cil

Лямблиоз/ Глисты. Лечение, профилактика

Postări Recomandate

Amanda

Pina a incepe tratamentul trebuie de facut analizele, dar nu masele fecale cum mai inaite, acum sint si analize serologice, de dorit sa faceti o consultatie la spitalul de boli infectioase la parazitolog care va indica si analize si tratament. Si de tinut minte: la copii profilaxia se face o data la jumatate de an si numai contra helmintelor, ci si contra altor paraziti. E stabilit acum ca tratamentul anemiei nu se face fara dehelmintezare.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
BabaYaga

belo6veika, конечно я не отрицаю что у взрослых могут быть глисты. Но взрослые все же менее предрасположены к этому и возможно их так сильно они не беспокоят даже когда есть.

Дети с 1 года уже начинают рыться в песочнице, в рот все таскать, кушать на улице. Вот поэтому глисты и дети это почти естественная связь. С взрослыми проще в этом плане.

Amanda, нам тоже врач предложила сдать анализ крови на всех паразитов так как калл это фигня все. Очень редко показывает, и не все что нужно. Но мы решили не мучать ребенка в полтора года анализом из вены и сделали полную профилактику без анализа. Кончено я бы предпочла сдавать анализ до и после что бы быть точно уверенной. Жалко птичку :wink:

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

dar ce prearat ati dat? mie mi-e mai jele de ficatul ei, decit de o analiza de singe.

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga

Odata am dat Pyrantel si a doua oara Vermox

Eu am o experienta deja de dat singe din vina de la copil, abia am rezistat sa nu renunt la toate. Atunci am zis ca e inuman si daca nu e vorba de viata si moarte nu mai fac asa ceva.

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Acum sunt preparate mai noi, de exemlu Zentel

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga
Acum sunt preparate mai noi, de exemlu Zentel

S-ar putea. Poate urmatoarea data intreb medicul si de preparatul dat.

Partajează acest post

Link spre post
belo6veika

Дети с 1 года уже начинают рыться в песочнице, в рот все таскать, кушать на улице. Вот поэтому глисты и дети это почти естественная связь. С взрослыми проще в этом плане.

Но мы же своих деток целуем,едим с одной ложки.и т.д.-это моя точка зрения,а вообще то,что было выше мною отписано,я скопировала с какого-то сайта в гугле,и ещё очень добрую передачку по нэшнл географик смотрела,причём там люди и не подозревали до определённого момента,что носят в себе.....,и так чтоб понять что это оооочень много инфы в нете,да и с врачами когда говоришь,оказывается

,что не так уж мы ит чисты все!!!

Partajează acest post

Link spre post
koe84

Эти паразиты,помимо того, что очень противны,вызывают и головную боль ,и зуд(ну в ТОМ месте), и кишечные запоры. Размножаются чрезвычайно быстро,самка в день может откладывать очень и очень много яиц.64d31824c48d.gif Явные признаки заражения-это присутвсие в кале взрослых особей,помимо яиц. Заражаются этими бяками чаще всего чрез грязные руки,грязные фрукты, через недожаренное неправильно приготовленное мясо(так что лучше не покупайте шашлычки,мали ли что),через кошечек(от них можно заразиться очень и очень опасными паразитами,типа кошачьей двуустки,если не ошибаюсь.) и собачек.Особенно много всякой грязи(помимо паразитов) на деньгах. Всегда после денего мойте руки! Вылечить сейчас их не так уж и трудно.выпиваешь специальное лекраство и выжидаешь улучшений.Самое страшное-это сама мысль,что у тебя внутри есть что-то шевелящееся.64d31824c48d.gifОстальное-лечится. Иногда ,кстати,парзитов, использовали для лечебных целей! Одной женщине(не помню,к сожелению,чем она болела) прописали парзитов,так как яд,выделяемый ими убивал клетки ее болезни. Я слышала чтоб от них избавиться нужно есть тыквенные семечки..

И нашал еще кое-что http://aliveplanet.narod.ru/2003/6/paraz.htm

Partajează acest post

Link spre post
NataCris

Fetelor eu consider ca ceasta tema necesita mai multa atentie!!!

Astazi, 1/3 din maturi au astfel de probleme, dar majoritatea nu stiu de acest lucru, sau le este jena sa recunoasca. O spun asta nu din auzite ci din experienta. Eu am trecut prin asta si nu este o rusine sa recunosti. Credeti-ma, dupa spusele medicului, maturii se trateaza mai greu ca copiii. Am urmat 3 tratamente foarte dure (ca compozitie si ca bani). In aceasi zi cind am dat analiza eu si Criss, in lista infectatilor cu ”Toxocara” (un limbric care in popor se mai numeste - lenta-) erau 10 persoane.

Mersi ca puiul meu nu era acolo. Medicul mi-a spus ca din acestia doar 3 au venit la tratament repetat!!

Ceilalti au lasat ca infectia sa evoluieze. Iar in cazuri acute, rare pina astazi, poate provoca moartea.

La copii de obicei este vorba de ceva usor care trece in 5 zile de tratament cu Zentel sau alte medicamente pentru bebici mai mici de 2 ani.

Partajează acest post

Link spre post
amelie85
Fetelor eu consider ca ceasta tema necesita mai multa atentie!!!

Astazi, 1/3 din maturi au astfel de probleme, dar majoritatea nu stiu de acest lucru, sau le este jena sa recunoasca. O spun asta nu din auzite ci din experienta. Eu am trecut prin asta si nu este o rusine sa recunosti. Credeti-ma, dupa spusele medicului, maturii se trateaza mai greu ca copiii. Am urmat 3 tratamente foarte dure (ca compozitie si ca bani). In aceasi zi cind am dat analiza eu si Criss, in lista infectatilor cu ”Toxocara” (un limbric care in popor se mai numeste - lenta-) erau 10 persoane.

Mersi ca puiul meu nu era acolo. Medicul mi-a spus ca din acestia doar 3 au venit la tratament repetat!!

Ceilalti au lasat ca infectia sa evoluieze. Iar in cazuri acute, rare pina astazi, poate provoca moartea.

La copii de obicei este vorba de ceva usor care trece in 5 zile de tratament cu Zentel sau alte medicamente pentru bebici mai mici de 2 ani.

Salutare Nata!!!

Nu am inteles bine s-a depistat la cineva din voi acest parazit "toxocara"? ce tratamente ati urmat?si care a fost efectul? ati reusit sa scapati de el? eu am urmat un tratament dar din pacate tot mai simt cum se misca si imi provoaca multe probleme pe linga mincarime!!!Ce ati facut?

Partajează acest post

Link spre post
amelie85

Am o intrebare la toata lumea: stie cineva metode naturale sau poate medicamentose impotriva acestor 2 paraziti intestinali? va rog mult sa-mi scrieti, dar de dorit tratamentul sa fien pentru maturi, ci nu pentru copii!!!! Va multumesc!!!!

Editat de m'amy

Partajează acest post

Link spre post
amelie85

Am o intrebare la toat lumea> stie cineva cum se poate de tratat invazia parazitilor intestinali? S-a confruntat cineva cu asa probleme? si cum le-ai solutionat?

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

nu ati specificat ce paraziti sunt , virsta copilului , cum ati confirmat diagnostiul. Preparat eficace antihelmintic e ZENTEL.

Editat de m'amy

Partajează acest post

Link spre post
@niri
nu ati specificat ce paraziti sunt , virsta copilului , cum ati confirmat diagnostiul. Preparat eficace antihelmintic e ZENTEL.

да, хороший, я такой давала сыну в качестве профилактики

Editat de m'amy

Partajează acest post

Link spre post
NataCris

Iata ca am gasit despre ce paraziti te intereseaza...Bine, eu am facut tratament cu toxocara, e un tratament indelungat...dar acum e bine!

Partajează acest post

Link spre post
amelie85
Iata ca am gasit despre ce paraziti te intereseaza...Bine, eu am facut tratament cu toxocara, e un tratament indelungat...dar acum e bine!

Imi poti scrie te rog mult ce tratament ai urmat? eu tot am urmat unul, dar fara rezultate!!!

Ma intereseaza tratamente impotriva ascaridei si toxocarei!!!! Cu specificatie pentru maturi!!!

Partajează acest post

Link spre post
NataCris
Imi poti scrie te rog mult ce tratament ai urmat? eu tot am urmat unul, dar fara rezultate!!!

Ma intereseaza tratamente impotriva ascaridei si toxocarei!!!! Cu specificatie pentru maturi!!!

Eu am facut un tratament complex in 3 etape, deoarece toxocara este foarte periculoasa si foarte rezistenta si doar cu Zentel nu se trateaza. Acum nu am la indemina receta dar miine pot sa iti spun ce am primit eu. Dar tu la cine te-ai tratat, la ce medic?

Partajează acest post

Link spre post
JulB

Девочки, подскажите, пожалуйста, какие анализы нужно сдавать, чтобы точно (максимально точно) определить есть паразиты у ребенка или нет. Анализ кала результата не дает. Слышала, что можно кровь сдать и там покажет. Подскажите, кто, как и что делал. Пожалуйста!

Partajează acest post

Link spre post
amelie85
Eu am facut un tratament complex in 3 etape, deoarece toxocara este foarte periculoasa si foarte rezistenta si doar cu Zentel nu se trateaza. Acum nu am la indemina receta dar miine pot sa iti spun ce am primit eu. Dar tu la cine te-ai tratat, la ce medic?

Am fost la gastrolog, aveam probleme cu intestinele, si tot nu intelegeam ce e! Medicul a presupus ca poate fi: ori disbacterioza, ori paraziti. Am facut analize de singe si am aflat ca sunt posesoare de astfel de "prieteni."Am urmat un tratament, dupa care pot spune ca nu simt nici o schimbare!! Nu mai stiu ce sa fac, cred ca voi incepe sa maninc seminte de dovleac, am auzit ca ajuta importiva lor!!! Astept cu nerabdare info de la tine!!! P.S: medic gastrolog Esanu, pol-ca nr.10

Девочки, подскажите, пожалуйста, какие анализы нужно сдавать, чтобы точно (максимально точно) определить есть паразиты у ребенка или нет. Анализ кала результата не дает. Слышала, что можно кровь сдать и там покажет. Подскажите, кто, как и что делал. Пожалуйста!

Я здала анализ крови, и после обноружела у себя этих паразитов!!! А направление дал врачь гастролог!!!

Partajează acest post

Link spre post
Pink

Считаю что лучшая паразитологическая лаборатория находится в Инфекционной больнице Тома Чорба. Это моё личное мнение. Лучше попасть к зав.лабораторией это русский мужчина в возрасте, не помню фамилию, была где-то записана в конспекте сейчас уже не найду. Можно о нём спросить у любого мед.персонала больницы, его все знают.

Partajează acest post

Link spre post
JulB
Считаю что лучшая паразитологическая лаборатория находится в Инфекционной больнице Тома Чорба. Это моё личное мнение. Лучше попасть к зав.лабораторией это русский мужчина в возрасте, не помню фамилию, была где-то записана в конспекте сейчас уже не найду. Можно о нём спросить у любого мед.персонала больницы, его все знают.

А этот врач берет анализ или консультирует, или и то и другое? Просто я не знаю куда мне податься. Одно из предположений, что у нас паразиты, основанное на том, что у ребенка пояляются по всему телу, включая голову и лицо красные пятна огромного размера с белыми волдыриками, чешутся и, как внезапно появляются, также внезапно исчезают прямо на глазах при приеме Зиртек. Нам посоветовали сдать анализ, чтобы узнать, есть ли паразиты.

Может быть, вам удастся найти координаты этого врача. С малым ехать в неизвестность немного тяжеловато. Буду вам очень признательна за любую информацию.

Partajează acest post

Link spre post
amelie85
А этот врач берет анализ или консультирует, или и то и другое? Просто я не знаю куда мне податься. Одно из предположений, что у нас паразиты, основанное на том, что у ребенка пояляются по всему телу, включая голову и лицо красные пятна огромного размера с белыми волдыриками, чешутся и, как внезапно появляются, также внезапно исчезают прямо на глазах при приеме Зиртек. Нам посоветовали сдать анализ, чтобы узнать, есть ли паразиты.

Может быть, вам удастся найти координаты этого врача. С малым ехать в неизвестность немного тяжеловато. Буду вам очень признательна за любую информацию.

У меня есть сестра двоюродная у каторой те же симптомы, делали анализы и у неё лямблиоз!!! Ле4ение не помогло, ешё му4еется!!!!

Partajează acest post

Link spre post
JulB
У меня есть сестра двоюродная у каторой те же симптомы, делали анализы и у неё лямблиоз!!! Ле4ение не помогло, ешё му4еется!!!!

Какие анализы делали? Чем лечились?

Partajează acest post

Link spre post
amelie85
Какие анализы делали? Чем лечились?

Анализ фекалии, а на с4ет ле4ения не знаю,но знаю то 4то в Оргеев вра4и левые!!!!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum