Ada

Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” (Str. Varşoviei,2)

Postări Recomandate

Ada

Ce puteti spune de acest liceu?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
olya
Eu am învăţat la această şcoală.

Şi eu. Nu pot să zic multe despre acest liceu la acest moment, profesorii se schimbă ca şi peste tot. Ştiu din auzite că e corupt, ca şi majoritatea liceelor din Chişinău.

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Si eu va pot spune ca am invatat in aceasta scoala doar ca din anul 1986 pina in 1992. In acel timp se socotea una din cele mai bune scoli din oras. Acum am 2 cunoscute cu copii acolo care si ele la rindul lor au invatat in acea scoala, acum liceu si zic ca sunt multumite de profesorii de acolo.

Partajează acest post

Link spre post
Катя

Eu v - aş propune pe Elionora Alexandru, numai datorită ei cunosc limba de stat, am absolvit şcoala în l. rom. şi am făcut facultatea, cu toate că limba mea maternă e rusa. E o profesoară minunată. Ştiţi sînt oameni cărora le este dat de la Dumnezeu să predee.

Si eu va pot spune ca am invatat in aceasta scoala doar ca din anul 1986 pina in 1992. In acel timp se socotea una din cele mai bune scoli din oras. Acum am 2 cunoscute cu copii acolo care si ele la rindul lor au invatat in acea scoala, acum liceu si zic ca sunt multumite de profesorii de acolo.

Înseamnă că cîţiva ani am învăţat în aceeaşi perioadă. M - am dus în cl. 1 în 1989 şi am învăţat pînă în 1998

Editat de Катя

Partajează acest post

Link spre post
Ineta
La toamna fetita va merge in clasa I ... poate cineva sa-mi recomande vreun profesor la clasele primare?

Mi-ar convine din punct de vedere geografic foarte mult acest liceu, e aproape si de casa si de serviciu.

V-as recomanda-o pe doamna Popa Maria, cindva am facut practica la clasa d-ei. Ce-i drept, nu stiu daca mai lucreaza acolo. E un pedagog cu har si aptitudini pedagogice, iar copiii vorbeau o romana perfecta. Cred ca ar trebui sa va interesati ce invatatori vor lua anul viitor clasa I, s-ar putea ca ea sa aiba deja clasa.

Partajează acest post

Link spre post
slaveano4ka

не могу ничего сказать насчет младших классов

а вот в старших сплошние наркоманы

знаю не по наслышке

Partajează acest post

Link spre post
Людочка.

Мамочки, чьи детки ходят в этот лицей?

Как вам учителя начальных классов? Хотелось бы к Марии Попа, но вот не знаю будет ли она брать первоклашек в этом году.

Может кто знает какие требования к ученикам при поступлении. Когда нужно подходить к ним с документами.

Интересна будет любая информация. Я с этой работой всё никак туда не дойду (((

Выше девочки писала про Елеонору Александру. Александру - фамилия? или она Александровна? А как фамилия тогда? У меня сын тоже больше на русском, чем на румынском, поэтому хотелось бы учительницу, которая смогла бы поставить нам правильную румынскую речь.

Запросов много, ответов мало))))

Мамочки, буду благодарна за любую информацию.

Partajează acest post

Link spre post
Людочка.

Завтра иду подавать заявление на приём в первый класс.

Неужели никто из форумчан не водит деток в этот лицей? Расскажите как проходила процедура тестирования. Такой большой форум. Такой маленький город. И никого из этого лицея((

У меня коленки трясутся :girl_haha: Ещё пару месяцев назад была уверена и непобедима, а сейчас...))))) Хоть "караул" кричи :help: :help: :help:

Может есть те, кто прошёл через тестирование в такие "спецшколы"? Расскажите как всё прошло?

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

Люда, а что там специального? и что включает тестирование?

и сколько твоему ребёнку?

нам тоже туда близко, собираю информацию пока

Partajează acest post

Link spre post
Людочка.

Нам 7 в мае будет, так что мы в сентябре в школу. Выбрала этот лицей, так как считается одним из лучших в городе. А "специальное" там то, что детки углублённо изучают французский язык, как и в Асаки есть франко фонические классы, то есть с первого класса учат язык, в 4м тестирование на знание и разделяют, кто потянет - в французский класс, кто нет- в обычный.

При поступлении тестируют на основании тестов разработанных мин. образования и французским альянсом. Тестируют "не на чтение/математику", как сказал мне вчера директор, а на "логику и внимание". Задачки типа "Я шла по дороге. Смотрю растёт дуб. На одной ветке 4 спелых красивых яблока, на другой - 3 не таких спелых. Вопрос: сколько яблок растёт на дереве? Ответ: на дубе яблоки не растут)))))"

Мы были вчера подали заявление. Первые!))) Тестирование будет 1 июня, в 12 часов.

Так что, кто хочет, можете идти подавать доки.

Лицей очень хороший. Постоянно выигрывают олимпиады всякие. Я давно туда метила, только вот для того чтобы узнать хоть что нибудь, мне пришлось идти туда и "ловить" родителей)))) И то я не всё узнала. На пример такие вещи, как продлёнка и питание, я не узнала( Забыла. Но узнаю ещё)))

Вот, вроде вкратце и всё. Как пройдём все этапы, напишу тут обязательно. Для других желающих. Пока мало что могу рассказать.

Editat de Людочка.

Partajează acest post

Link spre post
Midima

Спасибо, Людочка, за информацию.

Пожалуйста, если еще что-нибудь узнаете, пишите. Будем очень признательны.

Partajează acest post

Link spre post
olya

Выбрала этот лицей, так как считается одним из лучших в городе.

Sper să nu vă dezamăgiţi.

Partajează acest post

Link spre post
Noela

fetelor eu in trecutul foarte indepartat am invatat la acest liceu intr-adevr era unul din cele mai bune, nu stiu ce se mai face astazi pe-acolo, sincer mi-as dori mult sa-si fi pastrat reputatia. Mie azi mi-a venit o idee - de ce nu mi-as da copilul acolo?! Explic motivul - la Ciocana unde locuim oricum nu e nimic normal, in Centru unde lucrez - eu vin tirziu la serviciu si-apoi circulatia in centru e nebuna, m-am orientat la Literarum - una - e bun, doi - se ajunge repede pe centura, trei - nu e departe de soacra, dar chiar si asa aproape soacra nu va putea lua fetita fara transport de la scoala, iar cu Eminescu ma poate ajuta mama mea - ar putea s-o ia la ea pina terminam noi serviciul, o idee....

noi mai avem 2 ani pina la scoala dar trebuie sa ne gandim serios deja de acum, as fi recunoscatoare tuturor care ma pot ajuta cu info

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Noela, in ce an ai intrat la acest liceu? Ca si eu am invatat acolo pina in clasa 5.

Partajează acest post

Link spre post
Noela

1984-1994 prima promotie de gimnaziu clasa "U" (umanitar)

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

sunt un pic mai mica, eu in 87 am inceput scoala.

Partajează acest post

Link spre post
Noela

fetelor ce se mai aude de Eminescu? la cine sunt copii, cunoscutii acolo, ma intereseaza orice informatie

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga
Людочка, вы в первом классе уже! Поделитесь впечатлениями пожалуйста !

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Ам cunostinte care duc copii in acest liceu. Programa e foarte complicata. Mama cu copilul pina al 9 sera fac lectii, la 6 se scoala si repeta si asa zi de zi...Si in vacante fac tratament la neurolog. Copilul e supraobosit de cerintele liceului.

Studiez si eu acum lista de licee, dar anume acesta il voi ignora. Nu vreau franceza.

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Aneta, cred ca la orice liceu acum e asa. Si noi se intimpla sa facem lectiile pina la 8 seara. Cu sculatul la 6 nu faca asa ceva, insa pina tirziu invatam.

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Oricum, fiecare liceu cu programa sa.Dar din cite am mai studiat, cele francofone sunt indeosebi dificile.

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga

Вот это да!! :swoon: А я надеюсь на класс где большую часть будут успевать на уроках и продленке.

Partajează acest post

Link spre post
Людочка.

Лена, добрый день. Мы пошли в этот лицей, но в английский класс. Шли к учителю и было уже всё равно какой язык. Училка у нас строгая, на похвалу не щедрая))) Но и мой малый не подарок ) Но в школу идти не отказывается...... пока))

Что касается загруженности, то всё зависит от вашего отношения к этому вопросу. Если вы будете трястись за каждую 10 или "foarte bine", то да.... будите сидеть над уроками до 9.

Малый ходит на продлёнку. До 15 со своей учительницей. С 15 до 18 с другой. Редко когда не успевает делать письменную работу до 15. А уже до 18 читает, рисует, вырезает.

Но говорить что-то конкретное, довольны или нет, рано ещё. Только второй месяц прошёл)) Главное чаще себе напоминать, что счастливый ребёнок, это куда важнее чем отличная отметка) У меня не всегда получается, поэтому, во избежание войн в доме, уроками занимается папа)

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga

Людочка, спасибо что вернулись в тему!!! Я не знала что в этом лицее есть английские классы. Это значит что базовый язык будет англ а второй французкий?

Сколько детей в классе?

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

Люда, а что там с тестированием? что было? большой ли конкурс?

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum