Marina_C

Case Din Lemn

Postări Recomandate

Marina_C

Din 2007 a aparut si la noi in Md una sau mai multe (nu stiu sigur) firme care propun case ecologice din lemn. Bineinteles ei garanteaza siguranta si calitatea extraordinar de buna etc. dar ce stiti voi de asa case? poate aveti cunoscuti, sau poate cineva din voi kiar au procurat asa tip de case si ati putea sa va impartasiti cu parerile si impresiile ...

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Irusick

Хорошая подруга работала в фирме Сase Lemn.

Когда я ей рассазывала о своей месчте насчет своего собственного дома из бревен т.е. сруба - она мне говрила - только не обращайся в фирму case lemn.

Во первых все бревна у них хранятся без навесов - под солнцем, дождем , снегом....

Во вторых были случаи когда дома рушились или между бревнами были зазоры....

Не знаю какое качество у других фирм... это что касается case lemn.

Если у кого-то был опыт с этой(другими) фирмами занимающимися срубами расскажите плиз.

Partajează acest post

Link spre post
Noela

si pe mine ma atrag astfel de case, dar sotul meu care cat de cat pricepe in constructie se uita sceptic la ele - da zice is frumoase dar lemnul are facultatea de a se usca, scartii etc - si apoi e cam tinar segmentul asta pe piata noastra ca cineva sa poata spuna exact cum se comporta o astfel de casa - eu cred ca e nevoie de cel putin 5 ani ca sa intelegi

Partajează acest post

Link spre post
michael

Case din lemn... da,sunt bune,insa pentru zona noastra...cu resurse forestiere limitate...si plus la toate,durata de exploatare mica in comparatie cu cea a caselor standarde.
Noi nu demult am finisat reparatia,si in casa am facut saun din lemn,aici da- e o varianta buna.
Cei drept,multumita constructorului am luat asa decizie.Initial,incaperea in care acum este saun,era destina depozitului (кладовка).Dupa citeva discutii am inteles,ca rezultatul final,merita aceste schimbari.
Nu demult am aflat ca baietii au plasat un clip unde arata lucrarile pe care le indeplinesc.

Editat de Фунтик

Partajează acest post

Link spre post
ROleg

Согласен дерево экологически чистый продукт, который постоянно дышит и находится в движении т.е. когда погода жаркая дерево ссыхается из-за этого могут возникать и небольшие щели , осенью же температура падает , влажность повышается и дерево набрав влагу расширяется тем самым все зазоры закрываются. Так что сильно пугаться не стоит это нормально. Другое меня бесит что фирмачи обрабатывают изнутри сруб кто лаками, кто морилками короче всякой ерундой и как только начинается пекло такой запах стоит в помещении что хоть топор вешай честное слово, меня уверяли что это только пока это все не выветриться, так месяц травились всей семьей пока не счистил все их покрытие про мансарды вообще в этом плане говорить страшно вроде красиво покрашено но экология -150%. Долго искал замену надо же чем то покрасить сруб внутри чтоб дерево не портилось, месяца 2 искал там Dufa, Sadolin никто не давал никаких гарантии сертификатов ничего. За это время вся краска снаружи сруба и беседка потрескалась, и начала шелушиться вид как после бомбежки. Начал звонить фирме которая изготавливала изделия они отвечают что не мы краску производили не нам за нее отвечать. Короче послал я их далеко и надолго. Поиски покрытия заняли не мало времени, друг столяр посоветовал покрытие называется Osmo (масло с воском) производство Германия. Искал у нас в Кишиневе к сожалению никто не завозит, нашел на Украине отзывы вроде хорошие цена за 2,5 литра правда 115евро дороговато. Но во сколько мне встала зачистка всего беседки, дома изнутри и снаружи мне стало страшно, если ошибусь ещё раз честное слово в краске. Ждал две недели привезли эту краску открыл банку хотел понюхать какой запах у состава потому что производители гарантируют что она полностью экологически чистая на основе натуральных масел и ей можно красить игрушки детские. С трудом верилось но действительно легкий запах не воняла. Ну с богом покрасили внутри сруб проветрили через 12 часов все высохло как раз дожди были ну думаю сейчас выйдет солнышко и начнется.Солнце вышло жара целую неделю под 40 а в срубе прохладно дерево приятное на ощуп и запаха нет. Слава богу перекрестился все таки экономия должна быть экономной, а на здоровье экономить это последнее дело. Так что друзья не попадайте как я не доверяйте выбор краски этим которые свое дерево берут качественное, а красят самой дешевой непонятного происхождения краской. Пройдет время напишу Вам о своих наблюдениях, кто бы и что не говорил не жалею о доме из дерева всегда о нем мечтал.

Partajează acest post

Link spre post
IonDulgher

Role

Am incercat  de la baietii de la OSMO produsele, dar mai intii ma sfatuit un mester care lucreaza cu lemnu de mult timp, si sunt satisfacut, intr-adevar se simte calitatea si nu numai. Mesterii  care au lucrat la casa prin 2010 nu stiuau de OSMO si au facut cu lacuri si produse de-a lor tot straine care lor li se pareau ca sunt bune. pe naiba dupa 2 ani gardu  si fasada a inceput sa se cojeasca si sa joace nuanta. de la baietii de la OSMo am incercat la  terasa (besedca cu masa si  4 scaune) si cu o banca de 500 de lei de  am dat si besedca si masa si scaunele si inca ni-o ramas , o trecut aproape an si jumatate  si tot ca nou . stiu ca dau un ban da face si la dinsi din germania aduc permanent este in stoc . multe produse sunt acum pe piata da la baietii de pe Vasile Alexandri ni-o placut, produs calitativ si econom, bravo!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum