Violet

Неагрессивный Ребенок. Нужно ли учить давать сдачу

Postări Recomandate

xu6a

А у меня младшему 3,5 года. не могу сказать, что он тихоня, довольно активный, но не конфликтный. Когда начались проблемы с *обороной*, говорили, что сначала надо сказать, что так нельзя, не буду дружить....., ну а если не понимает - сдачу дать. Считаю, что мальчик не должен давать себя в обиду.

Был случай в садике смешной. двое мальчишек гонялись за ним, он убегал,убегал, потом наверно устал бегать, повернулся и как зарычит на них и *когти * выставил, как тигр.так эти разбойники в таком шоке были, до сих пор воспитатель говорит не трогают его. :poka1:

Так что мне кажется, просто ребенок должен знать, что себя в обиду давать нельзя, а способы защиты пусть сам находит!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lenok123456

Катались мы сегодня возле Уни-Маркета на горке,все было хорошо.Тут подошел папа с мальчиком лет 5.Мальчик довольно агрессивный,стал всех расталкивать.Моя отодвинулась,так ему было этого мало со всей силы толкнул ее.Кто не знает,горка там с одной стороны не огорожена,типа,чтоб по трубам поднимались(ни разу не видела,чтоб кто-то поднимался).Короче только что приехали мы из травматологии на Гренобля,говорят,что вам сильно повезло,сотрясения нет,только ушибы мягких тканей.Удивлялись.что упала на асфальт(горка около 1.5 м),думали на песок или траву.Папаша с ребенком сразу смылись(правда,извинились...),но очень быстро слиняли,видимо испугались ответственности,(в скорой сказали ,что недалеко до уголовного дела.)

Partajează acest post

Link spre post
NatasiK

Катались мы сегодня возле Уни-Маркета на горке,все было хорошо.Тут подошел папа с мальчиком лет 5.Мальчик довольно агрессивный,стал всех расталкивать.Моя отодвинулась,так ему было этого мало со всей силы толкнул ее.Кто не знает,горка там с одной стороны не огорожена,типа,чтоб по трубам поднимались(ни разу не видела,чтоб кто-то поднимался).Короче только что приехали мы из травматологии на Гренобля,говорят,что вам сильно повезло,сотрясения нет,только ушибы мягких тканей.Удивлялись.что упала на асфальт(горка около 1.5 м),думали на песок или траву.Папаша с ребенком сразу смылись(правда,извинились...),но очень быстро слиняли,видимо испугались ответственности,(в скорой сказали ,что недалеко до уголовного дела.)

мне вообще не нравится эта площадка. Мне кажется абсолютно не безопасная!! Поэтому с сыном обходим ей стороной!

А что касается самообороны, то мой ребёнок тоже не агрессивный! Первым драку не полезет, но если его кто-то обидел,он просто подойдёт даст шалбан и уходит в сторонку! ))

Недавно тоже заметила, что стал рычать и изображать тигра! )

Partajează acest post

Link spre post
MurLika

а я то удивляюсь откуда дети на площадках такие агрессивные ...

Partajează acest post

Link spre post
yartatka

Нашему сынуле 3,5 была так рада ,что он у нас такой добрый,такой спокойный,а потом понимаешь что в нашем жестоком мире ,быть слишком добрым-затопчут.3 недели только ходит в садик,а уже умеет дать сдачи,и возражать начал,меня это даже порадовало)))))

Partajează acest post

Link spre post
Angel-A

Вот и я учила что дратся нельзя. нехорошо и тд и тп. Сейчас стоклнулись с ситуацией что когда ее кто-то обижает она не может за себя постоять. И тоже сказала ей что бить детишек нельзя а вот если тебя обидели дай сдачи. Тактика работает и больше ее никто не трогает.

Partajează acest post

Link spre post
insomnia

Мы пока не садиковые, тоже не конфликтные совсем.

Игрушку отбирут на площадке - начинаем с другой играть.

Думаю, что в коллективе все изменится, да и ровесников мы минимум на пол головы выше и крепче.

Так что нас лучше не злить)

Partajează acest post

Link spre post
inna14

Baiatul meu tot e linistit, niciodata la gradinita educatoarea nu mia spus ca ar fi batut pe cineva...Asa lam invatat ca nu e bine, si nui frumos, lam laudat cai bravo sa fie cuminte...acum imi pare cam rau....nu stie sa se apere, trebuie de schimbat tactica....dar nustiu cum..

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Fetita noastra , in prima zi a anului scolar a mers la o scoala noua, intr-o grupa noua ...era unicul copil nou venit si la inceput a fost perioada de adaptare atit al ei cu colectivul cit si a colectivului cu ea.

Sophie inainte frecventa o alta gradinita si acolo niciodata, din cite imi amintesc eu...niciodata nu au fost incidente de agresiune fizica, chiar daca si erau copilasi mai agresivi in colectiv, educatorii nu-i scapau de sub vizor si astfel nimic urit nu se intimpla. Insa la noua gradinita, chiar din primele zile ne-am ciocnit cu astfel de situatii: vin seara sa o iau pe Sophie de la gradinita , totul e bine, copilul meu e vesel...iesim, ne oprim pe terenul de joaca chiar in ograda gradinitei si acolo noii ei colegi se joaca, supravegheati de parinti,...noi ne apropiem, cu usurinta, fetita mea se incadreaza si ea in joaca lor , toti fericiti si ....la un moment dat , nu baietii dar anume fetitele incep sa demonstreze agresivitate in adresa lui Sophie. Eu ,clar ca in acel moment sar linga Sophie, nu intervin in conflict, stau alaturi ( ca sa ii dau fetitei mele un plus de siguranta...stiindo extrem de pacifica) si analizez situatii si sint cu ochii in patru ca sa nu scape nimic de sub control...si ochii aproape ca mi-au dat in lacrimi in clipa cind Sophie la agresiunile verbale ale unei fetite nu i-a raspuns cu aceeasi moneda dar s-a apropiat,a mingaiat-o pe crestet si i-a zis : ' Eu stiu ca tu acum nu intelegi ce faci, de-aceea eu nu ma supar pe tine, eu te iubesc...tu doar esti colega mea, noi sintem toti prieteni...' ... Cum , nu cum dupa asta eu sa o invat si sa-i zic lui Sophie sa raspunda cu agresivitate la agresivitate cind ea e atit de intelespta? ... Noi , maturii ,avem multe de invatat de la copii nostri...:) ...

In decursul anului au fost cazuri de agresivitate fizica din partea altor copii...cum rezolvam ? ...In asa situatii, eu mi-am invatat copilul , in primul rind sa nu taca : sa-i spuna educatorilor, dadacii si chiar parintilor acelui copil ce a agresat-o fizic cum i se comporta odrasla la gradinita...iar cind ajunge la urechile mele ca un cutare copil a agresat-o fizic pe Sophie (de-obicei copii care o fac sint unii si aceasi de fiecare data...toata gradinita ii stie ca sint niste obraznici si ...dupa parerea mea...needucati) , eu ma implic mereu si ne-aparat discut personal cu acel copil, cu educatoare, cu parintii acelui copil, cu directoarea, cu psihologa si ...toate problemele s-au rezolvat din prima...copilul agresiv, se ogoieste pe data cind vede o mamikutza care nu e gata sa-i ierte neobrazarile si care nu se linisteste si nu se multumeste cu scuzele de gen: 'intelegeti, asa sint copiii...'

Partajează acest post

Link spre post
kenkolife

Ситуации бывают разные, иногда лучше просто уйти, убежать чтоб не допустить драки. Надо учить находить компромисс мирным путем, поймать поднятую на тебя руку или увернуться.

Partajează acest post

Link spre post
shakalaka

И нам приходится учить сына работать кулаками, хороший, добрый ребёнок и от сверстников ждёт того-же, обидно, что надо воспитать в нём наглость и агрессивность, а вот младшая с таким характером, что ой-ой-ой... Заметила что девочки в этом возрасте более боевые чем мальчики.

Partajează acest post

Link spre post
Leno4ka

Моя дочка тоже от всех получает....тоже порядком поднадоело, но как то мне не хочется учить ее драться. Она очень чувствительна если ее обижают ее подружки, она сразу плачет.

У нас есть друзья и наши детки ровесники...с рождения знаю их девочку...они никогда не учили ее драться и сами очень хорошо воспитаны.Но деть у них еще та разбойница. Вроде и учат они что бить нельзя и все такое,а как только дети остаються 2 их девочка всегда или ударит или ущипнет мою. Даже если бы я учила свою давать сдачи то мне при них как то не удобно говорить...Защищайся, пойти тресни Полину.

Partajează acest post

Link spre post
lilicikkka

Fetita mea de mica se juca cu copilasi mai maricei si s-a invatat repede sa dea rest, dar la gradinita fiind cu-n cap mai mare si evident mai puternica ca cei din grupa, imi era frica sa nu intreaca masuta si timp de vre-o luna -doua am  dezvatat-o , dar acum chiar imi pare rau, caci tot timpul vine cu jalbe ca ba un baiat m-a lovit, ba altul, chiar si fetele. Vara am avut un caz- un baietel a lovit-o cu o piatra in cap. Dar avem alta tactica acum, o invat sa-i avertizeze aratindu-i pumnul, si desigur se pune la curent educatoarea. Inca nu ne prea reuseste, e cam timida.

Partajează acest post

Link spre post
Ilenutsa

Si eu nu am invatat-o sa se apere, nici prin cap nu mi-a trecut ca poate sa treaca prin situatii asemenatoare. ea este gingasa si iubeste toti copiii, asa si imi spune, Mma, eu ii iubesc pe toti copiii mei (pe cei din grupa), dar a inceput sa-mi zica, ba ca a tras-o de par, ba ca a lovit-o in burta, ba ca ii ia jucariile si am inceput sa o invat sa se apere, dar la ea tot nu functiona, nu poate ea a loveasca pe nimeni si gata. Tocmai ma infuriam pe ea. Am inceput sa o invat ca pe o poezie: daca cienav te loveste, tu te apropii si lovesti inapoi, exact asa cum te-a lovit pe tine, ai inteles?  Si dupa asta ea singura repeta, daca cineva ma loveste eu o sa lovesc inapoi.  Accum nu se jaluie, ori nu o loveste, ori se apara :D

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Si eu nu am invatat-o sa se apere, nici prin cap nu mi-a trecut ca poate sa treaca prin situatii asemenatoare. ea este gingasa si iubeste toti copiii, asa si imi spune, Mma, eu ii iubesc pe toti copiii mei (pe cei din grupa), dar a inceput sa-mi zica, ba ca a tras-o de par, ba ca a lovit-o in burta, ba ca ii ia jucariile si am inceput sa o invat sa se apere, dar la ea tot nu functiona, nu poate ea a loveasca pe nimeni si gata. Tocmai ma infuriam pe ea. Am inceput sa o invat ca pe o poezie: daca cienav te loveste, tu te apropii si lovesti inapoi, exact asa cum te-a lovit pe tine, ai inteles?  Si dupa asta ea singura repeta, daca cineva ma loveste eu o sa lovesc inapoi.  Accum nu se jaluie, ori nu o loveste, ori se apara :D

Iata eu pe Sophie inca am inceput sa o invat sa nu se lege cu copii care se comporta urit , caci poate ea sa se apere dar daca o fi unul mai zdravanut, numai o sa-l provoci cu apararea si cind ti-a infoie una, ... dar la noi anul acesta, copii obraznici au fost selectati si repartizati prin grupe diferite, asa ca sa nu aiba ´companie´. 

Partajează acest post

Link spre post
NatasiK

Столкнулась и я с проблемой, что ребенка нужно учить давать сдачу, если обижают незаслуженно! Вот стараешься, воспитываешь его, что нельзя деток обижать, делиться нужно, девочек нужно защищать, не лезь первым в драку. А в итоге ребенок слушается, а сам незаслуженно получает.

Он мальчик нежный, чуть что сразу в слезы и искренне не понимает, почему его обидели. После того, как участились случаи обижания, стала вести другую тактику воспитания.

Partajează acest post

Link spre post
sunnybee

Я считаю, что не надо учить ре давать сдачу! Насилие порождает насилие! Это во-первых. Во-вторых не дай Бог ре может не рассчитать силу удара или просто толкнуть, а ваш ребенок упадёт и ударится об угол/косяк/чтото острое, и вся жизнь под откос... Дети не понимают всю опасность драк и не умеют контролировать силу. Моя дочка тоже легко ранимая и очень чувствительная! В садике иногда получает. Я ей советую несколько вариантов: или сразу уходить/убегать от дибошира, вообще не играть с теми кто любит вечно драться и в крайнем случае сразу сообщить воспитателю.

Partajează acest post

Link spre post
micaela

E greu de gasit echilibrul in problema asta

Fata mea e voinica si daca loveste pe cineva - se simte

Mereu am invatat-o sa evite copiii batausi, desi e mai puternica decit multi baieti din grupa, cind o loveste cineva ea doar incepe sa plinga, ii mai luau apararea prietenii, dar totusi...

De citeva ori spunea educatoarei - sau agresorul era pus la ungher, sau nu era luata in seama

Dar acum am invatat-o altfel: dupa ce o porecleau sau incercau sa o impinga - sa raspunda in asa fel ca celalalt sa nu mai doreasca sa o jigneasca sau poate sa-l scuture binisor de umeri, fara pumni - deja sunt rezultate, unii o evita, cu altii sunt prieteni deja :)

O data stiu ca totusi, a intors un pumn si baiatul acela nu a mai incercat

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum