domnicadi

Grădiniţa Nr.212 Str. N. M. Spătarul,3/1

Postări Recomandate

domnicadi

De un an sa redeschis o gradinita noua (colt Spataru cu Zadnipru) care de mult timp nu a activat. Am fost si am discutat cu directoarea de la care am aflat ca este mobilier nou. in fiecare an se face reparatie din contul departamentului. Copii in grupe nu depasesc nr de 23copii, iar in cresa 15....

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
September

In aceasta gradinita la fel trebuie inscrisi copiii la Directia de Invatamant cu cel putin un an inainte?

Partajează acest post

Link spre post
domnicadi

cind am fost in aceasta primavara sa ma interesez, erau inscrisi doar 30 copii. acum am fost si mam inscris al 121. dar am fost la gradi si direcoarea mia zis, ca nu depinde de rindul de la departament. trebue de venit cu docum la grad si nu rindul nu e mare.

Partajează acest post

Link spre post
alanis
cind am fost in aceasta primavara sa ma interesez, erau inscrisi doar 30 copii. acum am fost si mam inscris al 121. dar am fost la gradi si direcoarea mia zis, ca nu depinde de rindul de la departament. trebue de venit cu docum la grad si nu rindul nu e mare.

Am fost si eu sa ma interesez si intr-adevar nu mi-a spus nimic de directie, ci doar a spus sa aducem copilul sa-l vada si pe urma se rezolva. E linga casa noastra, dar parca am unele rezerve in privinta acestei gradinite, as vrea sa ne spuna parerea cineva care frecventeaza gradinita.

Partajează acest post

Link spre post
domnicadi

uite am auzit de linga o mamica care a dat copilul in grupa de cresa si zice ca e multumita.

Partajează acest post

Link spre post
alanis

Astazi am fost la directie sa-mi inscriu copii la gradinita si am vb. cu o mamica care isi da copilul la ac. grad., si a zis ca e multumita si cel mai important e ca sint putini copii in grupa, 15-20. Cit de buna n-ar fi gradinita, dar cind in grupe sint 35-40 copii, oricum nu se reuseste sa se faca mare lucru. Ma tenteaza sa-mi duc copilul, cu toate ca initial aveam de gind la lata gradinita.

Partajează acest post

Link spre post
alanis

DE luni imi duc copilul la ac. gradinita, sper ca totul sa fie bine. Acum nu pot spune nimic, vom vedea.

Partajează acest post

Link spre post
ViVe

Spuneti-mi, va rog, ati platit vreo taxa de intrare, pentru reparatie? Cit costa fundatia lunar in afara de bonul de alimentare? Ati facut cunostinta cu educatoare? Cum v-a parut? E curat in gr.?

:girl_haha: Am prea multe intrebari... Chestia e ca mergem la nr.225 si am probleme incit ma gindesc sa schimb chiar si gradinita, dar pina acum am auzit ca cea mai buna de la Ciocana este 225.

:girl_impossible: Sunt disperata!! Si speriata!!! Educatoarea mi-a spus in fata ca "nu vrea sa aiba de a face cu noi". :kiss3: Imi inchipui cum se va comporta cu puiutul meu...Ma duc azi mai devreme s-o iau acasa!

Partajează acest post

Link spre post
alanis
Spuneti-mi, va rog, ati platit vreo taxa de intrare, pentru reparatie? Cit costa fundatia lunar in afara de bonul de alimentare? Ati facut cunostinta cu educatoare? Cum v-a parut? E curat in gr.?

:laught1: Am prea multe intrebari... Chestia e ca mergem la nr.225 si am probleme incit ma gindesc sa schimb chiar si gradinita, dar pina acum am auzit ca cea mai buna de la Ciocana este 225.

:rolleyes: Sunt disperata!! Si speriata!!! Educatoarea mi-a spus in fata ca "nu vrea sa aiba de a face cu noi". :laught1: Imi inchipui cum se va comporta cu puiutul meu...Ma duc azi mai devreme s-o iau acasa!

nu am platit deocamdata nimic, dar taxa de intrare e 200 lei si directoarea a accentuat ca e benevol. Pe luna bonul de mincare e 120 lei si 120 pt. educatori, adica in jur de 250 lei. Acum se face reparatie din fondul directiei de invatamint, parintii achita doar o parte.Educatoarea e tinara si lucreaza de la infiintarea gradinitiei, mai multe nu pot spune, vom vedea. Desigur ca gradinita nu se compara cu 225, doar s-a deschis recent, si noi am vrut sa ne inscriem la 225, dar am renuntat in ultimul moment, prea multe opinii controversate, si apoi mi se pare prea scump pentru o gradinita de stat. In 212 e curat, directoarea e si ea in jur de 40 ani, asta conteaza mult, se vede ca se straduie din rasputeri ca gradinita ei sa aiba o reputatie buna.

Ce inseamna educatoarea a spus ca nu vrea sa faca de-a face cu voi?Ea e directorul gradinitiei?De ce nu va plingeti?Nu va inchipuiti ce probleme puteti sa-i faceti. O verisoara de-a mea, sora medicala, a ridicat toata gradinita in picioare cind una din educatoare a incercat sa-i ofenseze copilul.In rezultat educatoarea s-a eliberat din lucru, iar fata ei e princesa si in plus nu achita nimic lunar in afara de bonul de mincare.Uite asa!Obraznicu maninca praznicu

Partajează acest post

Link spre post
LiluD
nu am platit deocamdata nimic, dar taxa de intrare e 200 lei si directoarea a accentuat ca e benevol. Pe luna bonul de mincare e 120 lei si 120 pt. educatori, adica in jur de 250 lei. Acum se face reparatie din fondul directiei de invatamint, parintii achita doar o parte.Educatoarea e tinara si lucreaza de la infiintarea gradinitiei, mai multe nu pot spune, vom vedea. Desigur ca gradinita nu se compara cu 225, doar s-a deschis recent, si noi am vrut sa ne inscriem la 225, dar am renuntat in ultimul moment, prea multe opinii controversate, si apoi mi se pare prea scump pentru o gradinita de stat. In 212 e curat, directoarea e si ea in jur de 40 ani, asta conteaza mult, se vede ca se straduie din rasputeri ca gradinita ei sa aiba o reputatie buna.

Ce inseamna educatoarea a spus ca nu vrea sa faca de-a face cu voi?Ea e directorul gradinitiei?De ce nu va plingeti?Nu va inchipuiti ce probleme puteti sa-i faceti. O verisoara de-a mea, sora medicala, a ridicat toata gradinita in picioare cind una din educatoare a incercat sa-i ofenseze copilul.In rezultat educatoarea s-a eliberat din lucru, iar fata ei e princesa si in plus nu achita nimic lunar in afara de bonul de mincare.Uite asa!Obraznicu maninca praznicu

Merge copilul deja la aceasta gradinita sau preconizati sa mearga in viitor. Noi suntem in cautarea unei gradinite, am vrea ca sa fie si aproape si sa fie o gradinita buna. Cea mai aproape de casa este 225 (am scris ceree si confoem rindului vom trebui sa mergem in 2011 cind vom avea 4.5 ani), dar din pacate ne spun ca nu sunt locuri si ni s-a cerut o suma frumusica de al aranja fara rind plus taxa pentru reparatie 2500-3000 lei, deaceea am fi deacord sa il ducem si in alta parte putin mai departe, dar sa nu fie o asa smulgere de bani, deoarece este doar inceputul ce o sa fie mai departe?

Partajează acest post

Link spre post
domnicadi

pot sa va spun ca aceasta gradi nu este una pentru mamele care au foarte multe cereri sau pretentii la gradinita. gradinita este la inceput si multe lucruri nu sunt finisate, cum ar fi prin coridoare sau sala de serbari. Una va pot spune ca mia placut ca in grad nu este miros de bucatarie sau soareci. Am intrat intro grupa si am vazut mobilier nou cum ar fi patucuri, mese, scaunele si peretii sunt vopsiti in culori placute in albastru ca si patucurile. Cind am fost sa ma inscriu a venit si o mamica si i sa spus ca nu mai sunt locuri. Directoarea mia zis ca ar putea sa primeasca toti doritorii, dar in cazul dat grupele vor fi umplute cu copii, ceea ce nu este in interesul gradinitei. se vede ca vrea sa faca o reputatie buna la gradinita.

Partajează acest post

Link spre post
alanis
pot sa va spun ca aceasta gradi nu este una pentru mamele care au foarte multe cereri sau pretentii la gradinita. gradinita este la inceput si multe lucruri nu sunt finisate, cum ar fi prin coridoare sau sala de serbari. Una va pot spune ca mia placut ca in grad nu este miros de bucatarie sau soareci. Am intrat intro grupa si am vazut mobilier nou cum ar fi patucuri, mese, scaunele si peretii sunt vopsiti in culori placute in albastru ca si patucurile. Cind am fost sa ma inscriu a venit si o mamica si i sa spus ca nu mai sunt locuri. Directoarea mia zis ca ar putea sa primeasca toti doritorii, dar in cazul dat grupele vor fi umplute cu copii, ceea ce nu este in interesul gradinitei. se vede ca vrea sa faca o reputatie buna la gradinita.

Intr-adevar, pentru o persoana cu cerinte mari, se prea poate sa nu-i placa ac. gradinita. Insa eu nu ma conduc dupa principiul: daca-i scump, inseamna ca-i bun. Eu sint profesoara de limbi straine si tarducatoare, sotul e procuror, chiar ne-am putea permite sa frecventam o gradinita privata, dar categoric sint impotriva sa platesc asa sume de bani pe ce..pe aer. Daca copilul meu e destept si talentat, el isi va dezvolta aceste capacitati si intr-o gradinita simpla, dar copiulu sa zic asa nu chiar destept, poti sa-l duci si la gradinita din aur, ca e in zadar. Oricum am de gind sa lucrez si acasa cu el, ca doar nu ma las doar in grija statului. Da, gradinita e la inc., desigur ca sint unele temeri in ac. privinta, dar se vede ca se incearca sa se faca ceva.Vreau sa va spun ca sint ff multi finantatori straini care dau bani pt. dezvoltarea gradinitlor, dar acolo unde se plateste bine, nici administratia nu-si bate capul sa scrie proiecte si sa le implementeze. Nu stiu, sper din tota inima sa fim multumiti de ac. gradinita.

Merge copilul deja la aceasta gradinita sau preconizati sa mearga in viitor. Noi suntem in cautarea unei gradinite, am vrea ca sa fie si aproape si sa fie o gradinita buna. Cea mai aproape de casa este 225 (am scris ceree si confoem rindului vom trebui sa mergem in 2011 cind vom avea 4.5 ani), dar din pacate ne spun ca nu sunt locuri si ni s-a cerut o suma frumusica de al aranja fara rind plus taxa pentru reparatie 2500-3000 lei, deaceea am fi deacord sa il ducem si in alta parte putin mai departe, dar sa nu fie o asa smulgere de bani, deoarece este doar inceputul ce o sa fie mai departe?

Noi de mine mergem la gradinita, avem un pic de emotii, baiatul imi este cam neascultator si mi-i frica sa nu faca vreo sotie. voi mai scrie cum merg lucrurile

Partajează acest post

Link spre post
Tigrita
Noi de mine mergem la gradinita, avem un pic de emotii, baiatul imi este cam neascultator si mi-i frica sa nu faca vreo sotie. voi mai scrie cum merg lucrurile

Ну как? Нравится ребенку в садике?

Partajează acest post

Link spre post
alanis
Ну как? Нравится ребенку в садике?

Duc copilul la ac. gradinita de 3 zile, prima zi a fost mai greu, nu vroia nici de cum sa ramine, dar ieri a stat toata ziua si azi de dimineata imi zicea sa-l duc mai repede la gradinita. Inca nu sint cu sufletul impacat, educatoarele sint tinere, chiar prea tinere pt. ac. tip de lucru. Nu prea sint convinsa ca au rabdarea necesara, dar parca educatoarea noastra e linistita. Si e si de la deschiderea gradinitei. Speram ca totul va fi bine!

Partajează acest post

Link spre post
domnicadi
Duc copilul la ac. gradinita de 3 zile, prima zi a fost mai greu, nu vroia nici de cum sa ramine, dar ieri a stat toata ziua si azi de dimineata imi zicea sa-l duc mai repede la gradinita. Inca nu sint cu sufletul impacat, educatoarele sint tinere, chiar prea tinere pt. ac. tip de lucru. Nu prea sint convinsa ca au rabdarea necesara, dar parca educatoarea noastra e linistita. Si e si de la deschiderea gradinitei. Speram ca totul va fi bine!

alanis, ce virsta are baetelul tau? si al meu va merge acolo din septembrie...

Editat de domnicadi

Partajează acest post

Link spre post
alanis
alanis, ce virsta are baetelul tau? si al meu va merge acolo din septembrie...

Baietelul meu are 3ani si 3 luni, dar merge la gradinita de la 2 ani (nu in Chisinau). Are deja o saptamina de cind frecventeaza 212, seara cind ma duc sa-l iau, imi face concerte ca el mai vrea sa ramina.Dar in ce grupa veti da copilul?Adica de la ce virsta?

Partajează acest post

Link spre post
domnicadi
Baietelul meu are 3ani si 3 luni, dar merge la gradinita de la 2 ani (nu in Chisinau). Are deja o saptamina de cind frecventeaza 212, seara cind ma duc sa-l iau, imi face concerte ca el mai vrea sa ramina.Dar in ce grupa veti da copilul?Adica de la ce virsta?

si noi la fel avem 3ani si 2luni, dar ni sa spus sa venim in septembrie. presupun ca va fi o grupa noua.

Partajează acest post

Link spre post
alanis
si noi la fel avem 3ani si 2luni, dar ni sa spus sa venim in septembrie. presupun ca va fi o grupa noua.

Da, corect. Noi ne vom afla in ac. grupa pina in septembrie, pe urma ne transfera in alta.

Partajează acest post

Link spre post
domnicadi
Da, corect. Noi ne vom afla in ac. grupa pina in septembrie, pe urma ne transfera in alta.

sar putea sa fim intro grupa. .. :rolleyes:

Partajează acest post

Link spre post
Снежинка

Девочки, этот садик возле 71 школы? Напишите пожалуйста его адрес.

Partajează acest post

Link spre post
alanis

Sint un pic socata...ac. gradinita s-a inchis pe vara pina la 17 august.Cu 2 zile in urma imi suna educatoarea si ma intreaba de ce nu venim caci absentam de 2 luni!!!!!!!Dar mai corect s-a inchis doar pe o luna, deci nu aveam cum sa absentam tocmai 2. Apoi cu glas poruncitor mi-a spus sa aduc 800 lei( pentru ce, asa si n-am inteles), cica copilul meu a intrat in locul altui baietel si parintele acestuia deja achitase ac. suma si eu acum trebuie s-a inapoiez acestui parinte. La intrebarea mea de ce trebuie sa achit ac. suma, imi spunea doar sa-i aduc cit mai curind si sa specific concret data cind ii aduc. Am cerut numarul de telefon al ac. parinte sa vb. eu cu el si mi-a inchis. A vorbit cu mine de parca vorbea cu o sluga, nici tu respect, doar vocea poruncitoare si e o educatoare de doar 20 ani care de abia e in anul I la facultate. Sotul meu se duce luni sa se lamureasca, dar m-a deranjat tare acest incident. Copilul meu a mers doar 2 saptamini si s-a inchis pe vara, timp in care educatoarea a absentat pe motiv ca avea sesie. Sint cam derutata, voi vedea ce voi face de la 1 septembrie.

Partajează acest post

Link spre post
augmentin

alanis,exact in aceeasi situatie am fost si eu cind educatoarea m-a intrebat cind am de gind sa achit 800 de lei pt reparatie in grupa.frecventam aceasta gradinita de 1 luna de zile,si inca nu a ramas niciodata pt toata ziua,la 4 a zi de frecventa un copil mia muscat fetita de fata si git (6 muscaturi).nu pot sa exprim prin ce am trecut cu ea stress,spaima-nu dorea sa se joace nici cu copii pe care ii cunostea din ograda.1saptamina am stat acasa,apoi a racit si iar acasa.tot timpul asta la gradinita mergea numai pt 2-3 ore.am achitat pt asociatie,si bonul 140 de lei+120 de lei.cind am intrat in gradinita am achitat 200 de lei-donatie benevola si cel mai interesant ca nimeni nu m-a prevenit despre800 de lei.azi si mai interesant-am intrat sa-mi iau fetita la orele 14 -dar cind am dat de hainute erau ude 4 schimburi ceea ce inseamna ca nu a fost pusa la oala defel.era imbracata in strampi si in incaltamintea uda de afara.o intreb pe educatoare de ce ati mai cerut incaltaminte de schimb?si pt miine sint invitata la incleiat tapete in dormitor in grupa de la demisol.nu stiu ce sa mai cred.

Partajează acest post

Link spre post
alanis
alanis,exact in aceeasi situatie am fost si eu cind educatoarea m-a intrebat cind am de gind sa achit 800 de lei pt reparatie in grupa.frecventam aceasta gradinita de 1 luna de zile,si inca nu a ramas niciodata pt toata ziua,la 4 a zi de frecventa un copil mia muscat fetita de fata si git (6 muscaturi).nu pot sa exprim prin ce am trecut cu ea stress,spaima-nu dorea sa se joace nici cu copii pe care ii cunostea din ograda.1saptamina am stat acasa,apoi a racit si iar acasa.tot timpul asta la gradinita mergea numai pt 2-3 ore.am achitat pt asociatie,si bonul 140 de lei+120 de lei.cind am intrat in gradinita am achitat 200 de lei-donatie benevola si cel mai interesant ca nimeni nu m-a prevenit despre800 de lei.azi si mai interesant-am intrat sa-mi iau fetita la orele 14 -dar cind am dat de hainute erau ude 4 schimburi ceea ce inseamna ca nu a fost pusa la oala defel.era imbracata in strampi si in incaltamintea uda de afara.o intreb pe educatoare de ce ati mai cerut incaltaminte de schimb?si pt miine sint invitata la incleiat tapete in dormitor in grupa de la demisol.nu stiu ce sa mai cred.

Si pe mine m-au invitat la incleiat tapete,dar deoarece am inca un copil mic, nu m-am putut duce. Azi mi-au cerut 20 lei pt. lucrarile de reparatie la care nu am fost. Am achitat 800 lei, ma sunau intruna sa aduc numaidecit banii si nu pt. reparatie de acum, ci pt. cea de anul trecut, cica parintii au facut reparatie si acum cei veniti trebuie sa achite 800 lei. Vom vedea mai departe ce va fi. Dar in ce grupa sinteti?

Partajează acest post

Link spre post
augmentin
Si pe mine m-au invitat la incleiat tapete,dar deoarece am inca un copil mic, nu m-am putut duce. Azi mi-au cerut 20 lei pt. lucrarile de reparatie la care nu am fost. Am achitat 800 lei, ma sunau intruna sa aduc numaidecit banii si nu pt. reparatie de acum, ci pt. cea de anul trecut, cica parintii au facut reparatie si acum cei veniti trebuie sa achite 800 lei. Vom vedea mai departe ce va fi. Dar in ce grupa sinteti?

noi suntem in grupa de cresa n3,care se afla la demisol.am mai intrebat si alte mamici si intradevar au achitat cite 800 de lei.noi am achitat deja o parte.azi parca a fost mai bine a dormit la amiaza,desi dimineata face isterie...

Partajează acest post

Link spre post
domnicadi

salutare. si la noi au aparut greutati cu gradinita.trebuia sa mergem la gradinita din septembrie. am sunat si miau zis ca reparatia nu a luat sfirsit si posibil peste o luna? ce sa fie si asta?

alanis, citi copii sint in grupa la voi?

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum