natali_r

Grădiniţa Nr. 226 Str. Drumul Viilor,38/2

Postări Recomandate

katty

Doamne, am ramas cu gura cascata, .... dar nu conteaza

Chiar vreau sa scriu cateva cuvinte.

Mie imi pare nespus de bine pentru doamna Five, care a vazut atatea lucruri pozitive in aceasta gradinita. Eu ma bucur foarte mult si pentru cei parinti care au avut copiii la gradinita 226, speste ani tot isi amintesc cu atatea emotii pozitive despre timpul petrecut de copiii lor aici. Si am ajuns sa inteleg din nou, ca trecand 3 ani de cand nu mai merge copilul meu la aceasta gradinita, eu tot imi amintesc cu groaza, mai ales de ultimul an petrecut de fetita mea aici, si anume la acea "dna Natalia, care pe buna dreptate se considera cea mai buna, este profesionista, severa". Oare de severitate au copiii nostri nevoie?

"Pentru mine nu e cel mai important matineul" - si nici pentru noi nu era important matineul, si era departe de a fi pe primele primele locuri, dar ma scuzati, sa nu ai tu, ca educator profesionist si sever ce esti, un caiet unde peste ani - de profesionalism- strangi niste versuri, cantece, scenete, sau daca e invechita metoda, nu exista net, unde se da scenariul gata si poti sa scoti ceva frumos, dar in fiecare an aceleasi poezii, de scenete nu mai spun ca e foarte complicat de gasit, impartit pe roluri,.....

ceea ce m-a indignat cel mai mult a fost de fapt altceva, şi anume - "caci de multe ori sunt implicati copiii cei mai timizi, care au probleme in exprimare, anxietati, ci conteaza pregatirea copilului in general" - ce ar insemna asta? SI NOI, CEI CU COPII TIMIZI, CE FACEM? - CAND COPILUL NU SE MISCA O DATA IN PLUS CACI SI IN TIMPUL CANTECULUI TRE SA STEA CA SOLDATELUL, CA DE NU.... MAMA-MIA CE OCARA PE CAPUL LOR CA NU FAC ASA CUM ISI IMAGINEAZA DNA NATALIA, CAND LA LECTII DE NU RASPUND ASA CUM VREA DNA NATALIA, ACEEASI POVESTE...

CU COPII CARE AU PROBLEME IN EXPRIMARE CE FACEM? - FERICE DE CEL PARINTE CARE ARE COPILUL SANATOS, FARA PROBLEME DE ORICARE GEN, DAR EXISTA SI DE ACEI COPII CARE SUNT ALTFEL , tre sa-i dam intr-o parte, tre sa-i ignoram, sa nu-i acceptam?

"anxietati" - CAND COPIII LA SOMN SUNT IMPUSI DE ACEA PROFESIONISTA SA-SI ACOPERE CAPURILE CU PLAPUMA SI DACA SE MISCA SUNT LOVITI SI PISCATI, CA DE ACOLO APOI SE TRAGE FRICA DE INTUNERIC SI DE A STA SINGUR IN ODAIE? cand in dormitor la somn raman ne supravegheati nici nu stiu cat timp, ca un copil de 5-6 ani nu stie cat dureaza 5 min sau o ora, si in acest rastimp careva dintre baietei este foarte insistent ca cineva din fetite sa dezbrace chiloteii, si sa vada si sa faca ce-l intereseaza,.. si nare cine sa-i vina in ajutor, ca ea este dintre acei timizi, si descopera parintele incidentul dupa lungi convorbiri cu copilul si descoaseri seri la rand (pentru ca noi mamele cam des tre s-o facem pe psihologul) ca sa-si dea seama ca de fapt tu vreai sa-i vii in aparare, dar nu sa-i ignori suferinta ca acea profesionista care este cu ei 5 zile in saptamana. si iti zice profesionista ca - eu de cand v-am spus ca ei stiu multe lucruri deja si sunt interesati de multe... si la veceu merg fetite si baieti impreuna, ca sunt curiosi.... SI TU UNDE esti cand toate astea se intampla, si daca vezi si stii, cum tolerezi asa ceva, cum le permiti sa mearga la veceu impreuna fata si baiat, daca esti acolo si vezi tot?

A TRECUT CA UN VIS URAT ACEL AN PETRECUT LA DNA NATALIA, SI RASPUNSURILE DNEI LINA, CA DA, DNA NATALIA E PUTIN MAI ALTFEL,DAR N-AVEM CE FACE, SI LACRIMILE MAMEI IN FIECARE DIMINEATA CAND AJUNGEA SA DUCA COPILUL ACOLO, PENTRU CA SE GANDEA CA CE VOM FACE ACUM IN AJUN DE CLASA 1, SI OARE ESTE SI ALTCEVA ALTUNDEVA... ŞI MA BUCUR FOARTE MULT PENTRU NOI CA NU MAI SUNTEM ACOLO, SI IMI PARE RAU DE CEI CARE AU FOST, SUNT SI VOR FI LA DNA NATALIA, SI IMI PARE RAU MAI MULT PENTRU FAPTUL CA SUNT SI PEDAGOGI BUNI ACOLO, LA CARE CHIAR MERITA SA AJUNGA COPILUL, CARE SE DEDICA PROFESIEI, DAR ...

SI SPUNETI-MI VA ROG, CA STIU CA SI ACUM E ACEEASI SITUATIE CU ALIMENTATIA ACOLO, LA ACEASTA GRADINITA, CA MAI COMUNIC CU PARINTI CARE ISI AU ODRASLELE ACOLO, VI SE PARE NORMAL CA UN COPIL DE 4-7 ANI SA MANANCE FASOLE PRAJITE DE 3 ORI PE SAPTAMANA? CRED CA E DIETICA PRU COPII FASOLEA PRAJITA, SI LIPSA DE CARNE CATE 1 LUNA, CA NU AJUNG SA TARAIE PRODUSE LA ORELE17 BUCATARESELE SI NU NUMAI.

Si noi am patit... Am auzit si eu despre plapuma. Ne-a salvat faptul ca am transferat pe copil in alta grupa. Straniu, ca la momentul cela nimeni din parintii nu a discutat tema data. Cind eu dadeam intrebari ce se intimpla, am avut impresia ca numai copilul meu e cel mai neascultator si etc. Copilul spunea, ca au fost pedepsiti in felul urmator: stateau in genunchi cu miinile ridicate. Nu stiu exact, poate partial a fost "o fantezie" (un cosmar) de-a lui, dar precis nu a vazut acasa. Cind mi-a spus, am ramas socata... Bine ca in alta grupa d-na educatoarea a fost foarte buna. A gasit limba comuna cu baiat. Chestia cea mai urata, ca la sedinte cu parinti nimeni nu a dat intrebare: "oare ce se intimpla?!"  Fiecare statea cu gura inchisa...

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
katty

Raman la aceeasi parere exprimata mai sus, nu impartasesc nici un cuvant scris de dvs din mai multe puncte de vedere, si nu o sa fac debate-uri, repet duc 3 copii la gradinita, 2 ani la rand, mai am unul si o sa il dau la timpul sau tot acolo, si in clasele primare tot acolo va merge. In cazul ca voi fi de ceva dezamagita, bineinteles ca vom cauta alta institutie. (fiecare isi alege o cale in orice domeniu, eu mi-am expus parerea si nu imi luati frazele din context si cu un ton agresiv le comentati, ca nu ma intereseaza, merci!)

Sunt la institutia data si invatatori buni, si educatori talentati. Din cauza acesta am ramas acolo si la scoala primara. Si fiica tot acolo. Dar si eu, si Duduta am povestit experienta noastra cu d-na N. Poate, vorbim despre persoane diferite? Numai ca Duduta a descris "pe a noastra" 100%.

Partajează acest post

Link spre post
aniram08

Buna la toti! Cineva stie vrio info despre aceasta gradinita care umbla acuma la moment? Vreau sa dau fiica mea la gradinita data.Mersi mult.

Partajează acest post

Link spre post
natusyk

Девчата,кто записался  в этот садик и хотел бы водить ребеночка в русскую группу, подержите пожалуйста,чтобы открыли хоть одну русскую группу для детей 2011-2012 года рождения (для детей с трех лет). И желательно, чтобы в последующие годы (рождения) 2013, 2014, 2015.. тоже открывали. Надо просто написать заявление с просьбой.Спасибо.

Partajează acest post

Link spre post
Bobotik

Если кто-то хочет уходить из садика или хочет перевестись, могу предложить наши талоны в садик №8, №59, №6, на этот год. Понравился этот садик, и живем рядом, но не записались в него. т.к дображелатель сказал нам что он якобы частный...В РОНО сказали что если найдем кто хочет уйти или поменяться, можно будет так сделать.

Partajează acest post

Link spre post
Ecatherine

Девочки, я тоже хотела малую туда отдать в этом году. Нам сейчас 3 года и 4 месяца. Только вот док-и у нас на ботанике в РОНО... возможно как-то попасть в этот год в 226?

Partajează acest post

Link spre post
Aliona25

Девочки,поделитесь мнением на данный момент о 226 садике!

Partajează acest post

Link spre post
alinka6131

Buna tuturor! Frecventeaza cineva la moment aceasta gradinita? Ma interesează detalii....grupa de 4 ani...trecem cu traiul la Telecentru si suntem in cautarea unei gradinite bune

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum