Murka

Страшно рожать / Frica De A Naste

Postări Recomandate

Murka

Hi. Iarasi eu! Cum ati trecut sau treceti peste frica nasterii? Eu-s cu moralul la pamint :ok: Asa ma tem... :ok: Vreau sa nasc natural alaturi de sot,dar mi-i frica de nu mai pot :ok: Sint cu moralul la pamint. Mama mea m-a nascut pe mine si frate-meu f/f greu,poate sa influenteze asta la nasterea copilului meu? Am fel de fel de ginduri.... Eu vad oleaca de singe si :sad: D-apoi sa ma coase sau sa ma rup :sad::sad: Stiu ca multe dintre voi o sa-mi spuneti ca asa trebuie,peste asta trece orice femeie,dar ceva mai incurajator aveti?! :ok: Mai am mult pina atunci,dar nu pot sa ma i-au in miini...

Editat de Murka4ever

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
BabaYaga

Murka4ever, какой срок у тебя?

Я тоже боялась. Перед родами вроде успокоилась, уже так тяжело было ходить и спать с пузом что стала мечтать быстрее родить. А вот как воды отошли я прям стала трястись от страха, бегала по квартире и не знала за что взяться. Но это длилось 10-20 мин а потом я вдруг стала такой отвественной и организованной, стала проверять сумку, проверять документы, организовывала мужа что ему делать, совсем забыла о страхе.

Дело в гормонах. Я желаю тебе что бы твои гормоны тоже сработали и все было спокойно и безстрашно. Придет время и страх заменится чуством ответственности.

Partajează acest post

Link spre post
Murka

Multumesc! Sper sa fie totul ok pina atunci. Sint insarcinata in a 22-a saptamina,mai am pina atunci,dar incep sa ma gindesc la ce-i mai rau. Iata,ma relaxez creind noi topicuri aici. :blink:

Partajează acest post

Link spre post
inx

Murka

nu te mai gindi cum vei naste,mai bine citeste/informeaza-te :lol: totul despre bebelusi/travaliu/nastere astfel vei fi sigura pe situatie,nu-ti mai risipi energia...,pentru ca gindul ca durerile nasterii sunt insuportabile,nu face altceva decit sa mareasca suferinta femeii

fa gimnastica,invata niste tehnici de respiratie

mult succes :blink:

Partajează acest post

Link spre post
Igna

Am cam 3 saptamini de cind ma dor oasele bazinului,durere suportabila,dar m-am saturat strasnic de aceasta durere,incep sa intru in panica,MA TEM de nastere.La ultima vizita cu doctorul meu,am incercat sa vorbesc de anestezia epiduriala,de cezariana,el a spus ferm ca daca totul e bine atunci in nici un caz nu-mi indica aceste lucruri.Am ajuns acasa si am inceput sa pling :cry: .Nustiu cred ca de vina tot sunt hormonii,nu inteleg de unde am asa o frica,nimic si nimieni nu ma mai pot incuraja,evenimentul e foarte aproape da eu dau bir cu fugitii,imi dau seama ca sunt o fricoasa.Eu in general ma tem de durere,dar acum ma asteapta pina la 12 ore de chin :cry: .Incerc sa ma amagesc ca totul e trecator si ca voi naste repede :acute: .Dar subcostientul meu isi da seama ca vreau sa-l fraieresc :laught:.Totusi pentru aceste dureri voi primi un premiu,bebelusul meu :son3:

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga

Девочки, чем медленее и плавнее проходят роды тем менее они болезнены. Поэтому желание родить быстро = сильные боли. У меня роды были 4 часа с момента первой схватки и сразу зверские схватки. Поэтому вротой раз я бы предпочла рожать 12 часов медленно и спокойно чем быстро за 4 часа когда ничего нигде не успевает раскрыться и боль моментально нестерпимая.

Partajează acest post

Link spre post
Murka

Igna,ne luam de mina? Stiu si eu ca bebe-ul imi v-a recompensa toate durerile,dar oricum.... Da' cine stie? Poate in momentele celea o sa fiu stapina pe situatie,nici nu stii de unde sare iepurele!

Partajează acest post

Link spre post
Anna
Igna,ne luam de mina? Stiu si eu ca bebe-ul imi v-a recompensa toate durerile,dar oricum.... Da' cine stie? Poate in momentele celea o sa fiu stapina pe situatie,nici nu stii de unde sare iepurele!

Salut, eu tot is fricoasa si foarte sensibila lal durere. Si cind mi-a spus medicul ca azi nastem, am spus - nu - "роды отменяются", nu vroiam sa nasc in acea zi :laught:

Totusi a trebuit. Credeti-ma, cind nasti, nu iti este frica de insusi procesul nasterii, ci apare o noua frica, mai puternica - vreai sa fie tot bine cu copilul, sa nu-l pierzi. Asta te mobilizeaza enorm, faci totul cum spune medicul, doar sa fie bine.

Mai apare un fel de paranoie (cel putin la mine), ti se pare ca nu ti se spune totul, ca posibil ceva-to nu merge bine si copilul e in pericol. Tin minte si acum frica de atunci...

Bucurati-va de sarcina! Natura stie bine ce face :acute: Si va pregateste de nastere fara sa stiti :son3:

Partajează acest post

Link spre post
Igna

nustiu de unde am ideea ca copilul se va naste mare,ma v-a rupe strasnic si ma vor coase pe viu.Aaaaaaaaaa tare ma tem :laught: .Stiu ca am fantezia bogata :acute:

Partajează acest post

Link spre post
Beatrice

Ои тоже боюсь честно . Как вспоминаю про февраль УХ.Но ничего не поделаеш если преидется терпеть потерпим . Ребенок вот самое главное.НЕ ПАДАТЬ ДУХОМ БАБАНЬКИ.Все будет хорошо. :clapping::clapping:

Partajează acest post

Link spre post
MumofChubby
nustiu de unde am ideea ca copilul se va naste mare,ma v-a rupe strasnic si ma vor coase pe viu.Aaaaaaaaaa tare ma tem :clapping: .Stiu ca am fantezia bogata :clapping:

Vad ca dja ai trecut de nastere...A fost asa de strasnic cum iti imaginai?Sau mai rau? :pardon: ...Mie tot imi era frica dar spre sfirsit, cind evenimentul tot intirzia sa se produca,am dus sarcina 42 de saptamini...nu mai aveam rabdare ,plingeam zilnic ca nu nasc si de ce nu nasc...De dureri deja nu ma mai temeam,vroiam doar sa nasc mai repede...

Partajează acest post

Link spre post
Raluca

eu mai am cel mult o saptamana de asteptari...si ba is terminata de frica, ba ma simt cea mai curajoasa fata den lume!

sotzul meu se distreaza si tot cuprinde burtica si o intreaba pe gugutza: haide, cand iesi de-acolo, caci lui taticu asa i-i dor de tineee......

(of,...de-ar sti ei prin cate dureri avem de trecut....)

Partajează acest post

Link spre post
MumofChubby
eu mai am cel mult o saptamana de asteptari...si ba is terminata de frica, ba ma simt cea mai curajoasa fata den lume!

sotzul meu se distreaza si tot cuprinde burtica si o intreaba pe gugutza: haide, cand iesi de-acolo, caci lui taticu asa i-i dor de tineee......

(of,...de-ar sti ei prin cate dureri avem de trecut....)

Bafta si curaj :clapping: .Nasterea e doar ceva temporar, sa vezi ce te asteapta inainte :clapping:

Partajează acest post

Link spre post
Raluca

multzam! deocamdata is preocupata sa vad gugutza ca s-a nascut, s-o tin in bratze si sa vad ca-i sanatoasa....

mi-e frica mai mult de situatzii imprevizibile, de complicatzii decat de dureri....

multzam! deocamdata is preocupata sa vad gugutza ca s-a nascut, s-o tin in bratze si sa vad ca-i sanatoasa....

mi-e frica mai mult de situatzii imprevizibile, de complicatzii decat de dureri....

Partajează acest post

Link spre post
Igna
nustiu de unde am ideea ca copilul se va naste mare,ma v-a rupe strasnic si ma vor coase pe viu.Aaaaaaaaaa tare ma tem :clapping: .Stiu ca am fantezia bogata :clapping:

:pardon::lol::lol:

Acum chiar imi vina sa rid.Copilul nu a fost asa mare(3904gr),m-am rupt foarte putin,la coasere in general nu am simtit absolut nimic,iar dupa 3 zile eram ca noua,parca nici nu nascusem.Chiar ca aveam o fantezie bogata.

Partajează acest post

Link spre post
Raluca

vad ca te amuzi acuma..... sau o faci cu scop de incurajare pentru noi astea mai fricoase?!....

Partajează acest post

Link spre post
Igna

Vreau sa va spun ca sa va ginditi mai putin la asta,TOTUL VA FI BINE!!! Nature are grija de toate,nu va temeti.70% din durere este insuflata de noi,s-a dovedit,asa ca calmativa si bucurativa de sarcina.Iar la nastere gindutiva la bebelusul vostru,el trece prin prima lui trauma si are nevoie de o mama cit mai blinda.

Partajează acest post

Link spre post
Milaia Mia

fetelor mie cindva mi/a ajutat cartea "ROdi bez straha". poate incercati s-o cititi si voi?

Partajează acest post

Link spre post
alinka

de fapt aceea k mama ta tea nascut f greu nu inseamna nimik... asta nu influienteaza... fiecare femeie duce sarcina diferit...

si eu ma tem tare :) dar ma stradui sa nu ma gindesc la asta... + se zice k daca asculti medicul o sa fie totul bine si nici nai sa te rupi!!|! :)

si am mai citi undeva k in marea majoritate femeile care spun cit de greu si cit de dureros au nascut, exagereaza...

Editat de alinka

Partajează acest post

Link spre post
nisha

Ох,насчет страха.Глаза у него велики :) Особенно у таких как я.(Ногти наращивала недавно,пилочкой задели,буквально капля крови и я уже в обмороке,зуб мудрости надрезать,так все отделение надо мной стояло,кто листочком обмахивал,кто физзарядку со мной проводил(уж больно зеленая и устрашающая была),кто растирал чтоб кровь быстрее забегала,другие в это время скорую вызывали...)Сейчас очень смешно вспоминать.Вот такая у меня реакция организма на постороннее вмешательство,на колющие,режущие и пилящие изделия с детства.Начиталась форума и аж коленки подкосились от страха.Но от родов еще никто не убегал :) тогда я решила посмотреть страху в лицо-начиталась во всем интернете рассказов по родам,книги понакачала прочла,даже глазком на фото глянула не для впечатлительных :) Сначала чуть не перевернуло,ну а во второй раз более эстетичные фото попались-без ледянящей душу кровищи... Я посмотрела на процесс родов и ничего страшного не увидела,наоборот,мне даже понравилось.Я поняла что это первый день рождения ребеночка и хочу его запомнить во всех деталях и ощущениях,это СОБЫТИЕ для женщины одним словом я поняла что хочу родить,не боюсь этого.Боль?Конечно,нерожавшей легко рассуждать,но сестра-то моя перетерпела,рожала тяжело,а элементарного эпилятора как огня боится :) (Да я вобще к боли спокойней чем к крови,для меня кошмар только в родовой начнется :) ) Но это меня уже не пугает. Скорее пугает то,то что будет после :) Да и уверенна,мои мысли на родильном столе будут не о себе,любимой,а о лялечке и я не позволю себе отключиться и тем самым навредить крохе.А вот сознание потерять и потом можно :)))))))))

Вобщем,чувствую я,подходит мое время.Скоро буду лялькой обзаводиться.И мамочка у этой ляльки не будет трусихой. Надеюсь :da1:

Partajează acest post

Link spre post
LissyFox
Вобщем,чувствую я,подходит мое время.Скоро буду лялькой обзаводиться.И мамочка у этой ляльки не будет трусихой. Надеюсь :da1:

nisha, желаю тебе легких родов и в ответсвенный день быть сильной и спокойной. Удачи !!!! :da1:

Partajează acest post

Link spre post
Кисюня

nisha

Если основной твой страх кровь,то не так то много ты ее увидишь...как при обильных мес.

А об остальном природа позаботилась,все терпится и все забывается,главное найди хорошего врача и за недельку до родов не ешь продукты от которых у маси может живот болеть,а то я съела шоколаду и мандаринку и первую ночь 15 минут спала на стуле.

:blush: не боись!!!

Partajează acest post

Link spre post
Amanda
Hi. Iarasi eu! Cum ati trecut sau treceti peste frica nasterii? Eu-s cu moralul la pamint :cry: Asa ma tem... :cry: Vreau sa nasc natural alaturi de sot,dar mi-i frica de nu mai pot :beee: Sint cu moralul la pamint. Mama mea m-a nascut pe mine si frate-meu f/f greu,poate sa influenteze asta la nasterea copilului meu? Am fel de fel de ginduri.... Eu vad oleaca de singe si :unsure: D-apoi sa ma coase sau sa ma rup :4tivo::4tivo: Stiu ca multe dintre voi o sa-mi spuneti ca asa trebuie,peste asta trece orice femeie,dar ceva mai incurajator aveti?! :cry: Mai am mult pina atunci,dar nu pot sa ma i-au in miini...

Am o carte foarte buna,in romana,ea mult m-a ajutat,trebuie sa cititi cu sotul...Daca doresti scrie-mi in privat.

Partajează acest post

Link spre post
Raluca
Am o carte foarte buna,in romana,ea mult m-a ajutat,trebuie sa cititi cu sotul...Daca doresti scrie-mi in privat.

Amanda, zi-mi si mie cum se numeste cartea , te rog... eu mai am termen pana in 10 decembrie,..asa ca..poate reusesc sa o citesc pana atunci.. ;)

Partajează acest post

Link spre post
delia
Hi. Iarasi eu! Cum ati trecut sau treceti peste frica nasterii? Eu-s cu moralul la pamint :cry: Asa ma tem... :cry: Vreau sa nasc natural alaturi de sot,dar mi-i frica de nu mai pot :beee: Sint cu moralul la pamint. Mama mea m-a nascut pe mine si frate-meu f/f greu,poate sa influenteze asta la nasterea copilului meu? Am fel de fel de ginduri.... Eu vad oleaca de singe si :cool: D-apoi sa ma coase sau sa ma rup :cool::cool: Stiu ca multe dintre voi o sa-mi spuneti ca asa trebuie,peste asta trece orice femeie,dar ceva mai incurajator aveti?! :cry: Mai am mult pina atunci,dar nu pot sa ma i-au in miini...

Si mama mea m-a nascut foarte greu.......ca sa nu intru in detalii si la o virsta destul de tinara, eu insa am nascut la aproape 29 de ani primul copil, foarte usor si repede, fara rupturi si fara complicatii dupa nastere. Asa ca stai linistita, ca totul va fi bine. Nu este neaparat cert ca vei avea o nashtere ca a mamei tale. Eu a doua zi dupa ce am nascut,ma concentram sa-mi amintesc cum a fost in timpul nashterii si ce senzatii am avut :cool: , asa de repede se uita totul........dar mai ales kind stringi la piept pruncutul :clapping: .....

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum