mery

Paralizie Cerebrala

Postări Recomandate

mery

buna ziua fetelor.am si eu un baetel de 3.5 cu paralizie cerebrala.dupa nasteria copilului sotul nea parasit spunind ca nare de gind sa creasca un asa cpoil.baiatul sa nascut peste hotare.acum mam intors acasa.si aici parintii sau ferit de el spunind sal dau la o casa de copii ca ce sami perd tineretia cind pot sa ma marit si sa am si eu copii sanatosi.mi se rupe inima ca nu intelege nimeni ca eu fara de baiat mai bine mor.il iubesc foarte mult.acum nici nustiu unde sa apelez pentru lecuiria baiatului.si daca stie cineva ce grupa seda la asa copii.am ramas singura si nici nustiu cum o sa dovedesc sa lucrez si sa am grija de el.dar mare este dumnezeu poate gasesc si eu o usa in laberentul asta de nenorociri.va sarut si va multumesc.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sorina

Salut! Te inteleg foarte bine. Si eu tin mult la copilul meu, e cel mai scump (cu aceeasi diagnoza).

Adreseaza-te la medicul de sector pentru invaliditate. Daca starea copilului e grava puteti avea gradul I, daca e ceva mai usor gradul II. Formalitatile nu sunt chiar atit de comlicate. Succes!

Partajează acest post

Link spre post
mery
Salut! Te inteleg foarte bine. Si eu tin mult la copilul meu, e cel mai scump (cu aceeasi diagnoza).

Adreseaza-te la medicul de sector pentru invaliditate. Daca starea copilului e grava puteti avea gradul I, daca e ceva mai usor gradul II. Formalitatile nu sunt chiar atit de comlicate. Succes!

iti multumesc sorina.ma bucur ca miai raspuns.copilului şi tie multa sanatate.voi primiti bani si lecuire pentru grupa

Partajează acest post

Link spre post
Sorina
iti multumesc sorina.ma bucur ca miai raspuns.copilului şi tie multa sanatate.voi primiti bani si lecuire pentru grupa

Vei primi ceva bani, foi la Sergheevca cite odata..., tratament la ciadir-Lunga gratis, la Centrul de reabilitre de pe str.Grenoble

Partajează acest post

Link spre post
mery
Vei primi ceva bani, foi la Sergheevca cite odata..., tratament la ciadir-Lunga gratis, la Centrul de reabilitre de pe str.Grenoble

multumesc sorina pentru ajutor.multa sanatate

Partajează acest post

Link spre post
zagaziulea
buna ziua fetelor.am si eu un baetel de 3.5 cu paralizie cerebrala.dupa nasteria copilului sotul nea parasit spunind ca nare de gind sa creasca un asa cpoil.baiatul sa nascut peste hotare.acum mam intors acasa.si aici parintii sau ferit de el spunind sal dau la o casa de copii ca ce sami perd tineretia cind pot sa ma marit si sa am si eu copii sanatosi.mi se rupe inima ca nu intelege nimeni ca eu fara de baiat mai bine mor.il iubesc foarte mult.acum nici nustiu unde sa apelez pentru lecuiria baiatului.si daca stie cineva ce grupa seda la asa copii.am ramas singura si nici nustiu cum o sa dovedesc sa lucrez si sa am grija de el.dar mare este dumnezeu poate gasesc si eu o usa in laberentul asta de nenorociri.va sarut si va multumesc.

in primul rind vreau sati spun ca esti o mamica adevarata!!! principalul e sa nu asculti pe nimeni si sa faci anume aceea ce iti spune inima. iar inima ta iti spune sa fii cu bebelusul tau- bucatica ta, sufletelul tau. gindestete ca tu mai ai parinti, prieteni, cunostinte, iar el mititelul nu are mai mult pe nimeni absolut pe lumea asta. eu te inteleg prea bine prin ce greutati si chinuri sufletesti treci, dar sa ma crezi pe bunul cuvint ca mare este Domnul si ai sa izbutesti, doar esti o fetita puternica, desteapta si tare!!!! stiu la ce te gindesti des- nui asa!!! nu esti unica si sa stii ca aceasta se poate intimpla si la saraci si la bogati, si la fericiti si la nefericiti. cunosc familii vestite care au copilasi cu disabilitati la fel ca si mamici singurele, caresi cresc de sine insasi bebelusul. asa ca principalul e sa te calmezi si sa te iai in miini. sa ma crezi ca nimeni pe lume nui va da acea caldura si speranta in viata ca tine.

primul pas pe care teasi sfatui sal faci e sa mergi la centrul "Voinicel" de pe strada Eminescu 23/5, tel.224936. lasa sa te vada. spunele carei situati si ca ai nevoie de consultatie. fii insistenta. apoi la medicul de familie roaga sati lamureasca toata procedura pentru grad de invaliditate. daca nu ai incredere in medic de familie dute la neurolog, sefa sectiei. se mai intimpla ca medicii sa "tormozeasca"(din pacate eu nu am avut noroc de medic bun de familie)/ fa asta, apoi iti voi mai scrie unde sa apelezi pentru ajutor financir. dar in primul rind fa grupa si afla exact cei cu bebelusul ca sa stii si tu si noi ca mai apoi sa te putem ajuta ce sa faci.

noi nu te cunoastem dar sa stii ca deja ai prieteni aici pe "site". noi o sa te ajutam cu informatii si ai sa vezi ca totul va fi bine si tu si noi o sa ne mindrim ca avem puteri si suntem tari si facem tot ce putem pentru copilasii nostri.

PS...intotdeauna mam gindit la aceea- oare cu ce inima se culca, maninca si traieste acea mama care a avut inima sasi lase copilasul la casa de copii...mai ales in cazul cind el are o deosebita nevoie de ajutor si suport. acea nu e mama, nu e femee, nu e om!!! fiecare din noi isi are soarta sa... inseamna ca asa ne este soarta... nu se poate de fugit de la ea...fii tare!!! noi te iubim!!! noi suntem ca si tine si cu tine!!!

Partajează acest post

Link spre post
Sorina

Insistati mult la medicul de familie. La noi s-au schimbat 3 medici, al 3-lea s-a dovedit a fi un medic bun, competent si a rezolvat destul de repede problema.

Partajează acest post

Link spre post
Consuela

Buna, mery. Esti o mama adevarata. Copilul tau are nevoie de tine, de mama, de dragostea ta. Fii cu el.

Si eu sunt intr-o situatie pe care nu o doresc la nimeni, copilul meu s-a nascut cu o problema la minuta, deci nu poate sa o foloseasca, dar imi iubesc copilul asa cum este, e al meu, eu i-am dat viata, mi-am dorit foarte mult acest copil, chiar de as fi sa dau timpul inapoi, as alege aceeasi situatie care e acum.

Sotul meu mereu imi spune ca cei care isi parasesc copiii care au probleme de la nastere sunt LASI.

Imi pare rau ca tu trebuie sa iti cresti copilul singura, ca nu ai sustinere din partea persoanelor dragi, dar sa stii ca ai sutinere din partea lui Dumnezeu si a noastra. Dumnezeu o sa te ajute in toate, numai credinta sa ai in D-zeu.

Partajează acest post

Link spre post
jagoda

Mă alătur celor spuse de fete mai sus. Am şi eu o fetiţă, cu Sindromul Down. Atitudinea soţului şi a părinţilor tăi e o atitudine laşă. Cel mai uşor lucru este să-ţi bagi piciorul în toate, să spui că vrei să trăieşti pentru tine şi să nu ai grijă de cineva, care are permanent nevoie de ajutor.

Toţi părinţii adecvaţi sau nu ştiu cum să zic încearcă să facă faţă situaţiei--umblă, caută, muncesc, se ocupă. Nu-mi închipui cum poţi să laşi propriul tău copil undeva, pentru că nu-i aşa ca alţii, sau cum să sfătui propriul copil să-şi lase el copilul. Nu te supăra, dar toţi care te-au sfătuit să abandonezi băieţelul nu sunt oameni deştepţi.

Urmează sfaturile fetelor, că te sfătuie de bine. Păcat că nu am avut şi eu acces la forum mai devreme, că mare nevoie am avut de sfaturi în situaţii cînd pur şi simplu nu ştii ce să faci şi pe cine să întrebi. Dar de acum încolo sper că lucrurile vor merge mai bine, căci noi, părinţii copiilor noştri ne vom putea ajuta cu sfaturi şi informaţii.

Partajează acest post

Link spre post
Laura

Mery,

si celelalte fete, sunteti femei atat de puternice si mame extraordinare.

Fericire mare au copiii vostri sa va aiba, pentru ca-i iubiti mult asa cum sunt.

Sanatate multa si Dumnezeu sa fie alaturi de voi.

Partajează acest post

Link spre post
jagoda
Mery,

si celelalte fete, sunteti femei atat de puternice si mame extraordinare.

Fericire mare au copiii vostri sa va aiba, pentru ca-i iubiti mult asa cum sunt.

Sanatate multa si Dumnezeu sa fie alaturi de voi.

Laura, mulţumim pentru cuvinte de încurajare.

Partajează acest post

Link spre post
Consuela

Laura multumesc

Tie numai bine si multa sanatate.

Partajează acest post

Link spre post
mery

va multumesc fetelor ca ma sustineti.caci eram foarte descurajata.am cu baiatul prin multe.medicii spuneau ca 2-3 zile va trai nu mai muunde sta emre baiatul meu.lam scos içinde. credeam ca o sami ies din minti.statem dupa o luna şi jumatate din voia noastra.caci tot ziceau nu moare az moare mine.zic lasal Spital din brate decit aci la voi.3 luni mam chinuit içinde sa moara la mayın hranindul cu sonda.pe Urma intro zi zic da sa incerc cu biberonul.fetelor lam granit 2 cevher şi jumate prima oara ca nu putia ingiti.acum il hranesc cu detoate. şi medicii sau uimit Cind lam cu aşa copii sau alaturat şi au deschis societatea ıngeraş.şi vor sa Faca şi o gradinita unde mamele sasi poate mame nişte ca imi doresc mult sa fac ceva pentru aşa copii.am citit nu demult la ei.acum dus lasa copii.

Partajează acest post

Link spre post
mery

buna seara fetelor am mai scris 2 luni in urma.de atunci sau schimbat multe in viata fiului meu cu paralizie cerebral infantila.baiatului i sa atrofiat complect creierul are numai substanta alba.viciu cardiac.si i sau marit toate organele.medicii nu ne dau nici o sansa.am stat in reanimare 1 saptamina si ne au trimis acasa.urmeaza depakine si clonozepam.se inadusa tot timpul.nici nu mai stiu ce sa fac.cine mai are asa situatie

Partajează acest post

Link spre post
jagoda
buna seara fetelor am mai scris 2 luni in urma.de atunci sau schimbat multe in viata fiului meu cu paralizie cerebral infantila.baiatului i sa atrofiat complect creierul are numai substanta alba.viciu cardiac.si i sau marit toate organele.medicii nu ne dau nici o sansa.am stat in reanimare 1 saptamina si ne au trimis acasa.urmeaza depakine si clonozepam.se inadusa tot timpul.nici nu mai stiu ce sa fac.cine mai are asa situatie

Îmi pare foarte rău pentru starea copilului tău. Ai încercat să afli cauza exactă a înrăutăţirii?

Poate e de vină vreun medicament pe care băieţelul tău nu-l tolerează?

Partajează acest post

Link spre post
Чеширская Кошка

Извините, что по теме ничего не могу сказать, но я искренне и от всего сердца желаю вам и вашему малышу удачи! Всё будет хорошо!

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Гость_mery_*

seara buna.stau acum in camera cu baietelul meu in brate si ma rispesc de plins\nu stiu deacum ce sa mai fac\caut o iesire din situatie si nici cum nu o pot gasi\sint o mama tinara dar pentru mine parca viata sar fi terminat\imi iubesc foarte mult copilul si nu pot sa ma despart de el nici pentru o clipa\dar pentru al ingriji trebue sa lucrez\stiti sint foarte disperata as vrea sa ma ajutati\miam gasit de lucru la moscova pe 3 luni stiti nu sint prea multi bani dar voi putea da copilului meu toate cele necesare\problema e ca nam cu cine lasa copilul\as vrea sa va intreb daca este asa casa de copii pentru intretinere de scurta durata\sa nu credeti ca sunt o mama rea \nu \imi dau viata pentru copilasul meu il iubesc enorm\sint doar intro situatie dificila\

Partajează acest post

Link spre post
TashaRu
seara buna.stau acum in camera cu baietelul meu in brate si ma rispesc de plins\nu stiu deacum ce sa mai fac\caut o iesire din situatie si nici cum nu o pot gasi\sint o mama tinara dar pentru mine parca viata sar fi terminat\imi iubesc foarte mult copilul si nu pot sa ma despart de el nici pentru o clipa\dar pentru al ingriji trebue sa lucrez\stiti sint foarte disperata as vrea sa ma ajutati\miam gasit de lucru la moscova pe 3 luni stiti nu sint prea multi bani dar voi putea da copilului meu toate cele necesare\problema e ca nam cu cine lasa copilul\as vrea sa va intreb daca este asa casa de copii pentru intretinere de scurta durata\sa nu credeti ca sunt o mama rea \nu \imi dau viata pentru copilasul meu il iubesc enorm\sint doar intro situatie dificila\

In Chisinau nu stiu daca este, la Balti- da. Stiu ca o studenta nascuse ne fiind casatorita, dadu-se copilul la un astfel de orfelinat si i-l vizita cind avea posibilitate. Acum locuiesc pare-mi-se in Grecia.

Partajează acest post

Link spre post
krystal

Buna, daca nu ma gresesc este un astfel de institutie la Botanica, cind am stat in spital cu baietelul meu a venit o doamna cu un baietel de la un orfelinat si apoi a venit mama lui a zis ca e intro situatie dificila si munceste mult, nu are cu cine lasa copilul si sa adresat la istitutia data, asa ca incercati, si va urez bafta .

Partajează acest post

Link spre post
Tsvetik

Моя дочь с сособенностями развития: аутичный спектр, нарушена координация, полностью отсутствует речь и др. Мы пробовали много чего, много кого и много где. В данный момент "нашли себя" и занимаемся по методу Фельденкрайза (Anat Baniel method, Jeremy Krauss Approach, Child`Space) - ездим за границу, что очень дорого и утомительно. Но результаты чудесные. Ввиду того, что мы устали мотаться за границу, я пригласила терапевта (после которого у нас были результаты) из Германии к нам. Есть еще места, можно взять 6 или 12 занятий (по два в день). Не знаю, можно ли скинуть ссылку на мое мероприятие, поэтоум оставлю тел 079736095, если кто-то из мам тоже захочет. Подходит для деток с поражением мозга, аутизмом, ДЦП, генетическими нарушениями, проблемами речи-чтения.
Вот видео с Анат Баниэль и детками с ДЦП, чтоб примерно иметь представление. Это безболезненная практика, подходит для детей с эпилепсией. Почти все дети, куда мы приезжали на терапию, были очень тяжелыми и с эпилепсией, но успехи удивительны и вдохновляют. 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum