NatyMama

Grădiniţa Nr.35 Str. Pandurilor,4

Postări Recomandate

NatyMama

Mamicile care duc copiii la acesta gradinita, spuneti-va parerea va rog :girl_in_love: Noi recent ne-am transferat la aceasta gradinita de la o gradinita rusa si stiu ca directoarea e tinara si nu lucreaza de mult timp la aceasta gradinita. Dar am auzit nu prea bune lucruri despre educatori si cadrul didactic.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NatyMama

Chiar nimeni nu merge la aceasta gradinita? :spiteful:

Partajează acest post

Link spre post
irinaG
Chiar nimeni nu merge la aceasta gradinita? :spiteful:

eu am auzit ca e buna, o mamika mia spus ca e tare multumita

Partajează acest post

Link spre post
Natasha340
Mamicile care duc copiii la acesta gradinita, spuneti-va parerea va rog :mail1: Noi recent ne-am transferat la aceasta gradinita de la o gradinita rusa si stiu ca directoarea e tinara si nu lucreaza de mult timp la aceasta gradinita. Dar am auzit nu prea bune lucruri despre educatori si cadrul didactic.

Мой старший ребенок ходил в этот д/с, а сейчас младший ходит уже 4-й год. Да, поменялась заведующая, это произошло прошлым летом. Новая заведующая, Диана, на мой взгляд, взялась за порядок в саду. Все было старое, особенно площадки. Начались ремонты, обновления, новым хозяйским взглядом всегда видны слабые места. Конечно родители собирают деньги в фонд группы и сада, это как и везде. Садик очень теплый, мы довольны всем!!!!

С воспитателями нам тоже очень везло!!! Д. Дора в самой младшей группе- это самая лучшая и заботливая вторая мама для наших детей!!! Спасибо ей большое, оба ребенка ходили к ней и мы остались очень довольны, так что если вам отдавать малыша к ней- смело!!!!!!!!!!

Остальные воспитатели тоже очень хорошие, нашему сыну уже 5 лет и он вполне общительный и самостоятельный, знает румынский.

Садик кстати румынский. Очень часто приезжают артисты, показывают детям спектакли, театр, клоунов, животных!!!!! Очень красивые утренники!!! Замечательной Д. Марианне, муз.работнику, тоже отдельное спасибо за ее приятный характер, за доброе отношение к деткам!!!! :rolleyes:

Приходите в д/с №35 не пожалеете!!!!

Partajează acest post

Link spre post
Lighty
Chiar nimeni nu merge la aceasta gradinita? :pardon:

V-ati hotarit sa mergeti la aceasta gradinita? Daca da, scrieti impresiile va rog.

Partajează acest post

Link spre post
Ксёмпа

Поднимаю тему.

Этот садик рядом с нами и мне важно узнать мнение родителей чьи детки сейчас туда ходят.И ещё,есть ли там группы 6-7 лет?

Partajează acest post

Link spre post
Antonia_SV

И мы с сентября ходим в этот сад.Поздновато,конечно,но лучше поздно...Сложность(это раньше так казалось)в том что сад молдавский ,а мы в основном на русском .Так что намеренно отдала туда,чтоб язык выучил.И знаете я в восторге :girl_impossible: :стишки на молдавском рассказывает,слова новые молдавские "приносит".

Ксёмпа по поводу вашего вопроса.Нам по возрасту нужно было идти в подготовительную группу(это видимо и есть группа 6-7 лет),но пока язык поучим.Садиком я довольна.Воспитательницы(по крайней мере в нашей группе)профессионалы в своем деле,и детки их обожают.

Partajează acest post

Link spre post
Ксёмпа

Спасибо что ответили.Я уже поговорила с заведующей и к сожалению там нет мест,она сказала что группы переполнены(((

Partajează acest post

Link spre post
Antonia_SV

Есть альтернатива :99-й садик.Но там такой проходной "балл" :girl_in_love: в 3 штуки,и помесячно до пятисот. :cry: А разница в условиях процентов на 20-30.

Partajează acest post

Link spre post
Ксёмпа
Есть альтернатива :99-й садик.Но там такой проходной "балл" :spiteful: в 3 штуки,и помесячно до пятисот. :laught1: А разница в условиях процентов на 20-30.

Да,я знаю про этот садик! :xm_12:

У меня сейчас такая ситуация что нужно срочно менять садик....вы бы не могли поинтересоваться может есть возможность ещё одного ребёнка взять(может место освободилось) или кто то из воспитателей проводит частные уроки по подготовке к школе?

Partajează acest post

Link spre post
Antonia_SV
Да,я знаю про этот садик! :girl_wacko:

У меня сейчас такая ситуация что нужно срочно менять садик....вы бы не могли поинтересоваться может есть возможность ещё одного ребёнка взять(может место освободилось) или кто то из воспитателей проводит частные уроки по подготовке к школе?

Наверняка в течение года кто нибудь из деток да и уйдет.Только нужно постоянно ходить туда и узнавать.Сад молдавский.Вам,насколько я поняла, нужна подготовительная группа.Группы действительно переполнены.Нас тоже взяли "сверх нормы".На раскладушке спим.

Partajează acest post

Link spre post
Ксёмпа

Мне заведующая сказала про раскладушки.Я согласна и до обеда что бы ребёнок ходил.Мне нужно чтобы кто то с ней занимался,подготовил к школе на рум.яз.Я к сожалению не знаю уже у кого спрашивать,если найду учителя кто будет нас готовить,то садик не нужен будет.По этому и спрашиваю,может кто то преподаёт частные уроки?

Partajează acest post

Link spre post
Antonia_SV

Для Ксёмпы информация,конечно, запоздалая...Формируются две подготовительные группы.Будет где-то по 17 деток в группах.

Partajează acest post

Link spre post
Ксёмпа

Для Ксёмпы информация,конечно, запоздалая...Формируются две подготовительные группы.Будет где-то по 17 деток в группах.

Спасибо!Но мы заканчиваем подготовительную,в сентябре уже в школу.

Я всё таки перевела дочку в рум.садик только на телецентре,готовимся к выпускному.

Partajează acest post

Link spre post
Antonia_SV

В сад №35 на Пандурилор нужна няня.Оклад 800 лей по моему.

Partajează acest post

Link spre post
Fridana

Gradinita 35 e aproape de casa si de aceea ma gindesc sa dau baiatul la aceasta gradinita. Am fost zilele acestea sa vad conditiile, in grupa in care am intrat eu mi s-a parut cam modesta si saracuta si un minus ar fi ca copii tot acolo in grupa dorm,adica nu au dormitor aparte cum era cind inca eu mergeam la gradinita, dupa cite am inteles sunt 2 grupe de cresa, intr-o grupa e chiar directoarea d-na Diana educatoare. Mamicilor,ce parere aveti despre aceasta gradinita si educatori? poate cineva duce copilul in grupa de cresa as vrea sa aflu pareri!!!

Partajează acest post

Link spre post
radazavas

девочки, дс № 35 заявлен как "Grădiniţa mixtă"

кто знает, там все-таки есть русские группы?

Partajează acest post

Link spre post
SELI

Gradinita e foarte modesta, poate e un plus pentru cineva. Cu educatorii cred ca se poate de gasit limba comuna. Gradinita este foarte aproape de noi. Sora mea a frecventat-o cu 14 ani in urma (pe atunci era ok). Noua insa nu ne-a convenit, dupa cum am mentionat conditiile sunt foarte modeste, in privinta mincarii la fel nu sunt incintata, dar achitarea lunara este practic simbolica. Doar citiva copii de la noi din ograda frecventeaza aceasta gradinita, restul au ales alta gradinita (210). Gradinita e romana, dar sunt copii vorbitori de limba rusa in grupe.

Partajează acest post

Link spre post
Ксёмпа

девочки, дс № 35 заявлен как "Grădiniţa mixtă"

кто знает, там все-таки есть русские группы?

там румынский садик,если бы были русские группы другого не искала бы.

Наташа,есть рядом 99 садик,вот там есть и русские группы.

Editat de Ксёмпа

Partajează acest post

Link spre post
semechka

Была сегодня в этом садике, разговаривала с заведующей. Сам по себе садик обычный, без излишеств, чистенький. Я пришла в обед и детки все спали. Пока детки спали, уборщицы помыли везде полы, вывесили на улице постельное белье сушить. В группах от 20 до 35 деток. Не понравилась территория садика - рядом с дорогой, места моло, негде играть, нет никаких турников, горок, все старое и кажется, что вот-вот рухнет.

Partajează acest post

Link spre post
Ксёмпа

скажите пожалуйста,детки всё так же на раскладушках спят?

сколько сейчас надо платить в фонд садика?

Partajează acest post

Link spre post
olea85

Buna ziua,

Citind toate mesajele d-vstra, mi s-a parut ca nu trebuie sa fiu indiferenta si sa va spun si eu parerea mea despre aceasta gradinita. Fetita mea avea 2 ani si jumatate si de la Directia de invatamint am primit la aceasta gradinita indreptare. Am venit cu aceasta indreptare la D-na Directoare si din start mi-a spus ca trebuie sa aduc 10 cutii a cite 3l fiecare de vopsea alba. Stiind care este situatia din gradiniti am adus ceea ce mi s-a spus. Apoi fetita mea a fost plasata in grupa de cresa a D-nei Directoare. Trebuia sa duc fetita cite o jumatate de zi timp de 2 saptamini. Intr-una din zile intirziasem de ora 12 ca sa-mi iau copilul, si am venit la 12h20min ma urcam pe scari si auzeam tipete de copil, am intrat in vestiar si am inceput sa ascult ce se petrece in grupa. Educatoarea nu era, iar copii se aflau in grija dadacei. Deodata am auzit tipind copilul meu si tipul dadacei si pocniturile ei, atunci nu am ezitat si am deschis usa si fetita cind m-a vazut a inceput si mai tare a plinge tinindu-se de fundulet. Evident ca aa fost lovita ca nu dorea sa se culce la amiaza. Dupa o cearta cu dadaca am plecat acasa.

A doua zi am venit la D-na Directoare si i-am spus ce s-a intimplat, iar ea refuzind sa stea de vorba pe aceasta tema si facindu-si cruce in toate colturile spunind ca nu este adevarat. Atunci i-am spus ca daca nu-mi schimba copilul in alta grupa eu voi scrie plingere la Directia de invatamint. Ne-a schimbat in alta grupa de cresa, grupa D.Dora (o Doamna trecuta de 60 ani).

Aici s-a inceput o alta poveste. Mergeam la gradinita de 2 -3 zile si apoi stateam acasa 2sapt cu bronsita sau pneumonii. Si asa ne chinuiam de fiecare data. Acestei Doamne daca " ii puneam in buzunar min 50 lei o data la 2zile" atunci ea se uita dupa copil, dar daca nu-i puneam nici nu se uita dupa ea. In grupe erau mizerii toatel si pline de igrasie. Pe luna se stringea in jurul la 150lei fondatie si plus 220lei bonul. Apoi pentru reparatii se stringeau cite 800lei.

Fetita mea se ducea cu jucarii si permanent ii dispareau jucariile s-au hainutele din dulapior. Plus la asta era timp de vara si se lucra cu vopseaua cind copii erau prezenti in gradinita, si ducea la un miros insuportabil. Iar cind te adresai directoarei fara nici-un folos. La ea totul era perfect si nimic nu putea sa se intimple.

Am ajuns in toamna si mi-am luat copilul din acea gradinita, ce nu corespunde deloc normelor sanitare a unei institutii de invatamint.

Eu v-as sfatui ca inainte de a alege gradinita pentru copii d-vstra informati-va despre gradinite si despre felul cum se comporta cu copii d-vstra, deoarece altfel riscati ca copilul d-vstra sa fie plasat intr-un mediu stresant si sa dauneze aceasta atmosfere toata viata.

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

http://protv.md/stiri/actualitate/patru-copii-internati-la-reanimare-s-au-intoxicat-la-gradinita---472431.html

Copii ajunsi la reanimare, dupa ce au inghitit seminte otravitoare. Educatoarea nici macar n-a reactionat

Nu doar educătoarea dar și directoarea este o mincinoasă dacă zice că a chemat ambulanța la ora 4, deși părinții au venit după copii lor care erau la grădiniță și ambulanța a fost chemată de părinte. 

Iată în grija cui lăsăm copilașii. Niște iresponsabile și mincinoase. 

Partajează acest post

Link spre post
krestik

как вообще такие деревья могут расти в саду ?! надо проверить наш садик емае

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum