Savciuc Tatiana

Un Cuvint De Salutare!

Postări Recomandate

Savciuc Tatiana

Buna ziua!

De la bun inceput ashi vrea sa ma prezint, sunt Medic homeopat, Savciuc Tatiana.

Voi fi bucuroasa sa raspund la intrebarile privind totul despre homeopatie, ca metoda alternativa de tratament.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Kailan

Здраствуйте,очень приятно будет пообщаться со специалистом.У меня такой вопрос,для лечения аданоид первой степени,нам выписали гомеопатические препараты-Лимфомиозот в каплях и Эуфорбиум композиум.Их нужно принимать в момент обострения,или просто для профилактики.Ребёнку 1,5 года.Заранее благодарю.И ещё,какова вероятность,что данные препараты остановят рост аданойд?

Partajează acest post

Link spre post
Savciuc Tatiana

Здравствуйте.

Здраствуйте,очень приятно будет пообщаться со специалистом.У меня такой вопрос,для лечения аданоид первой степени,нам выписали гомеопатические препараты-Лимфомиозот в каплях и Эуфорбиум композиум.Их нужно принимать в момент обострения,или просто для профилактики.Ребёнку 1,5 года.Заранее благодарю.

В принципе я классический гомеопат, и к сожалению не работаю с хелевские препараты... :laught1:

но, постараюсь вам помочь... и разобраться...

скорее всего вам врач назначил целый курс....

при обострениях ежедневно, и 1-3 раза в неделю в течение 4 недель при ремиссии острой картины болезни...

Лучше уточните у своего врача.

Ну а если посмотреть по составу на Лимфомиозот и на Эуфорбиум там очень много гомеопатических препаратов...

Если посмотреть по принципам гомеопатии, то Вам помогут те препараты, которые индивидуально подберет после опроса и консультации врач гомеопат. Разным детям с таким диагнозом будут назначены разные препараты. Идёт индивидуальный подход. Ну а здесь (хель) дают несколько препаратов, самые частые использованы , и может один да сработает....

То есть классическая гомеопатия отличается от хелевской... существенно!

И ещё,какова вероятность,что данные препараты остановят рост аданойд?

так как не работаю с этими препаратами, к сожалению не могу вам ответить....

Partajează acest post

Link spre post
dove

dar se poate cu ajutorul homeopatiei de tratat adenoizii sau cel putin de stopat? la noi sunt de gr.II

Partajează acest post

Link spre post
Savciuc Tatiana

da, se poate!

Partajează acest post

Link spre post
didi

Можно ли вылечить молочницу гомеопатией?

Partajează acest post

Link spre post
dove

ce reprezinta preparatele homeopatice, adica din ce sunt facute? e corect ca ele ajutaa si la restabilirea bioenergiei?

Partajează acest post

Link spre post
Kailan

Татьяна,а какие гомеопатические препараты,с которыми вы работаете,можете порекомендовать при лечении аданоид?И с какими именно препаратами вы работаете?

Partajează acest post

Link spre post
Savciuc Tatiana
Можно ли вылечить молочницу гомеопатией?

Да, можно. Чаще всего молочница возникает при снижении общего и местного иммунитета. При лечение гомеопатии мы востанавливаем жизненную силу организма, иными словами иммунитет. Врач-гомеопат рассматривает человека как единое целое (дух, душа и тело) и подбирает строго индивидуальное лечение с учетом наследственности, настоящих жалоб, конституции и личных качеств.

Partajează acest post

Link spre post
Diana

Salut Tatiana!

Cum se poate de intarit imunitatea cu produsele homeopate. Adica ce recomanzi tu...

Partajează acest post

Link spre post
Savciuc Tatiana
ce reprezinta preparatele homeopatice, adica din ce sunt facute?

Remediul homeopatic este o substantza provenita din natura, din regnul vegetal, animal, mineral sau organic, care este incredibil de diluata. Sursele remediilor homeopate sînt diverse: minerale - de ex. Sulfur (sulf), Cuprum metallicum (cupru), vegetale - de ex. Chamomilla (musetel), Calendula (galbenele), de origine animala - de ex. Apis (albina), Vipera (venin de vipera) etc. Exista în prezent peste 3.000 de remedii homeopate, pentru denumirea lor utilizîndu-se denumirile latinesti (stiintifice).

Cele mai uzuale remedii homeopate se gasesc sub forma de granule (mici bilute asemanatoare gamaliilor unor ace) si sub forma de globule (mai mici decit granulele). Alteori, remediile au ca forma de prezentare picaturile sau comprimatele (contin substanta terapeutica diluata in lactoza, în proportii bine stabilite, dupa tehnici precise). În farmacii se pot gasi si unguente cu remedii homeopate, pentru uz local (de exemplu unguente cu Calendula sau Arnica).

e corect ca ele ajutaa si la restabilirea bioenergiei?

da, aceste este shi principiul lor de actziune, restabilirea fortzei vitale, a bioenergeticii, a imunitatzii.

Partajează acest post

Link spre post
Savciuc Tatiana
Татьяна,а какие гомеопатические препараты,с которыми вы работаете,можете порекомендовать при лечении аданоид?

Будет абсолютно не правильно назначить гомеопатическое лечение по названия болезни.

Для гомеопата очень важны симптомы, модальности, и конечно индивидуальные особенность организма. В гомеопатии идёт индивидуальный подход. Для нескольких человек с одной и тоже болезнью, назначаем разные препараты, так как все мы разные...

И с какими именно препаратами вы работаете?

Я стороник классической гомеопатии.

В нашем арсенале много препаратов... вот тут можете посмотреть, но это не полный список.

Partajează acest post

Link spre post
Savciuc Tatiana
Salut Tatiana!

Cum se poate de intarit imunitatea cu produsele homeopate. Adica ce recomanzi tu...

Diana Salut!

Prin insashi tartamentul homeopatic se ridica imunitatea. Adica prin alegerea preparatului constitutzional, care se alege individual, in dependentza de aspetcul fizic, particularitatzile individuale, modul de reactzionare la diferitzi stimuli.

In homeopatie nu sunt scheme standarde pentru imunitate.... angina.... bronshite ... s.a.

Un medic homeopat care nu vede bolnavul isi taie aproape 80% din sansa de a-i da remediul vindecator.

Sa luam aceiashi Эхинацея композитум (Hell)....

ca planta aparte da, este un imunomodulator foarte bun, dar daca e sa-i privim componentza aici, de exemplu, atunci ce vedem... 26 de remedii homeopatice .... :girl_impossible:

din care multe sunt remedii condtitutzionale destul de puternice.... unica ne bucura, doza.... este in D, adica cit mai aproape de planta.... deci mai mult actziune fitoterapica...

Insa noi, medicii homeopatzi, vom da 1-2 remedii.... deja care, decidem in momentul consultatziei.

La un copil ii vom intari imunitatea cu Pullsatila, daca copilul se reflecta bine in acest preparat, iar altuia cu Sulfur de exemplu....

O mica caracteristica a copilului Pulsatila: este calduros, foarte atashat de mama, foarte timid, greu suporta despratzirile de mama, este fara sete, shi nu-i plac grasimile... (in cuvinte generale) iar acum despre copilul Sulfur: deasemenea este calduros, cu mult mai calduros ca Pulsatilla, mereu scoate picioarele de sub plapuma, se vircoleshte mereu in somn, de parca ar cauta un loc mai racoros in ashternul, are o stete foarte mare, se trezeshte shi noapte shi cere apa, iubeshte foarte mult dulciurile shi grasimile(ce e contrar ultima la Pulsatilla, care ii face rau, shi apar diverse tulburari digestive), este foarte energic, egoist intr-o masura oarecare, dezordonat... shi multe altele...

Dar ambii racesc, ambii pot avea eruptzii pe piele.... insa sunt total diferitzi ca "personalitate". Prin asta shi explic momentul, ca intarirea imunitatzii in homeopatie este strict individual.

Ce recomand eu?! Din punct de vedere homeopatic intarirea imunitatzii prin Remediul Constitutzional, stabilit in urma consultului la medicul homeopat.

Dar shi vitamine (le preferam cele naturale :rolleyes: ), produse imunomodulatoare naturale ca produsele apicole (atent la fonul alergic) shi fitoterapice, calirea organismului.

Partajează acest post

Link spre post
Inusik10021985

Buna ziua Tatiana,spuneti-mi va rog cu ce se ocupa medicul homeopat,ce trateaza?(nu m-am ciocnit cu asa notiune,asa ca mi-i interesant)

Editat de Inusik10021985

Partajează acest post

Link spre post
Savciuc Tatiana

Buna ziua!

cu ce se ocupa medicul homeopat,ce trateaza?

In principiu se poate trata orice boala, dar ameliorarea sau vindecarea depinde de fiecare caz in parte.

In general se obtzin rezultate foarte bune intr-o multitudine de boli:

- la copii: raceli repetate, enurezis, alergii, astm bronshic, bronshite, dureri de cap, constipatzie, diaree, parazitoze intestinale, traumatisme, convulsii, febra, tulburari de comportament.

- la adulti: dureri de cap, raceli, bronshite, pneumonii, colecistopatii, ulcer gastroduodenal, hepatite, afectiuni ale intestinului, dereglari menstruale, sterilitate, afectiuni ginecologice, afectiuni ale gravidelor, in timpul travaliului si la nashtere, boli de piele, infectzii urinare, afectziuni endocrine, afectziuni reumatismale.

nu m-am ciocnit cu asa notiune,asa ca mi-i interesant

Homeopatia este o metoda terapeutica ce utilizeaza substantze naturale din cele trei regnuri animal, mineral shi vegetal, pentru a stimula mecanismele proprii de auto-aparare shi regenerare a organismului. Ea identifica shi indeparteaza cauzele fundamentale ale bolilor vindecand din interior.

Homeopatia trateaza pacientul ca un intreg shi ia in considerare atat fizicul shi psihicul, precum shi predispozitia ereditara, mediul shi modul de viatza, alimentatzia, stressul persoanei respective.

Acolo unde medicina clasica suprima simptomele, homeopatia stimuleaza sistemul imun al pacientului shi trateaza mai complet shi mai eficace decat metodele care trateaza separat suferintza fizica.

Homeopatia trateaza persoana nu boala.

Partajează acest post

Link spre post
Lavinia

Buna ziua.Astazi prima data am fost la consultatia unui medic homeopat cu copilul,avem tusa si febra mare de 4 zile.Doamna mi-a prescris porogrip,anigdalesi tusa-2,la fiecare jumatate de ora,dar nu scrie cite granule.Va rog daca se poate sa ma ajutati.Mersi anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
Savciuc Tatiana

Buna ziua!

Buna ziua.Astazi prima data am fost la consultatia unui medic homeopat cu copilul,avem tusa si febra mare de 4 zile.Doamna mi-a prescris porogrip,anigdalesi tusa-2,la fiecare jumatate de ora,dar nu scrie cite granule.Va rog daca se poate sa ma ajutati.Mersi anticipat.

Nu atzi mentzionat virsta copilului, se iau cite 1 granula la 1 an, ca exemplu la copil de 3 ani = 3 granule, copil de 6-7 ani = 5 granule, adultzii = 5 granule.

Sanatate!

Partajează acest post

Link spre post
Lavinia

fetita mea are aproape 3 ani,face febra de 6 zile,cel mult de 2 ori pe zi,plus la asta tuseste.Febra se ridica pina la 38,6,o data a fost pina la 39. 5 zile am primit Hemomicina, dar febra continua sa fie,apoi pentru prima data ne-am adresat la medic homeopat.Ne-a prescris Paragrip,Amigdale,Tu

sa-2 la fiecare jumatate de ora prima zi,a doua zi(astazi) fiecare ora.Am o intrebare,cam la a cita zi nu vom mai avea febra(daca se poate de presupus),imi fac griji deoarece de doua ori am avut convulsii cu un an in urma.

Partajează acest post

Link spre post
Savciuc Tatiana
fetita mea are aproape 3 ani,face febra de 6 zile,cel mult de 2 ori pe zi,plus la asta tuseste.Febra se ridica pina la 38,6,o data a fost pina la 39. 5 zile am primit Hemomicina, dar febra continua sa fie,apoi pentru prima data ne-am adresat la medic homeopat.Ne-a prescris Paragrip,Amigdale,Tu

sa-2 la fiecare jumatate de ora prima zi,a doua zi(astazi) fiecare ora.Am o intrebare,cam la a cita zi nu vom mai avea febra(daca se poate de presupus),imi fac griji deoarece de doua ori am avut convulsii cu un an in urma.

Este greu de spus un anumit termen, tratamentul merge individual....

insa cred ca in scurt timp vetzi observa eficacitatea tratamentului!

Sunt sigura ca pe linga aceste 3 remedii, vi s-a mai prescris ceva anume, administrat seara,

acesta shi este remediul constitutzional.

Sanatate!

Partajează acest post

Link spre post
Lavinia

Este greu de spus un anumit termen, tratamentul merge individual....

insa cred ca in scurt timp vetzi observa eficacitatea tratamentului!

Sunt sigura ca pe linga aceste 3 remedii, vi s-a mai prescris ceva anume, administrat seara,

acesta shi este remediul constitutzional.

Sanatate!

Da,mai primim doua preparate:Stram.200K si K.sulf.Mersi mult de raspunsuri.

Partajează acest post

Link spre post
Savciuc Tatiana
Da,mai primim doua preparate:Stram.200K si K.sulf.Mersi mult de raspunsuri.

K. sulf shi este remediul de constitutzie.

Sanatate!

Partajează acest post

Link spre post
mariuka

День добрый. На сколько я поняла при беременности тоже можно применять гомеопатию, но все-таки есть определенные сомнения.

Хотелось бы пообщаться с практикующим классиком, т.е получить консультацию, т.к. вопросов много . Если вы проводите такого рода консультации, то можно было бы узнать их условия.(стоимость, местоположение и тд)

заранее спасибо.

Partajează acest post

Link spre post
Savciuc Tatiana

Ответила через личное письмо.

Partajează acest post

Link spre post
Cristypar

Buna ziua! Eu am o intrebare mai teoretica - am gasit in literatura principiile pa care se bazeaza homeopatia clasica. Unul din ele este "principiul administrării remediului unic (şi aşteptării reacţiilor acestuia, în funcţie de care se continuă tratamentul spre vindecare)". In comentarii se spunea ca atunci cind persoana se imbolnaveste, se analizeaza simptomele shi se indica numai un singur preparat, conform principiului similaritatii. El se primeste timp de 2 saptamini shi nu e voie de administrat mai multe remedii odata. Eu nu prea intseleg la ce s-a referit autorul - ca nu e voie de luat simultan mai multe remedii sau nu e voie de luat in aceeasi zi mai multe? Shi cum ramine cu Parafrip-ul, Amigdalele, Tusa ...nu reiese ca se administreaza citeva preparate simultan, avind in vedere ca ele sunt compuse din citeva componenete (mai ales cind se iau intr-o zi)?

Multsumesc anticipat!

Partajează acest post

Link spre post
Savciuc Tatiana

Buna ziua!

Eu am o intrebare mai teoretica - am gasit in literatura principiile pa care se bazeaza homeopatia clasica. Unul din ele este "principiul administrării remediului unic (şi aşteptării reacţiilor acestuia, în funcţie de care se continuă tratamentul spre vindecare)". In comentarii se spunea ca atunci cind persoana se imbolnaveste, se analizeaza simptomele shi se indica numai un singur preparat, conform principiului similaritatii. El se primeste timp de 2 saptamini shi nu e voie de administrat mai multe remedii odata. Eu nu prea intseleg la ce s-a referit autorul - ca nu e voie de luat simultan mai multe remedii sau nu e voie de luat in aceeasi zi mai multe? Shi cum ramine cu Parafrip-ul, Amigdalele, Tusa ...nu reiese ca se administreaza citeva preparate simultan, avind in vedere ca ele sunt compuse din citeva componenete (mai ales cind se iau intr-o zi)?

Deci, acest principiu este respectat, mai mult, in maladiile cronice, cind se administreaza remediul similium, shi ashteptam 2 saptamini sa observam efectele tratamentului, ceea ce nu ne putem permite in situatzii acute (viroze, febra, raceli) din simplu motiv ca tabloul clinic al bolii poate sa se schimbe pe parcursul zilei: ca exemplu: la un copil cu febra brusca, dupa o expunere la vint rece, febra fara sete, copilul "arde" , miinile shi picoarele sunt fierbintzi- este indicat Aconit, ca remediu similium, insa in citeva ore, copilul incepe sa transpire, febra este la fel mare, dar apare transpiratzia, shi copilul este in frisoane, cu miinile shi picioarele reci - deja e remediul - Belladona. Ca sa se respecte principiul remediului unic in bolile acute, trebuie sa avetzi contactul cu medicul 24/24 shi sa dispunetzi da un arsenal vadit de remedii. Cit tzine de complexisme (Paragrip, Amigdale...) ele contzin cele mai des remedii intilnite in stari acute, shi formula lor e organizata in asha mod ca ele sa lucreze complimentar, dar sa nu fie antidotate.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum