krikri77

Compania De Asigurari Grawe-carat

Postări Recomandate

krikri77

Matusa mea e de 2 saptamini incearca sa ma convinga sa inchei contract de acumulare de capital sau pentru pensie privata cu societatea de asigurare GRAWE-Carat, o companie austriaca, care s-a impus vertiginos pe piata RM. Eu sint o persoana dubioasa, si nu numai eu cred, in ceea ce tine de astfel de asigurari.

Ce a-ti auzit despre aceasta companie, impartasiti-va cu parerile.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Diana

Sincer nu cred in asa ceva.

Economia noastra nu e stabila si nu am incredere in astfel de asigurari.

Noi am avut accident cu masina demult, in rezultat compania de asigurari a refuzat sa dea banii pn ca nu noi eram vinovati. Compania celui vinovat iar a gasit nod in papura si pina in ziua de azi (7 ani), nu se rezolva nimic(am dat si in judecata).

Tinet banii acasa! Eu asa as face.

Matusa cred ca incearca sa obtina profit in urma incheierii contractului dumneavoastra :laught1:

Partajează acest post

Link spre post
SuperWoman

salutare, vreau sa-mi spun si eu parerea, la mine sotul si mama mea au aceasta asigurare, si pot sa spun ca este mult mai sigur decit sa-ti tii banii in banca si chiar foarte profitabil.Acum avem de gind sa facem contract pentru copil, care consta in depunerea banilor pina la atingerea majoratului copilului si apoi el va primi o suma de trei ori mai mare, si in plus cind faci aceasta asigurare poti alege suma pe care o vei plati o data pe an.

Dar sa tii banii acasa la ciorap, eu cred ca este cel putin stupid, fara suparari... :tongue:

Editat de SuperWoman

Partajează acest post

Link spre post
Diana
Dar sa tii banii acasa la ciorap, eu cred ca este cel putin stupid, fara suparari... :dash1:

Nu e numaidecit sa tii banii la ciorap, sunt o multime de moduri de a investi banii fara sa ii dai unei companii care Doamne fereste, poate sa falimenteze sau sa-si stringa suma de bani necesara si sa plece. Traim in tara minunilor :dash1: unde nimeni nu e asigurat :dash1: pina si Investprivat banca a falimentat :dash1: Cind isi vor recupera sarmanii oameni banii?

I-mi pare bine ca sunt oameni optimisti (eu sunt mai realista :dash1: ). Pare-mi se ca populatia din Rusia a pierdut banii cu MMM.

Nu vreau sa supar nici sa jignesc pe nimeni, mi-am expus opinia.

Doresc succes tuturor care si-au depus banii!

Partajează acest post

Link spre post
Noela

si eu nu cred in asa companii, mai ales ca am incercat in fel si chip sa-mi conving sora sa nu se bage - dar nu m-a ascultat - a semnat un contract de 5000 lei care-i da dreptul sa fie reprezentantul lor si sa semneze si ea contracte - cat nu i-am explicat si rugat ca nu e cazul - ca la noi oamenii nu au incredere in astfel de companii - ca mai bine ar folosi banii astea la ceva necesar (necesitati fiind multe) ea totusi s-a incapatinat si a facut-o, explicandu-mi si mie ca va depune ani buni inainte vreo 20 (!!!) si perste 20 de ani va scoate o suma de 2 ori mai mare decat cea investita. Intrebarea mea este insa urmatoarea - da la inflatie va ganditi? chiar daca tu investesi 100 000 peste 20 ani 200 000 scosi vor avea o valoare mult mai mica decat au 100 000 azi! Asta e logica mea - ca e gresita sau nu, fiecare decide pentru dinsul. Si inca ceva, de asemenea important - anul asta daca ea nu mai are posibilitatea sa investeasca alto 5000 - ea pierde banii de anul trecut, ca sa-ti scoti banii tre sa investesti minim 3 ani - super sistema, ce sa zic!

Partajează acest post

Link spre post
SuperWoman

Fetelor ati cerut opinii, eu respectiv mi-am expus-o. Si sa stiti ca asa companii austriece si etc., au fond de risc mare, si chiar in caz de faliment toti banii sunt restituiti, am informatia 100%. Adica pina la urma oricum fiecare face ce vrea cu banul sau, eu insa cred ca sa-i investesti, tot nu e sigur, si nimeni nu-ti garanteaza...

A si am uitat sa va spun ca banii sunt indexati la grawe, adica cu ce curs ai depus asa si se calculeaza %.

Nu fac in nici un caz publicitate :dash1: , caci nu am nimic cu ei!

Editat de SuperWoman

Partajează acest post

Link spre post
Noela

SuperWoman, nicio problema - evident fiecare isi exprima parerea, nimeni nici n-a facut aluzie ca faci reclama

sunt pareri bune si nu prea, autorul are dreptul sa le citeasca pe toate, dar eu oricum ramin la versiunea mea

Apropo, as vrea sa aud parerea fetelor care traiesc in Austria despre aceasta companie, daca au auzit de ea.....

Partajează acest post

Link spre post
SuperWoman

Avem fete pe aici care locuiesc in Austria????????? Sunt curioasa si eu atunci sa le aud parerea :spiteful:

Partajează acest post

Link spre post
Noela

sunt, dar nu sunt sigura ca le intereseaza tema data - si daca dupa denumire nu au reactionat....probab

il ca nu au auzit de ea, nu stiu..... fetelor din Austria, va rog dati-va cu parerea......

Partajează acest post

Link spre post
Diana

Ana, nu se supara nimeni :cry: Fiecare om are dreptul la opinia personala si cei din jur trebuie sa o respecte fie sunt de acord cu ea, fie nu.

Laura si Mariancik locuiesc in Austria, acus le invit in tema :whistle3:

Partajează acest post

Link spre post
Mariancik

Hi si aici. Folos ca sunt in Austria, daca nu prea am treaba cu companiile de asigurare :whistle3: Desi aici clientul are mereu dreptate.

Sa va povestesc cazul nostru cu investitii de genul acesta. Inainte de a naste, tatal meu ma batea la cap sa depun 150 euro intr-o companie financiara, chipurile cind copilul o sa faca un anisor, eu o sa primesc 10.000 euro! Eu am refuzat din start, stiind ca asa ceva este putin probabil pentru tara noastra. Insa el a facut-o, a depus acesti bani, si inca pentru familia noastra, cite 5 euro, ca testare, ca apoi sa primeasca undeva 75 sau 350, nu mai tin minte. Puteai sa-ti verifici contul pe internet, si sa vezi cum sumele cresc zilnic, ca deja mai te simteai milionara. Si prin toamna anului trecut, SURPRIZE! aceasta firma s-a inchis, chiar erau si stiri despre ea mai peste tot, despre un neamt, care a tras teapa la atita moldoveni prosti.

Deci, eu cred ca este avantajos asa ceva, este o investitie buna, numai in companiile care deja si-au creat o istorie pe piata financiara, are clienti solizi, are un fond de asigurare foarte bun si nu este influentata de factori externi, de gen crize financiare, situatii politice.

De companie am auzit in facultate, prin 2004, era inca una relativ noua. Eu, personal, as mai astepta un pic, caci oricum este o filiala, poate sa nu fie chiar asa de importanta pentru compania-mama, in caz de ceva.

Partajează acest post

Link spre post
Laura

De companie aud pentru prima data.

LA un search pe google am gasit-o, e o societate din Graz, in Viena n-am auzit de ea.

Chestia cu asigurarile in principiu e buna, dar faptul ca in "n" ani capitalul se va dubla/tripla asta deja suna a excrocherie,.

In Austria fondurile de investitii nu ofera castiguri fabuloase, ofera o dobanda decenta, poate cu un mic procent mai mare decat banca.

Dintr-o analiza logica, de unde ia societate de asigurare bani sa se achite cu investitorii in sens dublu ?

Nicio banca din lume nu are profit 100% la 100% intr-o perioada de timp pentru o suma de bani.

Deci e vorba de investitii, fondul investeste banii oamenilor in diverse afaceri, de obicei imobiliare. ( Ceea ce s-a dovedit a fi foarte periculos in ultimul timp).

Si inca ceva, pentru investitiile din Moldova NU rsapunde firma mama. In Moldova ( si inca foarte multe alte state estice) s-au infiintat filiale, cu cpitl propriu si gestiune proprie si cu oamenii se achita filiala din tara respectiva,

firma mama NU garanteaza investitiile din aceste tari.

Partajează acest post

Link spre post
Lilka

Nici eu nu cred in asa companii, mai ales ca ele lucreaza pe sistema multi levels system(mlm). Cel mai sigur e sa tii banii in banca, dupa parerea mea, dar intradevar sa te gindesti bine unde ii depui(luind in consideratie ultimele evenimente )... Nu cred in banii "usori" si cred ca daca aceste companii ar fi asa de sigure, atunci in Europa si SUA ele ar fi foarte vestite si intrebate, dar eu personal nu am auzit nimic in presa si in general in mass-media despre ele...

Partajează acest post

Link spre post
Мавпочка

Девочки, простите, что вмешиваюсь... Верить или не верить - личное дело каждого. У нас вся семья (мама, папа, сёстры с мужьями и их детки, мы с мужем тоже) уже не первый год застрахована в этой копмании. Компания очень надежная - об этом говорит как минимум срок ее существования - более 180 лет. Конечно, куда вкладывать свои деньги - дело личное и достаточно рискованное... Но страховую компанию почти нереально обанкротить, так, например, как банк... И это только некоторые из многочисленных ++++ сотрудничества с ГРАВЕ.

Почитайте в интернете - там много информации можно найти. Еще у них есть сайт - www.grawe.md

Partajează acest post

Link spre post
Diana
Девочки, простите, что вмешиваюсь... Верить или не верить - личное дело каждого. У нас вся семья (мама, папа, сёстры с мужьями и их детки, мы с мужем тоже) уже не первый год застрахована в этой копмании. Компания очень надежная - об этом говорит как минимум срок ее существования - более 180 лет. Конечно, куда вкладывать свои деньги - дело личное и достаточно рискованное... Но страховую компанию почти нереально обанкротить, так, например, как банк... И это только некоторые из многочисленных ++++ сотрудничества с ГРАВЕ.

Почитайте в интернете - там много информации можно найти. Еще у них есть сайт - www.grawe.md

Если бы 180 лет было молдавскому филиалу то я поверила бы. А так извените..... Сколько это компания существует в Молдове?

Через сколько лет вам вернут деньги плюс прибыль?

Partajează acest post

Link spre post
Мавпочка
Если бы 180 лет было молдавскому филиалу то я поверила бы. А так извените..... Сколько это компания существует в Молдове?

Через сколько лет вам вернут деньги плюс прибыль?

А сколько лет существует сама Молдова как независимое государство?!

Деньги и прибыль мне вернут по окончании срока контракта. И в этом я нисколько не сомневаюсь.

Вам самим выбирать, что делать со своими деньгами. Я тут никого не собиралсь ни к чему принуждать. Просто высказала свое личное мнение.

Удачи!

Partajează acest post

Link spre post
krikri77

Va mulțumesc pentru atîtea păreri. Chiar nu m-am hotărît să învestesc bani chiar și într-o companie austriacă, măcăr că mi s-au compasat creerii trei zile. Eu ca jurist am verificat mai multe surse, nimic negativ n-am descoperit, era și de așteptat, căci programele date nu sunt create de oameni proști.Una sunt sigură, după cum s-au expus fetele, peste 20 ani suma finală nu va avea o așa valoarea pe care ar aveao astăzi. În Romania, deja s-a introdus pensia privată obligatorie unde statul îți acordă posibilitatea sa-ți alegi compania de asigurări dorită. Cum se zice mai cîntărim....

Partajează acest post

Link spre post
tina_c

Este o comanie de incredere, iar banii depushi sunt un fel de pensie privata la care trebuie sa ne gindim cint suntem tineri shi avem sanatate. La noi in familie suntem asigurati cu sotzul, acum planificam sa facem pentru copil. Imi pare rau ca nu pot face shi parintilor mei asha asigurare cu acumulare de capital, ca nu le permite sanatatea...

Partajează acest post

Link spre post
tina_c

apropo, daca pe cineva il intereseaza detalii- imi puteti scrie in privat ;)

Partajează acest post

Link spre post
Месяц

ИМХО- отвратительная компания. У меня в ней частная страховка с работы- что есть, что нету, со стороны работников компании одна сплошная безответственность.

Partajează acest post

Link spre post
paola

Для начала нужно определиться, кого заинтересует обсуждаемая тема. Она вызовет интерес у тех, кто думает, на что он будет жить в старости. Сомнений нет в том, что число работающих и пенсионеров меняется не в сторону работающих. К сожалению, это характерно для многих стран. Через 20 лет число 60-летных жителей планеты будет больше половины. Кто будет кормить такое количество стариков? А также понятно и то, что в нашей республике пенсия не вырастет, хотя кое-кто из политиков и обещает минимальную пенсию 1300 леев. Ну, что ж…При внешнем долге более миллиона долларов?..Будем жить – будем посмотреть.

Во многих странах мира, как только люди начинают работать, они сразу же и откладывают себе на то время, когда уже не смогут зарабатывать. У нас эта культура отсутствует в принципе. Люди привыкли жить только сегодняшним днем, и заботиться о гражданах должно государство - так считает большинство.

Теперь о GRAWE. Это единственная в мире страховая компания, основанная императорской семьей. Ей 182 года. Прошу не путать возраст австрийской компании с местным филиалом, которому скоро 7 лет. Но существовала она еще с 1998 года, поэтому слышали о ней еще 12 лет назад. GRAWE – компания, работающая со 100% иностранным капиталом, что для нас очень хорошо, т.к. наша экономика не может позволить себе создание собственного частного пенсионного фонда. Если коротко, то это выглядит так: каждый выбирает себе сумму, которую будет проплачивать 1 раз в год и срок платежа. По истечении договора каждый решает, забирать или нет деньги. В случае, если застрахованный деньги не забирает, он и получает пенсию в виде дивидендов, которые и приносят его вложения, накопленные за 20 или сколько он выбрал лет. Когда я узнала об этой компании, я связалась со своей знакомой из Вены. И хотя она о компании не знала, собрала информацию. И ничего удивительного нет в том, что не все жители Австрии знают о существовании GRAWE. Только в самом городе Грац, откуда родом GRAWE от 20 до 30 страховых компаний. Я сама с удивлением узнала, что в Молдове работают 24(!) страховые компании. Можно подумать, что абсолютно все их знают. Но только единственная GRAWE занимается страхованием жизни + частное пенсионное накопление. В моей семье и муж, и я, и ребенок - все застрахованы, потому что ни один счет в банке не сможет вас финансово защитить от несчастного случая, а в случае разорения банка, какие бы вы не держали суммы, максимум, что получит обладатель счета: 6000 леев. Кроме этого нужно знать степень защиты банка. У GRAWE это 3А1 и есть перестрахователь. Я полагаю, что такие примеры, как Банк «Гинея», «ИнвестПриватБанк» - « еще свежи о них воспоминания». Кроме того, страховой полис и сумма, накопленная за весь период при снятии, не облагается налогом, в случае смерти, переходит к наследнику, которого Вы укажите в контракте, не делится при разводе т.д. Все подробности можно узнать у страхового брокера.

В заключение хотелось бы добавить, что в ближайшее время в нашем законодательстве будут изменения при любом правительстве в области страхования вообще. Это выполнение рекомендаций американских экспертов, которые субсидируют инвестиции и требования Международного Валютного Фонда. Хотя страховаться или нет – это дело выбора каждого. Страхование у нас добровольное пока еще..

Partajează acest post

Link spre post
Aura72

As vrea sa "trezesc" aceasta tema, chiar azi mi s-a propus sa inchei contract.

Ca lumea la noi nu nu prea crede in asa ceva, e clar, (dar la noi multa lume nici in

internet-magazine nu are incredere...).

Cine stie, ce-i cu chestia ca "compania-mama" nu raspunde de afacerea din Moldova?

Daca compania activeaza pe piata de 7 ani, inseamna, ca inca nimeni nu are 10 ani ca sa vada,

daca primeste sau nu banii. Poate mai asteptam 3 ani sa vedem, daca a inceput cineva sa primeasca pensie?

Partajează acest post

Link spre post
lina

Ca lumea la noi nu nu prea crede in asa ceva, e clar, (dar la noi multa lume nici in

Cine stie, ce-i cu chestia ca "compania-mama" nu raspunde de afacerea din Moldova?

Daca compania activeaza pe piata de 7 ani, inseamna, ca inca nimeni nu are 10 ani ca sa vada,

daca primeste sau nu banii. Poate mai asteptam 3 ani sa vedem, daca a inceput cineva sa primeasca pensie?

din cite eu stiu ca atare, fonduri de pensii private la noi inca nu activeaza

daca tr luni doar pot afla, mai precis

Partajează acest post

Link spre post
Aura72

din cite eu stiu ca atare, fonduri de pensii private la noi inca nu activeaza

daca tr luni doar pot afla, mai precis

Merci pentru raspuns!

Am fost la ei pe site - vad ca propun si alte tipuri de asigurari.

In privinta "pensiei" - daca esti angajat, trebuie sa platesti in fondul de pensionare la stat,

nu poti alege alta companie de asigurari.

Dar aici se primeste ca si cum ai avea un cont bancar pe minim 10 ani, in fiece an adaugi careva suma,

iar peste 10(!)ani ai dreptul sa retragi suma intreaga+procente. Sau sa primesti lunar careva suma.

Poate cineva are contract pentru alt tip de asigurari - cum lucreaza, poti avea incredere?

Partajează acest post

Link spre post
tina_c

Aurelia, desigur ca pensia si acumularile inca nu o primesc cei care au facut contractele in Moldova, dar sunt persoane care au primit banii in urma protectiei pe care o poarta asigurarea. o puteti vedea din rapoartele de la Comisia Nationala a Pietei Financiare (cnpf.md).

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum