Vicky

Prelucrarea Ombelicului Nou-nascutului

Postări Recomandate

Vicky

Suntem mai multe mamici aici deja din diferite tari si imi e interesant cum se prelucreaza ombelicul nou-nascutului la voi?

Eu am nascut in Zurich si la la noi se prelucreaza cu MILCHZUCKER-daca traducem e zahar din lapte(glucide din lapte) e un praf alb,care duce la uscarea rapida a bontului ombelical si caderea respecitva a lui.

Pentru dezinfectie in perioada cit eram in spital o data la 2 zile se spala ombelicul cu H2O2-apa oxigenata diluata.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Diana

acasa se prelucreaza cu apa oxigenata si verde de briliant

Partajează acest post

Link spre post
inx
acasa se prelucreaza cu apa oxigenata si verde de briliant

da apa oxigenata de 3%

Partajează acest post

Link spre post
TES

In Spania, cu spirt de 70 %, si atit.

Partajează acest post

Link spre post
Dairish
imi e interesant cum se prelucreaza ombelicul nou-nascutului la voi?

cu nimic, l-am spalat a doua zi cu apa, asa mi-a spus neonatologul. :rolleyes:

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

In Portugalia, cordonul ombelical de-odata ce a fost taiat * ceia ce ramne * se prinde cu un plastic/elastic special. Apoi zilnic, pentru dezinfectare se recomanda, cel putin de 3 ori pe zi sa se stearga cu un cotonet imbibat cu alcool 70%. Se recomanda sa nu se acopere cordonul cu scutecul * partea din fata a scutecului se indoaie cit este necesar, ca sa nu acopere ombelicul* pina el nu se usuca si nu cade.

Partajează acest post

Link spre post
EvelinaBolisoi

In Danemarca nu se face nimic.....aștepti sa se usuce si sa cada......

Partajează acest post

Link spre post
ana999

in italia si state unite ombelicul ramas circa 8 cm se prinde untr-un lipici special si cade undeva peste 10 zile,deci acasa,se prelucreaza tot cu praf alb-glucoza si se pune bandaj rete.aceasta nu permite ca copilul sa se infecteze in spital,cum fac la moldova unde cu forta il rup si pun nu stiu ce deasupra,pe urma doua luni urla copilasii de colite (ca au infectie) si mamele nu stiu si zic ca se curata.la moldova nu au asa bandaje si lipici si este inutil sa intrebati pe cineva.

Partajează acest post

Link spre post
Dharma

Asa cum au scris majoritatea , se prelucreaza cu alcool 70%. Eu insa nu l-am prelucrat cu nimic , a cazut cu clestele de plastic in a 5-a zi . 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum