bonnyblue

Несоблюдение Прав На Работе

Postări Recomandate

bonnyblue

мой муж работает в фирме. Недавно их собрали и обьявили что фирма прекращает работать с транспортом и водители через 2 месяца будут уволены.

Ребята попросили написать заявление на отпуск с выплатой, не разрешили, не соьираются они что либо выплачивать.

Проблема там такая.

Официальную зарплату , отпус, больничный им не выплачивают, а дают только рейсовые. Поедут в рейс - заплатят. За зарплату не знаю кто расписывается, но не водители. Офиц. Зарплата- 800 лей, и уборщицы столько не получают.

Когда приезжяли с рейса, водители за свой счёт ремонтировали неполадки на автобусах, их шеф не хотел давать ни копейки, а если давал - очень редко и с большим скандалом.

и потом они и не собираются выплчивать им неоплаченную зарплату хотябы за год, и предупрудили что у них есть юрист и они ничего не боятся.

Ждём когда исполнятся 2 месяца и что дальше будет.

Ктото сталкивался уже с такими проблемами?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
delia

Sotul dv-stra munceste in baza contractului de munca, este angajat oficial, cu acte in regula, carnet de munca??? Si in caz ca ei au juristi, atunci ar trebui sa cunoasca bine codul muncii si ceia ce scrie in el. Cred ca binevenit ar fi sa scrie o plingere colectiva la departamentul muncii, pentru ca in cazul dat sunt incalcate flagrant drepturile de angajati. Pentru inceput se poate de avertizat sefii cu o eventuala plingere la departament, cred ca ei nu au nevoie acum de neplaceri si amenzi,mai ales in situatie de criza, statul numai atit si asteapta sa amendeze pe cineva.

Partajează acest post

Link spre post
bonnyblue
Sotul dv-stra munceste in baza contractului de munca, este angajat oficial, cu acte in regula, carnet de munca??? Si in caz ca ei au juristi, atunci ar trebui sa cunoasca bine codul muncii si ceia ce scrie in el. Cred ca binevenit ar fi sa scrie o plingere colectiva la departamentul muncii, pentru ca in cazul dat sunt incalcate flagrant drepturile de angajati. Pentru inceput se poate de avertizat sefii cu o eventuala plingere la departament, cred ca ei nu au nevoie acum de neplaceri si amenzi,mai ales in situatie de criza, statul numai atit si asteapta sa amendeze pe cineva.

Evident ca este si contract de munca, si carnet. Ne-am gindit si la asta, dar dupa ce rutele au inceput sa fie tot mai rare, insusi soferii intre ei au inceput sa se "sape unul pe altul", cu toate ca jumatate din ei sunt cumatri. S-a dezunit colectivul.

Dar si barbatii estea , acasa se tin tari si mari, iar cind se duc acolo, tac ca niste fete mari :blush:

Da madam, sefa, in rastimp si-a deschis hotel, restaurant,magazin de terfe de brend, vis-a-vis de Ciuflea, da de lucratori isi sterg picioarele.

Mai tirziu cred ca voi divulga si denumirea firmei.

Partajează acest post

Link spre post
lina

Цитата(delia @ 18.8.2009, 15:36) <{POST_SNAPBACK}>departament

ul muncii

inspectia muncii de pe linga MEC

http://www.inspectiamuncii.

md/

Цитата(bonnyblue @ 18.8.2009, 19:56) <{POST_SNAPBACK}>Цитата(deli

a @ 18.8.2009, 15:36) <{POST_SNAPBACK}>Mai tirziu cred ca voi divulga si denumirea firmei.

ceva cunoscut

nu e creciun?sau cum acolo?

Editat de lina

Partajează acest post

Link spre post
bonnyblue
Цитата(delia @ 18.8.2009, 15:36) <{POST_SNAPBACK}>departament

ul muncii

inspectia muncii de pe linga MEC

http://www.inspectiamuncii.

md/

Цитата(bonnyblue @ 18.8.2009, 19:56) <{POST_SNAPBACK}>Цитата(deli

a @ 18.8.2009, 15:36) <{POST_SNAPBACK}>Mai tirziu cred ca voi divulga si denumirea firmei.

ceva cunoscut

nu e creciun?sau cum acolo?

nu e creciun, dar tot e o agentie de turism cunoscuta. asa se formeaza o impresie , ca au scopul de a-si sterge fundul de lucratori, si clienti

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum