BabaYaga

Двуязычные Семьи, Плюсы И Минусы В Развитии Двуязычного Ребёнка

Postări Recomandate

BabaYaga

Вопрос к родителям двуязычных семей. Как вы общаетесь в семье? И как это сказывается на речи вашего ребенка?

У нас семья двуязычная. Я с сыном полтора года сидела дома и общалась с ним по-русски. С бабушкой (моей мамой) и я и он общались по-русски.

Наш папа говорит с сыном на румынском. Я с папой на румынском. Бабушка (со стороны мужа) сейчас сидит с сыном и говорит с ним на румынском.

Сын отлично понимает 2 языка. Все предметы и действия знает на обоих языках и незамедлительно все исполняет, приносит, отвечает независимо на каком языке к нему обращаются.

Нам 1,7 и он плохо говорит. Лишь несколько слов. Причем большенство из них на румынском :unsure: Я не против, просто не понятно как так он полтора года со мной общался на русском а первые слова стал говорить на румынском.

Короче, сейчас у нас такой словарный запас:

мама, гата (все), апа (вода), па-па (пока), плоуэ (идет дождь), опа, да, ыы (нет), каррр (ворона говорит так) И ВСЕ! Остальное звуки, жесты. Больше слов нет.

Мне говорят что 1) дети в двуязычных семьях позже начинают говорить 2) мальчики позже начинают говорить. Успокаивают что все нормально. Я честно говоря не очень и волнуюсь. Я уверена что однажды он заговорит, не щас так через год. Просто заметно когда общаемся со сверстниками что они говорят больше, лучше. Поэтому заинтересовал этот вопрос.

Как у вас обстоят с этим дела?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vicky

Nu e de domeniul rusa-romana,dar suntem si noi o familie bilingvala :unsure: Eu de la nastere mereu si oriunde vorbesc cu copilul doar romana,caci doar de la mine o poate invata.Sotulcu el vorbeste doar germana,iar eu cu sotul vorbim in engleza,asa am ineput si nu putem trece la germana.Copilul nu vorbeste fluent inca,propozitii de 2-3 cuvinte in toate 3 limbi.Si nu incura,stie ca cu mine e doar in romana,cu papi in germana,iar daca eu vorbesc cu sotul in engleza,se poate include si el in engleza :wink:

Unicul lucru care am observat e ca predomina germana la el(e si nromal,Tv,copii la joaca,lumea imprejur),are citeva cuvinte in germana ce le foloseste atit in romana cit si in engleza ,de exemplu NEIN-nu(in oric elimba spune nein),JA-da(nu foloseste yes sau da),Sitzen-aseaza-te si Putzen-curata. :wink:

Intr-adevar din ce am observat la cei din jur,copii bilingvi incep a vorbi mai tirziu,dar conteaza faptul ca va cunoaste deodata 2-3 limbi :cool: Iar limbile prin bine in viitor.

Partajează acest post

Link spre post
Cosmica

la noi in familie, eu, sotul si copilul vorbim in rusa(fiul are 1.8 luni) cu bunicii vorbesc in romana, sotul doar in rusa. Incerc citeodata sa vorbesc cu fiul in romana si observ ca-i place cum suna cuvintele in romana(are o deosebita placere sa le repete:). Cind va mai creste la sigur va merge la gradinita romana :). Nu vreu sa piarda sansa sa cunoasca doua limbi.

Cit despre capacitatea sa de a vorbi, am observat ca punctul sau forte e repetatul cuvintelor.A inceput sa foloseasca verbele, numara pina la 5(dar e doar un fel de poezie pt. el), prima sa poezie-pe care noi nu l-am invatat special e :"Обезьяна чи-чи-чи, продавала к(а)рпичи". :)

Partajează acest post

Link spre post
Lili

Fiul inca nu vorbeste, dar intelege.In familie vorbim romana iar cu buneii-rusa(cu bunica si va sta kind voi iesi la serviciu).Sunt de parerea ca mai bine sa cunoasca doua limbi ca materne(celelalte - facultativ).N-am stiut ca din aceasta cauza va vorbi mai tirziu, dar voi accepta.Consider ca fiind mic va deprinde mai bine si are cu cine sa converseze(in familia sotului se vorbeste rusa).

Partajează acest post

Link spre post
Магда

Мы с мужем знаем каждый по 2 языка кроме русского, но говорим с сыном пока только по-русски, чтобы у него сформировалась лексика и дикция. Учить второй и третий-четвертый языки начнем в 4-5 лет. Я тоже заметила, что обычно в двуязычных семьях дети хуже говорят, путаются. Так что торопиться некуда. До 10-11 лет ребенок может выучить иностранный язык как родной. Было бы желание.

Кстати, я столкнулась с тем, что наши двуязычные знакомые и коллеги не так уж хорошо влвдеют языками: при прекрасной устной речи грамотно писать могут только на 1 языке - русском или румынском.

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga
Я тоже заметила, что обычно в двуязычных семьях дети хуже говорят, путаются.

Ну тут я не согласна. Сама выросла в двуязычной семье, и все наши родтсвенники такие.

Дети не путаются. Они сразу знают с кем на каком говорить, предложения строят только на 1 языке. Говорят не хуже тех кто знают только 1 язык. Они просто позже начинают говорить. Но подсознательно отлично отличают языки и не путают их (исключение очень популярные слова, типо да, нет, мама, баба и т.д.) которые с раннем возрасте универсальные для всех используемых языков.

Partajează acest post

Link spre post
Фыцка

Я тоже из двуязычной семьи. По расказам родителей и родственников никогда не путалась и всегда абсолютно правильно составляла предложения, чему все неимоверно удивлялись. И, кстати, спрашивала маму, я рано научилась говорить.

А дети из двуязычных семей которые учатся говорить немного позже, начинают говорить резко все слова, то есть не учат по нескольку слов постепенно а говорят их сразу, с ощущением что все это они знали и раньше, только думали до сих пор, говорить, не говорить.

Забыла сказать, на самом деле мальчики учатся говорить позже.

Partajează acest post

Link spre post
Milaia Mia

у нас получится бмлингвичная семья. Я говорю с малышом и как попадается. И на русском и на румынском. Считаю что детей учить языкам не надо, просто на них разговаривать. И чем раньше тем лутьше. До года у детей осваиваемость самая высокая. Потом они только вспоминают, если есть что конечно)))

Partajează acest post

Link spre post
coffy

Мы тоже билингвы :laught: Читала пару статей,что желательно,чтобы один родитель говорил на одном,другой-на втором. Я по-русски,муж по-молдавски. Часто муж просто переводит ей мои новые слова в ее лексиконе. Дочь говорит правильно на двух языках,но как мне кажется произношение ей легче дается на молдавском,но т.к. большую часть времени она со мной,то словарный запас русского конечно побогаче. Ну ничего,пойдет в молдавский сад и наверстает :lol:

Partajează acest post

Link spre post
MumofChubby

La noi tot familia e bilingva, bine ca, deocamdata, e prea devreme pentru a sti cind va vorbi copilul meu sau care limba va predomina ,dar una stiu...Am citit din mai multe surse...daca vreai copilul sa vorbeasca concomitent in 2 limb,i ar fi bine ca mama sa vorbeasca exclusiv doar intr-o limba(romana in cazul meu)si tata in limba sa (engleza in cazul sotului).Asa si facem, si la moment ,pot spune ca intelege ce i se spune in amblele limbi.Bineinteles, am exemple limitate dar daca il rogi sa-ti arate limba (stick out your tongue)o face,indiferent in ce limba i s-a spus,precum si bate din palme( tapsele (ladushki rus.) clap your hands-eng.) :laught:

Partajează acest post

Link spre post
ATI

Noi la fel sintem biligvi. Dar eu vorbesc cu fiul in franceza. Acum el vorbeste si romana la fel ca si franceza datorita faptului ca buneii (parintii mei) vorbesc cu el in romana. Cu ei in romana, cu mine si cu sotul in franceza, ba acum el este traducatorul nostru, caci traduce buneilor din franceza in romana iar lui tati ii traduce din romana in franceza! :lol: Stie si rusa, are urechea bine formata, intelege mai bine, vorbeste mai putin (poezii, cintece, filme privim si in rusa). Dar ca sa o invete la un nivel profesional cred ca va merge la scoala specializata rusa o data pe saptamina (de la 5-6 ani) ca sa invete rusa.

Germana o va invata la scoala ca si engleza.

E corect ca copii din familii bilingve incep sa vorbeasca mai tirziu, dar nu cred ca asta e o problema, oricum la virsta de 3 ani aproape toti copii au acelasi nivel de vorbire (dupa cum am citit). :laught:

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga
Дочь говорит правильно на двух языках,но как мне кажется произношение ей легче дается на молдавском,но т.к. большую часть времени она со мной,то словарный запас русского конечно побогаче. Ну ничего,пойдет в молдавский сад и наверстает :laught:

Вот я тоже удивилась, с чего бы это у сына первые слова на румынской. Все же там они созвучнее, мягче. Наверное поэтому детки выбирают его.

Partajează acest post

Link spre post
coffy
Вот я тоже удивилась, с чего бы это у сына первые слова на румынской. Все же там они созвучнее, мягче. Наверное поэтому детки выбирают его.

Дашулькины первые слова были на русском,но ей нравилось повторять молдавские:)

Partajează acest post

Link spre post
Igna

Apropo nu e corect ca baietii incep sa vorbeasca mai tirziu,am o groaza de exemple unde copii baieti au inceput sa vorbeasca devreme.Eu am inceput sa vorbesc la 1,4 ani,fratele la 9 luni(si mult mai bine ca mine).Asa ca aceasta nu e o regula,depinde poate de copil.

Partajează acest post

Link spre post
MumofChubby
Apropo nu e corect ca baietii incep sa vorbeasca mai tirziu,am o groaza de exemple unde copii baieti au inceput sa vorbeasca devreme.Eu am inceput sa vorbesc la 1,4 ani,fratele la 9 luni(si mult mai bine ca mine).Asa ca aceasta nu e o regula,depinde poate de copil.

+1 si cred ca cit de mult se vorbeste cu copilul

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga

Probabil noi diferint intelegem "a inceput sa vorbeasca". Nu prea cred ca la 9 luni copil poate face legatura macar intre 2 cuvinte, nemaivorbind de legatura verb + substantiv.

Eu cind zic a vorbi inteleg un vocabular cel putin de 10-20-30 cuvinte pe care copil le utilizeaza des, corect la tema, raspunde la intrebari nu prin semne ci prin cuvine, fie corecte, fie intortocheate dar deja cuvinte.

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga
+1 si cred ca cit de mult se vorbeste cu copilul

Eu tot credeam in asta. Sunt foarte vorbareata si chiar crezind in teoria asta o aplicam la maximum si continui sa o fac. Da, asta ajuta. Fiul stie TOATE obiectele din casa si de-afara, stie toate animale, actiuni, stie totul unde sta, etc. El este implicat foarte activ in toate actiunile din familie, totul mereu se comenteaza, se povesteste, etc. Chiar lumea care ne cunoaste era convinsa ca el va vorbi foarte repede. Dar totul e exact invers.

Si am un exemplu, o mama si o fiica cu care ne plimba. Mama foarte tacuta, are impresia ca copilul nu intelege si nu e nevoie la virsta asta sa-i bati capul cu informatii (cum ea zice). Comunicare verbala e minima, doar strict necesar. Fata la 1an si 3luni vorbea foarte multe cuvinte. Ea repeta orice auza, fara chiar sa inteleaga sensul. Ii venea usor sa pronunte mai toate sunete si cuvinte. Acum la 1an si 9 luni ea zice propozitii din 2-3cuvinte. Ea vorbeste. Vocabularul e foarte bogat. Si mama se bate cu miine in piept ca toate teoriile contemporate sunt niste prostii pe care doar se fac bani. Copii stiu singuri sa creasca si invata singuri totul.

Partajează acest post

Link spre post
MumofChubby

E adevarat,fiecare copil are randamentul sau in dezvoltare si indiferent de cit de mult te ocupi de un copil oricum el/ea va "produce"doar atunci cind e gata,asta insa nu denota gradul de inteligenta...ma refer la cind incepe a vorbi...

Partajează acest post

Link spre post
valco

Девочки здравствуйте!

Я с вами абсолютно не согласно, что детки из двуязычных семей начинают позже говорить и говорят вообще плохо. Моему сынуле 3 года и 2 месяца. Дома, и я и муж, с ним говорим только по-русски, бабушка же с ним с рождения говорит на молдавском. В год и 9 месяцев пошли в молдавский садик. Так сейчас он свободно говорит на двух языках, не путая слова. То есть если он говорит по-русски то по-русски не примешивая молдавских слов. И переключается очень быстро. Говорить он начал в 1 год и 3 месяца.

Partajează acest post

Link spre post
tadry

La noi tot e familie bilingva. eu vorbesc romana si sotul rusa. Cu fiul acasa, respectiv mai mult timp, sta sotul, dar deoarece eu sunt mai vorbareata (cu mult), baiatul vorbeste mai mult in romana, dar si in rusa intelege si vorbeste, si nu prea amesteca cuvintele in diferite limbi.

Partajează acest post

Link spre post
anikuta

eu, mama, tata si fratele vorbim romana, dar sotul rusa- fata mea eri a spus primul cuvynt in rusa mishka( ursulet) :((

Partajează acest post

Link spre post
antalia

МЫ ТОЖЕ ТАКИЕ! 2 ЯЗЫКА ЭТО ЗАМЕЧАТЕЛЬНО!

Partajează acest post

Link spre post
KaTeHa

и мы в теме.

я русскоязычная, муж - румыноязычный.

старшей дочери 3 года. у нее абсолютно связная речь, говорит сложносочиненными предложениями.

языки не путает, ко мне обращается по-русски (допустим, хвастается), тут же бежит к мужу и повторяет фразу слово в слово по-румынски.

на вышеописанное обратила внимание еще 3 месяца назад.

Partajează acest post

Link spre post
Laura

Noi tot suntem familie de bilingvi, eu vorbesc cu copilul romaneste, sotul ruseste, iar la cresa - germana.

A inceput sa vorbeasca tarziu. Pana la 2 ani n-a zis multe cuvinte, dar cand si-a dat drumul, nu s-a mai oprit.

A formulat corect propozitii de 3-4 cuvinte dintr-o data in romaneste.

De cateva luni vorbeste ruseste si germana, la fel de bine.

NU incurca limbile, stie cu cine ce limba sa vorbeasca si daca suntem impreuna cu sotul, se poate exprima cand intr-o limba cand in alta, depinde cu cine vorbeste.

Propozitiie sunte destul de complicate si ample acum.

Editat de Laura

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum