BabaYaga

Italia - Италия

Postări Recomandate

Valiusa

Ooops, iata... Eu am fost, Tina mai sus.Am scris 3 mesaje si nu s-a inregistrat numele.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator TaniushaM
TaniushaM nu la Kiron lucrezi? Eu vreau sa ma angajez ca mediator creditar , dar peste un an, ca sa-mi dau bebele la nido mai intii.

am lucrat la Kiron, dar acum nu mai lucrez, prefer sa lucrez singura, am multi conoscuti directori de banci.... nu am nevoie de Kiron :girl_cry2:

in ce oras esti Tina?

Salut!

Am dat si eu in sfirsit peste tema aceasta.

Eu ma numesc Anna, am aproape 26 ani. Divortata, am un baietel de 1 an. In Italia am venit in septembrie 2007. Stau cu parintii mei, in oraselul Treviglio, provincia Bergamo, aproape de Milano.

aaa.... bine esti aproape de Milano... poate intr-o zi ne intalnim

si Tina nu esti chiar departe de noi.... cine stie intro zi, poate ne intalnim

Partajează acest post

Link spre post
ilaria
Цитата(Margaritka @ 2.6.2008, 14:14) <{POST_SNAPBACK}>Ciao Tina ! si eu am locuit in Parma citiva ani, anul trecut am nascut fetitza in parma , am facut-o Parmigeana, dar acum locuim in chisinau ,fetitza e mica i-mi convine mai mult sa stau aici decit sa platesc lor affito.

Si v-ati intors cu totul? Nu mai reveniti? Noi tot platim affito, dar anul acesta vrem sa dam domanda pentru a restituti banii pentru affito.In fiecare an comuna intoarce cite 3 mii euor pentru cei care platesc affito. Si inca mai luam si mutuo si in octombrie ne mutam la casa noastra :girl_cry2:

waw, 3 mii e bine, noi anul trecut am facut dicherazionea di affit si au intors undeva 1500, daca nu e secret cit platiti affito si cit de mare e casa, la noi sunt 42 m2 si plarim 457 pe luna.

Sa ne chemi la casa noua :birth01: , bafta :birth01:

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Гость
am lucrat la Kiron, dar acum nu mai lucrez, prefer sa lucrez singura, am multi conoscuti directori de banci.... nu am nevoie de Kiron :friends:

in ce oras esti Tina?

aaa.... bine esti aproape de Milano... poate intr-o zi ne intalnim

si Tina nu esti chiar departe de noi.... cine stie intro zi, poate ne intalnim

Eu sint in Parma, nu e deprate de Milano.

Partajează acest post

Link spre post
Valiusa
waw, 3 mii e bine, noi anul trecut am facut dicherazionea di affit si au intors undeva 1500, daca nu e secret cit platiti affito si cit de mare e casa, la noi sunt 42 m2 si plarim 457 pe luna.

Sa ne chemi la casa noua :friends: , bafta :wink2:

Eu prima data anul acesta fac declarazie, o sa vedem cite ne vor, cica tre sa dea 3000, dar cine stie? La noi apartamentul e de 100 m2, platim 630 euro, plus mai platim si spese condominiale, ne iese undeva 700 euro.Dar locuim cu parintii mei si platim in jumate.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator TaniushaM

Ce cald este in Italia in aceasta ultima saptamana mamma mia :girl_haha:

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
Ce cald este in Italia in aceasta ultima saptamana mamma mia :girl_haha:

Si in Elvetia la fel!!! ne bucram de timpul cu soare , caci nu e asa des.

Partajează acest post

Link spre post
Margaritka

Scuse pentru raspuns intirziat ! Noi tre sa facem recongiungimento pentru sotul meu ca el nu are songiorno , inca nu stiu daca vom pleca in Italia cu totul, nu cred , in vacante doar asa i-mi place m mult .

Partajează acest post

Link spre post
Valiusa
Scuse pentru raspuns intirziat ! Noi tre sa facem recongiungimento pentru sotul meu ca el nu are songiorno , inca nu stiu daca vom pleca in Italia cu totul, nu cred , in vacante doar asa i-mi place m mult .

Salut Aliona. Ce coincidenta. Noi ne cunoastem. Eu sint Valentina cu care ai facut cursul preparto. Nu stiam ca te-ai intors cu totul in Md...

Partajează acest post

Link spre post
Valiusa

Salut fetele! Ce mai faceti? Cum luptati cu caldura? Unde va duceti la odihna?

Partajează acest post

Link spre post
Iana Tonidze

Salut !

Cum va simtiti in Italia ?

Mama mea e in Perugia si as dori sa va intreb, daca e problematic sa faci un sengiorno sau sa reinoiesti un contract de munca. Mamei ia expirat contractul acum un an in urma si a dat documentelele daja de 2 ori si inca nu ia venit nici un raspuns. Stiam de la stiri ca in Italia au avut loc anumite schimbari de guvern si parlamentare, si ca se adopta noi legi din ce in ce mai stricte pentru emigranti, dar acest lucru ar putea sa influienteze si asupra prelungirii unui comtract de muca? Daca aveti careva informatii cu privire la acest subiect, v-as ruga sa ni le spuneti si noua. Merci.

Partajează acest post

Link spre post
Valiusa
Salut !

Cum va simtiti in Italia ?

Mama mea e in Perugia si as dori sa va intreb, daca e problematic sa faci un sengiorno sau sa reinoiesti un contract de munca. Mamei ia expirat contractul acum un an in urma si a dat documentelele daja de 2 ori si inca nu ia venit nici un raspuns. Stiam de la stiri ca in Italia au avut loc anumite schimbari de guvern si parlamentare, si ca se adopta noi legi din ce in ce mai stricte pentru emigranti, dar acest lucru ar putea sa influienteze si asupra prelungirii unui comtract de muca? Daca aveti careva informatii cu privire la acest subiect, v-as ruga sa ni le spuneti si noua. Merci.

Pai de tip de contract a avut? Se vede ca pe termen determinat... Prelungirea contractului se face de catre dattore di lavoro. Mama ta mai munceste acolo unde a avut contract?

Partajează acest post

Link spre post
sole

buna la toti! fetelor cineva dintre voi a facut ricongiumento??sotul meu a depus documentele dar nu spun nimic cit timp va dura.numai iau spus ca procedura acum e mai usoara.eu ma numesc tatiana.sotul meu se afla la italia cu mama mea.si sor-mea tot e acolo.dar eu cu fetita asteptam ricongiumento!!daca stiti ceva scrie-ti va rog

Partajează acest post

Link spre post
Valiusa

Tot ce ai de facut e sa astepti. Stiu ca timpul trece greu in asa situatii, dar va fi totul bine si vei primi viza si veti fi impreuna. Eu stiu ca dureaza toata procedura cam un an de zile.

Partajează acest post

Link spre post
Iana Tonidze
Pai de tip de contract a avut? Se vede ca pe termen determinat... Prelungirea contractului se face de catre dattore di lavoro. Mama ta mai munceste acolo unde a avut contract?

Mama a avut 2 contracte cu o perioada de 9 luni, iar acum stapina la care este angajata spune ca legile care intra in vigoare in ultimul timt fac mai dificila procedura de reinnoire sau de creare a unui nou contract de munca. Mama este legata de casa cu batrinica de care are grija, de aceea nu poate merge singura ca sa se intereseze de toate procedurile. As vrea s-o ajut cu un sfat, dar nu stiu cum. Poate cunoasteti site-urilegate de noile legislatii iesite in vigoare in ultimile luni ?

Partajează acest post

Link spre post
Margaritka
Mama a avut 2 contracte cu o perioada de 9 luni, iar acum stapina la care este angajata spune ca legile care intra in vigoare in ultimul timt fac mai dificila procedura de reinnoire sau de creare a unui nou contract de munca. Mama este legata de casa cu batrinica de care are grija, de aceea nu poate merge singura ca sa se intereseze de toate procedurile. As vrea s-o ajut cu un sfat, dar nu stiu cum. Poate cunoasteti site-urilegate de noile legislatii iesite in vigoare in ultimile luni ?

Eu cred ca mama ta poate sa sune in oficio stranieri in Italia si acolo dau consultatie gratis , in ce orash sta ea?

Partajează acest post

Link spre post
Iana Tonidze
Eu cred ca mama ta poate sa sune in oficio stranieri in Italia si acolo dau consultatie gratis , in ce orash sta ea?

E la mosie, toata familia sta ocolo. Distanta dintre case e de aproximativ un kilometru. Prin apropiere se afla Montefalco si Folignio, apoi Spoleto. Probabil coordonatele administrative (nu am intrebat-o) se afla la Peruggia. Saptamina viitoare vor merge impreuna cu stapinii pentru a depune din nou documentele, daca este necesar sau sa se intereseze de procesarea celor depuse anterior. Sper sa aiba mai mult noroc.

Partajează acest post

Link spre post
iraida
buna la toti! fetelor cineva dintre voi a facut ricongiumento??sotul meu a depus documentele dar nu spun nimic cit timp va dura.numai iau spus ca procedura acum e mai usoara.eu ma numesc tatiana.sotul meu se afla la italia cu mama mea.si sor-mea tot e acolo.dar eu cu fetita asteptam ricongiumento!!daca stiti ceva scrie-ti va rog

Salut.

Acum din luna aprilie sau schimbat putin regulile pentru a prezenta documentele.Pina in aprilie se trimiteau pe posta si timpurile erau destul de mari(in jurul la un an,dar depinde si in ce oras se afla-in orasele mari timpurile is mai mari.).

Din aprilie se trimit pe strada telematica,prin situl ministerului de interne italiane.Un cunoscut de al meu a trezentat la jumatatea lui aprilie si pe 10 iunie a fost chemat in prefectura ca sa prezinte toate documentele necesare.

Acum trebuie sa astepte maximum 90 zile pentru a avea "nulla osta" care va fi necesara pentru viza.Si aceasta in Milan,unde timpurile is foarte mari.

Dar sunt persoane de anul trecut care au prezentat prin posta,dar inca n-au fost chemati pentru a prezenta documentele.

Asa ca depinde cind sotul tau a prezentat cererea.

Iti doresc sa se primeasca cit mai repede posibil.

Partajează acest post

Link spre post
iraida
Ciao tututor

si eu sunt di Rep.Moldova, dar locuiesc in Italia, Milano

am 26 ani si sunt casatorita de putin timp, 1 an.

Salut cu multa intirziere!

Si eu traiesc in Milano,mai bine provincia di Milano.Vre-o 10 km de distanza.

Poate ne vedem vre-o data.

:rolleyes:

Partajează acest post

Link spre post
anteta

Ciao! Eu stau la Roma, de aproximativ 6 ani, dar nicdecum nu reusim sa ne regularizam. Cu fluxurile precedente, am fost dusi in eroare de catre niste " avocati imbecili" si totodata am avut pierderi de bani enormi. Acum insa se discuta despre includerea altor legi (mai stricte) riscam probabil si "expulsie", dar speram macar de data asta sa reusim sa ne facem acte. Problema e ca, nu se aude nimic despre nici o lege, despre nici o metoda, noua aprobata. Stie cineva poate, ceva in legatura cu asta? Sau cel putin cind se prevede urmatorul flux?

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Гость_arinaamelia_*

CIAO.AM DAT SI EU INTIMPLATOR DE SITUL MAMELOR,CAUTIND DRAPERII PRIN INTERNET.MA NUMESC RODICA SI SINT ITALIA MAI MULT DE 4 ANI.LOCUIESC CU SOTUL SI DOUA FETITI,AMELIA DE 2ANI SI APROAPE 7 LUNI SI ARINA DE APROAPE 7 LUNI.SUNT IN PROVINCIA DE LECCO,CASATENOVO.CAR

E-I PE APROAPE?

Partajează acest post

Link spre post
slaveano4ka

девчата а можно на русском

на молдавском мне слабо честно говоря

я пока в кишиневе

мой ненаглядный уже второй год в местре

хочет меня с сынулей забрать

только я очень сомневаюсь что что-то выйдет из всего этого

и вообще мне страшновато в чужую страну ехать

ко-нибудь может поподробнее рассказать про адаптацию

особенно с малышом

Partajează acest post

Link spre post
ilaria

я пока в кишиневе

особенно с малышом

copilul se adapteza usor, poate tu ceva mai greu sa te inveti.

Partajează acest post

Link spre post
sole

я пока в кишиневе

особенно с малышом

привет можно и на русском,меня татьяна зовут мой муж тоже уже два года в италии и мы планируем туда но эта бюрократия достала с документами,а почему сомневаешься?

Partajează acest post

Link spre post
4ertenokN13

Девочки, есть вопрос! :girl_wacko: Кто здавал документы на Карту де соджерно и кого вызывали для отпечатков?

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum