Diana

Botezul, Cumătria | Крещение, кумэтрия.

Postări Recomandate

lareeska

ага, спасибо девочки! Мы тоже возьмём 3 пары Андрюшиных + ещё 1 пару

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Raluca
botezul la biserica sf.Dumitru pe lîngă universitatea de medicină, cumătria la restauranul Surpriz pe lîngă cinematograful Flacara

Kristy, si cum a fost la Surpriz? suntetin multumiti?.. intreb, pentru ca intwentionam si noi sa facem la Surpriz, dar vrem sa stim daca se merita....

Partajează acest post

Link spre post
danyela
botezul la Adormirea Maicii domnului ,Iar cumatria la Golden Lion,a fost super,cu multe surprize,fetita zile intregi priveste DVD cu cumatria

Amanda,voi la care Golden Line ati facut ?Pe Renasterii in centru sau la Buiucani?Noi tot la GL facem.

Dupa cumatrie va spun impresiile.

Ce putem organiza interesant pt oaspeti si bebe la cumatrie?Impartasiti-va impresiile.. :rolleyes:

Partajează acest post

Link spre post
Lilka
eu am fost la o cumatrie la Arcada, asta langa green hills botanica, cel vechi, un pic mai jos, pana la pizza celentano. foarte gustos gatesc si localul e fain... are loc pntru mese aparte si ring de dans aparte, astfel incat cei ce danseaza sunt vazuti de oricine sta la masa. mie de exemplu mi-a placut.mi se pare ca si preturile sunt destul de accesibile. daca vrei pot sa intreb nr de telefon sa vezi ce si cum.

Merci mult pentru sfaturi! Sincera sa fiu demult nu am mai intrat in aceasta tema, dar in acest timp m-am hotrit cu localul si chiar am dat arvona. Dupa axcursiile facute pe la restaurantele din oras, mai mult Buiucani, totusi ne-am reintors la Lari Bar. Nu demult vecinii mei au serbat acolo ziua de nastere si au ramas foarte multumiti si ei si oaspetii. Sper ca si noi nu vom da gres si dupa cumatrie voi afisa niste poze...

Partajează acest post

Link spre post
Loll
Botezul l-am facut la Catedrala,iar cumatria la Hanul lui Vasile :cool:Voi?

Sunt in pregatirea Nuntii,spunemi te rog Viky,da Hanul lui Vasile,e incapator p/u o nunta de aproximativ 100 persoane,poate ai un telefon a restaurantului,cit te-a costat de persoana?Multumesc !

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
Sunt in pregatirea Nuntii,spunemi te rog Viky,da Hanul lui Vasile,e incapator p/u o nunta de aproximativ 100 persoane,poate ai un telefon a restaurantului,cit te-a costat de persoana?Multumesc !

Telefon nu am , daca faceti vara e posibil sa fie amenajata masa si afara, sunt un fel de casute din stuf in stil romanesc , iar in interior sala e destul de mare 100 persoane la sigur incap si mai multe, Preturile 100% s-au schimbat, noi in 2006 am facut cumatria.

Partajează acest post

Link spre post
Lia

Noi am botezat-o pe Liuţa la 3 luni şi 2 zile (8.09.07) la Catedrala Maicii Domnului de pe bd Ştefan cel Mare, iar cumătria am făcut-o într-o cafenea "La Codreni". Ce coincidenţă preotul ce ne-a cununat a botezat-o şi pe Lia. Nuştiu la cumătria tuturor le-a plăcut şi mîncarea şi restul. Noi am rămas mulţumiţi.

Partajează acest post

Link spre post
Elegance

Am vrea si noi sa facem cumatrie in iulie si nu prea stim in ce local sa facem. Am vrea vreun restaurant cu specific (vinatoresc, traditional... :dans: ), adica sa nu fie standart, ceva interesant, dar nu stiu unde :sad: ... Poate puteti sa-mi recomandati ceva interesant si nu chiar scump. :wink2:

Partajează acest post

Link spre post
MamaDi
Noi am facut cumatria in martie si am cheltuit vreo 2300 euro pentru 35 persoane, desi daca sincer nu am calculat fiecare banut. Un meniu bun te costa cam 350-400 lei persoana fara bautura si dulciuri, fructe. Pentru cadouri la cumatri cam 650 lei + colacii 100 lei. Servicii video - foto cam 250 euro. Daca ai nevoie de o haina noua, coafura mai adauga vreo 2500 lei. La noi cam pe asta s-au dus banii.

noua ne-a iesit mai mult, cu muzica - 300 Euro, dansatori - 100 Euro, foto a iesit la 100 Euro + tiparirea pozelor, cadouri la cumatri de 680 lei.... + colaci...

In fine, am iesit mult in pierdere (am avut niste cumatri, 3 perechi!!! - nesimtiti cred eu - care au pus 1000 lei si plus au mai facut niste nazuri si putin scandal, i-am linistit eu repede dar dispozitia ne-a fost stricata, si asta, draga Doamne, din cei ce muncesc peste hotare, sarmanii nu au bani, cred!). nu i-am stiut pina la cumatrie, ca nu-i mai luam, dar s-au cerut singuri (niste rude din partea sotului)...

Deci cheltuielile, cred ca se estimeaza la vreo 3500 Euro (dar nu am calculat exact), dintre care ni s-au intors vreo 2500......

In fine, petrecerea a fost frumoasa, pina la urma, am ramas si cu ceva hainute (sunt si citeva pe care le voi da la saraci!), iar de citiva cumatri - nici sa nu aud!

A, deci totul a fost la Lari bar: ne-au cam impus, prin convingere, un meniu de 400 lei, cu deservirea inclusiv, si cred ca 80% de mincare a ramas neatinsa pe masa - au gatit gustos, dar exagerat de mult..... am luat cite ceva acasa, dar mai mult a ramas acolo!

De-ar fi sa mai fac o data cumatrie - asi face acasa cu 4 perechi de cumatri.... iata asa!

Partajează acest post

Link spre post
Irinka
In fine, am iesit mult in pierdere (am avut niste cumatri, 3 perechi!!! - nesimtiti cred eu - care au pus 1000 lei si plus au mai facut niste nazuri si putin scandal, i-am linistit eu repede dar dispozitia ne-a fost stricata, si asta, draga Doamne, din cei ce muncesc peste hotare, sarmanii nu au bani, cred!). nu i-am stiut pina la cumatrie, ca nu-i mai luam, dar s-au cerut singuri (niste rude din partea sotului)...

Imi pare rau sa aud asa ceva. Intradevar cind stii ca persoana este cumsecade nici nu te uiti cit pune pe masa, dar in cazul tau intradevar tii ciuda, mai ales ca cheltuielile sunt mari.........

Partajează acest post

Link spre post
tanya_g

Fetelor, cele care ati facut cumatrii, spuneti-mi cine v-a cintat la cumatrie, si serviciile foto si video cit v-au costat si la fel cine le-a prestat. Dupa cite am inteles preturile is mai mici, nu ca la nunta :rolleyes:

Partajează acest post

Link spre post
blonditza
Fetelor, cele care ati facut cumatrii, spuneti-mi cine v-a cintat la cumatrie, si serviciile foto si video cit v-au costat si la fel cine le-a prestat. Dupa cite am inteles preturile is mai mici, nu ca la nunta :preved:

tanya_g, pretul la video/foto e undeva cu 100-150 euro mai putin ca la nunta (stiu, ca lucrez in domeniu), de muzica... nu prea situ, dar oricum e mult mai ieftin, dar depinde si de componenta orchestrei pe care o iei. si mai multe.

diana, imi pare foarte rau sa aud ca ai avut asa incidente la cumatrie.... hm... da ca sincer, nici nus tiu ce sa zic...

Partajează acest post

Link spre post
TES

Diana, multe se intimpla, citeodata ai nevoie de o viata intreaga ca sa afli cine e cu adevarat o persoana sau alta. Dar, nu te intrista.Datoria ti-ai facut-o si copilasul e botezat.In rest, sa dea Domnul sa fie totul bine si alaturi sa aveti numai oameni buni si adevarati prieteni.IAr, timpul iti va mai arata cine va fi adevarat nan copilului. :preved:

Partajează acest post

Link spre post
tanya_g

tanya_g, pretul la video/foto e undeva cu 100-150 euro mai putin ca la nunta (stiu, ca lucrez in domeniu), de muzica... nu prea situ, dar oricum e mult mai ieftin, dar depinde si de componenta orchestrei pe care o iei. si mai multe.

Blonditaza, ti-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ai putea recomanda un fotograf si cameraman bun. DAR cumatria nu va fi in Chisinau, ci inafara orasului (cam 40 km) dupa oras.

Merci anticipat

Partajează acest post

Link spre post
MamaDi

Fetelor, va multumesc!!! Eu nu ma intristez nicidecum, am facut un lucru mare, ne-am increstinat copilasul.... si am facut si chef, care in principiu a fost foarte vesel si organizat.... Asa ca eu de toate am uitat deja, doar cu citiva oameni voi evita intilnirile si atit!!!

Tanya, pe noi ne-a costat cam ca la nunta - muzica 300 Euro (dar foarte buna)!!! Video 200 Euro cu montare, foto - 200 lei pelicula (dar au fost digitale) - 1300 lei pt lucru, acum ne ramine inca sa le tiparim.... am avut dansatori, cu 100 Euro... meniul la 400 lei persoana... cam astea au fost!

Partajează acest post

Link spre post
darlin-g

cumatria la primul copil am facuto la Vila veche, str. M. Eminescu intersectie cu 31 august, eu am ramas tare nesatisfacuta, 70% de mincare a ramas pe masa si deservirea cam lasa de dorit , ptr al doilea facem cumatria la restaurantul Capitoles, anul trecut am facut un anisor la primul si mia placut enorm, ma si costat mai ieftin ca la restaurantul precedent dar deservirea am fost la nivelul cel mai inal, muzicanti aparte nu am invitat iam luat pe cei din restaurant si neau facut un chef foarte bun

Partajează acest post

Link spre post
Raluca

ce parere aveti despre localul Tarancuta de pe strada Alba Iulia, vis-a-vis de Vega-L?

Partajează acest post

Link spre post
Сластёна

Vreau sa-mi botez ingerasul dar nu prea stiu nimic de botez fetelor ajutatima va rog pe cine nu am intrebat toti imi dau explicatii diferite, va rog daca nu vii greu spunetimi amanuntit ce trebuie pentru botez, adica in general toata procedura ma intereseaza, inca ceva nu sint casatorita si nu are Victoras nu are tata (are dar e departe si nu-si da interes de noi) sper ca ma veti ajuta sa inteleg ce se cere de la mine pentru a -mi boteza ingerasul. Mersi anticipat

Partajează acest post

Link spre post
mammicuzza

In primul rind sa alegi cumatrii macar o pereche (sau o prietena).Stabilesti la biserica ziua botezului. Toate cheltuielile le suporta cumatrii.(botezul, cruciulita,iconita).

Cind preotul scoate copilul din scaldatoare trebuie sa-l imbraci in hainute noi.La botez se ia o sticla cu vin si colaci(daca nu ma gresesc)

Partajează acest post

Link spre post
Five

Tatiana, suni la biserica care-ti place si ei iti spun pe puncte despre tot! :)

Partajează acest post

Link spre post
Ericika

Mary are dreptate! Cu toate ca la telefon nu prea au chef sa vorbeasca. Am sunat la "Schimbarea la fata" si mi-au spus ca pentru a afla ce ma intereseaza, trebuie sa vin sa vorbesc personal cu preotul. In schimb, ne-am dus si am vorbit cu preotul de la Catedrala si mi-a spus foarte clar tot ce trebuie sa aduc: 1 sticla de vin, 2 colaci, un prosop, cruciulita pentru copil si sa prezint adeverinta de nastere. Deja ajunsi la biserica in ziua botezului, am cumparat luminari (am auzit ca asta trebuie sa faca nasii) si iconita. Daca nu ai nasi, atunci cumatra cea mare sau chiar tu, sa aveti un prosop mare si nou si hainute, la fel nou-noute.

Parca nu am omis nimic ... Preturile la Catedrala sunt urmatoarele: botezul -250 lei, perechea de cumatri 20 lei +1 luminare pentru fiecare pereche-7 lei.

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля
Mary are dreptate! Cu toate ca la telefon nu prea au chef sa vorbeasca. Am sunat la "Schimbarea la fata" si mi-au spus ca pentru a afla ce ma intereseaza, trebuie sa vin sa vorbesc personal cu preotul. In schimb, ne-am dus si am vorbit cu preotul de la Catedrala si mi-a spus foarte clar tot ce trebuie sa aduc: 1 sticla de vin, 2 colaci, un prosop, cruciulita pentru copil si sa prezint adeverinta de nastere. Deja ajunsi la biserica in ziua botezului, am cumparat luminari (am auzit ca asta trebuie sa faca nasii) si iconita. Daca nu ai nasi, atunci cumatra cea mare sau chiar tu, sa aveti un prosop mare si nou si hainute, la fel nou-noute.

Parca nu am omis nimic ... Preturile la Catedrala sunt urmatoarele: botezul -250 lei, perechea de cumatri 20 lei +1 luminare pentru fiecare pereche-7 lei.

250 lei - este pretzul pt botezul doar a unui copilash? adica in biserica vom fi numai noi sau shi altzii cu copilashii?

Partajează acest post

Link spre post
Emerald
250 lei - este pretzul pt botezul doar a unui copilash? adica in biserica vom fi numai noi sau shi altzii cu copilashii?

...Si altii! Din cite stiu la catedrala, daca vrei sa fii numai tu, atunci este mai scump. Dar asa, este 250 peste еще! Noi ne-am inteles cu preotul si a venit si ne-a botezat piciul acasa la noi! ne-a costat exact asa: 250 botezul + 20 de cumatru. sticla cu vin, colaci, ceva pe umar la preot si tatusie lui matushca - este corista(cinta)

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля
...Si altii! Din cite stiu la catedrala, daca vrei sa fii numai tu, atunci este mai scump. Dar asa, este 250 peste еще! Noi ne-am inteles cu preotul si a venit si ne-a botezat piciul acasa la noi! ne-a costat exact asa: 250 botezul + 20 de cumatru. sticla cu vin, colaci, ceva pe umar la preot si tatusie lui matushca - este corista(cinta)

potzi sa botezi copilashul shi acasa? unde il scalda? in baitza lui?

Partajează acest post

Link spre post
Emerald

noi am cumparat un lighenas nou

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum