diva

Приобретение Жилья

Postări Recomandate

Viklina

спасибо за помощь! нашла и проверила

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Alli

Девочки, кто покупал квартиру через проимобил, поделитесь впечатлениями

Partajează acest post

Link spre post
Nina777

depinde daca cumparati in casa care se construieste sau deja data in exploatare

Partajează acest post

Link spre post
Alli

Уже здан в эксплуатацию

Partajează acest post

Link spre post
Alli

А если дом сдан в эксплуатацию, но на сайте кадастру я не могу найти интересующую меня квартиру, пишет Obiectul nu este înregistrat în registrul bunurilor imobiliare, дом я нашла, он зарегистрирован и большинство квартир тоже, но не все. Что с теми квартирами которые не отражаются в реестре?

Partajează acest post

Link spre post
Nina777

Уже здан в эксплуатацию

atunci veţi avea contract de vinzare-cumparare cu compania de constructie, proimobil doar va face cunostinta si incaseaza comision de la companie 2 procente...........

А если дом сдан в эксплуатацию, но на сайте кадастру я не могу найти интересующую меня квартиру, пишет Obiectul nu este înregistrat în registrul bunurilor imobiliare, дом я нашла, он зарегистрирован и большинство квартир тоже, но не все. Что с теми квартирами которые не отражаются в реестре?

apartamentele care nu sint inregistrate in cadastru probabil ca inca nu au fost vindute, dar ele trebuie sa figureze ca bun viitor

Partajează acest post

Link spre post
Alli

Подскажите пожалуйста, гарантирует ли договор купли продажи что квартира в последствии будет перерегистрирована на вас в БТИ? И когда следует идти в БТИ, сразу после подписания контракта?

Partajează acest post

Link spre post
СчастливаЯ

Кто знает,за сколько дней делается экстрас в БТИ? Спасибо

Partajează acest post

Link spre post
Nina777

7 zile lucrătoare 180 lei

Partajează acest post

Link spre post
Ingrid

era si urgent la 24 ore,nu?

uitati-va pe site se poate face comanda on-line,acolo trebuie sa fie si termenii.(demult nu m-am folosit si nu stiu exact.)

Partajează acest post

Link spre post
СчастливаЯ

era si urgent la 24 ore,nu?

uitati-va pe site se poate face comanda on-line,acolo trebuie sa fie si termenii.(demult nu m-am folosit si nu stiu exact.)

pe sait cadastru.md?

Partajează acest post

Link spre post
Ingrid

pe sait cadastru.md?

da

Partajează acest post

Link spre post
Nina777

este foarte simplu

Partajează acest post

Link spre post
Him

кто-то продавал и присматривал себе параллельно жильё?

реально ли это сделать без участия агентств?

и кто давно шерстит рынок недвижимости, из старых планировок мне кажется 143 серия самая удачная, или может ещё на какие-то обратить внимание?

Partajează acest post

Link spre post
Viklina

Маша, это реально

но все строится на отношениях с покупателем и продавцом

мы сейчас тоже в такой ситуации

3-х комнатные - самые удобные это 143 и 102

у 143 большой холл - практически еще одна комната

102 в домах которые строились в 80-90-х гг (т.е. самые последние), но такие планировки не во всех районах есть

143 - в 9-тиэтажках, 102 - в 5-тиэтажках

ну и есть некоторые дома с индивидуальной планировкой - тоже неплохие варианты, но нужно смотреть

Editat de Viklina

Partajează acest post

Link spre post
Layil

и кто давно шерстит рынок недвижимости, из старых планировок мне кажется 143 серия самая удачная, или может ещё на какие-то обратить внимание?

Это реально, но очень долго ((( мы уже почти год в такой ситуации, рынок сейчас мертвый, предложения есть, а вот спроса почти никакого... Только если ну совсем низкую цену не поставить ((((

Partajează acest post

Link spre post
Him

спасибо за ответ!

мы смотрим двушки, у 143 тоже хорошая планировка там, 54 метра квадратных - норм.

единственный минус, вижу что 143 - в панельных домах в основном.

а может кто искал двушки, какие планировки наиболее удачные для них?

Partajează acest post

Link spre post
Mara33

La noi in scara o familie care traia  in 2 camere 143 a cumparat 3 camere tot 143. Cind au gasit apartamentul care lea placut s-au dus si au dat avans 300 euro si s-au inteles ca contractul de vinzare cumparare vor face in decurs de 1 luna. Imediat au scos si apartamentul lor la vinzare. In 2 saptamini au vindut apartamentul lor si au cumparat celalalt. Asa ca totul e posibil. Al lor l-au vindut fara intermediari, dar multe companii au venit la usa s a le propuna ofertele lor, nu va legati cu ei ca unii din ei mai tare sparie cumparatorii. De exemplu tu vrei 20000 euro s a vinzi apartamentul ei il pun pe 999 cu 25000 si normal ca nimeni nu va suna. Scopul lor e s-a cistige cit mai mult. Cautati si cind va aranjeaza oferta actionati. Noi am cautat mult apartament numai pe piata secundara, drept ca cu 2 camere. Mie imi placeau doar 143, la 102 nu mi place coridorul. 102 si cu 3 camere nu mi place. Dar cum se spune fiecare cu gusturile sale. Acuma 143 cu 3 camere gasesti la preturi tare bune si la ele se cedeaza cel mai mult pu ca 3 camere greu se vind. La noi in ograda ss-a vindut acuma 3 camere cu 40000 euro distrus, etaj de mijloc, sector bun si scara curata. Succes

Partajează acest post

Link spre post
Him

Это реально, но очень долго ((( мы уже почти год в такой ситуации, рынок сейчас мертвый, предложения есть, а вот спроса почти никакого... Только если ну совсем низкую цену не поставить ((((

да, да, это я понимаю, что быстро ничего не будет( только на чудо если надеяться.

Partajează acest post

Link spre post
Mara33

спасибо за ответ!

мы смотрим двушки, у 143 тоже хорошая планировка там, 54 метра квадратных - норм.

Noi am cautat 2 camere 7 luni de zile:). Am luat 143. De ce va temeti de case panel? Am facut incalzire pe din afara si nu am nici o treaba. Traiesc din mai in apartament si imi place foarte tare. Multi iubesc seria 4eska mie nu mi palce coridorul e tare ingust. Mie imi place cind intru s a fie larg pai asa panorama numai 143 imi ofera. succes

Partajează acest post

Link spre post
Him

Noi am cautat 2 camere 7 luni de zile:). Am luat 143. De ce va temeti de case panel? Am facut incalzire pe din afara si nu am nici o treaba. Traiesc din mai in apartament si imi place foarte tare. Multi iubesc seria 4eska mie nu mi palce coridorul e tare ingust. Mie imi place cind intru s a fie larg pai asa panorama numai 143 imi ofera. succes

спасибо большое!

может, ориентируюсь по дому родителей, у них панельный и летом очень душно, слышимость высокая, в межсезонье прохладно.

а у меня в моей котельцовой однушке прямо комфортно и зимой и летом.

но, думаю, это уже второстепенные вопросы. тут главное продать и найти что-то...

Editat de Him

Partajează acest post

Link spre post
василиса

спасибо за ответ!

по мне МС-ка двушка лучше 143 двушки - она двухсторонняя и балкон из кухни

Partajează acest post

Link spre post
василиса

В 143 особо со шкафом в прихожей не разгуляешься, а в МС-ке есть хорошая ниша

Partajează acest post

Link spre post
Mara33

MC sunt mai multe tipuri. Depinde de raion mult de exemplu MC sunt la Riscanovca mai multe dar cind cautam noi am vazut una si nu mi a placut nu era "двухсторонняя". http://nikaimobil.md/plan.phppe acest link poti vedea mai multe planificari.

Partajează acest post

Link spre post
Viklina

да это происходит быстро, только когда уже есть реальный покупатель на твою квартиру

если его нет - то ждем у моря погода (мы уже год в таком ожидании))))

спасибо за ответ!

я подумала про трешку

двушки однозначно лучше в МС серии

ссылка которую дали выше очень полезная

учитывать надо и размер кухни и наличие балконов

Editat de Viklina

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum