Murka

Cite Limbi Straine Cunoasteti?

Postări Recomandate

Murka

Dar ce limbi ati vrea sa mai cunoasteti? Eu de exemplu am invatat 13 ani engleza,asta liceul+diferite cursuri,vreo 3 ani franceza si atit! Evident cunosc romana si rusa. Daca tare ma starui pot sa inteleg si spaniola (de la telenovele) :crazy: As vrea sa invat chineza,da e complicata,dar mi se pare tentant! Germana nu-mi place cum suna. Daca m-apuc sa fac cursuri de alte limbi straine,nasc un poliglot! :crazy:

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dairish
Dar ce limbi ati vrea sa mai cunoasteti?

Cred ca franceza ar fi pe locul 1. Imi place cum suna, e o limba fina si melodioasa.

Apoi chineza, pentru faptul ca devine una dintre cele mai populare limbi in lume. :crazy:

As vrea sa le invat, dar n-am timp. :crazy:

Partajează acest post

Link spre post
Cosmica

engleza, franceza, spaniola(la universitate),italia

na(cursuri de o luna), romana, rusa desigur :). as vrea sa invat gemana(am si inceput sa o fac). Toate limbele sunt bune si frumoase-dar daca nu le utilizezi-degeaba le inveti-ele au proprietatea sa se uite in timp.

Partajează acest post

Link spre post
Diana

Engleza, franceza, germana(incepator), evident rusa si romana.

Citeceva din spaniola cunosc datorita telenovelelor:)

Partajează acest post

Link spre post
inx
Dar ce limbi ati vrea sa mai cunoasteti?

italiana,japoneza

Partajează acest post

Link spre post
Anna
Dar ce limbi ati vrea sa mai cunoasteti? Eu de exemplu am invatat 13 ani engleza,asta liceul+diferite cursuri,vreo 3 ani franceza si atit! Evident cunosc romana si rusa. Daca tare ma starui pot sa inteleg si spaniola (de la telenovele) :da1: As vrea sa invat chineza,da e complicata,dar mi se pare tentant! Germana nu-mi place cum suna. Daca m-apuc sa fac cursuri de alte limbi straine,nasc un poliglot! :da1:

Engleza, rusa, romana. Germana destul de bine, franceza a fost a doua limba in liceu dupa engleza, dar nu mi-a placut niciodata. La nevoie ma descurc totusi.

Curind presimt ca voi cunoaste si italiana.

As vrea sa invat japoneza, si as vrea sa am timp sa o invat :da1:

O dragoste deosebita am pentru germana. Imi place mult aceasta limba :da1:

Partajează acest post

Link spre post
Cream

Pe linga romana si rusa,vorbesc engleza,franceza(des

i uneori am impresia ca am uitat-o de tot caci nu am ocazii sa comunic in ac.limba),un pic spaniola si literele in araba(un an la facultate ) :da1:

Mi-ar placea sa cunosc germana si portugheza dar iarasi nu sunt sigura daca imi vor prinde bine vreodata. :da1:

Partajează acest post

Link spre post
inx
italiana,japoneza

cunosc engleza(univ),france

za(sc.+univ)

Partajează acest post

Link spre post
Щастъе

английский,французск

ий - хорошо,финский,польс

кий,молдавский - читаю и могу изъясняться.

русский со словарем.

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Engleza,germana,rusa

.Italiana-1an cursuri,si greaca 3 ani facultate :da1:

Partajează acest post

Link spre post
Lili

In codul penal este circumstanta atenuanta-cainta sincera de care mereu ma conduc.Imi era jena sa scriu ca nu cunosc nici una, am stiut franceza si italiana, kind am revenit acasa aveam accent de romanca iar acum am uitat(rusa n-o uit, reoarece in familia sotului se vorbeste in ea).Sunt de acord ca limbile daca nu le vorbesti se uita.

PS kear acum m-a contactat pe Skype o persoana necunoscuta din Kina-pacat ca nu cunosc alta limba cu care as putea contacta.

Partajează acest post

Link spre post
Надя

английский-разговорный,

русский:)

Не полиглот я совсем :da1:

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor

Eh, dupa cate inteleg eu Vicky detine primul loc :ireful1: Eu, ca si majoritatea, cunosc engleza (foarte bine) si franceza (binisor).

Imi place mult italiana si poate candva ma voi apuca s-o invat, poate si germana...

Partajează acest post

Link spre post
Инна

Английский и французский.

Partajează acest post

Link spre post
Sveta25

Bravo fetelor! Inca o data m-am convins ca moldovenii is un popor instruit. Eu cunosc engleza si franceza la nivel mediu, le-am studiat ambele dar daca nu le vorbesc se uita. Rusa si romina le vorbesc fluent si italiana o cunosc bine. De un an is in Italia si m-am descurcat foarte bine.

Eh, dupa cate inteleg eu Vicky detine primul loc :girl_haha: Eu, ca si majoritatea, cunosc engleza (foarte bine) si franceza (binisor).

Imi place mult italiana si poate candva ma voi apuca s-o invat, poate si germana...

Italiana intradevar e o limba frumoasa si nu e deloc complicata. Mai ales daca cunosti romana iti va fi si mai usor. Succese!

Partajează acest post

Link spre post
cacao

Английский хорошо - (переводчик), румынский - как собака (все понимаю, но не говорю), русский - родной)

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
Bravo fetelor! Inca o data m-am convins ca moldovenii is un popor instruit. Eu cunosc engleza si franceza la nivel mediu, le-am studiat ambele dar daca nu le vorbesc se uita. Rusa si romina le vorbesc fluent si italiana o cunosc bine. De un an is in Italia si m-am descurcat foarte bine.

Italiana intradevar e o limba frumoasa si nu e deloc complicata. Mai ales daca cunosti romana iti va fi si mai usor. Succese!

Svetlana te invit sa vii in tema MOLDOVA IN STRAINATATE-sub forumul HAI SA NE CUNOASTEM,acolo suntem celea ce locuim peste hotare :pardon: si mai sunt fete din Italia pe forum,sper ca iti va fi interesant.

Partajează acest post

Link spre post
@niri

английский, французский, украинский ну и наши родные румынский и русский :da2:

хотела бы выучить немецкий.

Partajează acest post

Link spre post
MoooooN
хотела бы выучить немецкий.

Немецкий... Обажаю этот язык. Тоже захотела его выучить, и ходила на 2-х годичные гос. курсы. Но если нет практики, то его очень сложно не забыть... Я закончила курсы 6 лет назад, и сейчас понимаю, что очень многое забывается... Очень многое. С английским тоже практики нет, но если учесть, что изучала его в школе с 5-го класса, ходила к репетитору, на курсы, и 1,5 года он преподавался в Академии, то это, конечно, дает о себе знать. Оне не забывается, и грамматику знаю почти отлично. Да и язык сам по себе гораздо легче, чем немецкий... :da2: Еще изучала итальянский - сама с самоучителем. Было очень интересно... Но тут еще хуже ситуация - забыла мгновенно... :da2: Все-таки язык нужно изучать и тренировать в течение нескольких лет, иначе - забываешь все... :da2:

Partajează acest post

Link spre post
Sveta25
Svetlana te invit sa vii in tema MOLDOVA IN STRAINATATE-sub forumul HAI SA NE CUNOASTEM,acolo suntem celea ce locuim peste hotare :da2: si mai sunt fete din Italia pe forum,sper ca iti va fi interesant.

multumesc pentru invitatie! merg chiar acum :da2:

Partajează acest post

Link spre post
iraida

Moldoveneasca si rusa perfecct-ca limbi materne.

Italiana-perfect.

Araba-ma exprim si inteleg cite ceva,dar desigur nu citesc si nu scriu(si nu cred ca voi putea mai citi vre-o data)

Franceza-putin(am invatat la scoala,fara sa o mai folosesc).

Tare as vrea sa invat engleza.

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

engleza si germana la nivel mediu, niciodata nu aveam timp sa perfectionez pina la urma

Partajează acest post

Link spre post
Taisafinscaia

Franceza, romana, rusa, putin ucraineana, imi place italiana,spaniola :duma: :pardon: :X09: :spiteful:

Partajează acest post

Link spre post
JulB

Английский, русский-отлично

Румынский-понимаю, не говорю

Французский-смогу объясниться

Partajează acest post

Link spre post
мама Анечки

русский, румынский, болгарский - родные; английский и французкий отлично (я переводчик), хотелось бы ещё немецкий и итальянский

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum