codreanca

Grădiniţe Particulare Botanica

Postări Recomandate

helada

Девочки, ищу частный детский садик на Ботанике, подскажите кто куда ходит, может даже небольшой какой-то, скорее даже небольшой, можно в личку.

Спасибо

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
helada

скажите, вы нашли сад?

нашли, знакомые рекомендовали, уже даже были 2 дня, но заболели...

Partajează acest post

Link spre post
Katerina2012

Куда пошли,если не секрет?

Partajează acest post

Link spre post
ARIANA

скажите, вы нашли сад?

А вы нашли сад? ))) мы тоже на Ботанике в районе Элата.

Спасибо.

Partajează acest post

Link spre post
helada

Куда пошли,если не секрет?

напишу в личке, если еще актуально

Editat de helada

Partajează acest post

Link spre post
Katerina2012

А вы нашли сад? ))) мы тоже на Ботанике в районе Элата.

Спасибо.

мы в итоге пошли в гос рядом с домом, но я недоводьна и снова в поисках.

Partajează acest post

Link spre post
Kitana

мы тоже в поиске частного садика, может кто-то что-то сможет посоветовать?

Partajează acest post

Link spre post
kotea89

Alba ca zapada, супер садик!

Partajează acest post

Link spre post
Olivia95

Можно побольше деталей по поводу этого садика. Знаю что недавно открылся на Ботанике. Сколько детей в группе? С какого возраста принимают? Условия в группе?

Partajează acest post

Link spre post
Natysik11

Я тоже в поиске частного сада на Ботанике. 

Не знаю даже с чего начать.

Partajează acest post

Link spre post
СчастливаЯ
В 01.03.2017 в 20:02, Natysik11 сказал:

Я тоже в поиске частного сада на Ботанике. 

Не знаю даже с чего начать.

Наталья,нашли что-то подходящее?

Девочки,делитесь,пожалуйста,мнениями

Из всех,что я видела,на фото очень понравился  Acadelle club,но цена конечно высокая

Partajează acest post

Link spre post
Natysik11

Не нашла=( Пошли в мини садик на 3 часа три раза в неделю.Бежит туда с удвольствием и оттуда тоже.А вот оставить ее там тяжко, плачет, показательно минуту где то=))))

Partajează acest post

Link spre post
Egipteanca

NU și NU grădiniței ALBA CA ZĂPADA!  

După 4 luni, NE-AU “RUGAT” SA PLECAM! pe motiv ca nu i-am plăcut noii educatoarei!!! (poziționarea lor fiind, precum ca, noi am venit la ei și ca trb sa facem cum ei vor, adică, sa ne conformam după regulile lor, sa vorbim în șoaptă, ca nu cumva sa audă alți părinți, dacă ești nemulțumit).

Am și eu o experienta neplăcuta și amara cu aceasta grădinița, la filiala Centru și despre care, consider, ca trebuie sa-o va mărturisesc, ca sa nu mai facă greșala ceilalți părinti.

Sunt absolut de acord cu ceia ce a și scris cineva pe o rețea de socializare despre ei, ca este SHARASKINA KONTORA! Regret ca nu am citit postările scrise anterior de alți părinți.

Ei bine, după ce spiritele sau calmat și am revenit la o stare ca sa pot obiectiv analiza situația , am scris istoria.

La 1 an și 11 luni am început sa frecventam grădinița. Mi s-a părut grădinița ok, aproape de casa, suficient spațiu pentru activități în interior atât și în exterior, conformă standartelor , și parca totul era bine și frumos.

Prima luna copilul a mers doar jumătate de luna pentru ca a  fost bolnav, plângea, dar s-a obișnuit cu faptul ca ‘trebuie’ sa meargă. Bineînțeles ca nimeni banii nu-ți restituie, doar pentru mâncare (25 lei /ziua).

Mai departe surprize au urmat. Educatoarea Doina a venit intr-o dimineață cu reproșuri precum ca copilul ii dau opărit?? Am încercat sa–i explic, ca fiecare dimineață copilul este băit în cădită, și dacă a făcut “caki”, este doar în drum spre grădiniță, și  ca trebuie schimbat. Iar dacă nu a fost verificat și lăsat neschimbat , cu sigurantă va fi opărit.

A doua zi am fost informați ca suntem mutați în alta grupa!? Asa, cum am aflat mai târziu, se rezolva lucrurile la ei.

Adaptarea la noua persoana a fost în combinare cu intoxicarea alimentara! L-am adus acasă și într-o jumătate de ora a început sa verse! Le-am întrebat ușor, fără tam-tamuri, ce a mâncat de are intoxicare, la care administratoarea, de parca a anticipat problema (sau poate sau mai intoxicat copii?) a răspuns, ca numai ieri a fost “sanepidul”?! Deși nu se permite sa intram în grupe, sa vedem cum stau copii ( ce mi se pare cam straniu), totuși la insistentă, mi-au arătat bucătăria, care a fost curățită lună, iar ‘probele păstrate’ în frigider. S-a curățit tot! Nici urma. La grădiniță am revenit  peste o săptămâna de tratament!

Am frecventat grădinița 4 luni și 10 zile!: În acesta perioada am schimbat 4 educatoare și 3 dădace. Una a fugit, alta au dus-o, a treia era “prea educata” (educator de nu știu ce grad) și nu era obișnuită sa se ocupe de copiii atât de mici. La întrebarea mea adresata administratoarei grădiniței , ce se întâmplă, a zis ca fata are studii pedagogice și ca copii sunt prea mici pentru ea. Si ca nu tine minte ultima data când a schimbat scutece?!

Ca rezultat, am adus acasă copilul OPĂRIT de scutece și trebuia tratat.

Imediat, i-am transmis poza rănilor la copil prin viber administratoarei grădiniței, și a doua zi educatoare nu mai era cu noi. Dar, ce credeți, nici vorba despre fotografia transmisa, administratoarea se purta de parca nu s-a întâmplat nimic. Cel puțin sa discute, sa ceara scuze,sau cel puțin, sa întrebe cum se simte copilul. NIMIC NU SA INTAMPLAT!.

A mai fost și un caz , când a venit copilul muscat de obraz de un copil din alta grupa. Am întrebat de ce și cum s-a întâmplat, mi-au răspuns, ca sunt copii și, de fapt, mai multi au muscat. Nu au observat cand au muscat pe cel mic. Ce sa facem, sunt copii. S-a spus parca este o norma. Stați puțin! În astfel de cazuri, exista întotdeauna un inițiator , și în mod normal, educatorul trebuie sa oprească aceste inițiative, sa calmeze copilul . O abordare neprofesionala , cel puțin , din partea administratorului grădiniței. Indignarea mea la astfel de declarații este una normală! Am zis ca nu vreau ca copilul meu sa mai fie muscat! 

Au chemat-o pe educatoarea anterioara, pe Elena , care “au dus-o” sau a decis sa plece benevol (am auzit mai multe versiuni)  și care mi se părea sa fie ok cu copiii. Copilul meu a început sa se acomodeze și chiar se ducea cu placere la gradinita. Educatoarea era deschisa la comunicare, ne povestea cum copii sau împrietenit, cum se joaca , doar ca nu a durat mult timp.

A venit una noua -Alisa Fusu - absolventa a Colegiului de Industrie Ușoara mun. Balți , modelier dizainer , în calitate de educatoare.   Deși directoarea s-a bosumflat când am întrebat-o despre calificarea educatoarei, caci este convinsa, ca deține carnet de pedagog? De unde la 22 de ani, și care doar nu demult și-a postat CV-ul studenta la acest colegiu, fără experienta de lucru?

Din momentul care a venit noua educatoare copilul tot mai greu și mai rău se ducea la grădiniță! Atunci era și cazul să-mi pun întrebări. Dar, bine,  persoana este noua, ei lasă ca se va acomoda,- îmi ziceam eu.

Însă nici educatoarea nu prea era deschisa la colaborare, sau din start nu vroia sa fie? Cel puțin sa spună cum s-a purtat copilul, dacă a mâncat, ce activități au avut – era foarte zgarcita la cuvinte.

Și prea sensibilă la cum vă adresați! Feriți-vă sa-i spuneți ceva despre cum sa aibă grija de copilul dvs. sau sa-i faceți observație! Riscați sa fiți dați afară din grădiniță, ceia ce , de fapt s-a întâmplat cu noi. Din cauza cui? Cea, care nu știe să facă diferență dintre observație și înjosire  caci a declarat administratoarei, ca am înjosit-o!.

Cum a fost de fapt: observația mea educatoarei era ca, de ce nu a avut grija și a lăsat copilul în aceiași haina de dimineața ( caci, în luna septembrie diminețile sunt mai răcoroase, și a fost îmbrăcat mai călduț) până seara neschimbat,  la căldura  de după amiaza de 32 grade,  de curgea pe el, a fost luata ca insultă! Doar avea si hainute de schimb! Deși au mai fost discuții anterioare la subiectul îmbrăcării copilului conform anotimpului ( atunci când copilul era cu spatele gol afară doar intr-un maiou subtire și sufla un vânt rece) ea a preferat sa meargă în extreme!

Si iată ca, următoarea zi, dimineața, când am adus copilul la grădiniță, și așteptam cu toți părinții  sa ne ia copilul, am fost anunțată de către administratoare, în mod brutal și urat, ca “nu va mai primim la grădiniță”? De ce? Care este motivul?! Pai, educatoarea a zis ca nu mai vrea sa va primească!” Încercarea mea sa discut s-a transformat intr-o discuție aprinsa. Eu am fost demonstrativ învinută ca sunt permanent nemultumita și că mai bine să ne căutăm o grădiniță pe plac!?  După ce au plecat parintii din incăpere am primit și un val de reproșuri, ca de ce povestesc toate acestea de fata cu ceilalți părinți??!

Deci, trebuia sa tac și să a “înghit” faptul ca de fata cu ceilalți părinți am fost pusa în situația ca copilul meu nu poate fi acceptat la grădiniță, precum ca sunt PREA PRETENȚIOASA, și dacă asa, mai bine sa ne despărțim?! PRESTARE DE SERVICII EDUCATIONALE fantastice!

Stand cu copilul în brate, am zis că voi aștepta directoarea grădiniței, la care mi s-a propus sa ieie copilul în grupa. După astfel de reproșuri, ma simțeam scuipata. Nici nu știu cum de am acceptat sa dau copilul. Am incercat să mă calmez. Toată ziua a trecut ca printr-un iad! Am crezut ca ziua nu se mai termina.

Totuși am sunat-o pe directoare și am solicitat o întâlnire privată. La care doamna a zis, ca are un program foarte ocupat si ca s-o sun mâine.

Seara , am incercat sa vorbesc cu educatoarea, de ce s-au întâmplat lucrurile așa cum sau întâmplat , a venit administratoarea și m-a aruncat:“ Noi ne despărțim! Nu sunteți deja mulțumita și de administrație , și de educatoare! Doamna Irina mia spus ca las-sa plece! .

INCREDIBIL! La o astfel de abordare a problemei nici nu m-am așteptat!

Bineînțeles ca nici vorbă sa mai aduc copilul la aceasta grădiniță!

A doua zi, la insistenta mea, totuși sa discut situația cu directoarea grădiniței, Irina Spoiala, nici nu a dorit sa se întâlnească!  în final a declarat ca mai bine sa ne despărțim cu binișorul?? ( de parca mă amenința!) Adăugând, precum  ca “mai bine să mă dezic de un părinte, decât de o educatoare”!!!?... BRAVO, PUNCT FINAL! A preferat sa se “dezbare” de un părinte cu copil de 2 ani, decât sa facă un efort pentru a soluționa problema!

Este clar ca filosofia și principiile educationale ale administrației, și nu in ultimul rănd al directoarei grădiniței sunt împărtășite și de restul personalului. Atunci de care încredere a copilului sau colaborare cu aceasta gradiniță mai poate fi vorba??

NU GRADINITA ALBA CA ZAPADA!

Partajează acest post

Link spre post
almas
В 01.06.2017 в 23:49, Natysik11 сказал:

Не нашла=( Пошли в мини садик на 3 часа три раза в неделю.Бежит туда с удвольствием и оттуда тоже.А вот оставить ее там тяжко, плачет, показательно минуту где то=))))

Наташа, что за мини детсад? можешь дать контакты? и почем?

Partajează acest post

Link spre post
Natysik11
В 20.09.2017 в 14:59, almas сказал:

Наташа, что за мини детсад? можешь дать контакты? и почем?

Завтра гляну и напишу. 

Partajează acest post

Link spre post
Egipteanca

by@pugaceva - Елена Пугачёва

2017 August, 01 at 4:14 pm

Прошу репост!!! Для родителей Тема: Так называемый частный детский сад "ALBA CA ZAPADA" филиал Чентру , который находится возле Роддома номер 1. Шарашкина Контора! Ни капли профессионализма. Посоветовали знакомые, ходят на Ботанику. Мы пошли в фил. Чентру, т.к. Ближе к дому. Ребёнок ходил 4 дня, мне звонит администратор и на очень повышенных тонах рассказывает, что воспитательница ещё не обедала из-за моего сына! Что таких агрессивных детей она ещё не видала, что он даже обои обдирал!!!)) и что детей бил, и что мне надо его врачу показать!!!!! Понимаете? Администратор, у которого нет не Мед ни Пед образования. И что скорее всего, нам придётся попрощаться. Вместо того, чтоб найти к ребёнку ПОДХОД, она ставит ему ДИАГНОЗ. Да не проблема. Понятно , что ноги нашей там не будет. Просто на заметку другим родителям пишу .  Муж поехал за сыном( муж кстати Врач, как дедушка, так и бабушка), сказал, ТАМ говорить НЕ С КЕМ. Не буду переходить на личность и говорить, всё что я думаю об администрации этого филиала ... но зато они со своей стороны, позволили сказать моему мужу (который был крайне спокоен) , что понятно в кого наш сын. Вот такое дошкольное заведение.. с таким вот персоналом Вместо того, чтобы сказать: "Уважаемые родители, мы не справляемся с вашим сыном. " .. вот такая ситуация сложилась... вы нас извините, что не оправдали ваши надежды.. Наверное не удалось найти подход и т.д.. Администратор на моё возмущение, что в другое место он ходил с удовольствием и его хвалили ответила мне похабно : так идите туда обратно!!! Когда забрали ребёнка, я дозвонилась в общую администрацию сети этих садов, там была более адекватная Девушка. Обещала разобраться в ситуации. Посмотрим. Денег пока вернуть у них, нет.. сказали завтра. Бухгалтерия должна пересчитать.. а что пересчитать? Если ни чека ни Контракта не было.. Жду завтра #albacazapada #gradinita #privata #chisinau #moldova #gradinitaprivataalbacazapadachishinau inau

#privata#moldova#gradinita#gradinitaprivataalbacazapadachishinau#chisinau#albacazapada

Partajează acest post

Link spre post
Трумэн

Кто куда ходит?Поделитесь,пожалуйста.  Интересует хороший садик с подготовленной группой.

Partajează acest post

Link spre post
NatyMama

Племянник ходил в Микул Ерудит. Пришел с синяком домой, очень изащреные пытки у воспитателей, щипают за тыльную сторону предплечья. Директриса ничего против не имеет, наоборот ещё и наорала на сестру. Насмехались над ребенком, что он перестал ходить в туалет в садике, а ходил в штанишки. Такие вот педагоги, звонят по 3-4 раза в день родителям. Никаких занятий нет, все как в гос.садике. Стоит 3900 в месяц. 10 детей и 2 воспитателя которые даже не смотрят за ними. Тихий ужас. Позвонили сестре в середине дня чтобы она забрала ребенка ( ребенок гиперактивный, никто возиться не хочет). Сестра забрала совсем ребенка но пересчитывать оплату директриса отказалась (оплата идёт авансом) ещё и наорала и оскарбила. Вот такой частный садик Микул Ерудит.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum