МамаLeki

Перевoд В Другой Садик Или Группу

Postări Recomandate

МамаLeki

Мой ребенок недавно начал ходить в сад, и теперь я поняла ,что ошиблись с выбором,хотела поближе к дому. А сейчас подвернулся хороший вариант поменять квартиру на большую и хочу и ребенка сразу перевести в другой сад, так как в этот мы решили, что не будем ходить. Не буду описывать все нюансы недовольства к тому же он не будет работать 2 месяца летом, но хотелось бы узнать к кому вы обращались, я так думаю это надо обратиться в РОНО, просто в тот сад который мы хотим заведующая сказала, что мест нет.

Или стоит встать очередь и идти по новой туда без перевода?

Ответьте пожалуйста у кого есть опыт в подобной ситуации.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
xiusa
Мой ребенок недавно начал ходить в сад, и теперь я поняла ,что ошиблись с выбором,хотела поближе к дому. А сейчас подвернулся хороший вариант поменять квартиру на большую и хочу и ребенка сразу перевести в другой сад, так как в этот мы решили, что не будем ходить. Не буду описывать все нюансы недовольства к тому же он не будет работать 2 месяца летом, но хотелось бы узнать к кому вы обращались, я так думаю это надо обратиться в РОНО, просто в тот сад который мы хотим заведующая сказала, что мест нет.

Надо договорится с заведующей и тогда она сама возьмет направление

Partajează acest post

Link spre post
olya

Eu mi-am transferat fetiţa în altă grădiniţă. Am fost iniţial la directoarea grădiniţei noi, ea mi-a zis că pentru a transfera copilul, e nevoie doar de îndreptarea de la Direcţia de Învăţământ (RONO), că ea nu eliberează nicio confirmare, pentru că ele se eliberează doar la înmatricularea primară a copilului şi nicicum la transfer. Apoi am mers la Dir de învăţământ, acolo am dus doar adeverinţa de naştere a fetei, ei mi-au luat datele din adeverinţă, adresa de acasă, mi-au scris îndreptarea cu numărul de înregistrare de la ei şi mi-au dorit succes. La grădiniţa nouă directoarea a zis - acum e ok, pentru că la transfer de obicei copiii nu se refuză, am dus cartela medicală de la grădiniţa veche şi atît. Acum fetiţa mea frecventează deja de 2 săptămâni grădiniţa nouă şi e foarte mulţumită.

Partajează acest post

Link spre post
МамаLeki

Спасибо.Будем договариваться с новым местом.

Partajează acest post

Link spre post
katiu6a

вам нужно подойти к заведующей сада в который вы хотите перевести ребёнка с ней договориться она вам даст бумагу что она берёт вас в свой сад.с этой бумагой вам надо в районо и вас переведут.

Partajează acest post

Link spre post
natanea

Наш сад закрылся на лето. Можно ли это время ходить в другой сад? Что для этого нужно? Кто сталкивался с такой ситуацией, отзовитесь...

Partajează acest post

Link spre post
Arabika

Хочу перевести ребенка в другую группу, к другому воспитателю в том же детском саду, который он сейчас посещает.

Вопросы:

1. Имею ли я на это право

2. Что я должна для этого сделать

И еще, мне необходима законодательная база по след вопросам:

1. Права воспитателя в ДС

2. Права няни в ДС

3. Права родителей

Буду признательна за любую информацию и личный опыт.

Partajează acest post

Link spre post
nikkuta

Aveti tot dreptul sa cereti alta grupa, daca ceva nu va convine; trebuie sa mergeti la director si sa expuneti motivele din care vreti s-o faceti. In grupa la care merge copilul meu au fost asa cazuri, din alte grupe veneau copii, deoarece faima educatorului nostru mergea prin toata gradinita; si dincite stiu, n-au fost probleme la transferul copiilor.

Despre drepturile si obligatiile angajatilor puteti cere FISA-POST de la directoare ca sa va documentati, ea este obligata s-o prezinte la cererea parintelui, daca ea refuza puteti depune plingere la Directia de invatamint de pe sector; dar, de fapt, acesta este dreptul fiecarui parinte de a lua cunostinta cu ea si n-as crede sa existe vreo problema; la noi in grupa de la inceput s-a facut sedinta cu parintii unde ne-am cunoscut cu astfel de document; el trebuie sa fie in fiecare gradinita.

Editat de nikkuta

Partajează acest post

Link spre post
Arabika

nikkuta, mersi mult pentru informatia.

E foarte importanta.

Partajează acest post

Link spre post
Pupy
nikkuta, mersi mult pentru informatia.

E foarte importanta.

Chiar eu personal mi-am schimbat fetita dintr-o grupa in alta in aceeasi gradinita. Am mers la directoare, i-am spus cauza de ce vreau sa-i schimb grupa si nu a fost nici un obstacol, principalul sa fie locuri in grupa dorita. :thank_you2:

Partajează acest post

Link spre post
Флами

я думаю,что если в другой группе есть место, то не откажут.

ПС- я переводила,но в августе в старшую группу.

ПСс- в садике должны быть нормативы.нам в начале года давали под подпись "права и обязанности."

Editat de Флами

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY

мы переводили ребёнка - из-за воспитательницы....пошли в директрисе, поговорили с воспитательницой группы в которой хотели перевести ребёнка - и всё решилось.....

Partajează acest post

Link spre post
Arabika

Спасибо девочки за отзывы! ребенка перевела. Все ок.

Partajează acest post

Link spre post
xiusha

В русскую группу?

Partajează acest post

Link spre post
Arabika
В русскую группу?

нет, в румынскую.

Partajează acest post

Link spre post
MamaPolini

Переезжаем из центра на Буюканы. Кто сталкивался с такой проблемой? К кому обращаться, непосредственно в роно или к заведующей?

Partajează acest post

Link spre post
Танюсик

Ma intereseaza si pe mine acum aceasta intrebare.

Cum as putea transfera copilul de la o gradinitza la alta???

Partajează acest post

Link spre post
tanya_g

Ma intereseaza si pe mine acum aceasta intrebare.

Cum as putea transfera copilul de la o gradinitza la alta???

Simplu, luati cartela de la o gradinita si mergeti la cea "noua". Vorbiti cu directoarea si totul se rezolva. Noi asa am facut.

Editat de tanya_g

Partajează acest post

Link spre post
Танюсик

Hmm, da daca directoarea cam nu vrea sa ne ia.

pot "vorbi" si altfel cu ea, dar ea se teme

O astept din concediu, poate ajuta ceva

daca nu ma duc la directie...

Partajează acest post

Link spre post
Liolina

Мы перевелись за один день. Пошли к заведующей нового сада, она сказала, что место есть, нужно пойти в РОНО и взять напрвление на перевод. Взяли направление без проблем, и на следующий день в новый сад с мед.книжкой. Правда, новый садик - это ассоциация родителей... может в других садах по другому...

Partajează acest post

Link spre post
Кристика

Ridic intrebarea.

Ne mutam de la Botanica la Rishkanovka,trebuie sa schimbam gradinita. Am sunat la RONOul de la Rishkanovka,doamana din anticamera sau n-a inteles intrebarea sau n-a vrut sa inteleaga ,a zis ca inscrierile s-au terminat,am repetata ca e vorba de transfer si mi-a zis ca nu stie . Mi-a lasat un numar de telefon, a zis sa sun marti  sa vad. Dar daca totusi cineva stie sigur care e procedura acum,v-as fi recunoscatoare daca-mi raspundeti.

Partajează acest post

Link spre post
Kamfetka

Ridic intrebarea.

Ne mutam de la Botanica la Rishkanovka,trebuie sa schimbam gradinita. Am sunat la RONOul de la Rishkanovka,doamana din anticamera sau n-a inteles intrebarea sau n-a vrut sa inteleaga ,a zis ca inscrierile s-au terminat,am repetata ca e vorba de transfer si mi-a zis ca nu stie . Mi-a lasat un numar de telefon, a zis sa sun marti  sa vad. Dar daca totusi cineva stie sigur care e procedura acum,v-as fi recunoscatoare daca-mi raspundeti.

Мы тоже перевести хотели ребенка в сад на рышкановку,в Роно ответили что записывают в очередь только маленьких,нам уже 3 года,сказали сначало договориться в садике,и если берут,они дадут направление.Пока в близжайших садах мест нет,будем искать еще

Partajează acest post

Link spre post
Olevava24

BUna. Am si eu asa o situatie. Locuim acum la parinti in alt oras, fata fregventeaza aici gradinita de la inceputul verei.

Din septembrie voi iesi la serviciu la Chisinau, si  vreau sa-i fac transfer fetei la gradinitsa la botanica. acolo suntem pusi si in rind din luna mai. Cind am fost la RONO, doamna de acolo a vorbit foarte urit cu mine, ca suntem tarani si vrem sa ne facem oraseni, si ca nu avem soveste, si din principiu nu ne va da indreptare la nici o gradinita.Eu am ramas total socata de asa comportament al angajatului de stat, ca s-a peris asa vorbe, cu toate ca eu nu am vorbit deloc urit cu Doamna.

Nu stiu ce sa fac, si la cine sa ma adresez.

Partajează acest post

Link spre post
oduvan4ikk

Подскажите пожалуйста кто знает имеем ли мы право перейти в другую группу? Кратко расскажу, переводить не хотят, говорят нет мест, эта группа нас не устраивает, ребенок получил психологическую травму это главное, найти общий язык с воспитателем с самого начала не можем

Editat de oduvan4ikk

Partajează acest post

Link spre post
greeneyes

Подскажите пожалуйста кто знает имеем ли мы право перейти в другую группу? Кратко расскажу, переводить не хотят, говорят нет мест, эта группа нас не устраивает, ребенок получил психологическую травму это главное, найти общий язык с воспитателем с самого начала не можем

Что-то решили?

Интересовались сколько детей в вашей группе и сколько в той что хотите переводить?

Если не секрет, напишите пож-ста в личку почему хотите переводить.

Мы тоже обдумываем такой вариант.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum