mantaluta_nata

Testul Papanicolau Si Rezultatele...

Postări Recomandate

mantaluta_nata

Probabil ca fiecare dinte noi a facut acest test pina la 25 de ani.Daca nu atunci intrebati medicul de familie si ginecologul. Eu am facut testul si nu am mai cautat rezultatele.Si intr-o seara ma suna medicul de sector ca sa-mi spuna ca au venit rezultatele de la Institutul Oncologic si trebuie neaparat sa mergeti la ginecolog, ca boala a fost depistata...Mai in scurt m-a speriat.Am asteptat trei zile ( ca m-a sunat vineri) cu chiu cu vai si luni am luat rezultatele.Aveam leziune intraepiteliala de grad sporit.Netratata, duce la cancer de col uterin de stadiul zero.....Ei multe informatii am gasit pe net...Dar ce s-a depistat atit de tarziu? Ca cica la nastere medici ar fi trebuit sa observe...

Am repetat analiza si s-a confirmat diagnosticul- displazie severa.Interventie chirurgicala.Indepar

teaza celulele anormale.Si iti trimite la laborator materialul recoltat.Astept rezultatele.Sunt ingrozita la faptul ca as fi putut sa am un inceput de cancer...Dar chiar daca se va confirma asta, gata .Acum stau linistita ca evolutia s-a oprit.Raul nu mai este.

Voi v-ati facut testul?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nikita

Nata, ai avut careva simptome?

M-ai pus pe ginduri, eu n-am facut niciodata acest test.

Bine ca a fost depistat la timp.

Partajează acest post

Link spre post
inx

:girl_dance:

apropo, Nikita, tu nu ai primit o invitatie de la NHS ca sa faci - cervical screening test?

Partajează acest post

Link spre post
mantaluta_nata

[simptome nu am avut...Si chiar cand mergeam la ginecologul de pe sector imi zicea tot timpul : Colul e curat e totul bine....

Testul e gratis, asa ca recomand tuturor sa-l faca!

Partajează acest post

Link spre post
Laura

Nata,

bine ca s-a descoperit la timp si se poate trata.

Eu imi fac testul o data pe an.( sau un pic mai putin de un an).

Partajează acest post

Link spre post
gagulea

Dar unde se poate face aceasta analiza? E gratis doar daca ai polita? Iti trebuie trimitere de la medicul de familie? Daca poate cineva sa-mi dea mai multe detalii, va rog mult!

Chiar ma gandeam ca ar fi bine sa fac si eu un Papanicolau.

Partajează acest post

Link spre post
Viviann

as vrea si eu sa fac testul dat, medicul nostru de familie nu spune niciodata nimic

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY
Probabil ca fiecare dinte noi a facut acest test pina la 25 de ani.Daca nu atunci intrebati medicul de familie si ginecologul. Eu am facut testul si nu am mai cautat rezultatele.Si intr-o seara ma suna medicul de sector ca sa-mi spuna ca au venit rezultatele de la Institutul Oncologic si trebuie neaparat sa mergeti la ginecolog, ca boala a fost depistata...Mai in scurt m-a speriat.Am asteptat trei zile ( ca m-a sunat vineri) cu chiu cu vai si luni am luat rezultatele.Aveam leziune intraepiteliala de grad sporit.Netratata, duce la cancer de col uterin de stadiul zero.....Ei multe informatii am gasit pe net...Dar ce s-a depistat atit de tarziu? Ca cica la nastere medici ar fi trebuit sa observe...

Am repetat analiza si s-a confirmat diagnosticul- displazie severa.Interventie chirurgicala.Indepar

teaza celulele anormale.Si iti trimite la laborator materialul recoltat.Astept rezultatele.Sunt ingrozita la faptul ca as fi putut sa am un inceput de cancer...Dar chiar daca se va confirma asta, gata .Acum stau linistita ca evolutia s-a oprit.Raul nu mai este.

Voi v-ati facut testul?

Nata, groaznic!!! :girl_haha: îmi pare rău că ai trecut printr-o experianţă atît de neplăcută!!! Sănătate ţie!! şi plec cît mai curînd la medic pentru a face testul....

Partajează acest post

Link spre post
mantaluta_nata
Nata, groaznic!!! :girl_in_love: îmi pare rău că ai trecut printr-o experianţă atît de neplăcută!!! Sănătate ţie!! şi plec cît mai curînd la medic pentru a face testul....

Am fost la prima consultatie dupa...Totul e bine...Dar gustul amar si frica imi reapar uneori...

Partajează acest post

Link spre post
Demetra
Am fost la prima consultatie dupa...Totul e bine...Dar gustul amar si frica imi reapar uneori...

Multumim pentru informatie!

Stiu de acest test si il fac o data pe an, pina acuma a iesit OK!

Stiu ca este un test screening pentru a depista cancerul de col uterin incipient si trebuie de facut o data pe an de catre toate femeile dupa 25 ani!

Eu il fac la Policlinica Universitara, dar tu unde l-ai facut si zici ca este gratis???

Partajează acest post

Link spre post
mantaluta_nata
Multumim pentru informatie!

Stiu de acest test si il fac o data pe an, pina acuma a iesit OK!

Stiu ca este un test screening pentru a depista cancerul de col uterin incipient si trebuie de facut o data pe an de catre toate femeile dupa 25 ani!

Eu il fac la Policlinica Universitara, dar tu unde l-ai facut si zici ca este gratis???

Eu l-am facut la Policlinica de sector unde se tine evidenta mea medicala....dar ei nu informeaza toate femeile... nu stiu care este criteriul..

Partajează acest post

Link spre post
Amedeia
Eu l-am facut la Policlinica de sector unde se tine evidenta mea medicala....dar ei nu informeaza toate femeile... nu stiu care este criteriul..

Inseamna ca trebuie sa cerem fiecare la policlinica sa ni se faca!

Partajează acest post

Link spre post
nika87

Fetelor, dar dacă nu am viza de reşedinţă în Chişinău, cum şi unde mă pot adresa pt ami face testul? Locuiesc la Ciocana. Pot să mă adresez la orice policlinică din sector? Pentru că la locul de domidiliu nu pot merge deoarece sunt la serviciu în Chişinău...

Partajează acest post

Link spre post
didi

Intotdeauna ce nimeresc la ginecologul de sector mi se recomanda sa fac aceasta analiza.E obligatorie ...cred.

Partajează acest post

Link spre post
tanya05
Intotdeauna ce nimeresc la ginecologul de sector mi se recomanda sa fac aceasta analiza.E obligatorie ...cred.

Fetelor eu am dat analiza la infectia papiloma virus uman,este oare alta analiza decit ceea ce scrieti mai sus ( despre un test screaning) ???

La mine rezultatul din pacate este pozitiv , si am intrat in grupa de risc inalt ..insa eu sunt purtator de acest virus,eu nu am nimic pe piele,la mine e doar in singe.Dupa cum am inteles el este de mai mult fel,si am inteles ca daca esti purtator de acest virus el nu se lecuieste doar se tine sub control.

Poate cineva sa-mi impartaseze si mie mai detaliat despre asa ceva?

Partajează acest post

Link spre post
Irinush
Fetelor eu am dat analiza la infectia papiloma virus uman,este oare alta analiza decit ceea ce scrieti mai sus ( despre un test screaning) ???

La mine rezultatul din pacate este pozitiv , si am intrat in grupa de risc inalt ..insa eu sunt purtator de acest virus,eu nu am nimic pe piele,la mine e doar in singe.Dupa cum am inteles el este de mai mult fel,si am inteles ca daca esti purtator de acest virus el nu se lecuieste doar se tine sub control.

Poate cineva sa-mi impartaseze si mie mai detaliat despre asa ceva?

Parca din cite stiu eu testul papanicolau si papiloma virus sunt doua lucruri diferite nu stiu...

Eu am dat nu demult analiza la papiloma virus , inca nu am rezultatele....., dar mie medicul mia spus ca analiza la acest virus se ia din frotiu dar nu din singe...

Partajează acest post

Link spre post
marissa

Fac acest test cam in fiecare an, medicul de familie ma trimite permanent.

Chiar citeva zile in urma l-am facut si a fost cam dureros, de obicei nu ma durea atit de tare :(

Partajează acest post

Link spre post
VictoriaCh
Fac acest test cam in fiecare an, medicul de familie ma trimite permanent.

Chiar citeva zile in urma l-am facut si a fost cam dureros, de obicei nu ma durea atit de tare :(

In ce sens dureros ? de la ce se ia durerea ? ca se extrage un pic de tesut ? sorry de atitea intrebari, dar eu n-am facut niciodata asa test si as vrea sa stiu la ce sa ma astept...

Partajează acest post

Link spre post
Taка
In ce sens dureros ? de la ce se ia durerea ? ca se extrage un pic de tesut ? sorry de atitea intrebari, dar eu n-am facut niciodata asa test si as vrea sa stiu la ce sa ma astept...

Poate nu dureros dar neplacut putin pentru ca totusi se preia din tesutul uterului,dar in comparatia cu nasterile este floare la ureche :girl_in_love:

Cind ma duc la ginecolog la poleclinica de fiecare data ea verifica cind am facut testu si daca e nevoie, il facem iar.

Deobicei 1 data pe an e obligatoriu.

Editat de Taка

Partajează acest post

Link spre post
Scarlet

Fetelor salut! Spuneti-mi acest test este analiza citologica care se face tot gratis o data pe an

sau e cu totul alta analiza? Mersi si astept raspuns caci am avut in plan saptamina aciasta sa merg la ginecolog.

Partajează acest post

Link spre post
Laura

Scarlet, da testul Papanicolau este examenul citologic.

Pentru acesc caz nu se preleveaza tesut.

Recoltarea probelor pentru laborator durează câteva minute şi este o operaţiune nedureroasă. Medicul foloseşte un instrument numit specul, care ţine vaginul deschis, iar cu o spatulă sau o perie fină, recoltează celule de pe colul uterin.

Partajează acest post

Link spre post
marissa
Poate nu dureros dar neplacut putin pentru ca totusi se preia din tesutul uterului,dar in comparatia cu nasterile este floare la ureche :dash1:

da, mai sigur spus e neplacut

doar ca neplacerea asta pe mine ma doare... asa sunt eu gingasa )))

Partajează acest post

Link spre post
Scarlet

Laura iti multumesc p-u raspuns acum voi sti ca testul Papanicolau este aceiasi citologie :girl_haha:

Partajează acest post

Link spre post
tanya05
Parca din cite stiu eu testul papanicolau si papiloma virus sunt doua lucruri diferite nu stiu...

Eu am dat nu demult analiza la papiloma virus , inca nu am rezultatele....., dar mie medicul mia spus ca analiza la acest virus se ia din frotiu dar nu din singe...

Iata asta am avut sa concretizez,.ca nu prea intelegeam daca sunt diferite.. Da intradevar se ia din frotiu ca a mfost la medicul meu la consultatie si am intrebat cum se colecteaza. Atunci cind am scris nu stiam exact ,ca am dat analiza si singe si frotiu..

Stiti ceva despre acest virus? Cineva s-a confruntat cu aceasta problema ?

Partajează acest post

Link spre post
marissa

Mi-au venit rezultatele testului. Leziune interepiteliala de grad redus :( si inca ceva acolo e mai scris, am uitat ce...

Nu prea vreau sa cred in rezultatele testului facut de laboratorul policlinicii, deaceea vreau sa repet analiza.

Unde pot sa ma duc s-o fac? Cine-mi poate recomanda ceva?

Editat de marissa

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum