butinka

Ваш Ребенок И Компьютер. Разрешаете посидеть?

Postări Recomandate

помидорка

Ксюха сама компьютером не пользуется. И никогда не просит. раз в неделю моет в выходной день попросить мультики. Но уже через минут 30 сама от нних устаёт и выключает. Когда сидит у меня на работе - может поиграть с планшетом. Но он у неё свой. И в неограниченному доступе. Я не ограничиваю её никогда. Мы переболели первый меясц повышенного интереса и он сам потом упал на уровень - когда в дороге и в ожидании мамы, когда я работаю. И то - опять же - минут 20 поиграет и откладывает в сторону - ей интереснее с нами поболтать. 

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
izumkka

copilul meu nu este obsedat de calculator,daca ii pun un desene animate e bine daca nu, tot e bine)

Partajează acest post

Link spre post
vikulea

copiii mei privesc desene animate si cintece pentru copii. jocuri le-am zis ca nu avem si mami nu stie cum sa le instaleze

Partajează acest post

Link spre post
md1185

У меня девочке 2,8 лет, я ей ставлю мультик Маленькие Эйнштейны 

Partajează acest post

Link spre post
lilicikkka

Mult timp nici n-a stiut de comp, nici n-as dori sa se deprinda cu el, dar dupa ce a pecat cel mare la invatatura, evident ia ocupat locul. Incerc sa-i limitez timpul petrecut in fata comp, spunindu-i ca am si eu de lucru la el.

Partajează acest post

Link spre post
galina57

У нас наверное как у большинства. Вначале невозможно было оторвать. Сейчас уже другие интересы. Так садиться на пол часа-час.

Partajează acest post

Link spre post
lilicikkka

Cel mai mare pina in clasa a IV nici n-a stiut de comp, dar dupa ce i-a fost procurat acest monstru , a fost acaparat de el intotalmente.

Partajează acest post

Link spre post
Ilenutsa

La noi e mai problematic televizorul, daca sta toata ziua acasa, atunci e toata ziua la desene animate. Nu imi cere calculatorul, pentru ca stie ca nu se poate. De televizor o pot debarasa, numai daca-i dau ceva de colorat, insa si in asa momente vrea cu televizorul conectat. Ma bucur ca asa zile sunt putine, caci merge ziua la gradinita si uita de el.

Partajează acest post

Link spre post
ledacat

У дочери свой планшет, строго установленные временные рамки, но она у нас очень подвижная и ее надолго не хватает - быстро переключается на что-то другое. Больше предпочитает обычные игрушки: куклы и т.д.

Partajează acest post

Link spre post
NatasiK

Я в последнее время стала ограничивать сидение за компьютером. В основном смотрит мультики, играет в развивашки. Очень и очень редко разрешаю поиграть в гоночные машинки.

Сейчас все чаще стала наблюдать за молодыми мамочками, чуть что ребенок капризничает так сразу планшет либо  телефон ему в руки, пусть отвлекается. А ведь по мимо этого столько всего интересного происходит за окном, в самом транспорте, на улице. Почему нельзя переключить внимание ребенка именно таким образом, а не сувать под нос очередной гаджет?

Partajează acest post

Link spre post
Jaborana

Ой, малая тоже просит "компьюти". Разрешаем, не каждый день, но сидит, больше часа точно, смотрит пока только мультики в Ютубе. Запрещать не вижу смысла, такое время сейчас, как говорится. Без этого никак. На мой взгляд, главное контролировать сколько и что именно делает. Наша пока маленькая, потом посмотрим. Обижается, если не разрешаем.

Partajează acest post

Link spre post
irina1601

Наш богатырь  тоже начинал с youtube , потом понемногу сполз на видео с Лего, потом пошли все видео в расход и теперь Minecraft, в наше время найти видео без бл..., су... очень тяжко, я скачала игру и просто напросто запретила смотреть видео.

Partajează acest post

Link spre post
cil

acum 4 ani, ca si alti parinti le puneam copiilor desene animate, uneori dozat, alteori - in vacante mai mult.

observam ca sunt mai nervosi, mai iritati. nimic bun. 

si in special scandal daca nu le permit la televizor.

si apoi am vazut aceasta emisiune 

cu un profesor, care argumenteaza foarte clar de ce copiilor nu se poate se sa uite la televizor.

Am prins o conferinta a acestui profesor si la Chisinau. si ne-am oprit. adica nu ii mai lasam la televizor, si nici vorba de calculator.

a fost o stare de scandal o perioada (ca la un drogat dupa ce nu ii mai dai droguri).

dupa aceea au acceptat lucrurile asa cum sunt.

si acum se joaca si se intretin cu jucarii, carti si jocuri.

fetita fiind mai mare a inceput sa citeasca mult, chiar foarte mult.

copiilor daca le opresti una - ei cauta alte surse ...

si in general eu mi-am dat seama ca daca las lururile la o parte si ma duc cu ei (sa ma joc cu ei, sa ii citesc ceva), ei nu mai cer altceva, ei au nevoie de atentia parintilor. iar noi parintii ne debarasam de ei prin TV si PC

De altfel si la scoala copiii sunt foarte excitati tot din cauza TV-ului

Editat de cil

Partajează acest post

Link spre post
Cristina86

Всем привет, и мы разрешаем нашему ребенку сидеть за компом ))

Она так выучила англ.яз. )) 

Но контролируем, что бы не заходила на не нужные сайты...

Partajează acest post

Link spre post
selena

La noi era o perioada când fetita era dependenta de mobil, își alegea desenele animate pe Youtube singura. TV nu prea o interesa deoarece aveam doar unul și era pus la știri mai mereu. Dar ca să-i distragem atenția de la mobil am învățat-o să-și pună desenele la TV. Când a început deja lupta desene/stiri i-am luat tv in camera ei. Dar cu timpul au inceput sa nu o mai intereseze, ea oricum se tragea la noi, carui copil ii place sa stea singur in camera? Respectiv nu mai e dependenta nici de mobil, nici de tv. Papusile, plastelina si acuarelele o intereseaza mai mult.

Ca urmare nu o limitez nici de la tv, nici de la mobil/tableta/calcculator. Oricum nu o tin mult.

De jocuri nu stie, cu toate ca vede la alti copii si ma roaga sa-i pun. Dar ii spun simplu ca fie nu pot, fie telefonul nostru nu are jocul asta. Hai mai bine sa faca poze. Si ea accepta fara probleme.

Partajează acest post

Link spre post
Nefrit

Eu sunt o mama "rea" )))))))

Le permit copiilor TV, computer sau consola doar simbata-duminica, si in zilele de vacanta, si dozat.

Am decis in asa fel, pentru ca ei mai mult sa comunice, sa citeasca carti, sa se joace jocuri "live".

Partajează acest post

Link spre post
NatashaBoxeneanu

И мы разрешаем сидеть за компом! Но так как у нас их 3-е, стараемся чтоб играли с друг другом! Так и чередуют комп и игры! Самая маленькая - ну правда ей уже 5 лет меньше всего интересуется телефонами планшетами и компом и мне это нравится! Я конечно не за комп, но и не совсем против! Есть развивалки и другие интересные передачи!!!!

Partajează acest post

Link spre post
sunnybee

Я включают по ТВ или компу только мультмки. Дозированно. Но все равно вижу, что хоть мультики и поучительные она смотрит, она после них очень какая-то нервозная и обидчивая. Например пока она была в туалете и закончилась серия, она сразу в слёзы! Или пора идти делать другие дела то тоже слёзы! Иногда прям сильные. Поэтому я понемногу уркзаю время чтобы со временем полностью от этого отказаться. В это время даю ей книжки и вместе разбираем темы))

Partajează acest post

Link spre post
MamusLina

Всем привет, и мы разрешаем нашему ребенку сидеть за компом ))

Она так выучила англ.яз. )) 

Но контролируем, что бы не заходила на не нужные сайты...

И мы разрешаем. У нас тоже ребенок английский учит так сейчас (готовимся в первый класс). И пару сайтов для обучения шахматам используем. А до этого тренировался в устном счете с помощью спец.комп.игр (например, в одной из них падали с тучки примеры, их нужно было быстро решить и набрать ответ, пока пример не упал на землю).

Я уже почти год собираю ссылки на классные полезные ресурсы для своего сына))). Столько всего есть для обучения, развития, расширения кругозора для детей! Много и попробовали, оценили, полюбили. А вот младшему ребенку (2 года) компьютер не интересен пока, мультиков хватает)).

Partajează acest post

Link spre post
MamusLina

Вспомнила! Недавно узнала о том, что есть специальный детский поисковик от Гугла www.kiddle.co/. В его выдаче фильтруется "взрослый" материал! Я установила этот поисковик как основной в браузер, которым сын пользуется. Теперь можно не стоять рядом, когда он картинки ищет)).

А еще давно стоит блокировка рекламы. Без этого никак.

Partajează acest post

Link spre post
MamusLina

Вспомнила! Недавно узнала о том, что есть специальный детский поисковик от Гугла

засомневалась и посмотрела еще раз, не от Гугла, независимый какой-то, но нормальный)

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum