тани4ка

Прокалывание ушей и серёжки у девочек

Postări Recomandate

тани4ка

Когда можно девочке ушки проколоть?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tory

Может стоит дождаться времени, когда она сама изьявит желание проколоть ушки?

А вообще мой косметолог говорила мне, что не стоит торопиться очень с этим. В 6-7 лет нормально проколоть ушки, но не раньше. Опять же таки учесть пожелания самого ребенка.

Во многих салонах прокалывают. Вот на днях была в Афродите и одна мама тоже дочку привела. Прокалывают пистолетом, смазывают ушки каким-то кремом Эмма для анестезии.

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

У меня родственница живёт в Египте. Родила девочку. Когда принесли на второе кормление, дочка была при серёжках!!! Мама была в шоке, а муж (коренной житель страны) объяснил, что у них так во всех роддомах. Традиция, однако :)

Мы своей ушки прокалывать не будем, пока сама не попросит. Хотя... у друзей попросила в 3,5 годика. Ждём-с.

Partajează acest post

Link spre post
Эль

Не будем пока прокалывать , только если сама захочет.

Мне уже в школе прокололи, так мне хотелось сережки. А сейчас уже много лет не ношу серьги, разонравилось, только иногда одеваю, просто так , чтобы дырки не заросли.

Partajează acest post

Link spre post
Zolga

У нас папа с Серьгой в ухе - так он все наровит Саше проколоть ушко :) Но я сопротивляюсь и говорю что в нашем случае ребенок должен сам решить надо ему это вообще ;)

Partajează acest post

Link spre post
Naty

А я Аннушке одела серёжки ровно в годик, в день рождения. ТТТ никаких проблем не было, зато стоит посмотреть с какой гордостью она показывает "ceceii" :)

В салоне у Ключникова, одели сразу пистолетом "гвоздики" (гиппоаллергенные), а уже через две недельки я поменяла во сне на золотые.Находится на Бендерской, чуть ниже Дома Армии, там здание по-моему какого-то банка, а в подвале SALON BY KLUCHNIKOFF. 

Доча перенесла лучше чем я предполагала, мы даже не мазали ничем. Через 20-30 минут прошла краснота.

Editat de Кисюня

Partajează acest post

Link spre post
julik

Мы прокололи ушки в годик, прокололи нам пистолетом, сразу сережками (сережки упакованы как одноразовые шприцы и они из хирургической стали), сначало она нарисовала точку а потом уже проколола. Улька очень удивилась и вздрогнула, но не заплакала, а когда прокалывали второе она обиделась и заплакала, но очень быстро успокоилась. Купили мазь, надо обрабатывать 2-3 раза в день. Сказали эти сережки не снимать месяц, а потом можно уже одеть свои. Но я перевалновалась жуть, мы когда зашли в кабинет у меня треслись и руки и ноги

Сейчас не могу насмотрется, очень нравится. :) :) :)

Partajează acest post

Link spre post
cil

Мы прокалывали в салоне KISS, тоже вроде пистолетом "гвоздики" (гиппоаллергенные), но через неделю ушки ужасно опухли и стали красные, раздражение. Даже помимо того что обрабатывали спиртом каждый день. :(

Мама настояла и я решила что надо поменять на золотые. Замена была немного болезнена, ушки вроде начали заживать, а потом через еще 2-3 недели заметила опять раздражение на правом ухе. Внимательно посмотрев заметила что сзади сережка неправильно висела, то есть я ее не правильно одела, и вот первая дырка начала краснеть.

Что-ж было делать, я вообще сняла серьгу, чтоб ушко прошло, сейчас ждем чтоб воспаление прошло совсем.

Потом говорят что надо поити откоректировать дырку. Сейчас ходим с одной серьгой. :P

Partajează acest post

Link spre post
Beta-n
Citat
а я все же ЗА то, чтобы ребенок сам решил, а не как маме хочется. :P

абсолютно согласна.

у нас во дворе мамаши организовались и пригласили на дом. женщина прокалывала аппаратом, сережки из хирургической стали. проколола сразу четверым девочкам (всем было ококло года). все дети перенесли прекрасно, не плакали, заживало хорошо у всех. сейчас все довольны.

а я тогда не решилась и сейчас не хочу. пусть сама прокалывает (когда решиться, помогу, отведу, заплачу), но не раньше пяти лет. до этого ушки маленькие, выше вероятность промахнуться и задеть какой нибудь нерв. а может и не решится.

я проколола в 19 лет.

Partajează acest post

Link spre post
lyona

Не хочу прокалывать уши дочке по 2-м соображениям: можно попасть нетуда (что и было с моей сестрой, теперь она сережки не может носить), во-вторых - бось, что во время игры дернет случайно, хотя может гвоздики не страшны с этой точки зрения. Мало ли, может к её подростковому возрасту поменяется мода и дырки в ушах станут признаком вульгарности. Путь уж сама решает когда проколоть.

Я и себе-то проколола за 2 недели до свадьбы, да и то, только потому что очень понраились одни сережки и захотелось их одеть.

Partajează acest post

Link spre post
Снежинка

Мы Уле прокололи ушки в 3,5 года. Прокалывали в парикмахерской на Чеканах, пистолетом. А доча сама сказала, что хочет носить сережки, как мама :D Нам сказали только перекисью протирать ушки. Но малая не давалась. Так я ночью, когда она засыпала, протирала серёжки :)

А с возрастом страхов больше появляется, да и боязнь что больно будет. У меня многие знакомые так себе уши и не прокололи. :unsure:

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor

De fapt eu am vrut sa-i punem la un anisor, dar sotul a fost categoric impotriva - a zis ca-i prea mica. Ei, si asa si a ramas intrebarea deschisa si puisorul fara cercelusi :( :)

Eu personal mi-am facut borti in urechi la 21 de ani! Pur si simplu nu simteam necesitatea.

Partajează acest post

Link spre post
coffy

Имеем уже 2 пары подаренных сережек, проколю только когда сама скажет "хочу!" Прокалывать потому что маме так хочется не считаю нужным, она и без сережек красавица:)(как впрочем и все детки) ИМХО

Partajează acest post

Link spre post
тани4ка

Делали в поликлинике 11

Тая, молодчина моя малюсенькая, не плакала совсем, она пока ей отмеряли сидела спокойно, когда пистолетом шёлкнули твк вздрогнула, что я чуть не заплакала!! Я думала будет выдираться, а она нет спокойно сидела пока ей и второе ушко щёлкнули. Собиралась заплакать, но её быстро отвлекли. Так что я горжусь дочкой, она у меня стойко выдержала прокалывание ушек. Сейчас мажу ей Синтомицину линимент.

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Noi am pus la 11 luni, si daca totusi sinteti hotarite puneti mai devreme, cu cit e mai mare cu atit mai multe intelege si e mai greu de prelucrat gaurica.

Partajează acest post

Link spre post
SuperMama

fetelor, inaite de a gaurile urechiushele printseselor, cititi acest articol

Cerceluşii. Frumos! Dar sănătos?

În Ungaria şi Franţa este interzisă găurirea urechilor copiilor până la un an, iar în alte ţări – chiar şi până la 3 ani!

Cel mai vechi corp mumificat din lume, găsit în glaciarul Austrian în 1991, şi care se crede să aibă peste 5000 de ani, avea găuri în urechi. La triburile primitive cerceii aveau funcţii magice de „alungare a duhurilor”. Mai târziu, în Egipt, dar apoi şi în Roma Antică inelele inserate au obţinut funcţii de distincţie socială şi reprezentau semne ale bunăstării şi succesului. Marinarii medievali îşi găureau o ureche pentru că se credea că duce la acutizarea vederii, iar dacă corpurile erau spălate de ape, cercelul servea ca plată pentru îngropare. La curţile Europene cerceii se întâlneau atât la femei cât şi la bărbaţi. Shakespeare, Sir Walter Raliegh şi Francis Drake purtau cercei de aur în urechi.

Adesea părinţii decid, din motive estetice, să găurească urechile copiilor pentru a le pune cercei. Unele fetiţe poartă cercei încă din primele luni de viaţă. Puţini cunosc, însă, reversul acestei frumuseţi...

Deşi este deseori neglijată, auricula urechii are un rol special în corpul uman.

Medicina tradiţională Chineză de multe secole cunoaşte, iar medicina contemporană încă în 1950 a aflat că pe partea externă a urechii se află anumite regiuni ce corespund organelor interne şi anumitor părţi ale corpului uman. Printre acestea se numără zona capului, inimii, rinichilor, splinei, ficatului. Stimularea sau deteriorarea acestor zone duce la o reacţie similară în corp.

Este vorba nu despre o conexiune directă între ureche şi părţile corpului, dar despre faptul că urechile oferă acces direct la sistemul nervos central şi periferic. Iar prin creier şi coloana vertebrală impulsurile nervoase de la urechi se retransmit în diverse părţi ale corpului.

Pe această idee se bazează auriculoterapia – o tehnică terapeutică foarte eficientă, bazată pe masajul şi acopunctura urechilor. Acestea sunt metode eficiente şi neinvazive de diminuare a durerilor, de relaxare, de tratare a dependenţei de droguri, alcool, tutun şi detoxificare.

Masajul urechii stimulează eliminarea hormonului numit endorfină, care este un anestezic natural. Studiile au arătat că stimularea urechii duce la creşterea nivelului de endorfină în sânge şi a lichidului cerebrospinal, ceea ce diminuează durerile, inclusiv cele cronice datorate spasmelor musculare.

Stimularea regiunilor centrale concave ale urechii externe duce la creşterea relaxării şi menţinerea echilibrului. Eliminarea suplimentară de endorfine îmbunătăţeşte dispoziţia pacientului fără utilizarea drogurilor.

Lobul inferior al urechii reprezintă zona capului. Durerile de cap, problemele cu ochii, sensibilitatea sporită sau extenuarea, durerile de dinţi şi alte inflamaţii din regiunea gurii pot fi uşurate prin masarea acestei zone. Dar afectând lobul urechii prin găurirea lui, iar apoi prin stimularea sa permanentă cu cercei se poate obţine efectul contrar – dureri şi malfuncţionari. Doamnele cu dureri de cap, venite la auriculoterapeut sunt deseori uimite de rugămintea de a scoate cerceii, în special atunci când li se argumentează că aceştia pot fi cauza durerilor.

În concluzie cred că decizia de a face piercing, în special al urechii, şi de a purta cercei este una individuală. Cel mai bine este ca această decizie să fie una argumentată şi bine chibzuită.

Text de Ana Ghilaş, mămica unei fetiţe de 2 ani care încă nu are cercei

Partajează acest post

Link spre post
ALISA

Si mie i-mi pare ca-i devreme. Mai pe urma, cind a intelege ca-i frumos si a vrea singura. Mie mi-au pus la 5 ani, eu singura vroiam si nici n-am cricnit... :mosking:

Partajează acest post

Link spre post
Tinika

Noi i-am pus Arinei cercei cind avea 8 luni si 24 zile. A fost jale mare cind a trebuit sa-i fixez capushorul cu miinile ca medicul sa deseneze acele puncte pe urechiushe insemnind locul pentru cercei. Ciind i-a pus medicul cerceii tot a plins si eu regretam ca am facut aceasta procedura.

Aceasta a fost dorinta mea caci peste 2 luni urma sa fim nanashi si am vrut sa-mi fie fata frumoasa.

Ce priveshte prelucrarea urechilor - o faceam cind ea adormea si era foarte comod si pentru mine caci puteam sa fac totul ca lumea, si pentru ea caci nu-i mai aduceam aminte de urechiushile cu "buba".

Daca ar fi sa fac acest lucru acum m-as mai gindi.

Editat de mamulea

Partajează acest post

Link spre post
m'amy

eu am facut rezidentziatul in acupunctura, inclusiv shi auriculopunctura... :da2:

nu vad nimic grav in a pune cercelushi... locul unde de obicei ei se pun, corespunde ariei, zonei (shi nu punctului) ochi... plus la asta tot pe lobulul urechii mai exista punctele ochi 1 shi ochi2 (mai aproape dr tragus), mai sunt puncte cu alta localizare care ar avea aceleashi functzii,

este shi partea cealalta a monedei, punerea cercelushilor ar putea activa punctul (in caz ca gaura este facuta in punct, repet, acolo este aria ochi, unde trebuie gasit punctul in acea zona, care are o suprafatza mai mare ca un punct), shi deci ar putea rezolva careva probleme existente...

Un exemplu: in cazul amputatziei uneie extremitatzi(miina sau picior), pe care sunt punte de acupunctura corporala, nu ar insemna lipsa funtziilor acestor puncte, ele vor fi preluate de celelalte puncte aflate in conexiune, conform legaturilo ciclului celor cinci elemente, meridianelor shi multe alte legaturi... e cam complicata filosofia chineza... :mosking:

Decide fiecare da sau nu... Articolul il citisem deja, in Odorash... :da2:

Totushi eu ashi dori sa punem cercelushii cit ea este micutza, :da2: shi e mai putzin stresant p-u ea... scapam cu mai putzine lacrimi :da2: p-u a fi "frumoase"... "krasata trebuiet jertv" :da2:

Partajează acest post

Link spre post
Ванилька

Я тоже думала пойти с малышкой в салон, у нас уже 2 пары сережек, а дырочек нет.

Полазила по сайтам, почитала...+ переговорила с мужем.

Решили подождать, пока малышка подрастет и сама скажет что-то типа "хочу цяцю" :wink: , чтоб не лишать права ребенка самому выбирать, когда делать дырочки и хочет ли она этого вообще, да и боль от прокалывания у нее будет осознанная, понятная для нее!

На самом деле, на данный момент, этого больше хочу я, а не она (ведь маленькая девочка с сережками это так мило!)- придется подождать! :rolleyes:

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor
Citat
"...În concluzie cred că decizia de a face piercing, în special al urechii, şi de a purta cercei este una individuală. Cel mai bine este ca această decizie să fie una argumentată şi bine chibzuită..."

e bine spus si cred ca fiecare mamica are tot dreptul sa decida singura! Totusi parerea mea este ca trebuie de-i pus fetitei cercelusi atunci cand isi doreste ea singurica si cere acest lucru

Fetitei mele nu i-am pus inca, dar ea deja de vreo cateva luni imi cere cercelusi frumosi in urechi :wink: asa ca, cred eu, la vara mergem si noi la gaurit urechiusile :foto:

Partajează acest post

Link spre post
Кисюня

Я себе проколола уши в 18 лет, ощущения после прокалывания крайне неприятные, спать неудобно, надо аккуратно голову класть и потому доче своей пока она сама не захочет прокалывать не буду. К тому же дети маленькие и я не хочу чтоб кто то ее задел в игре. Моей маме прокалывали года в 2-3 так она до сих пор помнит что ушки болели.

Partajează acest post

Link spre post
mashka mamashka

Хотя у нас мальчик, но я хочу чтобы он носил серьгу. Но конечно-же не сейчас, а когда вырастет, лет в 14.

Я считаю не правильно прокалывать ушки таким маленким деткам (3-6 мес.), тем более что стрессов им и так хватает: роды, колики, прививки, зубки и многое другое, о чём мы даже можем и не догадыватся. Тем более что эта БОЛЕЗНЕННАЯ процедура делается не потому что НАДО, а потому что ХОЧЕТСЯ, просто из прихоти родителей.

Partajează acest post

Link spre post
m'amy

Salutare!!!

Uite ca noi deja purtam cercelushi... :music: shi sa shtitzi ca tare bine a reactzionat Amy la aceasta procedura... Acolo este o doamna foarte amabila, shi Amelia fiind la noi comunicabila, i-a zimbit de la bun inceput... Shi nu am plins deloooc... sincer!!!

Iar acasa cind ii prelucrez cercelushii nu face nici o grimasa... tfiu-tfiu-tfiu...

Uite shi poze cu noi... Amy cu cerceii...

4cbf0bc19e24.jpg

Noi cercelushii i-am pus la clinica Sancos, la Rishcanovca, in orice zi shi e fara programare, . Ne-a costat 155lei tot cu cercelushi, pe care i-am procurat de la ei, cica sunt dintr-un material special chirurgical, pentru a preveni inflamatzia, shi nu avem voie sa-i scoatem timp de o luna.... Amy nici nu a scincit macar...mai intii doamna i-a facut semnele unde vor fi cercelushii, shi apoi i-a impushcat unul, Amy a facut o grimasa doar... fara lacrimi shi fara sunete, iar dupa a doua gaurire eu repede am inceput a ma maimutzari la ea :blum: shi ea a uitat shi de grimasa shi de cerceii :girl_haha:

Acum suntem la a 4zi de la gaurire shi tfiu-tfiu-tfiu... urechea este OK, fara careva semne de inflamatzie (roshie...) shi la prelucrarea urechiushei cu sol de calendula Amy nu reactzioneaza, kiar shi fac mishcari de dute-vino la cercei...

Uite asha bravo noi suntem!!! :girl_in_love:

Partajează acest post

Link spre post
Alla

А я против сережек у маленьких деток. Я и на прививкт то иду с тяжелым сердцем... Как мне кажется, ребенок имеет право сам выбирать хочет носить серьги или нет. Так что мы подождем... :clapping:

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum