Vizitator mami2009

Не хочет спать....

Postări Recomandate

Vizitator mami2009

Buna! Am un bebelus de 3 saptamini si nu stiu ce sa fac pentru ca doarme foarte putin! Doarme cite 30 min si 2 3 ore plinge! Cine si ce ma poate sfatui!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Laura

Mami,

toti copii sunt diferiti.

Bebelusul tau e micut, se pare ca se acomodeaza greu cu noul anturaj, posibil sa aiba si colici.

In privinta somnului, nu e o regula ca bebelusul sa doarma 18 din 24 ore. Unii se multumesc cu reprize mai dese( sau mai rare) de 10-30 minute.

Daniel cand era asa micut dormea in reprize de 10-20 minute si ca si al tau plangea 2-3 ore.

In medie dormea 10 ore pe zi. Unii ar zice - putin pentru un bebe asa micut, dar se pare ca lui ii era suficient.

Nici acum nu este un somnoros, nu doarme mai mult de 9 ore.

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Posibil sa fie niste colici intestinale.

Partajează acest post

Link spre post
Businka

Мы делали так: Я ложилась на кровать, а малышку ложила на свой обнаженный живот. Так мы спали по 3 часа.

Потом приобрели слинг, все дела по дому делали в слинге, и днем спала вместе с ребенком.

Малышка стала намного спокойнее.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator mami2009
Posibil sa fie niste colici intestinale.

Va multumesc pentru un raspuns promt! Putin m-am linistis!

Partajează acest post

Link spre post
Todi

Prima luna dupa nastere aveam impresia ca nu doarme delok... dormea cite vreo 10-20 min, shi gata la plins... asa a durat mult timp , pina pe la vreo 2 luni, dar acum imi pare ca se satura de somn pe care nu shi la implinit cindva... poate sa doarma linistit dupa baie pina dimineata pe la 7 :girl_impossible: , asa ca nu retrai va veni vremea somnului shi la bebe-ul tau :girl_dance:

Partajează acest post

Link spre post
Life

Noi suntem mult mai mari (11 luni)..si tot probleme uneori cu somnu...iata azi spre exemplu a dormit de tot 30 min...si desigur ca e capricios....dar cind incerci sa-l adormi..protesteaza.

...:)

iata asa si ne chinuim...uneori...

Partajează acest post

Link spre post
LissyFox

ehhh... si la noi problema cu somnul. Ziua doarme maxim cite 10 min si apoi se trezeste. Tre sa stau numai linga el cu sisea in gura ca sa-l tin sa mai dormiteze. Altfel e taaaare capricios. Si seara il adorm cite 1.5 ore :(

Partajează acest post

Link spre post
Svetlana Racovita

Vai fetelor,eu nici nu mai stiu pe ce planeta sunt,fetita mea nu doarme bine(acum putin mai bine)pu ca primim pantogama,am primit si injectii Magneziu i.m. dar uneori o adorm cite o ora,doua. :laught:

Partajează acest post

Link spre post
reginaregina23

si feciorashul meu Alex , care are azi o luna, nu dormea bine pina acum 2 zile, avea colice, ii dam bebynos, spumezan, linex si nimic, insa duminica am facut botexul, si nasa mea mi-a propus sa-i dam ciai de marar , care se vinde in farmacie, euam fost absolut contra, ca medicul mi-a zis sa nu-i dau nimic inafara de lapte pina la 6 luni, nasa ma convins sa incercam ,,, fetelor, no sa credeti, copilul vroia apa, de 2 zile doarme , bea lapte si pe urma 10 gr de apa si treaba nare cu plinsul

Partajează acest post

Link spre post
Шармэль

Может ребенка что-то беспокоит - голод или животик? Потницы нету? Я уже сейчас понимаю, что мой малый вначале часто плакал от голода - видимо то ли молока сначала мало было, то ли плохо сосал...

Partajează acest post

Link spre post
kowecika

Блин, сил нет моих... уже пятый вечер подряд, ребенок не хочет засыпать как обычно... спать ложимся в коляске со смесью, обычно в 21.30... поели, покачались и спать... вот уже который день, она трется, зивает, капризничает, т.е. хочет спать... я ее быстро купси купси, в коляску, через 5 минут она спит... а через 10 :girl_dance: , подрывается начинает ворочаться и все!!!!!!!!! Лыбится и хочет играться... и не просто пол часика, а до часу ночи....

что, делать блиииин...

Partajează acest post

Link spre post
vladislava
Блин, сил нет моих... уже пятый вечер подряд, ребенок не хочет засыпать как обычно... спать ложимся в коляске со смесью, обычно в 21.30... поели, покачались и спать... вот уже который день, она трется, зивает, капризничает, т.е. хочет спать... я ее быстро купси купси, в коляску, через 5 минут она спит... а через 10 :acute: , подрывается начинает ворочаться и все!!!!!!!!! Лыбится и хочет играться... и не просто пол часика, а до часу ночи....

что, делать блиииин...

Buna ,eu la fel am asa problema la momentul dat,si nu prea inteleg dece :cry: ,probabil ies dintisorii la noi,la voi probabil mai ies altii dintisori si o deranjeaza :laugh:

Partajează acest post

Link spre post
Юкка

попробуй другой способ засыпания

и сама будь спокойной при этом, ребёнок чувствует когда мы хотим чтоб он поскорее заснул и подгоняем его и не засыпает

ну и конечно, зубки сейчас не дают покоя

Partajează acest post

Link spre post
Arabika

Наверно много энергии у ребенка...:) У моей тоже такое было примерно в вашем возрасте. Через 3-4 месяца постепенно прошло и теперь спит нормально.

Терпения! Попробуйте ее больше напрягать днем.

Partajează acest post

Link spre post
MamaDi
что, делать блиииин...

наверное только терпеть...... :clapping:

мы терпели до 1,5 года, пока кормила грудью..... да и сейчас бывает, по пол ночи не сплю.... :clapping:

Попробуйте уложить по позже, чтоб устала..... Удачки!

Partajează acest post

Link spre post
SkazkaNaNoci

До часу???? Счастливица!!! Мы до 3-х/4-х гуляли и безобразничали. Тоже в Вашем возрасте. Просто надо перетерпеть этот период.

Partajează acest post

Link spre post
Алмазик

И у моей так было -я её днём по сильней напрягала!!! И перед ночным сном один сон сдвинула на пораньше ,а иногда вообще отменяла и уже в 8-она спала !!! Правда просыпалась в часов семь!!!:clapping: А ещё не включала свет-ей в темноте было не интересно и через минут 20 всё!!!! :clapping:

А вот терпения точно надо набраться!!!! чем быстрей ты хочешь чтоб она уснула тем дольше она будет не спать!!!

Editat de Фунтик

Partajează acest post

Link spre post
Наташенька

Для нас это обычное дело в 12 ночи ложиться, иногда и в час. Мы привыкли уже))

Partajează acest post

Link spre post
Lerik

и у нас был такой период. подрывалась, игралась и сна ни в одном глазу до 2-3 часов ночи. потом я просто лежала и старалась не реагировать, свет не включала. 30-40 минут доча крутилась, вертелась и засыпала. так что терпения и все пройдет

Partajează acest post

Link spre post
kowecika

срочно!!!!!

кто продает ТЕРПЕНИЕ????? :i-m_so_happy::good::sad:

бедное дитя наконец-то, со слезами на глазах, у сиси, уснуло... :cry: и я блин тоже разревелась... :sad: она совсем бедняжка сегодня вымучилась...

блин, бедные ляльки...

Partajează acest post

Link spre post
Oxidado

да, девочик выше уже написали, что это и возраст такой, у всех эти периоды бывают, ничего не поделаешь. а в слинге не пробовали ходить с ней и укачивать?

Partajează acest post

Link spre post
Beta-n

у ребенка перестраивается режим, это нормально.

просто переждите этот период. дежурьте попеременно. и ни в коем случае не меняйте обстановку для сна, т.е.не включайте свет и пр. хочет играться, пусть играется в темноте. такой период может продлится пару месяцев. важно, чтоб ребенок научился не будить остальных, когда сам не хочет спать.

(я пару месяцев ложилась спать в 10! откладывая все дела, потому что малый хотел играться).

можете попить валерьяночку, обе.

да, девочик выше уже написали, что это и возраст такой, у всех эти периоды бывают, ничего не поделаешь. а в слинге не пробовали ходить с ней и укачивать?

проблема не в том, что деть не может заснуть, а втом, что не хочет!

он с удовольствием будет ходить в слинге и смотреть по сторонам, это более занимательно, чем лежать в кроватке.

но за пару месяцев, можете перепробовать все :shok::curtsey::cry:

Partajează acest post

Link spre post
Malina

вы всегда в 21,30 ложитесь спать? а встаете утром во сколько?

я просто Таюшу попозже ложу... или в 22,00, максимум до 23,00 ...

в 21,30 мы выключаемся, если днем мало поспали...

а днем сколько спит и сколько раз? может она днем много спит и потом играться хочет?

Partajează acest post

Link spre post
lorena

Avem si noi asa seri, cind e foate obosita, dar nu poate adormi. Sau adoarme iar peste 30-40 min. se trezeste si-i arde de joaca. Eu in asa caz fac astfel: deschid o cartulie cu poiezii pentru copii si incep incetisor, cu glas linistit sa citesc. Peste vre-o 20 min. (maximum) se linisteste in asa fel incit adoarme bustean. Se vede ca vocea mea pe ea o linisteste si ea adoarme. Incercati si voi asa. Sunt sigura ca rezultatele vor fi la fel! Succes!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum