tina_c

стафилококк

Postări Recomandate

tina_c

In urma analizei la disbacterioza baiatzashului i s-a deistat stafilococ - 10*7 -30% (asha scrie in foitza)

Pediatru ne-a dat tratament cu clorfilipt, shi mie shi copilului.

eu - cite 25 picaturi cu 40 minute inainte de masa de 3 ori pe zii

copilul- cite 2-3 picaturi dizolvate in apa tot cu 40 minute inainte de mincare de 3 ori pe zi

Shtiu ca el (S. aurelius) este sensibil la antibiotice, dar d-na a spus ca incercam asha, daca nu ajuta- trecem la antibiotic.

Cine a avut? cum v-atzi tratat?

Ce se intimpla daca nu se trateaza?

PS. Eu nu am dat analiza laptelui sa vad daca am, dar in timpul sarcinii dupa analiza din nas/git aveam aceasta bacterie in faza 3 (mi s-a spus ca sunt 4), atunci am facut un pic de tratament cu sextafag shi gargare cu clorfilipt.

Este necesar sa fac shi eu analiza laptelui? unde se face? cum?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tina_c

nu cred ca chiar nimeni nu s-a confruntat cu asha problema...

Partajează acest post

Link spre post
Iana Tonidze

Nu sint prea informata in aceasta privinta. Dar din cele auzite stiu ca stafilococii, streptococii etc. daca sint intr-o masura mica in organism nu dauneaza sanatatii la maturi. Ii poti mentine in aceasta forma pasiva, ducand un mod de viata echilibrat si sanatos, atunci aceste infectii nu se manifesta nici intr-un fel, ci fac parte din flora organismului. Insa atunci cand imunitatea scade, infectia se inmulteste si incepe sa atace.

Medicul stie cel mai bine care sint hotarele de risc, de aceea faceti cum va spune el.

Bafta si multa sanatate !

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Majoritatea oamenilor au stafil., strept., si alte chestii de astea, numai ca se afla in stare latenta. Atunci cand slabeste imunitatea, ele dau de stire sub diferite forme: dureri de gat, mucoasa in nas sporita, dereglari intestinale( diaree ori constipatii), la unii le iese cosuri foarte mari, pe altii le dor incheietirile s.a.m.d.

Ca madicul nu ti-a dat antibiotici - e foarte bine, caci antib., nu sunt foate favorabili pentru organism. Eu nu tin minte precis unde, dar stiu ca la un spital este un medic care pe baza analizelor facute, adica

el vede care din ...coci e prezent si face un fel de autovaccin, tot din acesti paraziti si tre sa faci in fiecare zi vaccina, astfel organismul formeaza mai multi anticorpi si ei se lupta cu dinsii si va lecuiti de chestiile astea pe mai multi ani.

Nu retraiti, totul va fi bine!

Partajează acest post

Link spre post
tina_c

mersi fetelor p/u incurajare. sper shi eu sa fie bine, miine e ultima zi de tratament, dar analiza repetata cred ca ar fi bine inca peste o saptamaina de facut- ca sa vedem daca a ajutat...

Ash vrea sa shtiu cum s-a tratat cineva, in cit timp?

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Salut, prietena mea a inhatat stafi la maternitate si copilul tot, tratamentul lor a durat vre-o 7-10 zile, apoi intrerupere nustiu cat , apoi iar vre-o 7-10, apoi au dat analize si totul era ok. Ei au facut tratament cu un fel de bacterii care se pregatesc la comanda in unele farmacii si tot tre sa le beai cu 1 ora inainte de mincare , ele sunt naturale- ele actioneaza cam asa: aceste bacterii incomjoara stafi sau strepto(depinde ce ai- asa leacuri iti pregatesc) si il elimina afara impreuna cu excrementele. Unica ce stiu ca sunt cam scumpe, ca sunt naturale si le importa din Belorusia.

Partajează acest post

Link spre post
dodo
nu cred ca chiar nimeni nu s-a confruntat cu asha problema...

Draga Tatiana, nu stiu care este motivul pentru care ai facut analiza bacteriologica la kaka copilului, poate a avut scaunul dereglat, sau poate avea colici pronuntate cum a fost in cazul cu baiatul meu. Am iesit din maternitate cu baiatul care a facut o forma intestinala de klebsiela si + la toate a mai avut si stafilococ. Eu am facut analiza bacteriologica la lapte si acolo tot am avut stafilococ. Am tot umblat pe la pediatri, gastrologi de tot felul, ia-m dat copilului medicamente bacteriofacg antiklebsielic, probiotice- subtil, kreon, metsil... pana un medic nu mi-a spus ca copilul care se afla la alimentatie naturala are voie sa faca kaka de atatea ori de cate mananca (avea scaune frecvente 4-6 pe zi) cu conditia ca adauga bine in greutate. Mi-a pus ca colicile vor trece, iar scaunul se v-a regla. Asa a fost in cazul nostru. Adevarul ca colicile i-au trecut pe la 8-9 luni. Pana atunci nu am dormit nici zinici noapte. Eu nu am luat antibiotic, copilul adauga bine, chiar peste masura. periodic ii mai dau Yougurt (canada)

Be happy

Partajează acest post

Link spre post
Марья

у моего сынули тоже нашли стафилококк, но в кишечнике. молоко я сдавала на стерильность в гор.больнице №3 на Рышкановке. чем только не лечились. и Секстафагом в том числе, но никакого результата не дало. отказались от всех лекарств. со временем организм сам это переборол, но намучались мы всей семьёй, никому не пожелаю. очень полезна кукуруза (кукурузная каша, хлопья, кукурузное масло), делали микроклизмы отваром ромашки (оооочень осторожно). пускать болезнь на самотёк нельзя, тем более в вашем случае. удачи вам, выздоравливайте.

Partajează acest post

Link spre post
Lovely

Da , mogu i ia podelitsea opitom, mi na danii moment toliko zakancivaem lecenie, a polucilosi cito poshli zdavati etot analiz tak, u malisha moei podrugi toje nashli stafilokok nu i ia kak uznala ne mogla uspokoitsea,pobejala cerez paru dnei sdala i okozalosi cito u neio i stafilokok i streptokok. Nash vraci bil v shoke, govorit cito takaia cistaia semia i takoi buket. Lecilisi toje hlorofiliptom, oblepihovim maslom,nistatinom. Koroce vrode vilecisi, nadeiusi bez recedivov.

Editat de Любимая!

Partajează acest post

Link spre post
Марья
Nash vraci bil v shoke, govorit cito takaia cistaia semia i takoi buket.

странно, что врач такое сказал, ведь стафилококк есть везде, у каждого человека, только в небольшом количестве. в слабом организме он развивается, а в более крепком держится на одном уровне и не беспокоит человека. это абсолютно не значит что малышка заразилась где-то на помойке, эти бактерии присутствуют в нашей жизни повсюду. наш семейный врач сказала, что сейчас 80% новорожденных заражаются стафилококком прямо в роддоме, при том что там условия идеальной чистоты, а что же говорить об общественном транспорте, наших подъездах и пр. достаточно не помыть руки после улицы.

Partajează acest post

Link spre post
Lovely
странно, что врач такое сказал, ведь стафилококк есть везде, у каждого человека, только в небольшом количестве. в слабом организме он развивается, а в более крепком держится на одном уровне и не беспокоит человека. это абсолютно не значит что малышка заразилась где-то на помойке, эти бактерии присутствуют в нашей жизни повсюду. наш семейный врач сказала, что сейчас 80% новорожденных заражаются стафилококком прямо в роддоме, при том что там условия идеальной чистоты, а что же говорить об общественном транспорте, наших подъездах и пр. достаточно не помыть руки после улицы.

U neio eti bacterii nashli v gorlishke, priceom streptokok bil 10 v 8 stepeni, a eto dovolino mnogo,priceom bila ne odna forma a tri, na eto ona i skazala cito vobshe u detei ne videla streptokok v takoi bolishoi stepeni poetomu i udivilasi cito za rebionkom vsegda sledim i analizi vse postoiano zdaiom. Nu cito podelati nadeiusi vilecilisi raz i na vsegda.

Partajează acest post

Link spre post
LIUBITA1981

tina buna eu mam confruntat cu chestia asta dute obligatoriu la piept si da analizele la centrul de diagnostica etajul 7, 80 lei si vezi cum iesaa daca ai gurguiu rupt spalatele cu chlorofilipt pina se inchide rana si nu bea prostii, la copil am facut tratament cu bifiform 1/2 pcapsula 2 ori plus enterfuril 10 zile apoi bacterofag 10 zile si tot ok. sa nu iti treaca sa bei antibiotice.daca ceva mai scrie.

Partajează acest post

Link spre post
neli

у нас тоже нашли золотистый стафилокок в горлышке 10(3) и ешерихия коль 10 (4) гостролог назначил пибактериофаг в рот и в попу 14 дней (пока не лечили)

проконсультировались у педиатра говорит титр не высокий

но думаю что возмёмся за лечения (только гарантии ни какой что это не повторится!)

Partajează acest post

Link spre post
LIUBITA1981

buna te asigur ca o sa fie efect eu am facut 11 zile si tot ok.

Partajează acest post

Link spre post
Natatala

мы лечились бактериофагом поливалентным, эффект был виден сразу, ребенок стал спокойнее, правда у нас в кишечнике был...кстати...у нас остался после лечения поливалентный бактериофаг...если будет нужен, обращайтесь

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Sorinelu
мы лечились бактериофагом поливалентным, эффект был виден сразу, ребенок стал спокойнее, правда у нас в кишечнике был...кстати...у нас остался после лечения поливалентный бактериофаг...если будет нужен, обращайтесь

Spuneti-mi va rog de unde putem procura bacteria fag polivalent,am inteles ca foarte greu se gaseste,ne-am tratat pina acum cu lacidofil si nici un rezultat.

Partajează acest post

Link spre post
neli

нам нужен купила пока 5 ампул лечим пока горлышко, анализ кала не сдавали и не уверенны есть ли он в кишечнике или нет. если вам не нужен бактериофаг мв с радостью примим. спасибо

Partajează acest post

Link spre post
LIUBITA1981

salut poti procura la felicia cel mai ieftin 4 buc cam 280 lei, da ce sa faci sa bea copilul sau clizma?

Editat de LIUBITA1981

Partajează acest post

Link spre post
neli
salut poti procura la felicia cel mai ieftin 4 buc cam 280 lei, da ce sa faci sa bea copilul sau clizma?

buna! 20ml in gurita si 20 in clizma, o fiola in zi. 14 zile

facem pin cind numai in gurita...

Partajează acest post

Link spre post
LIUBITA1981

ok da clisma cum o sa i faci? cu grusa sau cu seringa?

Partajează acest post

Link spre post
Guzun

Salut! la mine ambii copii au inhatsat stafilococ de la maternitate, i-am tratat cu bacteriofag. Primul copil a primit un curs la 3 luni shi un curs la 10 luni. Fetitsei i-a ajutat numai un curs la jumatate de an. Daca au depistat numai stafilacoc aures il putetsi trata cu stafilococovii bacteriofag, dar daca mai persista inca ceva atunci polivalentnii. P/u fetista am comandat stafilococovii bacteriofag din Ukraina cu rezerva, daca cineva are nevoie imi putetsi scrie.

Ira

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator margaret

tina,spunemi te rog, medicul tia dat indreptare sau singura ai plecat sa dati analiza.si unde ai fost sa dati,cit timp va luat si carei pretul.multumesc

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator margaret
tina,spunemi te rog, medicul tia dat indreptare sau singura ai plecat sa dati analiza.si unde ai fost sa dati,cit timp va luat si carei pretul.multumesc

ira spunemi te rog cum se manifesta stafilococ-ul la copii,ce simptome sunt prezente.mm.

Partajează acest post

Link spre post
tina_c

indreptare nici nu am cerut de la medic p/u analiza, am mers cu pampersul la Spitalul nr3 (rishkanovka) la laborator, a costat 115 lei, rezultatul intr-o saptamana e gata. Insa p/u analiza repetata am cerut de la medicul de familie indreptare shi mi-a dat.

Partajează acest post

Link spre post
Jozefina

Buna,fetelor!In lista "...cocilor"suntem si noi.Ingerasul nostru chiar s-a nascut cu mizeria asta.Cit am stat la maternitate i s-a facut un curs cu antibiotice puternice si de la sta a aparut dezbacterioza.Acum ne tratam intensiv de ea.Tot cu bacteriofag si bifiform.Ni s-a dat acest tratament timp de 2 luni.Ma intreb oare o sa-i treaca.Deja culoarea fecaliilor s-a schimbat,insa consistenta nu prea si de asta ma intreb,daca acest tratament va avea efectul asteptat.Vroiam sa va intreb:pe fata ii apar pete rosii e de la porcaria asta de dezbacterioza ori e alt ceva?Cine s-a confruntat cu asa ceva va rog sa-mi raspundet.va multumesc.Tuturor copiilor nu mai bine!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum