cristinus

Ajutor.

Postări Recomandate

cristinus

Salut fetelor,nustiu cum o sa reactionati dar totusi va voi spune povestea.Zilele trecute am iesit cu baietelul la terenul de joaca de la Andy's am stat vreo ora ,apoi linga baietelul meu a inceput a plinge o fetita,sa apropiat mamica ei si a intrebato ce vrea ,ea a spus ca guma cu capsuni, dar deja dupa cele auzite ea inghitise 2 gume,si mama a intrebato dece le inghite la care ea a raspuns ca ii este foame.Eu aveam in mina un pachetel de betisoare cu susan care minca baietelul meu si iam dat si ei.Apoi ma-m asezat,si doamna cu fetita sa asezat linga mine si fetita inca plingea atunci am scos o chifla si iam dat sa manince,in timpul acesta am inceput a discuta cu mamica.Doamne ce viata duce dupa cele spuse de ea,dar sa incep de la inceput:mi-a spus ca de dimineata sunt pe drumuri,avea o apa minerala si in rest nimic de mincare toata ziua.Am intrebat-o de ce nu o duce la gradinita si ea sa lucreze sa se intretina cumva,a spus ca nu a fost o perioada de 2-3 luni si au pierdut locul si asteapta altul,unde traieste ea mai traieste tatal ei care bea incontinuu si o bate si pe ea si pe fetita,unele nopti le dorm pe afara,apoi acolo mai traieste sora ei care nustiu daca consuma alcool dar nui permite sa intre in casa,scoate de la aragaz ca sa nu poata sa faca de mincare copilului,ii arunca hainele pe geam si ii spune sa isi ea tiganca si sa plece (ii spune tiganca fiinca tatal copilului e romin si deci acolo toti sunt tigani in Rominia) ,fratele care e indiferent si le spune cind pleaca ca:puteti sa va omoriti aici ca mie numi pasa.Desi apartamentul e cu 4 odai un coltisor pentru ele 2 nu se gaseste.

Dupa cele spuse de ea o duce foarte greu,nare nici hainute pentru copil,incaltaminte,v

ine iarna si a spus ca nu stie in ce va imbraca fetita.Iam cerut un nr. de telefon pe care so sun sai dau ceva hainute,daca doriti sa o ajutati din putinul vostru este binevenit.Tel ei este 92 64 79 svetlana,daca doriti scrieti-mi in privat si mergem impreuna dupa cele spuse de ea locuieste la vreo 2 statii de noi.MULTUMESC

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
antalia

а где папа этого ребенка?

Как они оказались тут если папа из Румынии?

Сходите и проверьте для начала сами--есть ли тут в ее истории хоть доля правды, краем глаза посмотрите что и как и кто знает, может сможем чем то помочь и мы.

И еще у нас в городе есть приюты для мам с малышами из неблагоприятных семей там и накормят и работу предложат, это конечно временно , но за это время можно в суде отсудить свою часть если жилье приватизировано и она участвовала в приватизации, это будет для нее лучшее --тем более если папаша на учете в наркологии и сестра тоже.

Partajează acest post

Link spre post
cristinus

Da ea a participat la privatizatie,tatal copilului este in Rominia p/u ca ei nu sunt casatoriti asa au facut copilul si nustiu intre ei ce relatii sunt ,dar am inteles ca vine foarte rar,si el poate este cu o situatie materiala mai grea,nare nici el casa dupa cele spuse de ea.Poate daca stiti scrieti un nr. de tel de la o casa care p/u mame singure si eu o voi suna sii voi spune poate ea nu stie de asa ceva.

Partajează acest post

Link spre post
Sandra

24 27 02 Directia protectia drepturilor copilului

Partajează acest post

Link spre post
cristinus

Azi la teren iar mam intilnit cu ea,iam spus cite ceva de directia protectiei copilului,dar mi-a raspuns ca a fost si nu o data la stfel de centre,ultima data la telecentru la Miorita sau nustiu cum precis a spus.Nimeni nu te ajuta cu nimic,desigur iti dau de mincare nustiu mai ce dar in privinta ca a fost participant la privatizare a scris in 2 centre cerere (ca numai asta i sa cerut) si in rest trebuie sa te descurci pe banii tai.....daca nu poti poti ramii cu copilul in strada si pe nimeni nu deranjeaza acest lucru.Mai pe scurt ea nu vrea bani sau altceva,unica ei dorinta este daca putem sa o ajutam cu niste hainute/incaltaminte de iarna,toamna p/u ca nu are nimic si in general ea cu fetita stau mai mult pe afara chiar si iarna daca nu va face rost de un loc la gradinita. :party:

Partajează acest post

Link spre post
antalia

сколько лет девочке?

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga
Azi la teren iar mam intilnit cu ea,iam spus cite ceva de directia protectiei copilului,dar mi-a raspuns ca a fost si nu o data la stfel de centre,ultima data la telecentru la Miorita sau nustiu cum precis a spus.Nimeni nu te ajuta cu nimic,desigur iti dau de mincare nustiu mai ce dar in privinta ca a fost participant la privatizare a scris in 2 centre cerere (ca numai asta i sa cerut) si in rest trebuie sa te descurci pe banii tai.....daca nu poti poti ramii cu copilul in strada si pe nimeni nu deranjeaza acest lucru.Mai pe scurt ea nu vrea bani sau altceva,unica ei dorinta este daca putem sa o ajutam cu niste hainute/incaltaminte de iarna,toamna p/u ca nu are nimic si in general ea cu fetita stau mai mult pe afara chiar si iarna daca nu va face rost de un loc la gradinita. :girl_in_love:

dar ce fel de ajutor ea asteapta? Sa se gaseasca cineva si sa o duca de minuta pe ea si de copil sa aiba grija? E normal ca trebuie sa se miste ca sa obtina ceva.

Nu vad solutia de a oferi hainute daca nu are unde dormi si ce minca copilul. Care e planul ei in aceasta privinta???

A fost la azil, a scris 2 cereri si mai departe?

Daca comunici cu ea ai incercat sa ii explici ca acum e mai important sa caute loc de trai pentru copil si serviciu pentru a il hrani. Hainute pentru iarna e cel mai simplu lucru care ii lipseste.

Partajează acest post

Link spre post
Sandra

“Telefonul copilului” abuzat sau al parintelul ingrijorat - Suna la 0 800 11116, si cere ajutor!

detalii aici

PS Baba yaga. poate te mai gandesti la stilul avatarului, ca fetita mea se sperie cand il vede :sad: , ei ii plac picicile si masinutele si alte nazdravanii din semnaturile forumistelor, se uita cu placere cat eu citesc, dar iata avatarul tau o sperie.

Partajează acest post

Link spre post
Счастливица

Я знаю эту женщину Светлану и дочурку её, красивый ребенок, они живут недалеко от нас в Дурлештах. Муж, вернее отец ребенка бросил их, и они и вправду живут впроголодь и с отцом Светы алкоголиком, прячутся от него как могут в своей комнатухе. Продуктов она домой принести не может, так как отец и сестра младщая их все равно отберут.Как-то осенью я помогла ей немного, потом они пропали из виду, точный их адрес я не знаю.

Знаю только, что она обращалась в разные организации по защите прав детей и женщин, даже жила с ребенком 2 недели у них в приюте, вобщем пыталась найти сама выход из ситуации.

Partajează acest post

Link spre post
cristinus

Da ea mi-a povestit ca a fost pe la mai multe centere dar stai o vreme si atit,in privinta copilului ea nu poate face nici un pas pentru ca toata ziua trebuie sa stea cu copilul,asteapta locul la gradinita dar neavind resurse financiare il obtii foarte greu,de exemplu eu nu demult am platit pentru a da copilul sau ai gasi mai repede un loc in grupa, 50 euro de care ea nu dispune.In privinta ca ea doreste numai hainute si incaltaminte,ea stie ca pe nimeni nu deranjeaza tare situatia ei si nimeni nu-i va da un acoperis sau ii va da alimente,sa fim seriosi,ce mai poate cere acest om? O bucata de pine mai gaseste ea dar haine nu-si permite sa cumpere stiti cit de scumpe sunt pentru copii,ea asteapta sa dea fata la gradinita ca in privinta lucrului ea nu alege face orice numai sa-si poata hrani fetita.

Partajează acest post

Link spre post
cristinus

Fetita are 2 ani 10 luni... :laught1:

Partajează acest post

Link spre post
antalia
Fetita are 2 ani 10 luni... :girl_in_love:

рост какой?-92-98-104? и ножка какого размера? посмотрю чем могу помочь :rolleyes:

Partajează acest post

Link spre post
cristinus

Inaltimea undeva 92-98,marimea la incaltaminte 24-25,chiar azi ma sunat doamna si ma rugat sa vad ceva mai ieftin de incaltat pentru fetita ca deacuma si seara e racoare dupa cum stau ele afara pina tirziu...

Partajează acest post

Link spre post
delia
Inaltimea undeva 92-98,marimea la incaltaminte 24-25,chiar azi ma sunat doamna si ma rugat sa vad ceva mai ieftin de incaltat pentru fetita ca deacuma si seara e racoare dupa cum stau ele afara pina tirziu...

Cristinus, daca are cineva drum la Botanica, intrati pe la mine ca eu nu sunt transportabila, eu am o scurta caldutza si niste strampi pentru fetita, imi puteti scrie in privat.

Partajează acest post

Link spre post
cristinus

Lasa-ti va rog un nr de tel daca se poate.Multumesc

Am scris in privat dar nu am primit raspuns :laught1:

Partajează acest post

Link spre post
delia
Lasa-ti va rog un nr de tel daca se poate.Multumesc

Am scris in privat dar nu am primit raspuns :girl_haha:

In privat nu am gasit nici un mesaj de la dv-stra, va scriu eu in privat numarul meu.

Partajează acest post

Link spre post
dovesabina
In privat nu am gasit nici un mesaj de la dv-stra, va scriu eu in privat numarul meu.

Buna seara!

Noi tot locuim la Botanica si am pute ajuta cu ceva incaltaminte si hainute. Sunt cu copilmic. Daca vine cineva aici, eu ma pot apropia undeva si aduce. Tel. 762958 Sabina

Partajează acest post

Link spre post
cristinus
Buna seara!

Noi tot locuim la Botanica si am pute ajuta cu ceva incaltaminte si hainute. Sunt cu copilmic. Daca vine cineva aici, eu ma pot apropia undeva si aduce. Tel. 762958 Sabina

STITI,EU O SUN DEJA DE VREO SAPTAMINA SI ROBOTUL SPUNE CA TELEFONUL E DECONECTAT......EA NU ARE MOBIL,VOI MAI INCERCA POATE AM SA DAU DE EA.

Partajează acest post

Link spre post
Vikuleandra
STITI,EU O SUN DEJA DE VREO SAPTAMINA SI ROBOTUL SPUNE CA TELEFONUL E DECONECTAT......EA NU ARE MOBIL,VOI MAI INCERCA POATE AM SA DAU DE EA.

eu cred ca ei au nevoie cel mai mult de avocat....sa/si schimbe conditiile de trai..

iata ce am gasit in net..

În primele luni de activitate a "liniei verzi" a Centrului pentru Drepturile Omului au fost înregistrate 92 de plângeri de încălcare a drepturilor omului. Persoanele care au apelat la numărul de telefon 0-8001-2222 au beneficiat gratuit de consultaţii juridice, toate cazurile fiind înregistrate de specialiştii din cadrul instituţiei.

http://www.moldova-suverana.md/index.php?s...1251819865&

Partajează acest post

Link spre post
Людочка.

Если свяжетесь с ней передайте пусть обратится по адресу ул. Сфатул Цэрий 16, Центр по Правам Человека, парламентский адвокат Тамара Плэмэдялэ. Юристы принимают каждый день с 9 до 15. Консультация бесплатно. ей помогут написать правильно заявление и дадут ход делу. Либо если ей тяжело прийти самой пусть напишет заявление и отправит по почте.

Partajează acest post

Link spre post
Aries

Есть новости о Светлане?? Зима наступает уже, холодно, где она с дочкой? :girl_cry2: Ребенок одет?...

Partajează acest post

Link spre post
Alinushka

Не дай бог никому с этим столкнуться!!! У меня тоже есть пару вещей. если что обращайтесь!

Partajează acest post

Link spre post
antalia

девочки у нее телефон работает, только что в час ночи проверила 92 64 79 svetlana--позвоните с утричка--может узнаем что и как.

Partajează acest post

Link spre post
KateaM

Ceva e in neregula cu linia, chiar acum am sunat si mi-a raspuns robotul. :sad:

Cristina, poate ai mai vazut-o pe Svetlana? Cum sa dam de ea?

Partajează acest post

Link spre post
АНТАРЕС

девочки - позвонила, тел работает

рост девочки 94см

размер обуви 24-26

на зиму вещей совсем нет

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.