albinutza

Imi Amortesc Mainele

Postări Recomandate

albinutza

Buna!

Am si eu o intrebare, nu stiu daca scriu unde se cuvine..., in caz ca gresesc, i-mi cer scuze iar moderatorii Voi ruga sa sterga tema.

De ceva timp observ ca i-mi amortesc mainele cand lucrez la calculator, mai ales mana dreapta, asa de tare i-mi amorteste ca nu pot face nimic, sunt nevoita sa dau mana in jos si sa o scut de vre-o doua ori (sper ca m-am exprimat corect). Calculatorul la noi e pe o masa simpla, tastatura si cursorul sunt tot pe masa, uneori nici nu am puteri sa ridic manele, desi la orice lucru fizic care al fac in casa nu ma deranjeaza, pot sa-mi amorteasca mainele si cand stau pur si simplu intinsa in pat. Nu stiu daca una e legat cu alta, dar deseori am ameteli foarte mari, la orice sculare sau miscare brusca sunt nevoita sa ma sprijin de ceva, in caz contrar i-mi pierd cunostinta.

Pot sa Va spun ca in copilarie am avut comotie cerebrala si tensiunea la mine e foarte joasa. Atata timp cat am fost insarcinata si dupa nastere inca vre-o jumatate de an poate mai mult, aveam o durere insuportabila de picioare (la genunchi), i-mi venea greu sa indoi genunchii.

Va Multumesc anticipat pentru orice raspuns.

Buna!

Am si eu o intrebare, nu stiu daca scriu unde se cuvine..., in caz ca gresesc, i-mi cer scuze iar moderatorii Voi ruga sa sterga tema.

De ceva timp observ ca i-mi amortesc mainele cand lucrez la calculator, mai ales mana dreapta, asa de tare i-mi amorteste ca nu pot face nimic, sunt nevoita sa dau mana in jos si sa o scut de vre-o doua ori (sper ca m-am exprimat corect). Calculatorul la noi e pe o masa simpla, tastatura si cursorul sunt tot pe masa, uneori nici nu am puteri sa ridic manele, desi la orice lucru fizic care al fac in casa nu ma deranjeaza, pot sa-mi amorteasca mainele si cand stau pur si simplu intinsa in pat. Nu stiu daca una e legat cu alta, dar deseori am ameteli foarte mari, la orice sculare sau miscare brusca sunt nevoita sa ma sprijin de ceva, in caz contrar i-mi pierd cunostinta.

Pot sa Va spun ca in copilarie am avut comotie cerebrala si tensiunea la mine e foarte joasa. Atata timp cat am fost insarcinata si dupa nastere inca vre-o jumatate de an poate mai mult, aveam o durere insuportabila de picioare (la genunchi), i-mi venea greu sa indoi genunchii.

Va Multumesc anticipat pentru orice raspuns.

SORRY de greseala in titlul temei.

Editat de Amanda

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator oleahelp

Vreau sa va spun ca am observat si eu de careva timp asa problea. Mina dreapta imi amorteste si foarte des. Am observat in transport cind vin acasa imi amorteste. Tot lucrez ziua intreaga la calculator. Oare ce sa fie? Multumesc

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog

Buna Ziua.

Probabil aveti o problema in circulatia sindelui prin regiunea coloanei vertebrale in regiunea gitului.

E nevoie de o consultatie neurologica si investigatii ca Radiografia si Doplerul vaselor sangvine in aceasta regiune.

Cind lucrati la calculator, regiunea gitului e sub o incordare deosebita, si vasele sangvine pot sa nu satisfaca necesitatie, mai ales daca sunt probleme de tipul ostocondrozei.

Partajează acest post

Link spre post
albinutza
Buna Ziua.

Probabil aveti o problema in circulatia sindelui prin regiunea coloanei vertebrale in regiunea gitului.

E nevoie de o consultatie neurologica si investigatii ca Radiografia si Doplerul vaselor sangvine in aceasta regiune.

Cind lucrati la calculator, regiunea gitului e sub o incordare deosebita, si vasele sangvine pot sa nu satisfaca necesitatie, mai ales daca sunt probleme de tipul ostocondrozei.

Multumesc muuuuuuuuuuuult pentru raspuns :girl_haha:

Dar, spuneti-mi Va rog, unde pot sa fac Radiografia si Doplerul vaselor sangvine? si consultatia neorologica?

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog
Multumesc muuuuuuuuuuuult pentru raspuns :val17:

Dar, spuneti-mi Va rog, unde pot sa fac Radiografia si Doplerul vaselor sangvine? si consultatia neorologica?

Le puteti face de exemplu in Spitalul De uRgenta, mai intii mergeti al un neurolog acolo la consultatie( etajul 7), el va va indrepta la investigatii.

Partajează acest post

Link spre post
albinutza
Le puteti face de exemplu in Spitalul De uRgenta, mai intii mergeti al un neurolog acolo la consultatie( etajul 7), el va va indrepta la investigatii.

Multumesc pentru sfat si pentru raspuns! :val17:

Multumesc pentru sfat si pentru raspuns! :sad:

Editat de albinutza

Partajează acest post

Link spre post
ElenaMD

Am si eu asa problema :poka: doar ca imi amorteste si ma doare miina stinga. Pina acum amortea cind stateam la comp, acum si fara ca sa stau la compiuter. A aparut asa intrebare: daca sa procur in farmacie corset pentru spate, ca sa stau cu spatele drept la calculator, oare asta ma va ajuta? :unsure:

Editat de ElenaMD

Partajează acest post

Link spre post
Didina

Buna ziua. Am observat tema cu amortitul miinilor si am hotarit sa intreb si eu. Am si eu aceeas problema, doar ca imi amortesc miinile (ambele) noaptea. Ma scol din somn si nu le simt deloc. Trebuie sa dau incontinuu din degete pentru ca sa revina peste 1-2 minute. Pe urma ma furnica o perioada. Se intimpla numai noaptea. Mi-a spus cineva ca seamana a anemie, eu alaptez fetita mea de 1 an si 1 luna. M-ar interesa ce analize sau investigatii ar trebui sa fac ca sa aflu pricina. Va multumesc anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog
Am si eu asa problema :laught1: doar ca imi amorteste si ma doare miina stinga. Pina acum amortea cind stateam la comp, acum si fara ca sa stau la compiuter. A aparut asa intrebare: daca sa procur in farmacie corset pentru spate, ca sa stau cu spatele drept la calculator, oare asta ma va ajuta? :laught1:

Nu cred ca corsetul pentru spate va ideparta problema care e legata de dificitul de circulatie sangvina sau de osteocondroya existenta.

Mai intii se fac investigatii, apoi se hotaraste daca aveti nevoie de corset.

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog
Buna ziua. Am observat tema cu amortitul miinilor si am hotarit sa intreb si eu. Am si eu aceeas problema, doar ca imi amortesc miinile (ambele) noaptea. Ma scol din somn si nu le simt deloc. Trebuie sa dau incontinuu din degete pentru ca sa revina peste 1-2 minute. Pe urma ma furnica o perioada. Se intimpla numai noaptea. Mi-a spus cineva ca seamana a anemie, eu alaptez fetita mea de 1 an si 1 luna. M-ar interesa ce analize sau investigatii ar trebui sa fac ca sa aflu pricina. Va multumesc anticipat.

Buna Ziua

Poate dormiti intr-o pozitie mai incomoda? Daca in somn se incordeaza muschii, ei pot prinde intre ele nervul si vasele sangvine si ca rezultat amorteste mina.La fel pot fi probleme de circulatie sangvina in pozitie orizontala , mai ales daca aveti tensiune arteriala joasa.Mai poate fi si insuficienta unor minerale( Calciu, Magneziu)

Dar mai inainte, adica inainte de nastere ati avut asemenea probleme?

Ca sa excludeti anemia(dar nu cred ca asta e cauza), trebuie sa dati o simpla analiza de singe la policlinica.

La fel mergeti la neurolog care sa va examineze si in dependenta de ceea ce va observa va va indrepta la investigatii necesare.

Sanatate.

Partajează acest post

Link spre post
Didina
Buna Ziua

Poate dormiti intr-o pozitie mai incomoda? Daca in somn se incordeaza muschii, ei pot prinde intre ele nervul si vasele sangvine si ca rezultat amorteste mina.La fel pot fi probleme de circulatie sangvina in pozitie orizontala , mai ales daca aveti tensiune arteriala joasa.Mai poate fi si insuficienta unor minerale( Calciu, Magneziu)

Dar mai inainte, adica inainte de nastere ati avut asemenea probleme?

Ca sa excludeti anemia(dar nu cred ca asta e cauza), trebuie sa dati o simpla analiza de singe la policlinica.

La fel mergeti la neurolog care sa va examineze si in dependenta de ceea ce va observa va va indrepta la investigatii necesare.

Sanatate.

Multumesc pentru raspuns. Incep cu analiza de generala singe si apoi merg si la neurolog. Chiar a inceput sa ma deranjeze chestia asta cu amortitul minilor, nu depinde de pozitie si nici n-am mai avut asemenea probleme inainte de nastere.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum