mariana

Nasterea Tudoritei

Postări Recomandate

mariana

Sa scriu si eu istoria mea cat inca e proaspata si tin minte totul bine.

A 2-a sarcina a venit pe neasteptate desi planuiam poate un an mai tarziu. Testul a aratat 2 liniuti, emotii, frica, bucurie...Bucuria a crescut si mai mult cand am aflat ca va fi fetita:)

9 luni au fugit. Grija celui mai mare practic m-a facut sa uit ca sunt insarcinata. Pana la 9 luni am ajuns fara probleme, mult mai putine temeri la a doua sarcina mult mai relaxata mai intelepata la orice simptome.

Contractii aveam c-am de pe la 28 de saptamani si deja ma deprindesem cu ele.

38 saptamani si 2 zile 1.00

Contractii am dureroase dar rare si neregulate simt ca curge un pic de apa c-am o lingura de masa. Nu fac panica prima oara am nascut 12 ore si am zis ca de data asta nu fug la maternitate la primele simptome. Una ami este clar eu nasc si stau in pat asteptand contractii regulate si sa creasca ca durere. Am adormit dimineata ma scol si iarasi cam o lingurita de apa simt cu se scurge, mai astept...

10.00

Ies un pic afara cu baiatul gandinduma ca daca e nasterea atunci primblarea nu ma va incurca, contractii c-am la jumate de ora dureroase ca ma opresc cate o data si respir adinc.

11.00

Sun la medic si ai explic situatia a-mi zice numaidecat sa vin la maternitate ca daca as apele atunci este risc de infectie.

12.00

Am ajuns la maternitate nu cred ca voi ramine acolo si sper sa nu raman. Dupa control ei nu sunt siguri apele is antregi dar ceia ce se scurge din cand in cand ai pun pe ganduri deschiderea e 3cm capul e angajat uterul e gatit dar pentru a 2-ua nastere asta e normal si poti sa nasti acum dar poti si peste o saptamana. Medicul ami zice sa plec acasa sa-mi fac un dus sa beau nos-pa sa ma odihnesc vrio 2 ore si sa ma intorc.

16.00

Sunt acasa contractii rare c-am odata in ora tot dureroase. Cand mi-am adormit copilul am adormit si eu.

17.00

Ma trezesc de la contractii

17.15

inca una. Incep a fi regulate

Sun medicului, ami spune sa stau pina la vrio 20.00 acasa pina merge darea schimbului si apoi sa vin sa ma internez.

18.00

Contractii la 7 min, durerile cresc chiar un pic incep sa gem.

Dupa o contractie simt cum se aude ceva inauntru ma asez si simt cum curg apele.

18.15

Sunt imbracata mergem spre masina cu sotul sun medicul: Noi venim s-au rupt apele. Contractiile sunt dureroase rau de tot si practic una dupa alta sotul merge repede eu respir si ma stradui sa ma relaxez cat pot dar c-am greu pe drumurile noastre.

18.45

Ma internez medicul e cu mine zice ca nu am timp ca sunt la a 2-a nastere si toate intrebarile mi se dau intre timp eu ma dezbrac, ma imbrac in camesa de noapte, surorile ma ajuta toti se grabesc eu nu inteleg de ce, mai este timp.

19.00

Ajung in sala de nasteri. deschiderea 6cm. Ma gandesc ah poate in vrio 2-3 ore nasc. Contractii una dupa alta ma intreb cum de o sa rezis aceste ore dar clar gandesc ca trebuie ma stradui sa respir.

19.20

Toti in jurul meu se gatesc, pregatesc, vine medicul, moasa, pediatrul. Pe mine incepe sa ma impinga la contractii, nu inteleg de ce asa repde. Vrio 10 min sunt lasata sa imping la contractii dar nu le place bataile inimii se presupune ca aparatul e stricat.

19.30

Medicul-Sui pe masa hai sa nastem

Eu-???

Ma urc si zic eu nu pot impinge prima oara 1.30 am impins si tare greu sa primit

Medicul ma linisteste zice ca totul va fi bine.

Toti ami lamuresc ami eu aer apoi imping fara aer n-o sa am putere. eu imping dar nu reusesc sa trag aer ei ma cearta.

Inca o data se primeste si inca o data si simt cum copilul se apropie si cum deja ma frigeee

Ultima contractie o asteptam nu vine toti au impetrit se pare csa trec minute lungi, medicul ma pisca de burta.

Vinee, vinee impinge unu, doi, trei

19.40

Teodora e la mine pe burta!! Simt o usurare imensa si nu-mi vine a crede ca s-a terminat. Ma uit la copil si sunt socata este vanata mai ales capul, cordonul in jurul gatului. Iata de ce bataile inimii nu erau bune...

Nu plinge ami fac emotii dar vad ca medicii as calmi. Intreb e totul bine?? Toti tac. se duc toti la masa bebelusului sa-i faca procedurile incep sa o stearga repde la spate si o oaud cum incepe a plinge, respir usurata. Sotul care ear undeva in spate este chemat sa taie cordonul el o face cu mare placere, glumesc toti impreuna.

Ma gandesc un pic si intreb. Stati un pic, ce am? E fata?

Liniste.

E fata?

Sotul-da e fata.

Teodora sa nascut la 19.40 pe 24 august 2009. 3.410kg, 52cm. 8/8 Apgar

Cand au scos-o mi sa parut micuta si sotului tot. Ma gandeam trebuie sa aiba vrio 3 kg dar e bunisoara. Ma gandesc daca ajungeam la 40 sapatamani era marisoara cred ca.

Stau pe masa fericita si multumita, asa se poate de mai nascut tot nu-mi vine a crede ca am avut si eu nastere rapida de cara am mai citit si nicodata nu am crezut ca mi se va intimpla. Si tot gandinduma asa iata vine si moasa. Hai sa vedem ce avem de cusut pe aici. Ohhh nuuu

A fost ruptura pe col unde ma rupesem si prima oara si cateva crapaturi pe din afara. Nu a fost strasnic, ma astept la ce va mai groaznic dar de rezistat se poate. Procedura a fost facuta in vrio 15 min. Intreb cand pot sa ma asez. Moasa a-mi spune macar si acuma tu nu te-ai rupt:)))

Ultima picatura, dezinfectie cu iod rezistam un pic si gata totul se termina si toti ma lasa in pace ma muta in pat si-mi dau fetita.

fetita are un par lung si negru negru nu recunosc an ea copilul meu ma mir foarte mult primul copil e blond. E tare haioasa si deja ma indragostesc de ea si ma umplu lacrimile de bucurie.

Salut odorasul mamei de azi inainte vom fi impreuna!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lerik

поздравляю с рождением дочурки! спокойных вам ночек и сладкого молочка!

Partajează acest post

Link spre post
murzik
b6dffb6b80aa4795015634d135ec60b0.gif530568e1e667421dbb64a5669910e335.gifпоздравляю Editat de murzik

Partajează acest post

Link spre post
olya

Bravo, mămico! Să-ţi fie sănătoşei puişorii şi să te bucure!!

Partajează acest post

Link spre post
Liliya

Bravo !!! Sanatate si multa laptica... :blum:

cresteti mari si sanatosi !

Partajează acest post

Link spre post
Белка

felicitari!!!!! :girl_in_love: sanatate, lapte dulce :girl_in_love: si somn linistit si mamicai si fetitei! :tease:

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Foarte emotionant si frumos!

Sa cresteti mari si sanatosi! Nopti linistite si laptic gustos pentru Tudorita!

Partajează acest post

Link spre post
Madi

FELICITARI CU NASTREA TUDORITEI,NOPTI LINISTITE,RABDARE SHI MULT LAPTIC,MAMICA SA-SI REVIE REPEDE

73.png

3_3_14252_00CCFF_42757274696361206e6f617374726120617265.png

Partajează acest post

Link spre post
Demetra

Mariana, felicitari din suflet! Ati fost bravo!

Multa sanatate, somn linistit si odihnitor, laptisor gustos si multe-multe bucurii!

Istoria ta m-a emotionat pina la lacrimi!

Sa cresteti mari!

Partajează acest post

Link spre post
ElenaMD

Va doresc tuturor sanatate, bucurii, realizari pe toate planurile. Micutului bebe ii uram o viata lina, fara suparari, cu mii de realizari, sa fie mereu protejat, indrumat si iubit de parintii si nu numai.

9bbb249d5c84.gif

Partajează acest post

Link spre post
mariana

Fetelor merci foarte mult!!!! Si voua va doresc multa sanatate si fericire!

Partajează acest post

Link spre post
September

felicitari!!!

e4e41ae967b39dd3a0a7993e8938e6cd.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Nadi

Felicitari!!!!!!!!!!!!!!!! Sa cresteti sanatosi si frumosi!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum