Irriska

Gastrita/ulcer?

Postări Recomandate

Irriska

Salut la toti...Rog mult sa ma ajutati cei care aveti sau ati trecut prin probleme asemanatoare mie....

Vorba e ca ieri,dupa ce am inghitit chisca,am aflat ca am un buchet mare de tot de boli gastrologice.Am fost diagnosticata cu :gastroduodenita eroziva dde reflux,esofagita gr.1,pancreatita cit si colecistita in acutizare.....

Am trecut la tratament deja,dar totusi am niste boli insuportabile de stomac,deja a 3 zi,nu ma pot misca,nu pot dormi normal,inainte de masa sau dupa am dureri mari....

Am trecut la Dieta nr 5....

Rog mult cei care stiu retete bune ce tin de dieta aceasta sau sfaturi utile care sa mi usureze durerile sa ma ajute...

Multumesc anticipat!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
larisa
Salut la toti...Rog mult sa ma ajutati cei care aveti sau ati trecut prin probleme asemanatoare mie....

Vorba e ca ieri,dupa ce am inghitit chisca,am aflat ca am un buchet mare de tot de boli gastrologice.Am fost diagnosticata cu :gastroduodenita eroziva dde reflux,esofagita gr.1,pancreatita cit si colecistita in acutizare.....

Am trecut la tratament deja,dar totusi am niste boli insuportabile de stomac,deja a 3 zi,nu ma pot misca,nu pot dormi normal,inainte de masa sau dupa am dureri mari....

Am trecut la Dieta nr 5....

Rog mult cei care stiu retete bune ce tin de dieta aceasta sau sfaturi utile care sa mi usureze durerile sa ma ajute...

Multumesc anticipat!

Напишите,пожалуйста поподробнее,какое лечение вы прошли - препараты ,дозы ,длительность лечения,через какое время стали себя лучше чувствовать и после чего по вашему мнению боли возобновились(наруше

ние диеты,стресс и т.д.)

Partajează acest post

Link spre post
elenka

sotul meu a avut ulcer cind era mai mic, a stat in spital atunci, parca s-a tratat, dar si acum are esofagita, reflux, colecistita. Face permanent tratamente dar dieta nicidecum nu poate s-o respecte, sunt prea multe "ispite" in frigider si la serviciu. Acum a terminat un tratament cu Controloc si Motilium si zice ca se simte binisor. Dar tu ce tratament ai?

Partajează acest post

Link spre post
larisa
sotul meu a avut ulcer cind era mai mic, a stat in spital atunci, parca s-a tratat, dar si acum are esofagita, reflux, colecistita. Face permanent tratamente dar dieta nicidecum nu poate s-o respecte, sunt prea multe "ispite" in frigider si la serviciu. Acum a terminat un tratament cu Controloc si Motilium si zice ca se simte binisor. Dar tu ce tratament ai?

Dacă se poate la cine şi unde el se tratează? Cît timp inurmă el a facut FGDS (cum spune lumea + a înghiţit cişca)?

Partajează acest post

Link spre post
elenka

FGDS a facut luna trecuta, ulcer nu-i, de asta cel mai mult se temea. Medicul care i-a indicat tratamentul e de la o caterdra univeritara, nu stiu exact, treb sa-l intreb. Citiva ani in urma a facut tratament cu Pulet si rezultate au fost, in sens ca nu mai avea greata dimineata.

Dar de ce va intereseaza?

Partajează acest post

Link spre post
larisa
FGDS a facut luna trecuta, ulcer nu-i, de asta cel mai mult se temea. Medicul care i-a indicat tratamentul e de la o caterdra univeritara, nu stiu exact, treb sa-l intreb. Citiva ani in urma a facut tratament cu Pulet si rezultate au fost, in sens ca nu mai avea greata dimineata.

Dar de ce va intereseaza?

Am răspuns în privat.

Partajează acest post

Link spre post
bonnyblue

i mia mi-a fost pusa diagnoza de ulcer, care a fost cauzata din cauza "pietrei de la fiere".

dureri am inceput sa am brusc, imi perea ca n-o sa SE MAI TERMINE. primind tratament +putina diete parca s-a ameliorat.

dar tre sa am uit mai precis tratamentul, acum ma simt mai binisor, dar cu fiereA N-AM HOTARIT PROBLEMA

Partajează acest post

Link spre post
Huligank@

off..

si eu am un buketzel de tot ce vrei...

ultima data (toamna trecuta) kind am inghitit "kishka" au depistat ka mi se revarsa fierea in stomak, dar gastruadenita cronika o am de la 12 ani...

-de atunci, ku excpetia toamnei trecute nu am fost la medik, m-am adaptat sa iau masuri kind apare problema, dar ele apar minim de 2 ori pe an regulat (kriza de toamna si primavara).

-In asa caz trec la o dieta ushoara: manink terci hercules, evit tot ce-i prajit, kondimentat, grasime etc.

manink o perioada numai minkare fiarta sau la kuptor (rola).

-Incercati sa va alimentati mai sanatos, sau cel putin reactionati deodata la primele improme de diskomfort.

iar aku urmati tratamentul, ka alta iesire nu prea este pina nu se amelioreaza situatia...

Insanatosire grabnika!

Partajează acest post

Link spre post
Irriska

Salut....imi cer iertare ca n am rsp anterior....

Eu acum ma simt deja binisor,dupa 2 luni de dieta stricta(si cind zic asta,spun *ссылка* fara zahar,doar putina miere pt gust,in fiecare dimineata terci din ovaz si ghercules ( de la firma Царь)...din fructe doar banane mai mincam,mere coapte si hurma din cind in cind,la amiaza mereu era felul 1,o supa usoara,din carne doar fileu,din peste doar hek....astea sint cele mai degresate....seara,u

n pireu,cartofi....M a salvat tare mult paravarka...aparatul in care totul se gateste pe abur....sucuri doar fresh,si doar din morcov....in rest pesmeti toata ziua,si piine fara drojdie....

Si Slava Domnului,dupa 2 luni,acum maninc binisor,dar tot mai fac restrictii....

Aveam si eu dureri teribile,nu puteam dormi,minca,mereu aveam o stare de voma si imi era amar in gura...

Din pastile am primit si eu Motilium,Panzynorm,K

andizol (pt ca aveam si bacteria H-pylory),Yogurt,Remor

a,Aevit...

Iar chisca,am inghitit o la Centrul mamei si copilului,acolo zic multi ca e mai subtire....desi,off,

cind imi aduc aminte... :girl_haha:

Partajează acest post

Link spre post
Scarlet

Девочки а скажите пожалуйста может кто знает это кишка (гастроскопия) вообще-то как-то стерилизуется или как?

А то помню много лет назад когда я делала гастроскопию (я была первая) после меня ее просто помыли под проточной водой :cry:

Partajează acest post

Link spre post
solnysko
Девочки а скажите пожалуйста может кто знает это кишка (гастроскопия) вообще-то как-то стерилизуется или как?

А то помню много лет назад когда я делала гастроскопию (я была первая) после меня ее просто помыли под проточной водой :pardon:

моют водой проточной,потом в сайдекс на 15-20 минут

но лучше делать первым-это совет на будущее

Partajează acest post

Link spre post
Scarlet

Solnysko спасибо .Я так и думала что ничего нового не придумали по поводу стерилизации ...

Что делать придется встать пораньше и быть первой.

Partajează acest post

Link spre post
Irriska
Solnysko спасибо .Я так и думала что ничего нового не придумали по поводу стерилизации ...

Что делать придется встать пораньше и быть первой.

Kak ia videla v Tzentr Materi i Rebionka....tam harasho promivaiut eio,spetzialinimi sredstvami....

Mne Pokazalosi tam o4eni daje "sterilino" rabotaiut... :girl_dance:

Partajează acest post

Link spre post
Lacrimioara

si eu am trecut aceasta procedura la Centru Mamei si Copilului,intradevar e f subtire dar tot e neplacut.mi-au depistat ulcer duodenal.Prima data m-am tratat printr-o procedura "babeasca" si m-a ajutat.In timpul sarcinii iarasi m-au apucat durerile si imi calmam durerile doar cu pastile p/u copii,celelalte imi erau contraindicate,iar de la procedura naturista mi se facea greata..Odata ce am nascut durerea mi-a fost luata ca cu mina.Nu demult am trecut iarasi procedura si deacum se vede pericol de ulcer stomacal,dar mai fac tratament primavara si toamna cu Quamatel.

P.S-este ulcer ereditar

Partajează acest post

Link spre post
Irriska
si eu am trecut aceasta procedura la Centru Mamei si Copilului,intradevar e f subtire dar tot e neplacut.mi-au depistat ulcer duodenal.Prima data m-am tratat printr-o procedura "babeasca" si m-a ajutat.In timpul sarcinii iarasi m-au apucat durerile si imi calmam durerile doar cu pastile p/u copii,celelalte imi erau contraindicate,iar de la procedura naturista mi se facea greata..Odata ce am nascut durerea mi-a fost luata ca cu mina.Nu demult am trecut iarasi procedura si deacum se vede pericol de ulcer stomacal,dar mai fac tratament primavara si toamna cu Quamatel.

P.S-este ulcer ereditar

Lacramioara,dar prin ce metoda babeasca cum zici,te ai tratat? :girl_in_love:

Partajează acest post

Link spre post
Paulina45

Buna seara,am probleme de mica cu stomacul ,am dureri umflaturi,am fost la medic am dat toate analizele da mi sa spus ca am o viroza in singe(ce are una cu alta)mia dat o lista de medicamente scumpe dar nu am simtit nici o diferenta,de aia nu am mai fost la analize repetate sa dau..ce sa fac

Editat de Paulina45

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum