LissyFox

Preparat: Menogon

Postări Recomandate

LissyFox

Salutare!!! Fetelor, cine a folosit Menogon?

Incecam sa facem un bambine, dar nu prea ne reusheshte. 3 luni am facut stimularea ovulatiei cu Clomifen, dar rezultate nu-s :ok: . Acum medicul mi-a prescris solutie Menogon. Shi ash vrea sa aflu mai multe despre aceasta - cine a folosit, ce rezultate a avut, de unde a procurat....

Merci anticipat de raspuns. :ok:

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fany
Salutare!!! Fetelor, cine a folosit Menogon?

Incecam sa facem un bambine, dar nu prea ne reusheshte. 3 luni am facut stimularea ovulatiei cu Clomifen, dar rezultate nu-s :ok: . Acum medicul mi-a prescris solutie Menogon. Shi ash vrea sa aflu mai multe despre aceasta - cine a folosit, ce rezultate a avut, de unde a procurat....

Merci anticipat de raspuns. :ok:

Menogonul este un preperat cu mult mai bun decit Clomifen. Eu am folosit menogon pentru stimulatia In Vitrum. Menogonul la noi costa 25 euro. Daca aveti prin cine il puteti comanda din Europa, acolo costa 10.75 euro, sau Rominia -17 euro.

Inainte de stimulatie ati verificat trompele?

Partajează acest post

Link spre post
LissyFox
Menogonul este un preperat cu mult mai bun decit Clomifen. Eu am folosit menogon pentru stimulatia In Vitrum. Menogonul la noi costa 25 euro. Daca aveti prin cine il puteti comanda din Europa, acolo costa 10.75 euro, sau Rominia -17 euro.

Inainte de stimulatie ati verificat trompele?

Da, trompele le-am verificat, is permeabile.Cu Clomifen eu am avut o sarcina care s-a intrerupt spontan la 6 saptamini :(. Dar acum nu se mai primeste cu Clomfen. Shi medicul a spus ca menogon e mult mai bun, dar e scump. Shi deasemenea m-a sfatuit sa-l procur din Europa. O sa incerc...

Partajează acest post

Link spre post
Fany
Da, trompele le-am verificat, is permeabile.Cu Clomifen eu am avut o sarcina care s-a intrerupt spontan la 6 saptamini :(. Dar acum nu se mai primeste cu Clomfen. Shi medicul a spus ca menogon e mult mai bun, dar e scump. Shi deasemenea m-a sfatuit sa-l procur din Europa. O sa incerc...

Va doresc succes!

La care medic va tratati? ( daca nu e un secret).

Partajează acest post

Link spre post
LissyFox
Va doresc succes!

La care medic va tratati? ( daca nu e un secret).

Merci!

Ma tratez la Natalia Sorici de la Centrul de Planificare a Familiei (care e la CMsC). Mi se pare destul de competenta ca medic. Shi e o persoana foarte placuta :)

Se poate la TU :ok:

Partajează acest post

Link spre post
Fany
Merci!

Ma tratez la Natalia Sorici de la Centrul de Planificare a Familiei (care e la CMsC). Mi se pare destul de competenta ca medic. Shi e o persoana foarte placuta :)

Se poate la TU :curtsey:

Sigur se poate :pardon: , cu mare placere.

O cunosc pe doamna Natalia Sorici, e un medic competent.

Eu tot la centrul acesta m-am tratat, la Victoria Racila.

Partajează acest post

Link spre post
inx
la Victoria Racila.

cind mama a fost insarcinata cu mine, Victoria Racila i-a primit nasterea, ....de atunci sint 2 generatii deja

Natalia Sorici

am inteles ca Natalia Sorici are si pagina web in internet....

Partajează acest post

Link spre post
LissyFox

wow!!! Nu am stiut. Deam deschid google sa caut :).

Partajează acest post

Link spre post
iraida

Salut.

Si eu am folosit in citeva stimulari Menogonul.

E un preparat care are in principiile active 2 hormoni:fsn si lh.Aceasta face ca sa se stimoleze bine ovarele,producind mai multi foliculi si hormonul LH face ca in acelas timp sa fie si destul de maturi.

De ezemplu Puregon conzine numai FSH.

N-am avut reactii adverse.Poate unica ca dupa mai multe stimulari cu acelas preparat am inceput sa produc mai putini foliculi.

Succese.

Partajează acest post

Link spre post
LissyFox
Salut.

Si eu am folosit in citeva stimulari Menogonul.

E un preparat care are in principiile active 2 hormoni:fsn si lh.Aceasta face ca sa se stimoleze bine ovarele,producind mai multi foliculi si hormonul LH face ca in acelas timp sa fie si destul de maturi.

De ezemplu Puregon conzine numai FSH.

N-am avut reactii adverse.Poate unica ca dupa mai multe stimulari cu acelas preparat am inceput sa produc mai putini foliculi.

Succese.

Shi cum? Ai avut careva rezultate? In sensul ca sarcina a aparut?

Partajează acest post

Link spre post
iraida
Shi cum? Ai avut careva rezultate? In sensul ca sarcina a aparut?

Salut.

Deci,ceia ce depinde Menogonul resultate au fost.S-au instaurat 2 sarcini,care apoi n-au evaluat bine(una extrauterina si alta intrerupta spontan la 6 saptamini),dar nu din pricina medicamentului.

Pentru mine e un medicament bun,dar trebue de atras mult atenzie sa nu se formeze prea multi foliculi,caci daca nu ma gresesc tu faci stimulatii,in acest caz e periculos pentru sarcini prutigemelare.

Dar medicul va vedea cu ecografia aceastra.

Iti doresc succes pentru urmatoarea stimulatie.Cind incepi?

Partajează acest post

Link spre post
LissyFox
Salut.

Deci,ceia ce depinde Menogonul resultate au fost.S-au instaurat 2 sarcini,care apoi n-au evaluat bine(una extrauterina si alta intrerupta spontan la 6 saptamini),dar nu din pricina medicamentului.

Pentru mine e un medicament bun,dar trebue de atras mult atenzie sa nu se formeze prea multi foliculi,caci daca nu ma gresesc tu faci stimulatii,in acest caz e periculos pentru sarcini prutigemelare.

Dar medicul va vedea cu ecografia aceastra.

Iti doresc succes pentru urmatoarea stimulatie.Cind incepi?

Sorry ca asha tirziu raspund.....

Astazi ma duc la medic shi cred ca incep stimularea cu menogon... Mi-au trimis din Italia dar numai 10 fiole... nu shtiu daca o sa-mi ajunga. La noi unde se poate de procurat?

Shi ce inseamna sarcina prutigemelara? Shi ce este periculos in asta?

Partajează acest post

Link spre post
iraida
Sorry ca asha tirziu raspund.....

Astazi ma duc la medic shi cred ca incep stimularea cu menogon... Mi-au trimis din Italia dar numai 10 fiole... nu shtiu daca o sa-mi ajunga. La noi unde se poate de procurat?

Shi ce inseamna sarcina prutigemelara? Shi ce este periculos in asta?

Salut.

Plurigemelara inseamna ca s-au implantat mai multi embrioni.Cu stimolarea se formeaza mai multi foliculi,dar nu trebue sa te ingrijorezi,caci esti sub controlul medic.Daca el vede mai mult de 3 foliculi atunci nuti va va face insamintarea sau va va spune sa aveti rapoarte protecte anume ca sa eviteze riscurile.

Daca se instaureaza o sarcina trigemelara(cu trei embrioni)riscurile sunt de acum inalte.Si p/u mama si pentru copii.Desi multe sarcini au fost duse pina la sfirsit bine.Dar e nevoie sa fii sub controlul constant al medicilor competenti.

Iti doresc succes.

De MENOGON:nu stiu daca ai citit messajul meu in "cine planifica".Am Menogon,dar il aduc in Moldova pe 01.01.2008.Daca ai nevoie.Dar e posibil sa ai nevoie la moment si ime pare rau ca nu te pot ajuta.

In Moldova nu stiu unde se vinde.

Zi buna.

Partajează acest post

Link spre post
rene
cind mama a fost insarcinata cu mine, Victoria Racila i-a primit nasterea, ....de atunci sint 2 generatii deja

Как попасть к Рэчилэ? Это легко? Она в по суботам, воскресениям работает?

Она всегда занята? Сколько у нее стоят консультации? Тянет деньги из пациенток? Может какой телефон дадите?

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Margo

Salut!Fetelor eu sint noua aici.Dar am si eu o problema care as vrea sa o discut cu voi.Eu sint impreuna cu sotul meu de cinci ani si de la inceput ne-am dorit un copil.Eu am incercat Clostirbergit si diufaston dar nici un efect.Acum medicul meu mi-a propus sa iau Menagon si Pregnil.Va rog da-ti- mi un sfat. :unsure:

Partajează acest post

Link spre post
Lika
Salut!Fetelor eu sint noua aici.Dar am si eu o problema care as vrea sa o discut cu voi.Eu sint impreuna cu sotul meu de cinci ani si de la inceput ne-am dorit un copil.Eu am incercat Clostirbergit si diufaston dar nici un efect.Acum medicul meu mi-a propus sa iau Menagon si Pregnil.Va rog da-ti- mi un sfat. :rolleyes:

Buna Margo!

Pentru a primi un sfat, ar trebui sa ne scrii mai detaliat.Menogon si pregnil tot sunt pentru stimularea ovulatiei. Si am inteles ca aceste preparate sunt mai noi ca clostylbeghitul, cu mai putine efecte adverse. In afara de stimulare, mai faci ceva? Spermograma e buna la sot? Nu ai alte probleme? Succese! :smile:

Partajează acest post

Link spre post
LissyFox

Fetelor, cine poate sa-mi spuna unde pot gasi Menogon in Moldova? Poate cineva le aduce si le vinde? E destul de problematic sa le aduc din Europa.

Daca cunoasteti pe cineva spuneti-mi va rog, am mare nevoie.

Merci anticipat.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum