BabaYaga

РодДoма Молдовы

Postări Recomandate

BabaYaga

В этой теме обсуждаем и делимся информацией по РодДомам по всей Молдове, районные, городские, сельские (если есть еще такие...).

Кто то лежал - рожал в таких?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
atitasiki

Рожала я в Кишиневе, но лежала очень долго с дитёй (8 недель) в неврологическом отделении. Лежала в ЦМИР-е, а туда отправляют с республики всех. Так вот какая интересная статистика. Около 80% деток с проблемами (последствия родовых травм) были или из Кэлэрашского района, либо из Сорок.

Это о чем-то говорит..

Partajează acest post

Link spre post
NADINA_8

fina mea a nascut in raionul Ocnita, si dupa povestirile ei, am inteles ca e oribil...in acel spital.

Intra cine vrea in sala de nastere, poate sa vina si cu o intrebare stupidda, deschizand usa, nu li se da halate sau ciupici, nu-i intreaba nimeni daca e bolnav de gripa, pneumonie, etc., dorm cu pacientele care abia au nacsut si cu bebelusul, in acea boxa , de parca acolo nici nu sunt asistente, pe scurt nu respecta conditiile din spital. nu aveau nici pediatru, caci pediatru din spital era tocmai in concediu

fina povestea ca a iesit din spital si cu stafilococ la baby....INCREDIBIL. de parca traim in Africa, sau de prin Evul Mediu.

Partajează acest post

Link spre post
Tapka
В этой теме обсуждаем и делимся информацией по РодДомам по всей Молдове, районные, городские, сельские (если есть еще такие...).

Кто то лежал - рожал в таких?

Сестра мужа рожала в Окнице. Если кому-то нужна эта информация - могу порасспрашивать и отписаться.

Partajează acest post

Link spre post
Мавпочка
Рожала я в Кишиневе, но лежала очень долго с дитёй (8 недель) в неврологическом отделении. Лежала в ЦМИР-е, а туда отправляют с республики всех. Так вот какая интересная статистика. Около 80% деток с проблемами (последствия родовых травм) были или из Кэлэрашского района, либо из Сорок.

Это о чем-то говорит..

Вот я из Сорок и не собираюсь рожать в местном роддоме. :xm_17: Не подумайте ничего такого, многие мои знакомые в Сорокском роддоме благополучно обзаводились потомством, но...

Если есть такая возможность, я лучше воспользуюсь услугами другого роддома... например, в 1-ой горбольнице. Мы и с врачом уже познакомились (чем раньше, тем лучше). :xm_17:

Partajează acest post

Link spre post
Lilicika

Eu sunt de la Orhei si multe prietene au nascut acolo, dar ma tem sa nasc acolo din motiv ca la toate prietenele mele si cunoscutele le face keserevo? dar eu nu vreau asa! In rest nu sunt la kurent!!!!!!!!!!!!!!!

Partajează acest post

Link spre post
Lorachka

Я сама из Комрата и рожала здесь же в нашем роддоме у прекрасного специалиста Стойковой Любовь Гусеевны!!!

Спасибо ей большое с её помощью у меня 2 прекрасных сыночка!!! Моя мама тоже меня у неё рожала, низкий ей поклон! :curtsey:

Partajează acest post

Link spre post
alanis

Eu am nascut la nisporeni (pe ambii copii i-am nascut acolo si la acelas medic). Desigur ca nu sint conditii ca la Chisinau, dar nici nu e atit de primitiv cum s-ar putea crede.Am ramas multumita de atitudinea medicilor si a asistentelor.Dar la al 2-lea copil au fost careva probleme cu medicii pediatri care ar fi trebuit sa ne supravegheze bebelusii: problema e ca ...pur si simplu nu erau medici si ca rezultat copii n-au fost controlati.

Partajează acest post

Link spre post
Nikusi4ka83

я рожала старшенькую в Теленештах. Правда было это в 2001-ом. Условия еще те надо вам сказать!Душ не работал. Делили чайник горячей воды на 4-5-6 мамочек. туалеты хлоркой так обрабатывали что глаза резало.в палату пустили близких токо раз после родов. А потом если кто пришел к тебе вызывали. есть мне разрешали в палате. соседок же моих гоняли в столовку. Зато с акушеркой очень повезло.К сожалению не помню как звать. Но чудесная женщина! Дай ей бог здоровья! Возилась со мною как со своей дочкой. спинку терла мне пока руки не отнималисьВсячески подбадривала и ласково со мной говорила и до и во время и после. Врач же - настоящий мясник. такую чистку мне затеяла! наркоз местный меня не брал а она не верила. Правда утром приходила справлялась как я себя чувствую. педиатр тож еще тот кадр!. Обозвала мою доченьку изза низкого веса "недоношеной". Обидно было очень. Родила я ее ровно в срок. Медсестры заботливые и внимательные. Правда как мне соседки по палате говорили что это они ко мне только такие. хотя я никому ничего не платила . Мног негатива но все же больше позитива. ребенок - это чудо!

Partajează acest post

Link spre post
dinaz

Zice lumea ca in maternitatea din Ialoveni nu e rau deloc :) au facut recent reparatie, au paturi care se ridica, mingi pentru nastere etc... dar cel mai mult am inteles ca fetele merg sa nasca anume la Ialoveni pentru ca nu sint foarte multe fete care nasc si medicul iti acorda toata atentia... nu alerga de la o fata care naste la alta, asa cum se face in Chisinau :)

si la Drochia am inteles ca sint conditii bunicele, Cumnata a nascut acolo prin cezariana si a ramas foarte multumita :)

Partajează acest post

Link spre post
GINGA
Zice lumea ca in maternitatea din Ialoveni nu e rau deloc :) au facut recent reparatie, au paturi care se ridica, mingi pentru nastere etc... dar cel mai mult am inteles ca fetele merg sa nasca anume la Ialoveni pentru ca nu sint foarte multe fete care nasc si medicul iti acorda toata atentia... nu alerga de la o fata care naste la alta, asa cum se face in Chisinau :)

si la Drochia am inteles ca sint conditii bunicele, Cumnata a nascut acolo prin cezariana si a ramas foarte multumita :)

va zic dupa ce nasc, cum e la Ialoveni :)

Editat de GINGA

Partajează acest post

Link spre post
Рыжуля

Да в Дрокии сейчас очень хорошие условия. Здесь рожала и моя сестра и моя фина. Всё чисто, всё новое, ремонт сделали. И специалисты есть хорошие.

Partajează acest post

Link spre post
Котярочка
va zic dupa ce nasc, cum e la Ialoveni :)

GINGA, расскажи, пожалуйста, какие впечатления о Яловенском роддоме? Мы ближе к зиме в Яловены переезжаем, поэтому меня это очень интересует. Пока слышала только хорошие отзывы, но хочется послушать кого-то со свежими впечатлениями!

Partajează acest post

Link spre post
GINGA
GINGA, расскажи, пожалуйста, какие впечатления о Яловенском роддоме? Мы ближе к зиме в Яловены переезжаем, поэтому меня это очень интересует. Пока слышала только хорошие отзывы, но хочется послушать кого-то со свежими впечатлениями!

Asa dar, povestesc:

Eu aveam dubii la inceput in privinta Ialoveniului. Dar, inainte de nastere, cu cite fete am vorbit despre maternitatea din Ialoveni toate au zis ca acolo e super si nu regreta ca au nascut acolo. In primul rind pentru fetele de aici e aproape. In al doilea rind medicii sunt fooaarte buni, eu am stat internata o saptamina in timpul sarcinii, si am cunoscut toti medicii care lucreaza acolo. Toti sunt foarte amabili, profesionisti si relativ tineri, moderni si sunt in pas cu timpul :).

Intotdeauna raspund la orice intrebare (cit de stupida n-ar fi), sunt amabili, rabdatori.. mai pe scurt lista e prea mare). Cel mai important ca ei isi fac meseria din datorie nu pentru bani, asta ma uimit cel m mult!!!...

Se comporta la fel cu toata lumea, ca medic cu pacient. Personalul la fel este foarte dragut, nimeni niciodata nu s-a purtat urit. Din contra surorile medicale veniau si noaptea sa vada cum ma simt eu si bebele. (Imi amintesc cit de amabila a fost dadaca cind am rugat-o sa-mi arate cum sa schimb scutecul fetei))) ca eu nu aveam idee, si tot datorita ei am invatat s-o alaptez).

Conditiile sunt acceptabile. Nu sunt super euro, dar mobila este si noua si mai veche dar in stare buna, dus este cu boiler si poti sa te speli oricind vrei, saloane sunt de 2 persoane, de 4 si mai multe.

Eu personal am nascut la Doamna Nina Vasilevna - sefa maternitatii. Ne-am inteles din timp. Nu va pot reda cit de multumita am ramas! S-a purtat cu mine ca o mama, din puisor nu am esit, in timpul travaliului imi facea si masaj, si respira impreuna cu mine, si discutam. Toti care au nascut la ea, au zis ca la a 2-a nastere vor merge tot cu ea. Nu vreau sa fac publicitate, da sunt foarte multumita, este un medic extraordinar si ca profesionist si ca om.

Mincarea la fe le destul de buna. Supe, borsuri, terciuri, compoturi, carnita... de foame nu mori ba din contra, daca rudele nu reusesc sa-ti aduca ceva de mincat, sau nu-ti aduc felul intii, bucataria la ei e buna.

Un alt beneficiu este ca maternitatea e micuta, s inu sunt foarte multe nasteri, ca in Chisina ude exemplu. de aceea medicii stiu fiecare pacient pe nume, si ii acorda maxima atentie.

P.S curatenia acolo e regula nr. 1. De citeva ori pe zi se spala podeau cu clor ca tocmai eu ma enervam, ca nu poti dormi permanent venea tantia cu caldarea si spala pe jos :D

Iata o poza a unui salon pt. gravidute, facuta cu mobilul..:

dcbe965a84b9t.jpg

Partajează acest post

Link spre post
dinaz

arata exact ca la maternitatea nr 1 de pe viaduct unde am nascut eu :)

Котярочка si eu sint din Ialoveni dar am decis sa nasc in Chisinau la recomandarea mai multor medici... Unica diferenta a maternitatii din ialoveni fata de cele din Chisinau este aparatura... din cite am inteles in caz in care ceva, doamne fereste, nu merge bine la nastere, in ialoveni aparatura care sa ajute nu prea exista sau e foarte veche... am decis sa nasc in Chisinau pentru ca aveam hemoglobina la limita de jos - 84 :( Ginecologul meu asa si mi-a spus: daca sarcina a decurs bine, fara probleme si toate analizele sin in regula e ok sa nasti in ialoveni... daca insa exista macar o problemuta, mai bine sa nu risti :)

Partajează acest post

Link spre post
Котярочка

GINGA, dinaz, merci pentru raspunsurile si foto!

Теперь есть над чем подумать. Наверное, если все будет идти хорошо, то остановлю свой выбор на Яловенах - нравится мне то, что врачи внимания тебе больше уделить могут.

Partajează acest post

Link spre post
dadutzaSyl

buna mamicilor si burticilor!!!sunt mai noua pe aici,dar urmaresk demul forumul,asa,din umbra ........as vrea sa-mi expun si eu parerea ref. la alegerea maternitatii........am facut si eu kunostinta ku maternitatea din Ialoveni.......am naskut akolo akum 2 luni,dar anterior am stat internata in timpul sarcinii ku ceva probleme,tot akolo,asa k am numai impresii bune......apropo,in foto de mai sus e salonul 1,am stat si pe akolo .......konditiile sunt bune,s-a facut reparatie,dak nu ma gresesk si akuma se mai renoveaza ceva akolo,kind m-am dus sa nask personalul de akolo deja ma stiau ka pe al lor :smile: s-au purtat ireprosabil ku mine,am stat in salon privat,asa k am avut parte de liniste,am naskut si eu d. Nina Vasilevna care m-a monitorizat pe tot parcursul sarcinii,am numai kuvinte de lauda pt dumneaei.datorita ei am naskut un bebe sanatos si mumos de 4,350 gr,slava Domnului tot ea m-a salvat si de o nastere prematura la 6 luni.........kam asta e,dak ar konta kumva in deciziile voastre exp. mele...........doresk burticilor o nastere usoara iar mamicilor numai momente fericite de la odorasii vostri

Partajează acest post

Link spre post
GINGA

buna mamicilor si burticilor!!!sunt mai noua pe aici,dar urmaresk demul forumul,asa,din umbra ........as vrea sa-mi expun si eu parerea ref. la alegerea maternitatii........am facut si eu kunostinta ku maternitatea din Ialoveni.......am naskut akolo akum 2 luni,dar anterior am stat internata in timpul sarcinii ku ceva probleme,tot akolo,asa k am numai impresii bune......apropo,in foto de mai sus e salonul 1,am stat si pe akolo .......konditiile sunt bune,s-a facut reparatie,dak nu ma gresesk si akuma se mai renoveaza ceva akolo,kind m-am dus sa nask personalul de akolo deja ma stiau ka pe al lor :smile: s-au purtat ireprosabil ku mine,am stat in salon privat,asa k am avut parte de liniste,am naskut si eu d. Nina Vasilevna care m-a monitorizat pe tot parcursul sarcinii,am numai kuvinte de lauda pt dumneaei.datorita ei am naskut un bebe sanatos si mumos de 4,350 gr,slava Domnului tot ea m-a salvat si de o nastere prematura la 6 luni.........kam asta e,dak ar konta kumva in deciziile voastre exp. mele...........doresk burticilor o nastere usoara iar mamicilor numai momente fericite de la odorasii vostri

da eu credea mdeja ca fetele din Ialoveni nu stau pe forum...:D

Partajează acest post

Link spre post
Nyusha

Специалисты есть, а оборудования мало было в Дрокии 4 года назад.

Editat de Nyusha

Partajează acest post

Link spre post
Kristinusikk

Я рожала первый раз в роддоме на Ботанике, на мосту Корольковой Натальи, роды были сложными из-за того что малая ножками пошла, родила отлично. Второй раз на проспекте молодежи у Бортэ Веры, тоже довольна на все 100, легко. К врачам пошла по рекомендации своей мамы, она врач гинеколог, она с ними работала , вобщем супер. Но на проспекте мне больше понравилось, в том плане что хорошие палаты, чистенько, ремонтик, хоть и недорогой, без излишеств, но зато оприятненько :) Хотя родзал на Ботанике лучше, не так страшноватенько.

Editat de Kristinusikk

Partajează acest post

Link spre post
tim02ro

Cine a nascut in maternitaea din Rezina?

Partajează acest post

Link spre post
anaidiana

Buna fetelor, si eu am crezut ca nui nimeni din Ialoveni, eu am nascut acolo in 2006,sfirsitul anului.Pot sa spun ca ca prima nastere nu stiam cum trebuie sa fie asa ca a fost cum a fost, am nascut la Victor Eremeievici, bun medic, s-a comportat foarte bine, am nascut natural dar foarte greu- 16 ore.Copilul sa nascut sanatos "oleaca tare" vinat la culoare, dar in fine am un baietel sanatos.Conditiile intradevar si atunci erau citeva saloane cu reparatie, personalul se comporta normal, si preturile sint accesibile.Nu inteleg de ce nu sa deschis o tema aparte despre maternitatea Ialoveni, poate ar fi fost mai multe comentarii.

Partajează acest post

Link spre post
iuli4ka85

Buna fetelor, si eu am crezut ca nui nimeni din Ialoveni, eu am nascut acolo in 2006,sfirsitul anului.Pot sa spun ca ca prima nastere nu stiam cum trebuie sa fie asa ca a fost cum a fost, am nascut la Victor Eremeievici, bun medic, s-a comportat foarte bine, am nascut natural dar foarte greu- 16 ore.Copilul sa nascut sanatos "oleaca tare" vinat la culoare, dar in fine am un baietel sanatos.Conditiile intradevar si atunci erau citeva saloane cu reparatie, personalul se comporta normal, si preturile sint accesibile.Nu inteleg de ce nu sa deschis o tema aparte despre maternitatea Ialoveni, poate ar fi fost mai multe comentarii.

Eu am nascut in Ialoveni in 2009 ,conditii superbe in comparatie cu maternitatile din Chisinau .Am nascut la Nina Vasilevna ...o doamna de aur ,un psiholog si medic foarte bun

Partajează acest post

Link spre post
Цукерка

Cine a nascut in maternitaea din Rezina?

Ольга вопрос еще актуален???

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum