Diana

Mierea Si Otetul De Mere

Postări Recomandate

Diana

Pentru buna desfasurare a proceselor biologice din corp este nevoie ca pH-ul - aciditatea mediului intern al organismului - sa fie de aproape 7,4. Daca acest indicator deviaza intr-un sens sau altul, peste 7,8 sau sub 6,8, celulele organismului nu-si mai pot desfasura normal activitatea si apare starea de coma si chiar moartea. Mediul favorabil organismului este unul alcalin si nu acid sau bazic.

Un rol important in mentinerea acestui echilibru il poate avea otetul de mere. Daca acestuia ii mai adaugam si miere de albine, obtinem un adevarat cocteil de sanatate.

continuare

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Noela

Diana, imi place ca postezi mereu diferite recete naturiste, eu aic ca e nevoie si de un compartiment aparte pe forum - tratametn naturist.

De otet de mere cu miere am auzit de mult timp - din pacate nu prea il folosesc, dar trebuie sa mai incer ca e chiar gustos - are gustul sucului de mere

Da cu acru eu in genere stau bine - as minca numai muraturi si acrituri

Partajează acest post

Link spre post
Diana
Diana, imi place ca postezi mereu diferite recete naturiste, eu aic ca e nevoie si de un compartiment aparte pe forum - tratametn naturist.

De otet de mere cu miere am auzit de mult timp - din pacate nu prea il folosesc, dar trebuie sa mai incer ca e chiar gustos - are gustul sucului de mere

Da cu acru eu in genere stau bine - as minca numai muraturi si acrituri

Natalia, multumesc :scratch_one-s_head:

Eu am inceput sa beau otet de mere cu miere de albini, cei drept ca nu fac asta regulat. Dar gustul i-mi place!

Partajează acest post

Link spre post
vicol09

as vrea sa mau dau si eu cu parerea...am citit multe despre asta, intradevar are niste efecte benefice...chiar se recomanda numai un pahar de apa pe stomac gol dimineata de baut dar daca mai adaugi si miere si otet, efectul e si mai mare...otetul contribuie la curatirea organismului (apropo are si efect de slabire, ardere de calorii) iar mierea de albina inzestreaza organismul cu vitanminele necesare... :hysteric:

Eu deseori practic asa: o felie de lamie intru-un pahar cu apa si o lingurita de miere...

Partajează acest post

Link spre post
Dharma

faza cu lamiia o practic si eu ..intrebuintez si otetul la salate

Partajează acest post

Link spre post
SuperMama

fetelor, dar de unde luati otet de mere? eu as vrea de casa, ca cel de magazin am inteles ca are multe adaosuri si nu este sanatos deloc...

Partajează acest post

Link spre post
zviozdocica

Eu dau preferinta otetului de la "Alimcom",fata de celelalte,e mai bun!

Partajează acest post

Link spre post
Larisa14
fetelor, dar de unde luati otet de mere? eu as vrea de casa, ca cel de magazin am inteles ca are multe adaosuri si nu este sanatos deloc...

Oţetul de mere este mai bine să-l pregătom sunguri, in condiţii de casă, eu aşa îl pregătesc: se iau 1 kg. de mere oricare sort, se taie cubuleţe, se toarnă apă fierbinte (temperatura 70 grade). Apoi adăugăm zahăr sau miere 100 g., 10 g. drojdie sau 20 g. pesmeţi de pîine de secară. Se toarnă totul într-un bircan de 3 litri.

Primele 10 zile această masă se amestecă de 2-3 ori pe zi, se ţine la temperatura camerei, apoi se strecoară printr-o bucată de tifon lichidul obţinut se toarnă în borcan se acoperă cu o bucată de tifon şi se lasă la loc cald. Procesul de fermentare se termină aroximativ peste o lună-două, lichidul obţinut se strecoară se toarnă în sticluţe întunecate la culoare şi se păstrează la frigider.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum