Helen2917

Кариотип

Postări Recomandate

Helen2917

Здравствуй!

:blush: Такой вопрос сдали анализ на кариотип, а для чего нам там и не объяснили, ели кто-то тоже сдавал то объясните для чего?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vanylya
Здравствуй!

:blush: Такой вопрос сдали анализ на кариотип, а для чего нам там и не объяснили, ели кто-то тоже сдавал то объясните для чего?

Ai avut vreun avort spontan?

Noi am facut cariotipul. De obicei se face pentru a exclude vreo posibila boala genetica sau de a depista cauzele avorturilor spontane repetate. Aveti rezultatele analizelor? Daca la tine e XX 46 si la sotul tau XY 46, atunci e totul bine. Desigur ca un cariotip perfect nu exclude la copil boala genetica, dar asta doar in cazuri rare.

http://www.sfatulmedicului.

ro/Avortul/cauz...-cromozomi_1139

Partajează acest post

Link spre post
dinaz

da unde se poate da dat asa analiza si cit costa? Multumesc

Partajează acest post

Link spre post
Helen2917
da unde se poate da dat asa analiza si cit costa? Multumesc

Здравствуйте. Мы сдавали анализа В центре Матери и ребенка, точнее на их территории вернее в центре планирования и генетики, двух этажное здание. Мы били у генетика на втором этаже и она нас направила, а анализы стоят 480 лей за двоих, их надо сдавать вместе. Но там очень долго надо ждать очереди, мы почти 1,5 месяца ждали.

Partajează acest post

Link spre post
dinaz

я так понимаю предварительно записавшись... ? телефончик какой нибудь остался?

hellen спасибки :)

Editat de dinaz

Partajează acest post

Link spre post
javakin
я так понимаю предварительно записавшись... ? телефончик какой нибудь остался?

hellen спасибки :)

am fost si eu astazi sa dau analiza la karotip dar era deja pe astazi programare, acolo la planificarea familiei la al 2 etaj, miau spus sa le sun in decembrie sa ma programez pe ianuarie, mie foarte frica , fiindca din cite mam documentat am inteles ca daca gasesc ceva nu in norma nu se mai lecui si ca nui nici o snsa, stie cineva daca analizile la kariotip nu sunt bune am sanse ca pot face insamintare artificiala sau in vitro va rog sami raspundeti cine stie ceva

Partajează acest post

Link spre post
Lika

Javakin, in primul rind nu trebuie sa-ti faci emotii negative inca inainte de a da si a avea rezultatul, caci numai te stresezi degeaba si aceasta nu e bine pentru tine, in al doilea rind, ar trebui sa te interesezi direct la Centrul de planificare si sa vorbesti cu embriologul de acolo daca ei pot face aceasta investigatie a embrionilor la deficiente genetice si sa-ti aleaga doar cei sanatosi (asta in cazul cind ai deja rezultat nu prea bun la cariotip) in cadrul FIV. Pina ce eu nu dispun de alte informatii, caci cariotipul mi-a iesit bine si nu am mai studiat intrebarea.

Nu inteleg numai de ce nu ai putut sa te programezi in luna noiembrie, ca deja in decembrie sa dai cariotipul? Si de ce nu te-ai programat deodata pentru data cind ei puteau sa te inscrie? Stiu ca timpul trece si in asa perioade ti se pare ca e timp pierdut si vreai sa faci toate investigatiile cit mai repede.

Succese!

Partajează acest post

Link spre post
javakin
Javakin, in primul rind nu trebuie sa-ti faci emotii negative inca inainte de a da si a avea rezultatul, caci numai te stresezi degeaba si aceasta nu e bine pentru tine, in al doilea rind, ar trebui sa te interesezi direct la Centrul de planificare si sa vorbesti cu embriologul de acolo daca ei pot face aceasta investigatie a embrionilor la deficiente genetice si sa-ti aleaga doar cei sanatosi (asta in cazul cind ai deja rezultat nu prea bun la cariotip) in cadrul FIV. Pina ce eu nu dispun de alte informatii, caci cariotipul mi-a iesit bine si nu am mai studiat intrebarea.

Nu inteleg numai de ce nu ai putut sa te programezi in luna noiembrie, ca deja in decembrie sa dai cariotipul? Si de ce nu te-ai programat deodata pentru data cind ei puteau sa te inscrie? Stiu ca timpul trece si in asa perioade ti se pare ca e timp pierdut si vreai sa faci toate investigatiile cit mai repede.

Succese!

draga Lika iti multumesc pt incurajare dar nimeni nu ma poate convinge pina nu vad rezultatul kariotipului,deci tu zici ca probabil exista o snsa?! dar unde se afla acest embriolog ,1 data aud de asa medic,tot acolo la planificarea familiei? cit despre programare ,ei inscriu la analiza doar cu o luna inainte miau spus sa le sun la inceputul lui decembrie nau vrut sa ma inscrie acum, chestia este ca nu sunt din kish. ci din Balti, si asta e tot o problema ca daca ar refuza cineva sau nar veni ei aveau sa ma sune si in jumate de ora trebuia sa fiu la dinsii, dar precum intelegi nu e posibi, si in plus ca inca trebuie sa astepti 3 saptamini pina e gata rezultatul. dar te rog sami raspunzi in privinta embriolugului (please,daca ,desigur ,stii ceva)

Partajează acest post

Link spre post
Lika

Javakin, fiecare are o sansa la ceva mai bun mai devreme sau mai tirziu :), numai nu te monta pentru rezultat rau inca de pe acum, stii cum se spune<fiecare isi faureste destinul, eu cred in aceasta, adica esti ceea ce gindesti. Dar ca sa-ti raspund la tema, embriologul se afla la al II etaj al Centrului de planificare, doar ca la cariotip ai intrat pe usa din dreapta, iar acum vei intra pe usa care se afla in celalalt capat al coridorului, adica pe stinga. Sa te adresezi d-nei Valentina de acolo (cum intri pe usa, imediat I usa din dreapta ), ea o va chema pe d-na embriolog (Elizaveta Iosifovna) si ea iti va explica.

Rabdare atunci tie pina la aflarea rezultatului si multa sanatate!

Partajează acest post

Link spre post
Silver

Buna fetelor! Und se mai fac asa fel de investigatii? Chiar numai la Centrul Mamei si Copilului se fac?

Partajează acest post

Link spre post
Liudocika

Еще кариотип делают в одессе, в немецкой клинике Гермедтех( в церкве Керха) по ул, новосельского , стоит 500 гривен с человека, и можно без записи, кроме субботы, мы сдавали там, так как не было времени ждать здесь какой то очереди чуть ли не месяцами)))

Partajează acest post

Link spre post
Dilaila

A mai dat cineva aceste analize anul acesta? La ce preturi sunt? Eu am gasit la synevo, dar la ei e 5100 lei. 

La Centrul de Planificare a Familiei, la fel e cu rinduri asa mari? 

Partajează acest post

Link spre post
Delfinka

Диана, да, в ЦПС такие же очереди - нам сказали позвонить 5 ноября, чтобы записаться на декабрь(((( Но девочки сказали, что лучше подойти, а то можно не дозвонится.....

Именно кариотип где-то 500 леев на двоих 

Partajează acest post

Link spre post
Dilaila

Multumesc Ina, totusi diferenta e mare intre 5000 si 500 de lei.

Partajează acest post

Link spre post
Jenyichka

Я прошу прощения, есть ли кто-нибудь еще в этой темке? Не знаете, на кариотип всё также актуально сдать анализ в ЦПС ? Специалист Наталья Ушурелу где принимает, не знаете, как можно к ней попасть ?

Partajează acest post

Link spre post
Delfinka

Ушурелу в подвальном помещении принимала, когда я ходила к генетику, самый последний кабинет. Думаю, что она там же. Лучше подойти и узнать. 

Partajează acest post

Link spre post
Jenyichka
33 минуты назад, Delfinka сказал:

Ушурелу в подвальном помещении принимала, когда я ходила к генетику, самый последний кабинет. Думаю, что она там же. Лучше подойти и узнать. 

Спасибо за ответ !!!

Это при ЦМР ?

Partajează acest post

Link spre post
Delfinka

В цпс на территории цмир. 

Partajează acest post

Link spre post
Anitsircnuloc

Sunt însărcinată în 7 săptămîni, am făcut analiza cariotipului si rezultatul e ca la soțul meu totul e ok, in schimb la mine a iesit ca am translocatie reciproca a cromozomilor 18 si 5 : t (18;5). (46,xx,der(5),t (18;5)(18qter::5q31-qter). Nu Știu ce să fac ? Am vreo sansa de a avea un copil sănătos?

Partajează acest post

Link spre post
Ноткуца

Сделайте амниоцентез на 16 неделе и не думайте раньше времени о возможных проблемах.

1 час назад, Anitsircnuloc сказал:

. Nu Știu ce să fac ? Am vreo sansa de a avea un copil sănătos?

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum