Danna

Zinnat

Postări Recomandate

Danna

Salut!

Copilul are un an, si a facut guturai si laringita. Am luat 5 zile Macropen, dar nu a avut efect. Atunci medicul ne-a prescris Zinnat (este un antibiotict de generatia II).

A mai luat cineva acest medicament?

Nu imi prea vine sa dau copilului atitea antibiotice, fara a fi sigura ca intr-adevar va avea efect...

Multumesc!

Editat de Danna

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Laura

Daniel al meu a luat Zinat cand avea 9 luni,

e un antibiotic bun, ca medicament.

Antibiograma ati facut ? Asa vedeti la ce e sensibila infectia.

Aaa, copilul a suportat bine tratamentul, si s-a vindecat, la noi terapia a durat 10 zile.

Partajează acest post

Link spre post
Wasabi

si noi am folosit acest medicament din pacate nu odata si nu la un copil,darvde fiecare data cu ajutorul lui ne vindecam mai repede

Partajează acest post

Link spre post
tanya_g

Zinat e un antibiotic din cele mai puternice, asa ca de ajutat sigur c-o sa va ajute.

Partajează acest post

Link spre post
Lolly

В случае ангины, антибиотик необходим и эффективен только в случае, если она вызвана гемолитическим стрептококком. Выясняется это мазком из горла. В других случаях, она пройдёт сама собой.

Editat de Lolly

Partajează acest post

Link spre post
Danna

Multumesc mult ptr.raspunsuri.

A fost eficient si in cazul nostru. Am luat 3 zile, si medicul a spus ca nu mai e necesar sa continuam.

Nu stim ce microbi au provocat laringita si guturaiul, medicul nu ne-a trimis nici la o analiza... :whistle3: Ar fi trebuit noi sa insistam? Sau e de datoria lor sa ne trimita la analize? :girl_cry2:

Partajează acest post

Link spre post
Lolly

Danna, моё личное мнение, что мы и есть те люди, кто в первую очередь ответственнен за здоровье наших детей. Никому нет дела до наших детей, как нам, поэтому и ответственность перекладывать на врачей не стоит. Мы тоже должны быть информированы, потому что в итоге - мы и есть те, кто принимает окончательное решение.

Partajează acest post

Link spre post
Kaori

мы принимали этот антибиотик,была ангина.долго держалась температура.врач тянула до посследнего.лечили разными средствами,но без него не обошлось.буквально сразу был эффект.

Partajează acest post

Link spre post
Natuzzi

Noi de la Zinat varsam de indata ce il bem , de doua ori ne-a fost prescris , si in ambele cazuri copilul la fel...

Partajează acest post

Link spre post
Lolly

Нас тоже рвало, поэтому принимали ввиде таблеток.

Partajează acest post

Link spre post
LYDKA

А у нас кашель никогда не заканчиваеться просто кашлем, а каждый раз сразу переходит в бронхит :(. Сейчас дочке уже 9 лет :girl_in_love: , и болеет редко (тьфу-тьфу), а раньше только ЗИНАТ нас и спасал, и при чем уже на 2ой день. Пили 5 дней для закрепления лечения! Так что для нас это к сожалению и к счастью, единственный эффективный антибиотик.

Partajează acest post

Link spre post
Saherizada09
А у нас кашель никогда не заканчиваеться просто кашлем, а каждый раз сразу переходит в бронхит :(. Сейчас дочке уже 9 лет :girl_in_love: , и болеет редко (тьфу-тьфу), а раньше только ЗИНАТ нас и спасал, и при чем уже на 2ой день. Пили 5 дней для закрепления лечения! Так что для нас это к сожалению и к счастью, единственный эффективный антибиотик.

Я тоже давала этот антибиотик детям и всегда довольна результатами,во первых не травмируем психику и помогает ,но всегда нужно давать 5-7дней(в зависимости от заболевания)даже если вы видите что всё хорошо.

Partajează acest post

Link spre post
natalyg

Angina se lecuieste numai cu antibiotic, deoarece numai pare atit de simplu, dar in realitate foarte multe complicatii da daca nu e tratata corespunzator - poate ataca sistemul cardiac chir duce si la reumatizm

Partajează acest post

Link spre post
albinutza

Noi tot acum bem Zinat, avem bronsita obstructiva, medicul ni l-a prescris de doua ori in zi(pastile), al mai vomita el, dar nu avem incotro. Tare greu mai respiram si plus la asta mai si toarce ca o pisica.

Partajează acest post

Link spre post
Клео
Noi de la Zinat varsam de indata ce il bem , de doua ori ne-a fost prescris , si in ambele cazuri copilul la fel...

La noi aceiasi situatie,cum il dadeam varsa tot :friends: Dar am auzit ca este un antibiotic puternic si efectiv. :sad:

Partajează acest post

Link spre post
Kaori

мы только zinnat принимаем,если вдруг что . очень хороший антибиотик. не так сильно влияет на организм,а эффект уже на второй день.

Partajează acest post

Link spre post
nadiutia

copilul are febra si gitul rosu. medicul de familie a zis ca are angina si bronsita. ne-a prescris zinat.

ma intreb daca poate sa fie bronsita fara tuse? ca nu a trecut nici o luna de cind a primit ultima data antibiotice si nu prea vreau iarasi sai dau.

Partajează acest post

Link spre post
@niri

Мы его принимали по назначению врача при бронхите. Мне очень понравился его эффект т.к. после других антибиотиков у нас всегда были проблемы с пищеварением, а этот антибиотик улучшает перистальтику.

Partajează acest post

Link spre post
Lolly

Для каждого заболевания есть свой антимикробный препарат первого выбора. Нельзя принимать Зиннат от всех болезней, просто считая его хорошим препаратом.

Partajează acest post

Link spre post
harnic_greerash

Noua ni sa prescris Zinnat de trei ori primele doua a avut efect destul de bine a treia oara cu tuse zi git rosu nu au mai reactionat copiii (deobicei acelasi tablou la ambele prichindele), eu presupun ca au facut rezistenta deja, si acum nu mai stiu ce imi vor prescrie pentru ca stiu ca de obicei se trece la antibiotic mai puternic, (sper sa nu avem nevoie)

Partajează acest post

Link spre post
carolina08

copii mei au racit leam dat 2 zile bactox ,dar fara efect febra se mentinea apoi leam dat zinat si dupa 2 prize febra a scazut si copii sau vindecat este un preparat bun,dar cam scumpusor

Partajează acest post

Link spre post
Svetllana

noua la fel foarte mult ne-a ajutat Zinat(l-am primit in sirop)odata am tratat bronsita obstructiva a doua oara am tratat angina foleculara in ambele cazuri cu bine(l-am pimit cite 3 -4 zile)

Partajează acest post

Link spre post
AniLorak

fetita mea a baut zinnat o singura data, deoarece era vorba de o otita tratata cu penicilina, apoi, clamokc, apoi zimaks dar otita recidiva, iar dupa zinnat am si uitat o perioada de timp despre ea, ce-i drept dupa atitea antibiotice s-a manifestat alergia pe corp, dar acum ttt nu mai folosim antibiotice, pur si simplu avem grija sa mentinem imunitatea in ordine

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum