Эль

Швейные Машинки

Postări Recomandate

TatyanaDomaratskaya

не даёт спать эта машинка,понравилась визуально,прям влюбилась,кто то знает как по качеству тайоты?

Screenshot_2017-10-31-08-41-17.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eliza26
Acum 2 ore, fania a spus:

Eu ca si Olia mam oprit la modelul anna si 925,  nu vad ce fel de cheutori face? As procura care are Motor mai bun  (la modelul anna nu scrie)

Fania, de ce anume aceste 2 modele? Ti-a recomandat cineva?
La rusi am inteles ca foarte bine se recomanda modelul Janome L-394 / Le 22. Din toate modele mai ieftine anume acest model e cel mai practic. Foarte mult am citit si am auzit despre el pe net, anume la rusi. Doar ca la noi am inteles ca nu se mai importa acest model. De asta si sunt nevoita sa aleg din ce avem noi pe piata. 

Partajează acest post

Link spre post
fania
26 минут назад, Eliza26 сказал:

Fania, de ce anume aceste 2 modele? Ti-a recomandat cineva?
La rusi am inteles ca foarte bine se recomanda modelul Janome L-394 / Le 22. Din toate modele mai ieftine anume acest model e cel mai practic. Foarte mult am citit si am auzit despre el pe net, anume la rusi. Doar ca la noi am inteles ca nu se mai importa acest model. De asta si sunt nevoita sa aleg din ce avem noi pe piata. 

Nu mia recomandat nimeni,am comparat din ce ati postat  (interes sportiv,cum sar zice); aceste 2 modele caci au mai multe functii,insa cum am scris vedeti ce fel de cheutori face  (nu pre am inteles din imagini ). Important ii puterea motorului, lampa nui prea importanta caci oricum trebuie aditional o lampa de masa .

Din pacate dupa practica intelegi care masina ii buna si care ii asa pentru lucru simplu. Eu miam procurat overlock dupa recenziile din internet si nu aveam timp so testez, dupa un timp am inteles ca ceva nui in regula ,insa era deja prea tirziu. 

La masina de cusut, cind veti vizita magazinul,uitativa ca puterea de apasare al piciorul sal puteti regula, ori ca el sa fie flexibil, ca sa poate cusa si textile groase si pe cele subtiri sa nu le apese foarte mult

Partajează acest post

Link spre post
Eliza26

Da cum sa vad ce fel cheutori face si cum ar trebui sa le faca ca sa-mi dau seama ca e buna masina? Ma scuzi fania, am pus de vreo 3 ori mana in viata mea pe masina de cusut, inca nu am ajuns la cheutori)). 

Partajează acest post

Link spre post
OliMioli
3 часа назад, TatyanaDomaratskaya сказал:

не даёт спать эта машинка,понравилась визуально,прям влюбилась,кто то знает как по качеству тайоты?

Тань, я тоже фанатею от неё, особенно от бирюзовой. читала один восторженный отзыв о ней на розетка уа. а так модель относительно новая, год назад вышла, мало отзывов. она вышивать умеет. а нет, всопмнила, смотрела видео отзывы на немецком, ну немки довольны были. посмотри в ютубе ещё видеоролики от производителя. там прям снимают как пользоваться и что получается в итоге

Partajează acest post

Link spre post
TatyanaDomaratskaya
1 час назад, OliMioli сказал:

Тань, я тоже фанатею от неё, особенно от бирюзовой. читала один восторженный отзыв о ней на розетка уа. а так модель относительно новая, год назад вышла, мало отзывов. она вышивать умеет. а нет, всопмнила, смотрела видео отзывы на немецком, ну немки довольны были. посмотри в ютубе ещё видеоролики от производителя. там прям снимают как пользоваться и что получается в итоге

бирюзовая?ух ты,а я видела только черную и красную.говорю мужу,что я там тойотку себе красненькую присмотрела,сидел грузился,не понял про какую тойоту я говорю))))))

Partajează acest post

Link spre post
Eliza26
La 10/31/2017 la 8:25, fania a spus:

Eu ca si Olia mam oprit la modelul anna si 925,  nu vad ce fel de cheutori face? As procura care are Motor mai bun  (la modelul anna nu scrie)

Пуговичная петля выполняется в автоматическом режиме с измерением размера пуговицы la modelul Anna! E de bine sau rau? )

Partajează acest post

Link spre post
fania
13 минут назад, Eliza26 сказал:

Пуговичная петля выполняется в автоматическом режиме с измерением размера пуговицы la modelul Anna! E de bine sau rau? )

Dc inteleg eu corect,acum toate masinile moderne au asa functie,in piciorul de plastic pt cusut nasturi, pui nasturele si se coase exact o gaura pt marimea nasturului dat. E bine! Ps nu uitati sa trageti de sus  (cind coaseti pt nasturi ) minerashul dat 

Screenshot_2017-11-03-12-13-17.png

Partajează acest post

Link spre post
Eliza26
La 11/3/2017 la 13:15, fania a spus:

Mersi mult fania pentru raspuns. O sa revin cu impresii cnd iau si eu masina de cusut, poate o sa fie de ajutor cuiva.

Partajează acest post

Link spre post
Winter

Eu cand am cumparat m-am consultat cu vanzator (Janome). Am spus ce am nevoie si mi-a recomandat ce sa cumpar. Sunt multumita.

Partajează acest post

Link spre post
Eliza26

Am fost si eu la o consultatie. Am inteles ca mare diferenta intre masini de cusut de 2150  lei si cele de 3500 lei nu prea sunt (de la 4000-5000 lei in sus e alta categorie), mai ales daca esti incepator! Baza mecanismului practic e aceeasi la masinile electromecanice. Nici puterea motorului a spus ca nu are atat de multa relevanta, ori ca 70W ori ca 85W. Iar greutatea masinilor, chiar daca citisem undeva sa iau una cat mai grea, la fel... rezulta din numarul de operatiuni care le face masina. La una cu 15 operatiuni clar ca mecanismul e mai simplu - astfel elementele metalice mai putine, ceea ce rezulta in greutate mai mica a masini, si invers pentru masina cu 25 de operatii - mai multe elemente metalice, mai complicat mecanismul - greutate un pic mai mare a masinii.
Nu stiu sincer daca o sa se merite acei 1000 de lei in plus ce-i dau pe masina, pentru ca am hotarat sa iau un Janome J925S, fata de un Janome mai simplu la 2100 de lei...
dar sper sa merite - si sa imi prinda bine orice "fishka" pe care o are in plus fata de una mai ieftina :)

Editat de Eliza26

Partajează acest post

Link spre post
fania

Eu tot la inceput aveam masina care numai inainte /inapoi cusea; cu timpul se schimba gusturile si incepi a intelege toata bucataria )) ma folosesc de putine functii: inainte /inapoi, cheutori si gata!!!  Pt prelucrarea marginilor am deja overlock (foarte multe lucruri cos din tricotaj), la masina de cusut pt functia de ovelock trebuie piciorus special,el nui inclus (((    desi am citeva decoratiuni - nu ajung la ele niciodata

Partajează acest post

Link spre post
Eliza26

Presupun si eu, ca din 25 daca am sa folosesc vreo 5 operatiuni)).
Dar stii cum, odata ce ai pus ochiul pe ceva - nu te da nici dracu inapoi))... ehh, minte de femeie).
Am luat cu cheutori automat, cica la modele mai ieftine deja vine semiautomat coaserea cheutorilor. Clar ca no sa ajung eu sa fac cate 100 de cheutori pe zi, dar... cine stie, nu vreau sa raman la scurtat de pantalon a sotului.
Poate o fusta, o bluza pentru mine, apoi pentru prietene, apoi, apoi..... si tot asa inainte.

Partajează acest post

Link spre post
Ynaia

Am ales Janome 7524E, o folosesc deja de 2 ani. Ce sa zi.. imi place, pina ce nu m-a dezamagit.

Daca aveti posibilitatea comandati din rusia, comandati e acolo. Preturile sunt destul de accesibile

Partajează acest post

Link spre post
iulicica85
La 11/11/2017 la 22:54, Winter a spus:

Eu cand am cumparat m-am consultat cu vanzator (Janome). Am spus ce am nevoie si mi-a recomandat ce sa cumpar. Sunt multumita.

Salut. Imi poti spune din ce magazin ai luat masina de cusut? Mersi

Partajează acest post

Link spre post
Winter
Acum 3 ore, iulicica85 a spus:

Magazinele, adica buticurile s-au inchis. Trebuie de cautat importatorul, el e si reparatorul, are atelier la Unic undeva nu departe. Noi am luat o masina de cadou deja direct de la el, cand magazinul nu mai era, dar era lipit nr de telefon pe vitrina. Poate cineva din fete ii are nr-l...

Partajează acest post

Link spre post
Ynaia

Продают швейные машинки в Gemenii, комплектующие к ним тоже

Partajează acest post

Link spre post
Tosica
В 29 января 2018 г. в 21:52, Winter сказал:

Magazinele, adica buticurile s-au inchis. Trebuie de cautat importatorul, el e si reparatorul, are atelier la Unic undeva nu departe. Noi am luat o masina de cadou deja direct de la el, cand magazinul nu mai era, dar era lipit nr de telefon pe vitrina. Poate cineva din fete ii are nr-l...

0 (79) 511937 Игорь

но Когда я ему последний раз звонила, он переехал на ботанику

Partajează acest post

Link spre post
Winter
Acum 1 minut, Tosica a spus:

0 (79) 511937 Игорь

но Когда я ему последний раз звонила, он переехал на ботанику

Да, я помнила примерно имя, но не была уверена.

La 1/29/2018 la 18:23, iulicica85 a spus:

Iulia, sunati la Nr dat mai sus.

Partajează acest post

Link spre post
iulicica85
Acum 2 ore, Winter a spus:

Да, я помнила примерно имя, но не была уверена.

Iulia, sunati la Nr dat mai sus.

Multumesc, Winter!

Referitor la cursuri de croitorie, toate pe care le gasesc sunt de lunga durata (minim 3 luni). Eu as vrea ceva mai simplu (adica doar chestiile elementare) si de scurta durata. Stiti pe cineva care ar putea sa-mi predea individual? 

Partajează acest post

Link spre post
Winter
Acum 7 ore, iulicica85 a spus:

Referitor la cursuri de croitorie...

Croitorie sau cusatorie? Cred ca de croit poti sa te inveti in internet, sunt si cursuri video cu plata.

Masina chiar va recomand Janome. Si de la Igor am luat deja nu din magazin, dar nici o pretenzie. Nanasha e inkintata deja 2 ani...

Partajează acest post

Link spre post
lidusea

У меня viritas

Partajează acest post

Link spre post
Winter

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum