Diana

Botezul, Cumătria | Крещение, кумэтрия.

Postări Recomandate

Diana

În tradiţia populară, botezul este un moment important pentru faptul că se leagă de naştere, de începutul vieţii.

Există unele tradiţii premergătoare botezului, apoi altele care succed acestui moment. În vechime, femeile satelor se pregăteau de naştere cu mult timp înainte pentru a-şi uşura durerile facerii şi pentru a-i asigura pruncului o viaţă sănătoasă. Ritualul spunea că femeia care va citi în fiecare zi "Visul Maicii Domnului" va avea o naştere uşoară şi prunci sănătoşi. După momentul naşterii, casa unde se aflau mama şi copil era considerată necurată, ca urmare a stării lehuzei. Atunci intra în rol preotul, care, prin molifta făcută lehuzei şi prin sfinţirea apei şi stropirea mamei şi a pruncului cu agheasmă. În popor, rînduiala încă mai este cunoscută drept "slobozirea casei", semn că orice poate intra în locuinţa sfinţită. Acolo unde preotul nu poate ajunge, ritual este săvîrşit de către moaşă. De fapt, moaşa făcea şi primele ritualuri de purificare. În unele zone, copilul era luat de moaşă care îl punea pe pămînt, de unde îl ridicau părinţii. Dacă acest ritual avea loc la botez, copilul era ridicat de preot, care îl dădea naşului, apoi îl boteza. Aşezarea pe pămînt este unul dintre riturile vechi care se întemeiază pe credinţa contactului fiecărui om cu pămîntul-mamă, care conferă ulterior energii fortificatoare.

Momentul principal al cultului postnatal este botezul, care are şi acum un rol bine definit. Copilul este personajul principal, alături de naşi. Tradiţia spune că moaşa trebuie să ducă în braţe copilul la biserică. Tot moaşa îl ţine pînă în momentul botezului, după care îl dă naşei. La botez, naşa trebuie să îmbrace copilul, iar unul dintre accesoriile obligatorii este crijma, o pînză albă, în care este înfăşat copilul imediat ce este scos din cristelniţă. Tot naşul aduce şi faşa, cu care se leagă copilul. Uneori se întîmplă ca în aceeaşi apă să fie botezaţi mai mulţI copii din familii diferite, fapt care îi face, după tradiţie, "fraţi de botez". Un element de mare importanţă este numele copilului, care este ales de părinţi şi rareori de naşi ori de preot. Considerîndu-se că numele era legat de destin, de cursul vieţii, era destul de răspîndită practica schimbării numelui copilului, în caz de vulnerabilitate. De fapt, şi acum mai este întîlnită, mai ales la sate. Se spune că un om bolnav se însănătoşeşte dacă i se schimbă numele, suferinţa fiind legată de vechiul nume. În unele zone, schimbarea numelui era însoţită de vinderea copilului bolnav. Micuţul era dat printr-o fereastră unei femei cu mulţi copii sănătoşi, apoi era reprimit pe uşă.

Credinţele despre apărarea pruncului sînt multe chiar în legătură cu desfăşurarea botezului şi obiectele de tradiţie folosite cu această ocazie. Ca pruncul să aibă noroc, naşa pune în crijmă sau în scăldătoare tot felul de obiecte, de la flori (în general busuioc), pînă la monede (de argint, de obicei), sare ori grîu. Un element important al ritualului este lumînarea, care este adusă de către naş. După botez, se obişnuieşte ca lumînările să se aducă aprinse în casa copilului, unde naşul afumă uşorii uşii de la intrare şi grinda casei, în formă de cruce, apoi le dau părinţilor.

Potrivit tradiţiei, naşului de botez i se mai spune cumătru, îndeosebi pentru a desemna raportul de rudenie al părinţilor nou-născutului cu naşii acestuia.

Nu se fac cumatrii:

In toate zilele de miercuri si vineri de peste an;

In ajunul Praznicelor Imparatesti;

In sapatamana dinaintea Postului Sfintelor Pasti (vezi calendarul);

In postul Sfintelor Pasti (vezi calendarul);

In Saptamana Luminata (vezi calendarul);

In Duminica Rusaliilor (vezi calendarul);

In Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel;

In Postul Adormirii Maicii Domnului;

Taierea capului Sf Ioan Botezatorul;

Inaltarea Sfintei Cruci;

In Postul Nasterii Domnului;

De la nasterea Domnului pana la Botezul Domnului.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vicky

Botezul l-am facut la Catedrala,iar cumatria la Hanul lui Vasile :cool:Voi?

Partajează acest post

Link spre post
Amanda
Botezul l-am facut la Catedrala,iar cumatria la Hanul lui Vasile :cool:Voi?

botezul la Adormirea Maicii domnului ,Iar cumatria la Golden Lion,a fost super,cu multe surprize,fetita zile intregi priveste DVD cu cumatria

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
botezul la Adormirea Maicii domnului ,Iar cumatria la Golden Lion,a fost super,cu multe surprize,fetita zile intregi priveste DVD cu cumatria

La ce virsta ati botezat-o?

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga

Мы крестили сына, но Кумэтрию не делали. Собрались с семьей самые близкие дома, и отпразновали это событие.

Мне вообще не нравится молдавская Кумэтрия, все эти подарки, преподношения, миллион кумэтров. Когда хожу на Кумэтрии иногда кажется что это как вторая свадьба и дополнительный повод для того что бы собрать побольше денег.

Partajează acest post

Link spre post
blonditza

salut

botezul am facut la sf.pantelimon, pe vlaicu pircalab, biserica greaca, da cumatria inca nu pentru ca nasha noastra de cununie inca nu si-a facut cumatrie baiatului si vrea sa faca inaintea noastra... asa ca cred ca mai asteptam un pic. in plus parintii sotului sunt plecati peste hotare , la fel si nasii, ....

Partajează acest post

Link spre post
Tapka
Мы крестили сына, но Кумэтрию не делали. Собрались с семьей самые близкие дома, и отпразновали это событие.

Мне вообще не нравится молдавская Кумэтрия, все эти подарки, преподношения, миллион кумэтров. Когда хожу на Кумэтрии иногда кажется что это как вторая свадьба и дополнительный повод для того что бы собрать побольше денег.

Ой, согласна на все 100!!!! На свадьбе деньги собирать - понятно! но на ребенке зарабатывать..... Неа, мне как-то не очень!

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY
Ой, согласна на все 100!!!! На свадьбе деньги собирать - понятно! но на ребенке зарабатывать..... Неа, мне как-то не очень!

что-то я не поняла на себе заработывать можно, на ребёнке-нельзя?! а кто сказал что свадьбы, кумытрии делают для зарабатывания??? Для меня это ещё один повод встретиться с друзьями и отпразновать такое знаменательное событие как рождение желанного ребёнка ( что делать если наши квартиры маленькие, невместительны, да сидеть на кухне целый день (тем более когда маленький ребёнок) не по кайфу!). Ну а насчёт кумэтров - считаю что это хорошии повод сделать дружбу друзей( и даже наших детей) крепче!!! и не вижу ничего плохого в этом!!! то что некотырые пары берут кумэтров побогаче- это на их совести ( хотя мне кажется что такие отношения уже прошли в прошлое, как и в отношении нанашов - беруться близкие друзья), а остальные я думаю с удовольствием порадуються вместе с родителями малыша ихнему счастью!!! ну а кому не нравиться - всегда можно отказаться быть кумом - это же не насильно!

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY

botezul la biserica sf.Dumitru pe lîngă universitatea de medicină, cumătria la restauranul Surpriz pe lîngă cinematograful Flacara

Partajează acest post

Link spre post
Фыцка

Говорят что отказать крестить ребенка это грех. Поэтому когда речь заходит о крещении ребенка с его родителями и я знаю что не осилю сие дело, я сразу даю понять, чтоб на меня не расчитывали. Хотя это бывает очень редко.

Partajează acest post

Link spre post
Lilka

Fetelor!!! A nevoie de un sfat!!! In vara facem cumatrie la fata, dar idee nu avem unde. As dori un local cu preturi accesibile si unde bine se gateste. Astazi am fost la Lari si tare mi-a placut, pretul la cumatrie cu tot cu bautura si procentele de deservire is la 500 de lei, dar as fi vrut sa mai caut ceva. Preferabil sa fie o cafenea sau un bar, sau o sala pentru banchete, cumatria va fi de 40 de oameni. Aprorpo, cineva a fost la cafeneaua Zorile? Am inteles ca au facut reparatie acolo si foarte bine gatesc.

Partajează acest post

Link spre post
@niri

крестили в церви Чуфля, а праздновали во Дворце Дружбы

Partajează acest post

Link spre post
MamaDi
Please !!! Help!!! Am nevoie urgent de un sfat!!!

Eu am scris despre Lari in tema despre zile de nastere:::::

"Si eu si sotul ne-am sarbatorit jubileele acolo, iar in mai vom face cumatria tot acolo.... Suntem fideli acestui local, pentru ca: ii cunoastem pe proprietari, gatesc foarte GUSTOS, sala de la et. 2 e noua si frumoasa. Noi am fost foarte multumiti, si invitatilor le-a placut. asa ca cumatrie va fi la LARI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

NB: si noi vreo40-45 de persoane vom avea, sala e potrivita pt asa numar de persoane...

Partajează acest post

Link spre post
Lilka
Eu am scris despre Lari in tema despre zile de nastere:::::

"Si eu si sotul ne-am sarbatorit jubileele acolo, iar in mai vom face cumatria tot acolo.... Suntem fideli acestui local, pentru ca: ii cunoastem pe proprietari, gatesc foarte GUSTOS, sala de la et. 2 e noua si frumoasa. Noi am fost foarte multumiti, si invitatilor le-a placut. asa ca cumatrie va fi la LARI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

NB: si noi vreo40-45 de persoane vom avea, sala e potrivita pt asa numar de persoane...

La Lari am fost, as vrea sa imi sfatuiti si alte localuri...

Partajează acest post

Link spre post
blonditza
La Lari am fost, as vrea sa imi sfatuiti si alte localuri...

eu am fost la o cumatrie la Arcada, asta langa green hills botanica, cel vechi, un pic mai jos, pana la pizza celentano. foarte gustos gatesc si localul e fain... are loc pntru mese aparte si ring de dans aparte, astfel incat cei ce danseaza sunt vazuti de oricine sta la masa. mie de exemplu mi-a placut.mi se pare ca si preturile sunt destul de accesibile. daca vrei pot sa intreb nr de telefon sa vezi ce si cum.

Partajează acest post

Link spre post
blonditza

sau mi-a spus sotul meu, ieri a avut o cumatrie la DAAC Ciocana, in sala mica, proaspat restaurata si e foarte super... mancare gustoasa, interier fain, si lumina buna. sper sa-ti fie de folos.

pa

Partajează acest post

Link spre post
Mariancik

Noi am botezat bebe-ul la Catedrala Schimbarea la Fata si cumatria am petrecut-o la restaurantul Bahus Dava. A fost super. Localul e super, doua sali, una unde sunt mesele si alta pt dansuri. Au gatit foarte si foarte gustos. Ce-i drept si noi am stabilit un menu de zile mari. A costat cam scumpusor comparativ cu alte localuri, dar a meritat. Nu m-am axat pe ideea de a cistiga ceva pe urma cumatriei, a fost pentru placere si o amintire frumoasa. Chelneritele au fost la inaltime. Mi-a placut enorm.

Torta am comandat-o la Casa Dolce, super gustoasa, :smile: .

O poza:

93083e157754t.jpg

Partajează acest post

Link spre post
alinka

poate e putin cam nu la tema, dar as vrea sa-mi raspundeti cei care au facut deja cumatrii... as vrea fff tare o cumatrie micuta ... sa zicem cam 40 persoane... cam cit ar cota asta in total??? si vreo 3- 4 cumatri?

aproximativ?

Partajează acest post

Link spre post
Irinka
poate e putin cam nu la tema, dar as vrea sa-mi raspundeti cei care au facut deja cumatrii... as vrea fff tare o cumatrie micuta ... sa zicem cam 40 persoane... cam cit ar cota asta in total??? si vreo 3- 4 cumatri?

aproximativ?

Noi am facut cumatria in martie si am cheltuit vreo 2300 euro pentru 35 persoane, desi daca sincer nu am calculat fiecare banut. Un meniu bun te costa cam 350-400 lei persoana fara bautura si dulciuri, fructe. Pentru cadouri la cumatri cam 650 lei + colacii 100 lei. Servicii video - foto cam 250 euro. Daca ai nevoie de o haina noua, coafura mai adauga vreo 2500 lei. La noi cam pe asta s-au dus banii.

Partajează acest post

Link spre post
placintad

aproximativ?

Noi am facut iarna botez si cumatrie. Am avut 2 cumatri. Am facut totul acasa. A fost super de bine. Cheltuielile au fost minime, fata de cafenele.

Am luat cumatri putini deoarece am dorit persoane care intr-adevar adora copii mei si isi vor onora calitatatea de a fi NANU si NANA.

Nu inteleg chestia cu cite 10 cumatri care uita a doua zi de copil. Am avut de astea la prima fetita si nu mai doresc.

Editat de DianaP

Partajează acest post

Link spre post
Lullaby
Pentru cadouri la cumatri cam 650 lei + colacii 100 lei.

Atat de mult costa acum? La botezul nostru am pus cam jumatate.

Atunci cat pun cumatrii la masa mare?

Nu inteleg chestia cu cite 10 cumatri care uita a doua zi de copil.

10 cumatri asa e normal, nu e mult. La nord se iau cate 30 de perechi de cumatri, asta da :unsure::lol:

Partajează acest post

Link spre post
lareeska

Андрюшу мы крестили в украинской церкви, а потом праздновали дома с родителями и 3-мя парами кумовей.

С младшим поступим так же.

Девочки, подскажите мне - крёстные у детей разные или у младшего должны быть те же три пары, что и у старшего?

Partajează acest post

Link spre post
TES
Noi am facut cumatria in martie si am cheltuit vreo 2300 euro pentru 35 persoane, desi daca sincer nu am calculat fiecare banut. Un meniu bun te costa cam 350-400 lei persoana fara bautura si dulciuri, fructe. Pentru cadouri la cumatri cam 650 lei + colacii 100 lei. Servicii video - foto cam 250 euro. Daca ai nevoie de o haina noua, coafura mai adauga vreo 2500 lei. La noi cam pe asta s-au dus banii.

cred si eu ca la cumatrie cam acestea is cheltuielile.

Deja vezi si tu cum variaza 2000-3000 euro.

Partajează acest post

Link spre post
Lullaby
Андрюшу мы крестили в украинской церкви, а потом праздновали дома с родителями и 3-мя парами кумовей.

С младшим поступим так же.

Девочки, подскажите мне - крёстные у детей разные или у младшего должны быть те же три пары, что и у старшего?

Можно те же, можно и другие.

Partajează acest post

Link spre post
Irinka
Можно те же, можно и другие.

+1. Мы взяли 2 новых и от сына тоже 3 пары.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum