natali_r

Grădiniţa Nr. 226 Str. Drumul Viilor,38/2

Postări Recomandate

natali_r

Нам через 1,5 года идти в садик. Присмотрели 226, но хотим узнать мнения мамочек о садике и воспитателях младших и старших групп.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fiona
Нам через 1,5 года идти в садик. Присмотрели 226, но хотим узнать мнения мамочек о садике и воспитателях младших и старших групп.

Привет!Узнали что-то?Мы тоже его присмотрели.Внешне вроде ничего,а как насчёт воспитателей - не знаю..

Partajează acest post

Link spre post
jenea

девочки, а где он находится?

Partajează acest post

Link spre post
natali_r
девочки, а где он находится?

Точный адрес не знаю но по карте показывает Друмул Виилор 42/4. Хотя по этому же адресу есть и 59 детсад. У мужа сестра ходила в этот садик, но это было 20 лет назад. Тогда ей очень нравилось. Хотя и сейчас о нем хорошо отзываются.

Partajează acest post

Link spre post
natali_r
Точный адрес не знаю но по карте показывает Друмул Виилор 42/4. Хотя по этому же адресу есть и 59 детсад. У мужа сестра ходила в этот садик, но это было 20 лет назад. Тогда ей очень нравилось. Хотя и сейчас о нем хорошо отзываются.

Şcoala-grădiniţă nr.226 str.Drumul Viilor, 38/2

неужели на форуме нет никого у кого детки ходили или ходят в это д/с?

Partajează acest post

Link spre post
MOX

Buna ziu dragi mamici!M-am inregistrat de cateva minute numai,dar gandul la aceasta intrebare nu m-a lasat de ieri,cand,r am citi intrabarile despre aceasta scoala-gradinita - cum le place s-o numeasca.Fetita mea merge al 3 ani aici.Sa spun ca nu sunt incantata e prea putin spus.In 3 ani s-au schimbat de 3 ori educatorii si grupele(sala).Primul an a fost in grupa cresa,care sunt bine amenajate,se afla la etajul 1,se intra direct in grupa si nu-ti dai seama cum e in restul grupelor,de fapt nici nu-ti trece prin cap ca ar trebui sa faci si astfel de investigatii dupa toate macaroanele care ti le toarna dna LINA-directoarea(un psiholog f.bun,care te manipuleaza cum ii place-daca nu esti prea indrazneata sau chiar obraznica sa-i reprosezi ceva).Nu conteaza daca ai ajuns acolo cu indreptare de la Dir.Invatamint sau altfel,oricum din start ti se spune verde-n ochi sa dai bani(sa ajuti gradinita)-suma variaza in dependenta de posibilitatile parintilor.Exista si o taxa de 120 lei lunar pe linga bon,care adica merge la salariul educatorilor,dar din ei daca ajung cate 20-30 lei e bine restul .....Apoi ti se arata pozele de pe hol si esti incantat si mergi si in grupa care se afla linga biroul ei care e chiar bunicica-multe jucarii,flori,desene

.Apoi se incepe-la fiecare sarbatoare isi pune taxa care tre sa fie pusa in plic de fiecare grupa,daca nu e cea care o asteapta isi cere restul de la educatori,mai are si taxa obligatorie pentru ziua ei care e in iulie-perioada cand ea inchide gradinita adica la reparatie in bucatarie (pentru 2 luni-ce sa faci cu copilul 2 luni vara bate-ti capul singura)si CADOUL in plic se da in septembrie cand vin copiii la gradinita-de nu,iarasi mizerie si zile fripte la educatori.Anul trecut am avut 2 educatoare tinere,dar f.bune-copiii veneau cu atata informatie si emotii pozitive,pe cand anul acesta e educatoare cu experienta....-e ca la armata,nu poti sa intrebi nimic,copii parca-s zombati,nu vorbesc absolut despre ceea ce fac ei in timpul zilei(ex:a fost lectie deschisa si copiii nici macar n-au spus la parinti ca au roluri,parintii au aflat in seara dinaintea lectiei,sau chiar in acea dimineata,poeziile-f.putine-au fost spuse in cor de cate 3 copii-de parca nu exista poezii despre toamna-si permanent se striga la copii-spatele drept,mainile drepte, nu vorbiti,nu va miscati.... Daca sa stai sa alegi cred ca vreo 3 educatori buni cu greu poate gasesti(cele de anul trecut au plecat si copiii si i-au schimbat la alte gradinite,si odata cu ele altele 4).Deja am scris prea mult cred.Daca apar intrebari-raspund cu placere.

Partajează acest post

Link spre post
kuzum

Şcoala-grădiniţă nr.226 str.Drumul Viilor, 38/2

неужели на форуме нет никого у кого детки ходили или ходят в это д/с?

[/quoteмоя соседка отдола сына походили неделю и ей непонравилось отношение воспитателя к детям когда пошла к деректору та сказала зарплата маленькая у воспитатилей и итак некому работать соседка забрала ребенка ей даже деньги невернули

Partajează acest post

Link spre post
Businka

Поднимаю темку!

Кто еще знает об этом садике?

Partajează acest post

Link spre post
jenea
Привет!Узнали что-то?Мы тоже его присмотрели.Внешне вроде ничего,а как насчёт воспитателей - не знаю..

вот и мы его присмотрели а инфо про него очень мало.

Partajează acest post

Link spre post
harnic_greerash

Si eu o sa ma abtin de la laude la adresa acestei gradi, multe lucruri sunt revoltatoare, dar cel mai mult ma deranjeaza faptul ca se schimba educatorii foarte des, accentuez fff des.

Concluzie: gasiti alta varianta, chiar si 59 este o solutie mai buna decit asta.

Partajează acest post

Link spre post
olnat-ka
Si eu o sa ma abtin de la laude la adresa acestei gradi, multe lucruri sunt revoltatoare, dar cel mai mult ma deranjeaza faptul ca se schimba educatorii foarte des, accentuez fff des.

Concluzie: gasiti alta varianta, chiar si 59 este o solutie mai buna decit asta.

pai hai ajutati-ne care stie ceva! ce fel de lucruri sunt revoltatoare? Ca chiar am ramas la varinta sa-mi dau copilul aici.... caci e cel mai aproape de casa

Partajează acest post

Link spre post
harnic_greerash
pai hai ajutati-ne care stie ceva! ce fel de lucruri sunt revoltatoare? Ca chiar am ramas la varinta sa-mi dau copilul aici.... caci e cel mai aproape de casa

Ma refer la faptul ca se schimba educatorii foarte des, salile nu sunt chiar asa cum pare la prima impresie, anul trecut nu am avut tot anul jucarii, propuneam sa adunam noi bani sa procuram jucarii ca nu puteau copii o zi intreaga sa se joace cu un set de cubulete, nu a fost acceptata varianta pentru ca... nu stiu de ce, ne spuneau ca o sa remedieze prob si cu asa promisiuni am fost hraniti tot anul. Dar poate e bine acolo unde nu suntem noi, nu stiu ce sa spun.

Nume de educatori nu pot sa dau nu pentru ca nu as vrea dar din multitudinea de educatori pe care i-am avut ne-a placut de dna Veronica, numele de familie nu il stiu pentru ca a fost la noi doar 2 luni si nu mi s-a memorizat (acum e la grupele mari). poate mai aflu ceva nume si mai postez.

Partajează acest post

Link spre post
harnic_greerash

se aduna bani cu orice ocazie, poate asa se face peste tot nu stiu, dar de ziua directtoare care este vara si o facem cind revenim in sept, apropo se incide gradi pe vara de trei ani de cind umblam acolo in fiecare an se face rep la bucatarie (am senzatie ca o copiez pe MOX, dar chiar asa este). Dar poate e bine acolo unde nu suntem noi, nu stiu ce sa spun.

Partajează acest post

Link spre post
olnat-ka
se aduna bani cu orice ocazie, poate asa se face peste tot nu stiu, dar de ziua directtoare care este vara si o facem cind revenim in sept, apropo se incide gradi pe vara de trei ani de cind umblam acolo in fiecare an se face rep la bucatarie (am senzatie ca o copiez pe MOX, dar chiar asa este). Dar poate e bine acolo unde nu suntem noi, nu stiu ce sa spun.

dar pe cit timp se inchide gradinita vara??? ce faceti atunci cu copiii?

Partajează acest post

Link spre post
harnic_greerash
dar pe cit timp se inchide gradinita vara??? ce faceti atunci cu copiii?

Am avut doua veri de cind mergem la gradi si aceste doua veri am tinut fata acasa iulie si august, anul trecut am fost eu in concediu de maternitate, iar cealalta vara o parte cu bunica o parte cu matusa care era in vacanta, dar in principiu se repartizeaza copii pe la alte gradinite din sector, noi am preferat sa o tinem acasa pentru ca era destul de mica si ma temeam ca o sa aiba probleme de adaptare la colectiv si educator temporar, daca nu as fi avut alta obtiune as fi acceptat.

Partajează acest post

Link spre post
olnat-ka

merci de raspuns.

daca ne iau si pe noi - rezolvam cumva cu vacanta de vara

Partajează acest post

Link spre post
krasa

мы тоже стоим на очередь в этот садик.Но ничего о нем не знаем.Может кто-то уже водит туда свое чадо и может написать что-то конкретное?Буду очень благодарна :clapping:

Partajează acest post

Link spre post
Concertino

baiatul meu a mers acolo 4 ani la rind din 2005 pina-n 2009, doar in 2005 n-au inchis gradinita pe vara, apoi trei ani la rind imi bateam capul ce sa fac cu el de la 1 iuliu pina la 15 august. De strinsul banilor nu mai vorbesc, cred ca peste tot e asa, Doar ca TARE ma enerva dna Lina, directoarea cu vesnicile ei probleme si mirieli si dna Natalia - educatoarea care se considera cea mai desteapta si buna, dar pe care copiiii n-o iubeau si facea cele mai oribile matinee. al 2-lea copil nu vreau sa-l dau acolo. Caut ceva mai bun!

Partajează acest post

Link spre post
fialochka

добрый день, мамочки!!! вот вам информация о садике по наблюдению из окна!!!!! я бы к таким воспитателям своего ребенка в жизни не отдала....не буду говорить про всех остальных и о обучении(ведь это школа-сад). но воспитатели младших групп это ужас!!!!! вечно орут как потерпевшие,причем ребенок абсолютно ничего не делал, а они все равно орут.. и скажу дальше большее позволяют дергать их так, что я мать и себе такого с своим ребенком не могу позволить....зимой не раз видела как дети ели снег, а воспитатели болтали просто между собой и ничего не видели....а вот щас недавно(это уже другая воспи-ца) я наблюдала ситуацию: одна девочка постоянно очень плачет, когда ее приводят и оставляют(девочка русскоговорящая). они даже не пытались ее успокоить или как то отвлечь...этот ребенок просто плакал без остановки, а им хоть бы что.....потом эта "воспитательница" берет абсолютно другого ребенка начинает ее обнимать, целовать. а эта девочка так и сидит рядом и плачет.. итут "воспитательница" поворачивается к этой плачущей девочки и говорит ей очень громко: " да закрой ты свой рот уже!!!!!". тут уже я не вы держала, открыла окно и наораа на эту "воспитательницу". она бедняжка перешугалась и сразу отпустила веселую девчушку с рук и принялась успокаивать эту.........вот мамочки думайте,стоит ли к таким воспитательницам отводить детей!!! одна женщина такая полненькая, короткостриженная. а другая неполная, нормального телосложения с пышной прической!!!!!

я конечно понимаю, что работа с детьми-это тяжелая работа, НО если ты не справляешься с этой серьезной работой-будь добра не работай...дети не должны от этого страдать.и никто чужй не имеет права распускать руки и разговаривать грубо!!!!!!!!!!!!!

и еще..все это я наблюдала когда они на улице, а что эти воспитатели могут себе позволить в группе, где никто не видит...............

мой совет вам!!!! я тоже мать и мой ребенок уже третий год ходит в сад....выберать нужно не только садик хороший, красивый ивсе такое, но и воспитателя!!!!!!! садик может быть супер красивый, с отличным ремонтом, но если воспитатель будет плохой,то вы сами понимаете что будет с ребенком.......... удачи вам мамочки!!!! и пусть ваши детки попадут в руки хороших воспитателей!!!!!!!!!!!:)

Partajează acest post

Link spre post
Five

baiatul meu a mers acolo 4 ani la rind din 2005 pina-n 2009, doar in 2005 n-au inchis gradinita pe vara, apoi trei ani la rind imi bateam capul ce sa fac cu el de la 1 iuliu pina la 15 august. De strinsul banilor nu mai vorbesc, cred ca peste tot e asa, Doar ca TARE ma enerva dna Lina, directoarea cu vesnicile ei probleme si mirieli si dna Natalia - educatoarea care se considera cea mai desteapta si buna, dar pe care copiiii n-o iubeau si facea cele mai oribile matinee. al 2-lea copil nu vreau sa-l dau acolo. Caut ceva mai bun!

daca a mers 4 ani totusi erati multumita :)

Foarte mult imi place gradinita in ansamblu, si foarte mult depinde de administrator, adica de directoarea dna Lina, care e blanda cu copiii, severa cu angajatii, cere mult, ii ajuta, este profesionista, invata parintii cum sa fie cu copiii lor, da sfaturi, cunoaste toti copiii, ii provoaca cu intrebarile ca sa puna logica in miscare;

Am 3 copii care merg in 3 grupe diferite si toate cele 6 educatoare sunt la nivel inalt, dintre care si dna Natalia, care pe buna dreptate se considera cea mai buna, este profesionista, severa si copilul meu chiar o iubeste si respecta! Lucreaza copiii pe centre de activitate, copilul singur alege cu ce vrea sa se ocupe zilnic, si educatoarele accentueaza aptitudinile copilului. Pentru mine nu e cel mai important matineul, caci de multe ori sunt implicati copiii cei mai timizi, care au probleme in exprimare, anxietati, ci conteaza pregatirea copilului in general, dar si matineele sunt interesante si se simte ca educatorii depun un efort foarte mare!

Nu am avut pana la moment necesitatea sa dam copiii la centre de activitate adaugatoare, caci la gradinita nr.226 chiar primesc ce e nevoie. Adaugator poate vom face un sport, insa e devreme acum la 4-5 ani. Nepotul nostru merge in clasa a 2 tot in aceasta institutie si parintii lui sunt la fel foarte multumiti (el si anii de gradinita tot aici a facut). Referitor la strangerea banilor- aceasta este peste tot, mereu au fost fundatii si vor fi, si nu cred ca e o suma mare, chiar e mizera. Pentru zilele de sarbatoare mai bine sa se stranga bani comuni decat sa mearga fiecare parinte aparte si sa dea cate un cadou ca sa fie luat in seama mai mult copilul lui, deci asa ceva nu este la aceasta gradinita, toti copiii sunt pe picior de egalitate in fata educatorilor, si asta o spun din practica a 3 grupe diferite, 2 ani la rand.

Si un lucru foarte important: copilul e oglinda familiei, cum e in familie asa e copilul in societate, gradinita doar pune niste accente, insa baza e cu mami si tati...Cum suntem noi cu cei din jur si copilul vede, exact asa si el este cu semenii lui, caci ei invata dupa imitatie. :) Numai bine!

Editat de Five

Partajează acest post

Link spre post
Deditel

Toti prietenii mi-au laudat gradinita....dar ma uit ca probleme exista...cit despre BANI ,chiar ii place directoarei sa mulga....dar altfel nu poti face nimic nou in gradinita de stat de care staul nu-si bate capul...dar pe de alta parte...ce sa faca parintii bugetari care au leafa la fel de mizera ca a educatorilor??? pe cine sa mulga????

Partajează acest post

Link spre post
Deea18

Doamne, am ramas cu gura cascata, .... dar nu conteaza

Chiar vreau sa scriu cateva cuvinte.

Mie imi pare nespus de bine pentru doamna Five, care a vazut atatea lucruri pozitive in aceasta gradinita. Eu ma bucur foarte mult si pentru cei parinti care au avut copiii la gradinita 226, speste ani tot isi amintesc cu atatea emotii pozitive despre timpul petrecut de copiii lor aici. Si am ajuns sa inteleg din nou, ca trecand 3 ani de cand nu mai merge copilul meu la aceasta gradinita, eu tot imi amintesc cu groaza, mai ales de ultimul an petrecut de fetita mea aici, si anume la acea "dna Natalia, care pe buna dreptate se considera cea mai buna, este profesionista, severa". Oare de severitate au copiii nostri nevoie?

"Pentru mine nu e cel mai important matineul" - si nici pentru noi nu era important matineul, si era departe de a fi pe primele primele locuri, dar ma scuzati, sa nu ai tu, ca educator profesionist si sever ce esti, un caiet unde peste ani - de profesionalism- strangi niste versuri, cantece, scenete, sau daca e invechita metoda, nu exista net, unde se da scenariul gata si poti sa scoti ceva frumos, dar in fiecare an aceleasi poezii, de scenete nu mai spun ca e foarte complicat de gasit, impartit pe roluri,.....

ceea ce m-a indignat cel mai mult a fost de fapt altceva, şi anume - "caci de multe ori sunt implicati copiii cei mai timizi, care au probleme in exprimare, anxietati, ci conteaza pregatirea copilului in general" - ce ar insemna asta? SI NOI, CEI CU COPII TIMIZI, CE FACEM? - CAND COPILUL NU SE MISCA O DATA IN PLUS CACI SI IN TIMPUL CANTECULUI TRE SA STEA CA SOLDATELUL, CA DE NU.... MAMA-MIA CE OCARA PE CAPUL LOR CA NU FAC ASA CUM ISI IMAGINEAZA DNA NATALIA, CAND LA LECTII DE NU RASPUND ASA CUM VREA DNA NATALIA, ACEEASI POVESTE...

CU COPII CARE AU PROBLEME IN EXPRIMARE CE FACEM? - FERICE DE CEL PARINTE CARE ARE COPILUL SANATOS, FARA PROBLEME DE ORICARE GEN, DAR EXISTA SI DE ACEI COPII CARE SUNT ALTFEL , tre sa-i dam intr-o parte, tre sa-i ignoram, sa nu-i acceptam?

"anxietati" - CAND COPIII LA SOMN SUNT IMPUSI DE ACEA PROFESIONISTA SA-SI ACOPERE CAPURILE CU PLAPUMA SI DACA SE MISCA SUNT LOVITI SI PISCATI, CA DE ACOLO APOI SE TRAGE FRICA DE INTUNERIC SI DE A STA SINGUR IN ODAIE? cand in dormitor la somn raman ne supravegheati nici nu stiu cat timp, ca un copil de 5-6 ani nu stie cat dureaza 5 min sau o ora, si in acest rastimp careva dintre baietei este foarte insistent ca cineva din fetite sa dezbrace chiloteii, si sa vada si sa faca ce-l intereseaza,.. si nare cine sa-i vina in ajutor, ca ea este dintre acei timizi, si descopera parintele incidentul dupa lungi convorbiri cu copilul si descoaseri seri la rand (pentru ca noi mamele cam des tre s-o facem pe psihologul) ca sa-si dea seama ca de fapt tu vreai sa-i vii in aparare, dar nu sa-i ignori suferinta ca acea profesionista care este cu ei 5 zile in saptamana. si iti zice profesionista ca - eu de cand v-am spus ca ei stiu multe lucruri deja si sunt interesati de multe... si la veceu merg fetite si baieti impreuna, ca sunt curiosi.... SI TU UNDE esti cand toate astea se intampla, si daca vezi si stii, cum tolerezi asa ceva, cum le permiti sa mearga la veceu impreuna fata si baiat, daca esti acolo si vezi tot?

A TRECUT CA UN VIS URAT ACEL AN PETRECUT LA DNA NATALIA, SI RASPUNSURILE DNEI LINA, CA DA, DNA NATALIA E PUTIN MAI ALTFEL,DAR N-AVEM CE FACE, SI LACRIMILE MAMEI IN FIECARE DIMINEATA CAND AJUNGEA SA DUCA COPILUL ACOLO, PENTRU CA SE GANDEA CA CE VOM FACE ACUM IN AJUN DE CLASA 1, SI OARE ESTE SI ALTCEVA ALTUNDEVA... ŞI MA BUCUR FOARTE MULT PENTRU NOI CA NU MAI SUNTEM ACOLO, SI IMI PARE RAU DE CEI CARE AU FOST, SUNT SI VOR FI LA DNA NATALIA, SI IMI PARE RAU MAI MULT PENTRU FAPTUL CA SUNT SI PEDAGOGI BUNI ACOLO, LA CARE CHIAR MERITA SA AJUNGA COPILUL, CARE SE DEDICA PROFESIEI, DAR ...

SI SPUNETI-MI VA ROG, CA STIU CA SI ACUM E ACEEASI SITUATIE CU ALIMENTATIA ACOLO, LA ACEASTA GRADINITA, CA MAI COMUNIC CU PARINTI CARE ISI AU ODRASLELE ACOLO, VI SE PARE NORMAL CA UN COPIL DE 4-7 ANI SA MANANCE FASOLE PRAJITE DE 3 ORI PE SAPTAMANA? CRED CA E DIETICA PRU COPII FASOLEA PRAJITA, SI LIPSA DE CARNE CATE 1 LUNA, CA NU AJUNG SA TARAIE PRODUSE LA ORELE17 BUCATARESELE SI NU NUMAI.

Partajează acest post

Link spre post
Five

Doamne, am ramas cu gura cascata, .... dar nu conteaza

Chiar vreau sa scriu cateva cuvinte.

Mie imi pare nespus de bine pentru doamna Five, care a vazut atatea lucruri pozitive in aceasta gradinita. Eu ma bucur foarte mult si pentru cei parinti care au avut copiii la gradinita 226, speste ani tot isi amintesc cu atatea emotii pozitive despre timpul petrecut de copiii lor aici. Si am ajuns sa inteleg din nou, ca trecand 3 ani de cand nu mai merge copilul meu la aceasta gradinita, eu tot imi amintesc cu groaza, mai ales de ultimul an petrecut de fetita mea aici, si anume la acea "dna Natalia, care pe buna dreptate se considera cea mai buna, este profesionista, severa". Oare de severitate au copiii nostri nevoie?

"Pentru mine nu e cel mai important matineul" - si nici pentru noi nu era important matineul, si era departe de a fi pe primele primele locuri, dar ma scuzati, sa nu ai tu, ca educator profesionist si sever ce esti, un caiet unde peste ani - de profesionalism- strangi niste versuri, cantece, scenete, sau daca e invechita metoda, nu exista net, unde se da scenariul gata si poti sa scoti ceva frumos, dar in fiecare an aceleasi poezii, de scenete nu mai spun ca e foarte complicat de gasit, impartit pe roluri,.....

ceea ce m-a indignat cel mai mult a fost de fapt altceva, şi anume - "caci de multe ori sunt implicati copiii cei mai timizi, care au probleme in exprimare, anxietati, ci conteaza pregatirea copilului in general" - ce ar insemna asta? SI NOI, CEI CU COPII TIMIZI, CE FACEM? - CAND COPILUL NU SE MISCA O DATA IN PLUS CACI SI IN TIMPUL CANTECULUI TRE SA STEA CA SOLDATELUL, CA DE NU.... MAMA-MIA CE OCARA PE CAPUL LOR CA NU FAC ASA CUM ISI IMAGINEAZA DNA NATALIA, CAND LA LECTII DE NU RASPUND ASA CUM VREA DNA NATALIA, ACEEASI POVESTE...

CU COPII CARE AU PROBLEME IN EXPRIMARE CE FACEM? - FERICE DE CEL PARINTE CARE ARE COPILUL SANATOS, FARA PROBLEME DE ORICARE GEN, DAR EXISTA SI DE ACEI COPII CARE SUNT ALTFEL , tre sa-i dam intr-o parte, tre sa-i ignoram, sa nu-i acceptam?

"anxietati" - CAND COPIII LA SOMN SUNT IMPUSI DE ACEA PROFESIONISTA SA-SI ACOPERE CAPURILE CU PLAPUMA SI DACA SE MISCA SUNT LOVITI SI PISCATI, CA DE ACOLO APOI SE TRAGE FRICA DE INTUNERIC SI DE A STA SINGUR IN ODAIE? cand in dormitor la somn raman ne supravegheati nici nu stiu cat timp, ca un copil de 5-6 ani nu stie cat dureaza 5 min sau o ora, si in acest rastimp careva dintre baietei este foarte insistent ca cineva din fetite sa dezbrace chiloteii, si sa vada si sa faca ce-l intereseaza,.. si nare cine sa-i vina in ajutor, ca ea este dintre acei timizi, si descopera parintele incidentul dupa lungi convorbiri cu copilul si descoaseri seri la rand (pentru ca noi mamele cam des tre s-o facem pe psihologul) ca sa-si dea seama ca de fapt tu vreai sa-i vii in aparare, dar nu sa-i ignori suferinta ca acea profesionista care este cu ei 5 zile in saptamana. si iti zice profesionista ca - eu de cand v-am spus ca ei stiu multe lucruri deja si sunt interesati de multe... si la veceu merg fetite si baieti impreuna, ca sunt curiosi.... SI TU UNDE esti cand toate astea se intampla, si daca vezi si stii, cum tolerezi asa ceva, cum le permiti sa mearga la veceu impreuna fata si baiat, daca esti acolo si vezi tot?

A TRECUT CA UN VIS URAT ACEL AN PETRECUT LA DNA NATALIA, SI RASPUNSURILE DNEI LINA, CA DA, DNA NATALIA E PUTIN MAI ALTFEL,DAR N-AVEM CE FACE, SI LACRIMILE MAMEI IN FIECARE DIMINEATA CAND AJUNGEA SA DUCA COPILUL ACOLO, PENTRU CA SE GANDEA CA CE VOM FACE ACUM IN AJUN DE CLASA 1, SI OARE ESTE SI ALTCEVA ALTUNDEVA... ŞI MA BUCUR FOARTE MULT PENTRU NOI CA NU MAI SUNTEM ACOLO, SI IMI PARE RAU DE CEI CARE AU FOST, SUNT SI VOR FI LA DNA NATALIA, SI IMI PARE RAU MAI MULT PENTRU FAPTUL CA SUNT SI PEDAGOGI BUNI ACOLO, LA CARE CHIAR MERITA SA AJUNGA COPILUL, CARE SE DEDICA PROFESIEI, DAR ...

SI SPUNETI-MI VA ROG, CA STIU CA SI ACUM E ACEEASI SITUATIE CU ALIMENTATIA ACOLO, LA ACEASTA GRADINITA, CA MAI COMUNIC CU PARINTI CARE ISI AU ODRASLELE ACOLO, VI SE PARE NORMAL CA UN COPIL DE 4-7 ANI SA MANANCE FASOLE PRAJITE DE 3 ORI PE SAPTAMANA? CRED CA E DIETICA PRU COPII FASOLEA PRAJITA, SI LIPSA DE CARNE CATE 1 LUNA, CA NU AJUNG SA TARAIE PRODUSE LA ORELE17 BUCATARESELE SI NU NUMAI.

Raman la aceeasi parere exprimata mai sus, nu impartasesc nici un cuvant scris de dvs din mai multe puncte de vedere, si nu o sa fac debate-uri, repet duc 3 copii la gradinita, 2 ani la rand, mai am unul si o sa il dau la timpul sau tot acolo, si in clasele primare tot acolo va merge. In cazul ca voi fi de ceva dezamagita, bineinteles ca vom cauta alta institutie. (fiecare isi alege o cale in orice domeniu, eu mi-am expus parerea si nu imi luati frazele din context si cu un ton agresiv le comentati, ca nu ma intereseaza, merci!)

Partajează acest post

Link spre post
jelen

Может не к месту, но дочка ходила в этот садик с 2002-2005г, мы были в группе у д.Натальи, дочка пришла в садик не зная ни одного румынского слова, через месяц она говорила на отличном румынском.Ее оч. хорошо приняли, ребенок в первый день отказалась идти домой! настолько ей там понравилось, правда тогда были контрактные группы, в группе по списку было 14 чел, фактически в группе находилось 9-10, питание нас вполне устраивало( у дочки не вкусных блюд в садике не было, даже пюре гороховое). Игрушки были новые, всегда покупались с "Элата", очень много развивашек всяких обучающих игр.д.Наталья не простой человек, но дети ее любили, никогда не слышала чтобы она орала на них, я всегда расспрашивала дочку, она была просто влюблена в воспитателя.Была еще д.Иоанна, но она уехала куда-то и заменила ее д.Людмила абсолютно ни один родитель с нашей группы не слышала чтобы жаловался, мы забирали дочку в разное время и сразу после сна, и позже, т. е я приходила в разное время и не слышала никогда ни плача детей, ни криков.До сих пор дочка (ей уже 14)ложится спать и читает молитву на румынском языке как д.Наталья научила, ручки под голову складывает как в садике показали.Сейчас к д.Наталье ходит соседский мальчик ему 5 лет., тоже довольны, может нам просто так повезло, не знаю, но ребенка тяжело обмануть, она была оч.довольна и до сих пор когда проезжаем вспоминаем с ностальгией.Словом ничего плохого не могу сказать, но это наше видение, у каждого свое отношение к происходящему.

Partajează acest post

Link spre post
Larisa7777777

Добрый день,

уважаемые мамочки!

Вот и мы русскоязычные, планируем пойти в этот сад...начиталась....мне дурно...если есть у вас какие-то новости об этом садике очень буду ждать, так как нахожусь в замешательстве. Заранее огромное спасибо!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum