ATI

Amiaza La Copii Dupa 3 Ani / Обеденный сон у ребенка

Postări Recomandate

ATI

Mamicile care au copii dupa 3 ani, culcati copii vostri la amiza? Regulat, in fiecare zi, la o anumita ora? Cit dorm copii vostri? Considerati ca somnul de amiaza la aceasta virsta este inca necesar?

Мамочки у кого дети 3 лет и старше, спят ваши дети на обед? каждый день, регулярно? Сколько времени? Считаете ли вы что сон на обед в этом возрасте еще необходим, почему?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Irinka

Baiatul meu are in curind 4 ani si sta acasa. Somnul dupa amiaza este obligatoriu. Este un regim zi de zi pe care il pastram. Doarme in mediu 1 ora si ceva. Dupa somn este cu mult mai vioi si vesel. Daca nu doarme din careva motive avem probleme seara. Nu este in apele lui, e mai morocanos. Asa ca somnul este obligatoriu pentru noi.

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga

А в Дет.Саду до какого возраста кладут на сон днем?

Partajează acest post

Link spre post
Отрада

а я считаю, что дети могут и без дневного сна. не все.

все зависит от ребенка. все очень индивидуально.

к примеру мой ребенок после 3, 5 лет отказывался днем спать...

совсем...мы его укладывали каждый день, пробывали и в разное время и разные ритуалы укладывания-а он не спал и все, по полтора-два часа лежала с ним-не засыпал... :smile:

потом-нам одна врач сказала-что вполне возможно и такое.

не заставляйте-берегите психику.

в детском саду конечно укладывали вместе со всеми-но он практически не спал)

а дома мы и вовсе перестали.

и ничуть не жалею!

в остальном режим соблюдался.

хочу еще заметить, что в невралогией у него все в порядке, даже ВЧД не было, обычный ребенок)

сейчас ему уже 7, 5.

растет здоровый мальчуган!

Partajează acest post

Link spre post
Irinka
А в Дет.Саду до какого возраста кладут на сон днем?

В нашем садике, и подготовительные групы тоже имеют тихий час. Но знаю точно что их не заставляют специально закрывать глаза итп. Хочешь лежи спокойно и не мешай другим.

Partajează acest post

Link spre post
licusor
Baiatul meu are in curind 4 ani si sta acasa. Somnul dupa amiaza este obligatoriu. Este un regim zi de zi pe care il pastram. Doarme in mediu 1 ora si ceva. Dupa somn este cu mult mai vioi si vesel. Daca nu doarme din careva motive avem probleme seara. Nu este in apele lui, e mai morocanos. Asa ca somnul este obligatoriu pentru noi.

Fetiţa mea are de acum 5 ani şi oricum doarme cîte 2 ore la amează cînd nu pleacă la grădiniţă. Atunci cînd nu doarme e foarte capricioasă. La fel şi cel mic de 1,5 ani. Părerea mea e că somnul pentru copii e necesar şi cred că regimul trebuie făcut de mamă de cînd este mic.

Partajează acest post

Link spre post
Снежинка

Моей дочке почти 5 лет.В садике всех укладывают спать.На выходные она обычно позже просыпается утром и я не вижу необходимости укладывать её спать днем.Она просто не сильно устаёт и потом с трудом засыпает вечером.

Partajează acest post

Link spre post
JulB

Привет! Моему сыну 4года, а не спит дома днем он с 2.8 лет. Отказался и все тут. Хотя и несильно он устает. В садике высыпается, вечером засыпает часам к 10, а на выходные-ложится к 8. Вот такой у нас режим

Partajează acest post

Link spre post
Вишенка

Мы дневной сон не пропускаем,ложится в 13.30,встает в 15.00,и я могу на форуме спокойно посидеть. :lol:

Partajează acest post

Link spre post
kotea motea

Дочке 4 года. Не спит днем (дома) где то с двух с половиной лет. В саду спит до сих пор. Дома - не уложить. Что только не пробывала. Результат - я псих - у ребенка ни в одном глазу.

В саду за компанию со всеми ложится в час дня. и до трех. У меня - хорошо если заснет к пяти часам вечера. Но потом соотвественно проснется в 7 и на ночь ее положить можно будет не раньше 12. А посему когда днем дома - не спит. Иногда капризничает. Если очень рано встала. Или много событий за день.

Вообщем и целом вроде никто не страдает.

Partajează acest post

Link spre post
Sandra

Ложу обязательно спать в обед. Обычно с часу и до 4, бывает дольше. Хотя с самого начала старалась сделать режим дня, нам так и не удалось сделать сон рефлексом- чтобы без разговоров в час днем и в 10 вечером ложится. Муж однажды предложил оставить пока не устанет и сам попросится. До 3 ночи без обеденного сна просидел но спать сам не шел.

Partajează acest post

Link spre post
MamaDimiDashi
Mamicile care au copii dupa 3 ani, culcati copii vostri la amiza? Regulat, in fiecare zi, la o anumita ora? Cit dorm copii vostri? Considerati ca somnul de amiaza la aceasta virsta este inca necesar?

Мамочки у кого дети 3 лет и старше, спят ваши дети на обед? каждый день, регулярно? Сколько времени? Считаете ли вы что сон на обед в этом возрасте еще необходим, почему?

Моя в саду спит, когда дома в выходные ложится очень редко.

Partajează acest post

Link spre post
harnic_greerash

La noi somnul de la amiaza e obligatoriu, mai devreme sau mai tirziu dar trebuie sa doarma, altfel ne mofturim si facem capricii. PS: eu ma bucur si eu de acest privilegiu acum ca sunt graviduta fac si eu cu ea amiaza.

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor

La gradiniţă doarme neapărat, de obicei îi culcă pe la 13.00 si dorm pană la vreo 15.00. Educatoarea mi-a zis că ea doarme puţin, dar doarme! si asta mă bucură căci cand e acasă - nu vrea sa doarmă la amiază practic niciodată :smile:

Partajează acest post

Link spre post
elena-zagadailov

обеденный сон-обязателен!

мы в 13.00 уже ложимся.

а если пообещать ребенку

вечернюю прогулку то он

сам бежит спать! :wink2:

Partajează acest post

Link spre post
Laura

DAniel al meu de 2 saptamani nu mai vrea sa doarma la amiaza si noi suntem inca mici, iulie implineste abia 2 ani.

La amiaza e dezastru, stam si cate 2 ore, iar el nici un semn de somn nu da, ia eu sunt cu nervii la pamant.

Am incercat mai multe tactici, nu merge niciuna.

Deja il las in pace si-l culc seara mai repede. LA 20.30 deja doarme.

Partajează acest post

Link spre post
Lullaby

Si noi dormim neparat la amiaza, macar o jumate de ora si e cu totul alt copilul, linisititm vesel. Daca nu avem posibilitatea de a dormi ajunge in starea ca singur nu stie ce vrea, doar maraie si e nemultumit

Partajează acest post

Link spre post
Katrina

Мой сынишка спит и в саду и дома, засыпает не моментально, надо сказку прочитать или просто поболтать или погладить ласково.В саду получается около2 часов, дома 3-3.5 иногда будить надо.

Partajează acest post

Link spre post
Viorelia

Si la noi somnul de la amiaza e obligatoriu. Nu il pun pe el cu sila, el singur pe la vreo 13:30 sau aproape de 14:00 imi spune (asta in wqeekend cind suntem acasa) sa mergem sa ne culcam. Deja pe el se vede ca ii este tare somn. Nu am avut pina acum cazuri sa nu dormim, e mai vioi dupa ce doarme la amiaza si nu face capricii. Seara ne culcam pe la 10 sau 10 jumate. Eu sunt de parerea ca somnul la amiaza la o ora stabilita este o chestia tare benefica pentru toata lumea:)

Partajează acest post

Link spre post
olya

Dormim obligatoriu la amiază şi la grădiniţă şi acasă. Am observat că după aceasta fata se simte mai vioaie şi mai energică. Dacă nu doarme....seara am cardebalet....

În general, la grădiniţă dorm până şi grupele pregătitoare.

Partajează acest post

Link spre post
damianushka

la noi chiar pin a se duce la gradinitsa, dormea la amiaza cam 2 ore poate si 3. Se simte mult mai bine cind face amiaza :unsure:

Partajează acest post

Link spre post
kim

Дневной сон обязателен! детки когда спят восстанавливаются и психологически и физически! Правда, вот недавно по телевизору была передача, в которой говорилось, что дневной сон должен длиться максимум 40 минут, потом ребёнка надо обязательно будить, иначе получается не отдых, а затяжной сон равный ночному, а это тоже плохо! И потом много разных правил, сон обязательно до трёх и так далее! Мне кажется каждый должен решать сам, что лучше для его ребёнка, но режим всё таки обязателен! Мы спали до пяти лет, даже после пяти ещё иногда спали, сейчас не спит в обед, но всегда лежит в постели минимум час и отдыхает! Просто лежит: иногда с игрушками, иногда с мультиками, иногда просто лежит и думает, аиногда просто засыпает! Вот такие мы уже взрослые, даже не верится! :girl_in_love::unsure:

Partajează acest post

Link spre post
alka79

Noi tot dormim la amiaza cam 2 ore in toata ziua se culca pe la 14 si pina la 16 eu sint foarte multumita ca doarme in acest timp ma pot ocupa cu ce doresc ..........e super........

Partajează acest post

Link spre post
AaNGEL

Si la noi somnul de la amiaza e obligatoriu. Amindoua adorm repede (in 5 minute), desi dimineata se trezesc la 10-10,30, si dorm 2-3 ore.

Partajează acest post

Link spre post
butinka

После 4-х лет дети уже не нуждаются в обязательном послеобеденном сне, но необходимо ребенку обеспечить час отдыха в постели после обеда, читая книгу...Мы спим днем редко....

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum