АришА

Как общаться с пузиком?

Postări Recomandate

antonirina

PLACute amintiri , ii citeam poiezii ascultam muzica lenta si cei interesant dupa ce lam nascut am observat cai place muzica cio ascultam in timpul sarcinii .

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
persik87

а у меня как только узнала что беременна, сразу появилось такое ощущение что я не одна! и мне никогда не скучно, я всегда знаю что со мной мой малыш.. и болтаю с ним и советуюсь.. родить вот вот скоро должна! даже грустно с пузиком расставаться, привыкла что кто-то шевелится, крутится, вертится:)

Partajează acest post

Link spre post
Инга5

Я тоже всегда разговаривала с пузиком:)))) Это такое нежное и трепетное чувство!!!!!

Дай бог каждой девушки пережить в жизни этот момент!!!!!!

Partajează acest post

Link spre post
Dharma

Pentru mine e o adevarata placere sa vorbesc cu burtica , sa o alint . Dimineata ne salutam , apoi i-i spun cu ce bucate ne delectam ,  despre dezmierdari si cuvinte dulci nici nu mai zic nimica .. Sint  sigura ca intelege tot ce i-i spun chiar daca e un ghemotoc micut .

Partajează acest post

Link spre post
avia

Eu am gasit o metoda de a comunica cu fetita din burtica.

M-am gindit sa va spun si voua, poate o sa mearga si la altii si o sa va placa sa o aplicati. 

Initial credeam ca e o fantezie de a mea, dar cind am observat ca fetita chiar raspunde am cautat pe internet si m-am bucurat cind am gasit informatie referitoritor la metoda pe care o aplic. Se numeste HAPTONOMIA (“haptos”=atingere, uniune, comunicare prin atingere si “nomos” care inseamna regula, lege.)

In rusa - Гаптономия - (мед. греч. hapsis - прикосновение; hapto - касаюсь + nomos- закон; букв. "закон прикосновений"). 

Iata si citeva link-uri ca sa cititi in caz ca vi-i interesant. 

http://www.copilul.ro/sarcina/despre-sarcina/Haptonomia-sau-cum-sa-ti-cunosti-copilul-inainte-de-nastere-a5101.html

http://www.vashaibolit.ru/3897-metod-obscheniya-s-rebenkom-gaptonomiya.html

Eu am ajuns la metoda asta in felul urmator. 

Vroiam sa comunic cu burtica, dar imi parea cam straniu sa vorbesc intr-un fel singura cu mine.

Mai ales cind am inceput sa simt mai des miscarile, prima ce imi venea sa fac era sa mingii burtica. Dar cind am incercat sa emit mingierea linga ureghea mea mi sa parut ca se primeste un sunet de fosnet, si m-am temut sa nu o deranjeze cumva pe fetita acest sunet. 

Apoi am incercat sa bat usurel cu degetul intr-un ritm anumit (am incercat la fel sunetul la urechea mea pina am gasit un ritm usurel si care mi sa parut placut la auz). Apoi initial bateam asa usurel pe locul si in momentul in care simteam miscarile. 

Si peste un timp mi se parea ca deja ea repeta miscarea dupa ce aude "codul/semnalul' meu. 

Dovada ca indradevar e un contact a fost cind am incercat sa dau "semnalul' in moment cind ea statea cumintica in burtica si ea mi-a raspuns inapoi. 

A incercat si sotul, interesant ca el bate cu degetul in alt ritm. Cind prima data a incecat el, fetita chiar daca se misca la loviturile mele, dupa ale sotului sa linistit brusc, iar dupa ce sotul a continuat sa transmita "semnalul" lui, a primit si el raspuns :) 

Ma stradui des sa nu o deranjez. De obicei "comunicam" asa seara inainte de culcare, dupa ce ma dau cu uleiul anti-vergeturi si sunt relaxata. 

In timpul zilei, cind simt ca sa trezit ii raspund la miscarile ei.

Iar cind eu ma emotionez si ea incepe sa se miste de la asta, prin aceasta metoda am impresia ca ii transmit mesajul ca "Totul e bine, poti sta linistita in burtica". 

Cel mai tare ma bucur de metoda aceasta de comunicare cind o trezesc eu singura, fiindca daca de mult timp nu simt miscarile ei, chiar incep sa imi fac griji daca totul e bine. Si cind vad ca imi raspunde in momentul cind eu incep "comunicarea" ma simt mult mai linistita si increzuta in faptul ca nu e fantezia mea, dar intradevar primesc raspunsurile ei si intradevar am gasit o metoda placuta de a comunica cu fetita care creste in burtica mea. 

Sarcina usoara la toate si cit mai multe emotii pozitive sa avem! 

Partajează acest post

Link spre post
Enya

Без сказок и песенок...глупо как-то, мне кажется.

Глупо и искусственно.

Почему?

Да потому, что потом, когда он именно уже родится и ему( малышу) это надо будет, ЭТО уже в дефиците из-за усталости

и замордованности мамы.

Надо просто надо время беременности лежать, отдыхать, слушать релакс музыку и любить малыша в себе.

Partajează acest post

Link spre post
EcaterinaDontu

Nu i-am povestit povesti si nici nu i-am cintat dar dese ori il mingii si discutam cu el. Mai ales sotul il ocaraste sau il mangie atuncea cind ma chinuie noaptea si nu ma lasa sa dorm.  :tease:

Partajează acest post

Link spre post
Kristina1

я общалась с пузиком... рассказывала что делаю куда иду...если проходила мимо шумного места... успокаивала чтоб не боялся)))

Partajează acest post

Link spre post
ledacat

Я тоже разговаривала с пузиками оба раза - сказки рассказывала, песенки пела! Им нравилось

Partajează acest post

Link spre post
Homiak

Муж на гитаре играл и малыш сразу начинал танцы в пузе)

Я общалась с малышом больше мысленно

Editat de Homiak

Partajează acest post

Link spre post
Anna555

Добрый день дорогие мамочки.Наверное вы все понимаете что с неродившимся ребеночком тоже нужно общаться. Но как это делать? А мужчинам? им поверьте многим очень неловко говорить с животиком, да и что спросит он вас ему рассказать?. А ваш малыш очень жаждет вашего внимания, а особенно папиного. Женский голос хуже проходит в виде звуковых волн к малышу, нежели низкий мужской. На 5-ой неделе развития ваш масик как никогда восприимчив к любому вашему поступку и эмоции, т.к его нервные окончания не обтянуты кожным покровом, именно такие детки, когда их мама решает прервать беременность чувствуют это всем телом. У этого малыша уже присутствует ощущение того, что самый родной человек предает его и хочет сделать что-то плохое, и если мама по каким-то причинам эту беременность сохраняет, то такой ребенок всю жизнь живет с ощущением того, что мама его не любит, и со страхом предательства. Такие детки очень трудно влюбляются и не доверительны к окружающим. С 25нед. развития, ваш малыш через сетчатку вашего глаза, которая передает зрительные образы ему, наблюдает за теми картинками, которые очень нравяться вам, поэтому не зря все вокруг говорят смотрите на красивое, ваш малыш тоже этим наслаждается. Любые ваши перепады настроения, обиды, горести, разочарования, малыш очень чувствует, т.к ваш ритм сердцебиения выдает вас, а он это слышит как никто другой. Мы можем находиться в полной тишине ,а наш малыш- никогда!!! все время что-то булькает, кровь шумит, перистальтика кишечника работает, да еще вы постоянно с кем-то говорите, так что после рождения многие мамы делают гробовую тишину, чтоб малыш спал, и это большая ошибка-от этого дети кстати меньше спят( нужна естественность, все то, что было когда он был в животике). Если вам будет интересно, я буду вам рассказывать то, что заинтересует. До встречи.

Какой интересный и полезный рассказ!Спасибо!

Partajează acest post

Link spre post
duselu

Eu nu-i cint si nici poezii nui spun dar permanent mingii burtica, cind mergem la gradinita ii spun ca mergem dupa lelea , si cam de fiecare data cind mergem undeva ii spun unde ne ducem. Dar cel mai interesant este cind fetita mea vorbeste cu surioara ei din burtica, dimineata ii zice la revedere si pua burtica cind merge la gradinita, iar seara cind merg dupa ia la gradinita , pune minuta pe burtica si o intreaba ce face. Insa sotul este mai rusinos, lui ii pare ca vorbeste singur, dar este foarte emotionat de fiecare data cind pune miina e burtica si rimeste cite un ghiont.

Partajează acest post

Link spre post
NatanaelTali

Я просила прощенья у малыша и гладила живот когда нервничала Он в такие моменты больше всего ерзал.

Partajează acest post

Link spre post
ROSSI

La mine prietena ii punea tot timpul muzica clasica,sa fie copilul linistit,in final s-a primit foarte energic.A spus ca la urmatorul o sa experimenteze,o sa asculte muzica rock

Partajează acest post

Link spre post
riamadam
В 24.08.2009 в 12:50, Avrora сказал:

Ну ты же общаешься не с животом, а с ребенком :clapping: До 20 недель это конечно играет роль только психотерапии для самой мамы, а вот после, когда малыш уже может слышать- начинается налаживание контакта :girl_haha: Хотя это индивидуально, я вот разговариваю с малышом, только когда он пинается больно :girl_in_love:

Да.. это очень индивидуально. Я общалась с ребенком, мне было хорошо и кажется с ребенком установился контакт.

Partajează acest post

Link spre post
Faika

я мультики смотрела)) и гладила))

Partajează acest post

Link spre post
DarinkaFeya

я мультики смотрела и сказки читала)

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum