Valra

Toasturile Nasilor

Postări Recomandate

andry0304

Cautand un toast pentru nunta de azi, am gasit asa versuri, care pot fi folosite cred ca si de nanasi! :bye:

Vas de pret

El... este un pumn de lut

Luat de Dumnezeu de la-nceput,

Din glie...

Ea – cuminte si mladie ca o apa

Cu care lutul se adapa...

Si Creatorul i-a pus impreuna

In palma Lui cea buna,

i-a framntat

ca pe un aluat

si i-a facut un vas de pret

pe care-apoi

l-a pus incetisor

intr-un cuptor...

Si cand i-a scos

Erau o singura zidire,

Un vas atata de frumos!

Au fost la inceput pamant si apa

Acum sunt una

Si-asa vor fi intotdeauna!

Dar daca-ar incerca

vreodata

Sa-i desparta cineva,

Sa fie iar ca la-nceput,

Apa si lut,

Se va putea?...

Nici gand!

Dar... sa izbeasca vasul de pamant!?

Zadarnic!

In fiecare ciob este putere

Orice-ncercare e desarta

Caci ce uneste Dumnezeu

Nu poate nimeni sa desparta!

Sa aveti o viata lunga si fericita impreuna!

Mi-a placut mult si am reusit sa o invat ! :rolleyes:

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
twingirls

Cautand un toast pentru nunta de azi, am gasit asa versuri, care pot fi folosite cred ca si de nanasi! :bye:

Vas de pret

Dar daca-ar incerca

vreodata

Sa-i desparta cineva,

Sa fie iar ca la-nceput,

Apa si lut,

Se va putea?...

Nici gand!

Dar... sa izbeasca vasul de pamant!?

Zadarnic!

Mi-a placut mult si am reusit sa o invat ! :rolleyes:

Iulia, bravo ca ati invatat-o! Imi place!!!

Doar ca eu as omite cuvintele/ideile din urari (proza/versuri, nu conteaza) ce tin de despartire, ura, moarte.... precum e strofa pe care am selectat-o

De ex: unii invitati zic ------------------ ---------------- se poate de schimbat aceleasi idei in unele mai pozitive

"sa fiti impreuna pana moartea va va desparti", --- --- --- ----sa fiti mereu impreuna, traind in dragoste si armonie

"sa nu regretati niciodata ca v-ati casatorit..." -------- ---- sa traiti impreuna , sa va iubiti, iar Dumnezeu sa va ajute....

"sa fiti recunoscatori toata viata nasilor ca au acceptat sa va cunune ...." ------ ---- multumim nasilor ca va sunt alaturi si va sustin in aceasta zi, si de acum inainte...

(La nunta mea cineva spunea un toast "sa le multimiti nanasilor ca au acceptat sa va cunune, ca-n ziua de azi e tare greu de a gasi nanasi.....", iar unul din invitatii nansului(cumnatul lui) care se afla chiar la masa vizavi de mine ii zice altuia "da chiar nu stiu ce s-a gandit S cand s-o apucat de cununat". Am auzit doar eu si alti invitati de-ai nanasilor, dar e foarte neplacut sa auzi asa ceva)

:off01:Eu ma confrunt cu aceleasi probleme/idei si la gradinita. De exemplu fetele mele fac o isterie cu jale si plansete atunci cand educatoarea le spune "daca n-o sa fiti cuminti o sa-l sun pe tatiku vostru si-o sa-i spun ca ati fost rele....; daca nu ascultati, bunica/mamica n-o va cumpere nimik/n-o sa vina dupa voi la gradinita etc....".Pentru ele asta e o pedeapsa foarte mare!!!Pe cand le-ar putea spune "nu plangeti/fiti cuminti/ascultati, caci atunci cand tatiku vostru va veni/va suna ii voi spune ca ati fost fete bravo....., iata deseara va veni mamica/bunica si va va lua acasa si voi pe drum le veti povesti ce-ati facut la gradinita, ce poezii ati invatat......". Putin de schimbat tonalitatea/sensul si comportamentul/reactia copiilor e complet alta. Iar intr-o zi cand Delia plangea tare in prezenta mamei mele, educatoarea ii zice "Eiiii, eu daca eram in locul bunicii tale, iti lipeam la fund vreo 2 palme...", de atunci Delia imi spune ca """D-na Silvia e rea ca i-o spus bunicai sa ma bata"". Noroc ca d-na Silvia a fost in concediu 40zile, dar peste o saptamana se intoarce si nu stiu cum se vor comporta fetele atunci; caci cu educatoarea care a inlocuit-o sunt fetite bravo!!!

Editat de twingirls

Partajează acest post

Link spre post
ium.infostud@gmail.com

am gasit un site cu toasturi pentru orce ocazie, se numeste Toasturi.com. Pina ce, exista doar toasturi in romana.

Partajează acest post

Link spre post
marina80

Buna,fetelor!Nu am vazut tema asta si am scris intai in alta.
Sunt si eu in cautarea urarilor de nunta pentru viitorii mei fini.
Ce parere aveti?Nu e prea lunga?

Mireasa scumpa, mire drag,
am vrut s-astern si eu, voioasa,
pe-al casniciei voastre prag,
urarea cea mai calduroasa.

Si-am intrebat din zori pe-orcine,
pe crini, pe nuferi: Ce sa spun?
Ce ganduri bune sa le-adun?
Si ce urari din zari senine?

Un trandafir m-a agatat
si, fara sa mai dea binete,
mi-a zis: - Ureaza FRUMUSETE!...

Pe vale, firele de grau,
crescute-n brazdele de plug,
mi-au zis: - ureaza-le BELSUG!
sa fie casa vesnic plina,
precum e sacul de faina.

Apoi, in cale, un bujor
cu chip aprins mi-a zis: - O, frate!
ce vrea tot omul? SANATATE!
Ureaza-le, asa zic eu,
sa aiba chipul ca al meu!

Mai sus, pe-o coasta, un stejar
imi zise grav: - Sunt de parere
sa le urezi atat: PUTERE!
si-apoi, din vita cea de vie,
doi struguri chilimbarii
mi-au zis: - Ureaza BUCURII!

Dar m-am oprit si la furnica.
Vreti sa va spun ce-a zis? Mi-e frica...
A zis: - urarea ta sa fie
atata numai: HARNICIE!

Si cum stateam asa pe ganduri...
(sa spun cumva tot siru-ntreg?...
sau numai una sa aleg?...)
deodata, mai de catre seara,
doi porumbei de nea zburara
din ceru-albastru catre mine
cand coborand in serpentine,
cand iar urcand in joc duios.
Apoi venira tot mai jos
si, dupa cercuri fara numar,
s-au asezat incet pe umar,
ca sa-mi sopteasca la ureche:
- Am fost trimisi din cer, pereche,
cu acest cuvant de la ISUS:
- Pentru mireasa, pentru mire,
un singur lucru ai de spus;
IUBIRE!

Partajează acest post

Link spre post
Svetinga

Кто желает, может заказать поздравление в стихах для молодоженов. Стоимость около 300 леев. Предоставляете информацию о молодоженах и получаете готовые стихи, которые читаете на празднике с открытки. Это поздравление индивидуально, так как если молодожены отправляются в свадебное путешествие, у невесты еще две незамужние сестры, жених только прибыл с армии,то об этом узнают все, в общем, отражена реальность вкупе с тем, что вы хотите пожелать.

Daca mai este actuala propunerea Dstra referitor la alcatuirea toasturilor in romana imi raspundeti va rog. :da1:

Partajează acest post

Link spre post
trec

Sigur e actuală

Dar nu vă pot scrie în privat, găsiți-mă pe facebook, Valeria Bobocel

Daca mai este actuala propunerea Dstra referitor la alcatuirea toasturilor in romana imi raspundeti va rog. :da1:

Partajează acest post

Link spre post
twendy323

Ai auzit de domnul Bubuza? Cea mai mare vraja care poate face toate lucrurile cu vraja sa puternica? Am căzut cu dragostea lui Ronny cu câțiva ani în urmă și relația noastră a fost frumos la limita pe care prietenii noștri erau geloși de noi. Acum două luni, Ronny a călătorit în Dubai pentru vacanță și când sa întors totul despre el sa schimbat și el mi-a încetat să mai sune și de fiecare dată când îl sun pe el, nu se ridică, așa că am mers la el acasă și l-am văzut sărutând o fată. Am plâns și m-am dus la casa prietenilor mei și mi-a povestit despre Lordul Bubuza, așa că i-am contactat pe Lordul Bubuza Via WhatsApp și i-am spus povestea mea și el a răspuns, am făcut tot ce mi-a spus și câteva ore mai târziu Ronny ma sunat și plânge eu să-l iert. el a venit la mine acasă îngenunchez plângând și cerându-mă să iert și să-l accept înapoi. Am făcut și astăzi trăim fericiți căsătoriți. Lordul Bubuza este un om al cuvântului său, el a ajutat o mulțime de oameni și el vă poate ajuta, de asemenea, ... Contactați Domnul Bubuza Via email :( (lordbubuzamiraclework@hotmail.com) sau prin WhatsApp: :( +1 505 569 0396 )

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum