazut asa simptome.... Masele noi el inca nu are, caci e de 6 ani (noi sunt numai acesti doi dinti primii de jos) de asta si am batut alarma, ca is primii si ce e cu ei, mi-i frica sa nu fie si restul dintilor la fel. Spuneti-mi va rog daca s-ar putea sa venim la Dvstra la consultatie , cu atit mai bine ca sunteti la Ciocana. Va multumesc mult.

Partajează acest post

Link spre post
Taisafinscaia
Va multumesc mult pentru un raspuns atit de prompt. La stomotolog de copii noi am fost, la polecl.8 de pe str. Voluntarilor, caci au aparut doua gaurele si le-am plombat, medicului i-am pus aceleasi intrebari ca si Dvstra si raspunsul ei a fost ca probabil copilul are de a face cu exces de fluor (din apa , din pasta de dinti) desi nu avem la nimeni din membrii familiei aceste simptome nu-mi da de crezut ca e de la apa si cu atit mai putin de la pasta de dinti ,ca doar toti copiii isi spala dintishorii cu pasta de dinti p. copii si nu am mai vazut asa simptome.... Masele noi el inca nu are, caci e de 6 ani (noi sunt numai acesti doi dinti primii de jos) de asta si am batut alarma, ca is primii si ce e cu ei, mi-i frica sa nu fie si restul dintilor la fel. Spuneti-mi va rog daca s-ar putea sa venim la Dvstra la consultatie , cu atit mai bine ca sunteti la Ciocana. Va multumesc mult.

Buna seara!La mine la consultatie desigur ca ati putea veni,atit ca eu doar locuiesc la Ciocana,dar activez in sectorul Centru/

In ce priveste virsta copilului si primele maselute,apoi ele apar la sase(6)ani la sfirsitul arcadei dentare permanenete,asa ca tot ce e posibil ca deja ii aveti.In ce priveste fluoroza-e posibil,cati e tot o afectiune necarioasa a dintilor permanenti,care se datoreaza excesului de fluor in apa potabila,dar tre de facut un consult,pentru a vedea toata dantura.

Pentru o info mai personala scrietimi in privat.Mersi de incredere.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.