Amanda

Приправы, специи

Postări Recomandate

Amanda

Ce condimente preferati?

Nu sunt amator, dar nu-mi lipseste niciodata bazilic, frunza de dafin, piper iute(rosu, negru) siamestec de condimente pentru gril.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Zolga

Очень нравятся приправы фирмы KAMIS :blush1:

Не остаюсь никогда дома без соли, перца красного и черного, куриной приправы Камис, кубиков галина Бланка , для сладостей - ванилина, :lol:

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

sare,piper negru,vanilin,paprik

a dulce,frunza de dafin,,cimbru si basilicum.

Partajează acest post

Link spre post
Crystal

соль, черный перец в мельничке и горошком, лавровый лист, сухие травы -розмарин, орегано, укроп, базилик, ягоды барбариса для плова, смесь трав для салата Kamisб ну и еще куча целая готовых смесей для рыбы, курицы, свинины...

Partajează acest post

Link spre post
coffy

Ну соль,перец ессно, лавровый лист,смесь трав для рыбы,курицы,пиццы (без глютамината),паприка

, базилик, тмин. Вообще я из Турции привезла себе большую коробку с разными травками и ставлю их в блюда по вкусу. Плюс в морозилке всегда замороженный укроп,петрушка, сельдерей (очень зимой выручает)

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
базилик, ягоды

dar barbaris maruntit nu ati intilnit de vinzare in Moldova?e praf borodo,acrisor.

Partajează acest post

Link spre post
Crystal
dar barbaris maruntit nu ati intilnit de vinzare in Moldova?e praf borodo,acrisor.

nu am vazut cu parere de rau :yahoo:

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
nu am vazut cu parere de rau :yahoo:

car eu am adus din Dubai dar mai mult nicaieri nu am gasit in vinzare e super la salate si la marinat.

Partajează acest post

Link spre post
Crystal
car eu am aubsu din Dubai dar mai mult nicaieri nu am gasit in vinzare e super la salate si la marinat.

mie ingenere barbarisul imi place!

Partajează acest post

Link spre post
Sveta25

sare, piper negru, piper alb, curry, curcuma, frunze de dafin, oregano, rozmarin, busuioc, nucsoara(noce moscata), flori de garoafe, paprica si alte condimente mixte pentru peste si carne rosie.

Partajează acest post

Link spre post
koe84

Интересно, какими приправами вы пользуетесь, какие ваши любимые\нелюбимые. Какие-нибудь секретные приемы))) Как относитесь к приправам типа магги, вегета, или предпочитаете только натуральные?

Partajează acest post

Link spre post
Pink

Лавровый лист, веточки розмарина, орегано собранные моей мамой. Также часто использую базилик, черный перец, для картошки тимьян. Когда готовлю что-то итальянское добавляю бальзамический уксус.

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

In Moldova nu am vazut, mi l-au adus din Turcia.

Partajează acest post

Link spre post
inx
In Moldova nu am vazut, mi l-au adus din Turcia.

:smile: Alina ai mai aflat cum se numesc acele semincioare negre(de pe aripioare :smile:)

Partajează acest post

Link spre post
infinit

Nu stiu ce semincioare negre avea Alina pe aripioare, dar eu uneori folosesc seminte de ceapa in mincaruri, care tot sunt negre. Poate despre ele era vorba?

Partajează acest post

Link spre post
inx
Nu stiu ce semincioare negre avea Alina pe aripioare, dar eu uneori folosesc seminte de ceapa in mincaruri, care tot sunt negre. Poate despre ele era vorba?

Choo,

am mers la ea in ospetie....

fratele ei ii adusese din Turcia,dar nu stia cum se numesc...

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
:smile: Alina ai mai aflat cum se numesc acele semincioare negre(de pe aripioare :smile:)

nu e sesam negru?

http://www.ramagum.com/Black%20Sesam%20seed.jpg

Black%20Sesam%20seed.jpg

Choo,

am mers la ea in ospetie....

fratele ei ii adusese din Turcia,dar nu stia cum se numesc...

Sesamul negru e deseori folosit in bucataria orientala.

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

"black cumin", dar in rusa sau romana nu stiu

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
da-da

Vicky, tu folosesti in bucataria ta?

Da folosesc , insa nu pot spune c anu lipseste niciodata din bucatarie :)

Sushi , carne, peste, legume tot ce e in stil oriental e bun cu el. Este prajit si curd.

"black cumin", dar in rusa sau romana nu stiu

Cumin-ul arata asa, atunci nu e sesam.

black_cumin.gif

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

Vicky, in set este cumin, care la culoare seamana cu asesta de pe poza, dar e macinat. Si black cumin, seamana foarte mult cu sesam negru de pe poza. Probabil ca el e. L-am incercat cu mai multe bucate, e perfec pentru carne si plov. Cu peste nu prea.

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
Vicky, in set este cumin, care la culoare seamana cu asesta de pe poza, dar e macinat. Si black cumin, seamana foarte mult cu sesam negru de pe poza. Probabil ca el e. L-am incercat cu mai multe bucate, e perfec pentru carne si plov. Cu peste nu prea.

Alina in bucatarie am si eu acum kumin(negru) si e ca pe poza din google. Ca sa deosebesti daca e cumin sau sesam e usor dupa miros, cuminul are miros specific patrunzator, iar sesamul miroase a nuca, seminte KUNJUT- e in rusa.

Partajează acest post

Link spre post
vika4ka

Nu lipseste NICIODATA sare,piper boabe si macinat,ceva de genul Knorr,sau Secretul Gustului,busuioc,ore

gano,usturoi praf,si in general am fooooooaaaarte multe condimente,cum ar fi pentru pizza,pt carne de pui,barbecue,sarmale

,pilaf,peste si asa mai departe!! :girl_dance::yahoo:

Partajează acest post

Link spre post
pufulet

Eu inafara de busuioc, piper negru, paprika, oregano - am tot timpul si taragon, imi place mult.

Partajează acest post

Link spre post
Taisafinscaia

Iubesc sa experimentez la bucatarie, deacea mi-am adus din TURCIA un set cu condimente si mirodenii orientale, care nu le cunosctoate denumirile nici romane, nici rusesti, dar imi place mult si le folosesc dupa intuitie, dar din cele cunoscute folosesc piper negru si alb boabe si pisat, ienibahar, chimen, cuisoare, scortisoara, " dusistii peret gorosec" nu cunosc cum e in romana, dar e super la racituri, basilic, melisasi verdeata de gradina(usturoi, ceapa verde, marar , si patrunjel)

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum